Автор Тема:  Какви са шансовете да съм здрава?  (Прочетена 1828 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 31
  • Dum spiro spero.
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
Здравейте на всички!

Преди няколко дни си направих профилактични тестове, включително за СПИН, Хепатит С и Хепатит В. С изненада установих, че резултатът ми за Хепатит В е положителен! Излишно е да казвам, че изпаднах в паника, тъй като нищо не бях чувала за болестта. Веднага си записах час при ендокринолог и цяла нощ се рових в интернет и си чертаех наум мрачно бъдеще. След като се запознах с основната информация, установих, че при мен липсват всякакви симптоми, а тестът на мъжа ми, с който сме заедно от 7 години е отрицателен.

В главата ми възникнаха безброй въпроси. Видях се със специалист на следващия ден (д-р Ханджиев от ВМА) и той доста ме успокои. Каза ми, че не е дошъл краят на света и че трябва да се направят допълнителни изследвания. Също така ми прегледа вътрешните органи на видеозон - всичко е в норма, дори перфектно. Докторът изрази съмнение, че изобщо съм болна, дори си говорихме за повторен тест. Каза ми, че нямам никакви видими белези за Хепатит Б. Вчера си направих предписаните изследвания в лаборатория и вече имам резултатите. Всички данни ми изглеждат в норма, според описаните референтни стойности. Все пак, ми е доста притеснено - едва във вторник ще се видя с доктора, затова ги публикувам и тук с надеждата и вие да ме успокоите.

Д-р Ханджиев ми каза, че на този етап трябва да продължа живота си нормално и че не трябва да се ограничавам дори от секса с мъжа ми и че ако резултатите ми са добри, няма дори да се наложи лечение. Аз обаче, продължавам да се притеснявам.

Дали е възможно положителният ми тест да е грешен и дали не трябва да го повторя? Случвало ли се е на някой?

Все още съм в шок и не знам как да реагирам на това, което ми се случва- информацията е изключително объркваща. Хем е сериозна болест, хем е много разпространена и някои хора си живеят щастливо с нея без дори да знаят, хем е опасна за бременни, пък могат спокойно да раждат, хем може и не може да се лекува, а някои дори не се нуждаят от лечение.

Ето и моите резултати: (последните цифри са референтните стойности)

ПКК                                
     левкоцити    L     4        G/L     4.4 - 11.3    

еритроцити         4.47        T/L     3.90 - 5.90    

хемоглобин         133        g/L     120 - 160    

хематокрит         36.9        L/L     35 - 47    

ср. обем на еритроцитите         82.7        fl     78 - 96    

ср. Hgb. съдърж. в еритр.    H     361        g/L     330 - 360    

ср. Hgb. конц. в ер.         29.9        pg     28 - 33    

тромбоцити         263        G/L     130 - 360    

Биохимия
Име на теста(изследване)         Резултат       Единици    Референтна стойност    Метод

Общ билирубин         16.1        umol/l      3.4 - 21.0      PHOT

Директен билирубин         4.6        umol/l      0.8 - 8.5      PHOT

ASAT         17        U/l      4 - 31      PHOT

ALAT         18        U/l      0 - 33      PHOT

GGT         10        U/l      < 50      PHOT

ALP         99        U/l      98 - 279      PHOT

Благодаря предварително за отговорите. На всички желая скорошно оздравяване!

Неактивен Силвана Лесидренска

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2716
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
Re: Какви са шансовете да съм здрава?
« Отговор #1 -: Юли 11, 2010, 15:49:40 »
Здравей Алена,

винаги има вероятност за лабораторна грешка- замърсяване на пробата, човешка грешка и тн, затова би могла да си пуснеш още веднъж контролно изследване в друга лаборатория. Изследванията са ти нормални, но такива биха били и при хроничен хепатит, така че това не е индикатор. Ако и следващият тест покаже положителен австр.антиген, е необходимо да се пусне ПСР изследване , целящо да открие колко е концентрацията на вируса в кръвта. Би могъл да е отрицателен, тогава ще си неактивен носител на хепатит Б , но би могла да заразяваш; ако е положителен си хроничен носител. Хроничните също се делят на две условни групи- с активен хепатит при който той им вреди ( при биопсията се виждат структурни промени в ч. дроб ) и неактивен ( без никакво увреждане на дроба). Но дори и с неактивен, трябва регулярно да се пускат ензими на всеки 6 м.
При всички положения нека съпруга ти си направи едно изследване за антитела и ако е отрицателно да си сложи ваксина- това важи и за всички членове на семейството ви.

Насочила си се към болница с опит в диагностицирането и  лечението на хепатити, така че следвай стъпка по стъпка това което ще ти назначат от там и си дай малко време да свикнеш с мисълта.

Късмет !

Силвана

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 31
  • Dum spiro spero.
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
Re: Какви са шансовете да съм здрава?
« Отговор #2 -: Юли 11, 2010, 16:29:06 »
Здравей Силвана!

Благодаря много за бързата реакция.

Докторът сподели, че не вярва да е хроничен хепатит. Не разбрах по какво точно е преценил, но се доверявам на опита му. Той също спомена за ПСР изследването и най-вероятно ще се наложи да го направя. Също така, каза, че ако първите ми тестове (публикуваните тук) са ОК, няма да се наложи биопсия на черен дроб. Допускам, че може и да не съм разбрала правилно.

Много ми беше полезна информацията за различните видове преносители на Хепатит В. Би ли могла да посочиш, накратко, какво лечение се препоръчва за гореспоменатите разновидности? Прочетох за инжекции, скъпи хапчета и др. При кои случаи не се налага никакво лечение и означава ли това, че си го носиш до живот?

Предвид факта, че съм още недиагностицирана, се чудя дали да предприема някакви предпазни мерки свързани със секса, хранителния режим и консумацията на алкохол и цигари?

Надявам се, че не съм досадила с многото въпроси. :flowers:

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007