Автор Тема:  Вече 100% съм част от вашите редици. Да се запознаем.  (Прочетена 16445 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 31
  • Dum spiro spero.
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
Здравейте на всички.

Започвам с моята история, която накратко изложих в подфорум Диагностика.
На 34 години съм и при рутинен профилактичен тест преди около 2 седмици конастатираха положителен резултат за Хепатит Б. В началото нямах представа какво представлява и бях повече от шокирана. Всички доктори ме успокояваха, че не бива да се притеснявам и че не е кой знае какво. От този форум научавам, че напротив, има от какво да се притеснявам.

По предписание на доктора, направих тестовете за АСАТ и АЛАТ (резултатите публикувах в подфорум Диагностика), които се оказаха с нормални нива. При това положение, ми препоръчаха да си направя ПСР и чернодробна биопсия. След консултация с личния лекар, реших да си направя повторен тест в друга лаборатория предвид факта, че 4-5 часа преди първия тест бях консумирала алкохол и се усъмних, че може да е повлияло. Вторият тест също се оказа положителен и отново се връщам, там докъде бях стигнала. :sad3:

Опитвам се да сведа до минимум непредвидените си разходи, затова съм решила да отида отново при личния лекар за направление при специалист, който евентуално да ми съдейства за ПСР тест и биопсия към здравната каса. Нямам представа дали е възможно това. Ще се радвам ако някой сподели от собствен опит.

С мъжа ми сме заедно от 6 г. , но неговият резултат е отрицателен. Не ползваме предпазни мерки при сексуален контакт. Изумява ме мисълта, че той е здрав, след като болестта се предава по полов път (дай боже да му няма нищо).

Нямам симптоми, нито близки с Хепатит Б, не са ми преливали кръв скоро, нямам татуировки, пиърсинг, нито безразборни сексуални контакти (единствено с мъжа ми). Целта на профилактичните тестове беше да проверим дали всичко е наред преди да започнем опити за забременяване. Сега не знам какво да правя. Докторите казват, че няма проблем и че трябва да продължа да живея, както преди - не ми предписаха диета, нито ми препоръчаха презервативи - само допълнителни изследвания.

Видеозонът показа добро състояние на черния дроб и далака. Според доктора, едва ли имам хроничен хепатит. Това, обаче, никак не ме успокоява. Моля, да ми помогнете със съвет или с някакви предположения относно моето състояние, защото мисълта, че съм заразена и заразна започва да ме побърква... :sick: :crying2:

Толкова се надявах на отрицателен втори тест и че е станала някаква грешка, но уви!  :angry3:

На разположение съм за други въпроси и ще се радвам да се получи конструктивна дискусия по моя случай. Хората около мен само ме успокояват, но самите не знаят нищо за този вирус. Някак уютно се чувствам тук, където има други хора като мен.
Благодаря предварително за помощта и съчувствието!  :girl_angel:

Неактивен tedibon

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
Добре дошла,дано да ти е приятно сред нас!

Не се учудвай ,че мъжа ти е негативен за австралийски антиген,това е така и в нашето семейство-мъжа ми е с хрон.хепатит Б,аз нямам,и сме заедно от 21 години вече!

Права си за избягването на непредвидените разходи-каквото успееш ,направи чрез личния,но от направление за специалист-гастроентеролог,едва ли нещо повече би могъл да ти даде!Оттам нататък специалиста ще те упъти!А специалист избра ли си?Предполагам си чела,че препоръчваните такива са в столицата,така че избирай!

Каквото се сетиш ,питай,целта е да сме си полезни един на друг!

Поздрави ,Тедибон
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Здравей Теди!

Благодаря за бързия отговор.  :flowers:

След първия положителен тест в АГ клиниката "Братя Тодорови", моят гинеколог Д-р Тодоров ме насочи към Д-р Стоян Ханджиев от ВМА. Посетих го в частния му кабинет още на следващия ден. Той беше изключително внимателен и изчерпателен. След като видя добрите резултатите от тестовете на чернодробните ензими в кръвта, ми препоръча да направя ПСР тест и чернодробна биопсия, но ме предупреди, че ще струва скъпо. Беше ми неудобно да попитам дали се покриват от здравната каса и дали той работи с нея, за което сега съжалявам.

Ще се радвам ако ми препоръчате добър специалист, при който да отида с направление и да знам, че ще ми обърне достатъчно внимание.

Има ли някой между вас, който също да има добри нива на АСАТ и АЛАТ, а в същото време да е с доказан Хепатит Б?

Отново публикувам моите резултатите получени от лаборатория Кандиларов:

Биохимия
Име на теста(изследване)         Резултат       Единици    Референтна стойност    Метод

Общ билирубин         16.1        umol/l      3.4 - 21.0      PHOT

Директен билирубин         4.6        umol/l      0.8 - 8.5      PHOT

ASAT         17        U/l      4 - 31      PHOT

ALAT         18        U/l      0 - 33      PHOT

GGT         10        U/l      < 50      PHOT

Неактивен tedibon

• Профил
Не си изключение,като се замисля и Силвана е била с нормални ензими през по-голяма част от времето!Няма зависимост между високи ензими и увреждане или обратното,при Б хепатита всички правила имат изключения(също като в английския)

За д-р Ханджиев има добри отзиви,така че би могла да се довериш !Иначе другите имена ,за които се сещам са д-р Розалина Балабанска от Токуда,доц.Антонов от Св.Иван Рилски,проф.Чернев от Александровска!

Поздрави,Тедибон

Неактивен tetibulka

• Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
при Б хепатита всички правила имат изключения(също като в английския)

Не, при хепатит Б е по-сложно отколкото при английския.
Hang in there.

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Благодаря за препоръките. Опредлено ще се възползвам от услугите на някой от посочените специлиасти.

Много информация изчетох във форума. Поздравления за създателите му! :bravo2:

Бих искала също така да попитам, дали според вас, би могла да се избегне чернодробната биопсия ако резултатите от ПСР теста са добри (дай боже! Ще ви държа в течение). Уплаших се като прочетох, че се прави с упойка и има нужда от кратка хоспитализация. 

В понеделник ще си пусна тестове и за HBeAG и Anti-HBc-total, които ми препоръча Д-р Ханджиев.  Ще докладвам веднага резултатите тук.

Обмисляме ваксинация за мъжа ми. Може би трябва първо да диагностицират мен и тогава да решим за него. Или да му направим втори тест след няколко месеца, за да видим дали и той ще е отрицателен, защото вирусът има инкубационен период. Нали?

В момента разсъждавам върху вариантите пред мен. Ако се окажа с хроничен хепатит и съм активна, трябва да се лекувам. Ако съм некативен вирусоносител, означава ли това, че мога да заразявам?

Неактивен tedibon

• Профил
HBeAg ще даде представа дали си заразна (макар,че не е 100 % категорично) anti HBс -total не знам защо ти трябва -ти така или иначе си +,а това изследване дава информация дали си се срещала с хепатит Б,по-скоро мъжът ти е добре да го направи!Ако резултата е +,то трябва да се провери дали има имунитет  с anti HBs,после ако трябва имунизация!Ако обаче е -,право за ваксината!
А аз съм "за презервативите",макар че в нашия случай беше равно на липса на секс!Ама и това се преживява,а после се ваксинирах!

Поздрави,Тедибон

Неактивен tetibulka

• Осем години.
    • Профил

Бих искала също така да попитам, дали според вас, би могла да се избегне чернодробната биопсия ако резултатите от ПСР теста са добри (дай боже! Ще ви държа в течение). Уплаших се като прочетох, че се прави с упойка и има нужда от кратка хоспитализация. 

Биопсията се разминава само на тези, дето дават минус на вирусно натоварване.
Хоспитализацията обаче не се разминава на никого, който сериозно се е зхванал с хепатита си. Не е страшно, някои клиники всъщност ти осигуряват тридневен престой с категория две звезди на смешна цена. Аз тъй хубаво си изкарах хоспитализацията - наспах се, мама ми носеше готина храна, пушенето беше трудно, така че и почивка на дробовете си дадох - пълен  релакс, с умиление си го припомням.
Hang in there.

Неактивен Margi58

• Немедицинско лице
  • **
  • Публикации: 25
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: В момента съм на лечениe
Здравей, синът ми е хепатит С,но след като личния му лекар установи че има проблем отиде в Токуда при Д-р Цонев и всички изследвания който му предстояха като ПСР ,Биопсия минаха по здравна каса!

Неактивен dimizano

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 342
  • "Всичко хубаво се постига с цената на голяма болка
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон
  • Резултати: Неуспешно
Здравей и добре дошла както се казва :smile:.Аз също съм с хроничен хепатит Б,но за разлика от теб бях с двойно завишени чернодробни ензими.При мен заболяването беше открито случайно какъв шок изпитах мисля, че вече си разбрала по себе си,но те уверявам това е само в началото после с подкрепата от нас и от най-близките всичко се приживява и си връщаш нормалния ритъм на живот.Аз както ти казах съм с полужителен тест а съпругата ми беше с отрицателен хем че сме женени от 10 год. оказа се че тя е изкарала вируса и е успяла да го изчисти и да изгради анти тела срещу него.Направих си ПРС което беше 13 000 000 копия  :shocked1: направих и биопсия, която гласи А1 Ф1 и така сега чакам отпускане на лечение.Биопсията и всички други изследвания ми ги правиха в св.Ив.Рилски  София при доц.Антонов от който съм страшно доволен.По повод на упойката,която те стряска тя е местна и самата маниполация трае няколко минути.Престоя където бях аз ми беше точно 5 денонощия,но се преживява и това. За сега направи останалите изследвания пък като се стигне до постъпване в болница ще мислиш и за това.Успех и колкото се може по добри резултати ти желая :bravo2:

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Огромно благодаря на всички за милите и позитивни думи!  Не мога да опиша колко успокоително ми подействаха.  :flowers:

Срамувам се, че преди нищо не съм знаела за хепатита и никога не съм се интересувала. Може би много по-рано щях да се подложа на тест, а може би дори щях да се ваксинирам. Сега вече е късно и ми остава единствено да се надявам, че не е прекалено късно.  :sad3:

Не мога да отрека, че влизането в болница ме ужасява, не толкова заради самата мен, колкото заради близките ми. Те наистина много се притесняват, а на приятелите и косвените роднини все още не съм казала и бих предпочела да не го правя. Хората като чуят хепатит, си представят нещо като СПИН.  :angry3:

Чудя се дали ако резултатите ми от ПСР са под 10 000 копия, ще се наложи биопсия. Изобщо, има ли някакъв начин да се избегне биопсията?

Също така, ще се радвам ако някой ми разясни какво точно означава да си активен или некативен вирусоносител и кой е най-добрият възможен изход от заразяването с Хепатит Б? Възможно ли е напълно изчистване от вируса, в случай, че е хроничен? Докторът ми каза, че може изобщо да не се приложи никакво лечение. Означава ли това, че ще мога да водя нормален начин на живот, както преди?

Много въпроси станаха, дано не съм ви досадила. Предполагам, че с тази информация ще бъдем полезни и на много други хора, които си задават същите въпроси.

Благодаря ви, че ви има!  :clap:

Неактивен avgustina09

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 219
    • Профил
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
  • Статус: Хроничен хепатит C

Здравей, Alien!

Аз съм с хеп. С. Информацията за В-то наистина е много объркваща, поне за мен, вероятно не ме касае  пряко в даден момент. Но най-важното което знам за него - може да се предпази от него! Съпругът ти по най-бързия начин, без да отлага да започне да се ваксинира по схемата която вече ти е позната от форума - 1 ваксина+1 месец+5месеца. Откакто съм съм разбрала че съм болна от хепатит С не преставам да благодаря на случайността, която ме е предпазила от В-то. Не искам да те плаша, но след като си въоръжена с форумна информация, трябва да предпазиш близките си от подобен случай по който си се заразила - а той е неизвестен! А и едва ли ще понесеш мисълтта че си причината те да се заразят. Всяко мое порязване ме кара да се изправям на ногти, страх, страх и страх е това което изпитвам, а стресът е огромен. Евентуланата ваксинация на семейството ти ще ти допринесе известно спокойствие.

Що се касае до други въпроси, приятели от форума ще ти помогнат! Бъди сигурна. Успех!

Неактивен sunshine

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 710
  • генотип 3
    • Профил
  • Резултати: Успешнo
Alien, повечето от нас също не са знаели нищо за хепатита и до втория положителен тест са си казвали, че е грешка..
Не си виновна ти, а обществената здравна система, която няма ефективна политика за превенция на хората, родени преди 1992.

Относно биопсията - не бива да се страхуваш от нея - тя е единственият начин да разбереш дали имаш увреждане на черния дроб. Без нея винаги ще те гони параноята, че положението е зле, а стресът може единствено да влоши нещата.  :girl_wink:
Процедурата изобщо не е болезнена, трае секунди. Болничният престой не е най-приятното изживяване, но избягването му означава да играеш руска рулетка със здравето си.

Успех и не се страхувай, ние сме тук за да си помагаме!  :good:

Неактивен anita

• Публикации: 2988
    • Профил
  • Резултати: Успешнo
ЗДравей!
Да се включа и аз - всички лекари, които ти е посочила Тедибон могат да ти пуснат ПСР безплатно.
По отношение на биопсията, бих ти препоръчала да я направиш задължително иначе няма как да знаеш действителното съастояние на черния дроб. Звучи  само страшно, но в действителност не е.
Поздрави :flowers:

Неактивен tetibulka

• Осем години.
    • Профил

Не мога да отрека, че влизането в болница ме ужасява, не толкова заради самата мен, колкото заради близките ми. Те наистина много се притесняват,

Преди близо две години точно такива притеснения за близките ми ме вкараха в най-нелепия омагьосан кръг, в който съм попадала.
За да им спестя притесненията, не им казах в началото за хепатита на мъжа ми. Не им казах и за моя положителен тест за антитела. Казах само на сестра ми. Мъжът ми влезе на първата си хоспитализация и познай, мама ме срещна случайно на спирката на 305 с цялата торба храна, която му бях сготвила за събота и неделя. Беше ужасно и адски шокиращо за нея. Това беше през ноември. Продължих да мълча за себе си и така избутах и Коледа, и нова година - моята хоспитализация предстоеше в края на януари. Казах им в средата на януари. Е, преживяха го. Не само го преживяха, но и до ден днешен ни дават кураж и са на разположение 24/7. Само аз остарях с още малко от цялото това премълчаване.

Близките ти ще поемат този стрес, те затова са ти близки - просто им обясни, че трябва да влезеш в болница, за да мине всичко по ЗК, а не защото си страшно болна.

Дани
Hang in there.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007