Автор Тема:  Вече 100% съм част от вашите редици. Да се запознаем.  (Прочетена 16459 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 31
  • Dum spiro spero.
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
Здравейте на всички.

Започвам с моята история, която накратко изложих в подфорум Диагностика.
На 34 години съм и при рутинен профилактичен тест преди около 2 седмици конастатираха положителен резултат за Хепатит Б. В началото нямах представа какво представлява и бях повече от шокирана. Всички доктори ме успокояваха, че не бива да се притеснявам и че не е кой знае какво. От този форум научавам, че напротив, има от какво да се притеснявам.

По предписание на доктора, направих тестовете за АСАТ и АЛАТ (резултатите публикувах в подфорум Диагностика), които се оказаха с нормални нива. При това положение, ми препоръчаха да си направя ПСР и чернодробна биопсия. След консултация с личния лекар, реших да си направя повторен тест в друга лаборатория предвид факта, че 4-5 часа преди първия тест бях консумирала алкохол и се усъмних, че може да е повлияло. Вторият тест също се оказа положителен и отново се връщам, там докъде бях стигнала. :sad3:

Опитвам се да сведа до минимум непредвидените си разходи, затова съм решила да отида отново при личния лекар за направление при специалист, който евентуално да ми съдейства за ПСР тест и биопсия към здравната каса. Нямам представа дали е възможно това. Ще се радвам ако някой сподели от собствен опит.

С мъжа ми сме заедно от 6 г. , но неговият резултат е отрицателен. Не ползваме предпазни мерки при сексуален контакт. Изумява ме мисълта, че той е здрав, след като болестта се предава по полов път (дай боже да му няма нищо).

Нямам симптоми, нито близки с Хепатит Б, не са ми преливали кръв скоро, нямам татуировки, пиърсинг, нито безразборни сексуални контакти (единствено с мъжа ми). Целта на профилактичните тестове беше да проверим дали всичко е наред преди да започнем опити за забременяване. Сега не знам какво да правя. Докторите казват, че няма проблем и че трябва да продължа да живея, както преди - не ми предписаха диета, нито ми препоръчаха презервативи - само допълнителни изследвания.

Видеозонът показа добро състояние на черния дроб и далака. Според доктора, едва ли имам хроничен хепатит. Това, обаче, никак не ме успокоява. Моля, да ми помогнете със съвет или с някакви предположения относно моето състояние, защото мисълта, че съм заразена и заразна започва да ме побърква... :sick: :crying2:

Толкова се надявах на отрицателен втори тест и че е станала някаква грешка, но уви!  :angry3:

На разположение съм за други въпроси и ще се радвам да се получи конструктивна дискусия по моя случай. Хората около мен само ме успокояват, но самите не знаят нищо за този вирус. Някак уютно се чувствам тук, където има други хора като мен.
Благодаря предварително за помощта и съчувствието!  :girl_angel:

Неактивен tedibon

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
Добре дошла,дано да ти е приятно сред нас!

Не се учудвай ,че мъжа ти е негативен за австралийски антиген,това е така и в нашето семейство-мъжа ми е с хрон.хепатит Б,аз нямам,и сме заедно от 21 години вече!

Права си за избягването на непредвидените разходи-каквото успееш ,направи чрез личния,но от направление за специалист-гастроентеролог,едва ли нещо повече би могъл да ти даде!Оттам нататък специалиста ще те упъти!А специалист избра ли си?Предполагам си чела,че препоръчваните такива са в столицата,така че избирай!

Каквото се сетиш ,питай,целта е да сме си полезни един на друг!

Поздрави ,Тедибон
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Здравей Теди!

Благодаря за бързия отговор.  :flowers:

След първия положителен тест в АГ клиниката "Братя Тодорови", моят гинеколог Д-р Тодоров ме насочи към Д-р Стоян Ханджиев от ВМА. Посетих го в частния му кабинет още на следващия ден. Той беше изключително внимателен и изчерпателен. След като видя добрите резултатите от тестовете на чернодробните ензими в кръвта, ми препоръча да направя ПСР тест и чернодробна биопсия, но ме предупреди, че ще струва скъпо. Беше ми неудобно да попитам дали се покриват от здравната каса и дали той работи с нея, за което сега съжалявам.

Ще се радвам ако ми препоръчате добър специалист, при който да отида с направление и да знам, че ще ми обърне достатъчно внимание.

Има ли някой между вас, който също да има добри нива на АСАТ и АЛАТ, а в същото време да е с доказан Хепатит Б?

Отново публикувам моите резултатите получени от лаборатория Кандиларов:

Биохимия
Име на теста(изследване)         Резултат       Единици    Референтна стойност    Метод

Общ билирубин         16.1        umol/l      3.4 - 21.0      PHOT

Директен билирубин         4.6        umol/l      0.8 - 8.5      PHOT

ASAT         17        U/l      4 - 31      PHOT

ALAT         18        U/l      0 - 33      PHOT

GGT         10        U/l      < 50      PHOT

Неактивен tedibon

• Профил
Не си изключение,като се замисля и Силвана е била с нормални ензими през по-голяма част от времето!Няма зависимост между високи ензими и увреждане или обратното,при Б хепатита всички правила имат изключения(също като в английския)

За д-р Ханджиев има добри отзиви,така че би могла да се довериш !Иначе другите имена ,за които се сещам са д-р Розалина Балабанска от Токуда,доц.Антонов от Св.Иван Рилски,проф.Чернев от Александровска!

Поздрави,Тедибон

Неактивен tetibulka

• Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
при Б хепатита всички правила имат изключения(също като в английския)

Не, при хепатит Б е по-сложно отколкото при английския.
Hang in there.

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Благодаря за препоръките. Опредлено ще се възползвам от услугите на някой от посочените специлиасти.

Много информация изчетох във форума. Поздравления за създателите му! :bravo2:

Бих искала също така да попитам, дали според вас, би могла да се избегне чернодробната биопсия ако резултатите от ПСР теста са добри (дай боже! Ще ви държа в течение). Уплаших се като прочетох, че се прави с упойка и има нужда от кратка хоспитализация. 

В понеделник ще си пусна тестове и за HBeAG и Anti-HBc-total, които ми препоръча Д-р Ханджиев.  Ще докладвам веднага резултатите тук.

Обмисляме ваксинация за мъжа ми. Може би трябва първо да диагностицират мен и тогава да решим за него. Или да му направим втори тест след няколко месеца, за да видим дали и той ще е отрицателен, защото вирусът има инкубационен период. Нали?

В момента разсъждавам върху вариантите пред мен. Ако се окажа с хроничен хепатит и съм активна, трябва да се лекувам. Ако съм некативен вирусоносител, означава ли това, че мога да заразявам?

Неактивен tedibon

• Профил
HBeAg ще даде представа дали си заразна (макар,че не е 100 % категорично) anti HBс -total не знам защо ти трябва -ти така или иначе си +,а това изследване дава информация дали си се срещала с хепатит Б,по-скоро мъжът ти е добре да го направи!Ако резултата е +,то трябва да се провери дали има имунитет  с anti HBs,после ако трябва имунизация!Ако обаче е -,право за ваксината!
А аз съм "за презервативите",макар че в нашия случай беше равно на липса на секс!Ама и това се преживява,а после се ваксинирах!

Поздрави,Тедибон

Неактивен tetibulka

• Осем години.
    • Профил

Бих искала също така да попитам, дали според вас, би могла да се избегне чернодробната биопсия ако резултатите от ПСР теста са добри (дай боже! Ще ви държа в течение). Уплаших се като прочетох, че се прави с упойка и има нужда от кратка хоспитализация. 

Биопсията се разминава само на тези, дето дават минус на вирусно натоварване.
Хоспитализацията обаче не се разминава на никого, който сериозно се е зхванал с хепатита си. Не е страшно, някои клиники всъщност ти осигуряват тридневен престой с категория две звезди на смешна цена. Аз тъй хубаво си изкарах хоспитализацията - наспах се, мама ми носеше готина храна, пушенето беше трудно, така че и почивка на дробовете си дадох - пълен  релакс, с умиление си го припомням.
Hang in there.

Неактивен Margi58

• Немедицинско лице
  • **
  • Публикации: 25
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: В момента съм на лечениe
Здравей, синът ми е хепатит С,но след като личния му лекар установи че има проблем отиде в Токуда при Д-р Цонев и всички изследвания който му предстояха като ПСР ,Биопсия минаха по здравна каса!

Неактивен dimizano

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 342
  • "Всичко хубаво се постига с цената на голяма болка
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон
  • Резултати: Неуспешно
Здравей и добре дошла както се казва :smile:.Аз също съм с хроничен хепатит Б,но за разлика от теб бях с двойно завишени чернодробни ензими.При мен заболяването беше открито случайно какъв шок изпитах мисля, че вече си разбрала по себе си,но те уверявам това е само в началото после с подкрепата от нас и от най-близките всичко се приживява и си връщаш нормалния ритъм на живот.Аз както ти казах съм с полужителен тест а съпругата ми беше с отрицателен хем че сме женени от 10 год. оказа се че тя е изкарала вируса и е успяла да го изчисти и да изгради анти тела срещу него.Направих си ПРС което беше 13 000 000 копия  :shocked1: направих и биопсия, която гласи А1 Ф1 и така сега чакам отпускане на лечение.Биопсията и всички други изследвания ми ги правиха в св.Ив.Рилски  София при доц.Антонов от който съм страшно доволен.По повод на упойката,която те стряска тя е местна и самата маниполация трае няколко минути.Престоя където бях аз ми беше точно 5 денонощия,но се преживява и това. За сега направи останалите изследвания пък като се стигне до постъпване в болница ще мислиш и за това.Успех и колкото се може по добри резултати ти желая :bravo2:

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Огромно благодаря на всички за милите и позитивни думи!  Не мога да опиша колко успокоително ми подействаха.  :flowers:

Срамувам се, че преди нищо не съм знаела за хепатита и никога не съм се интересувала. Може би много по-рано щях да се подложа на тест, а може би дори щях да се ваксинирам. Сега вече е късно и ми остава единствено да се надявам, че не е прекалено късно.  :sad3:

Не мога да отрека, че влизането в болница ме ужасява, не толкова заради самата мен, колкото заради близките ми. Те наистина много се притесняват, а на приятелите и косвените роднини все още не съм казала и бих предпочела да не го правя. Хората като чуят хепатит, си представят нещо като СПИН.  :angry3:

Чудя се дали ако резултатите ми от ПСР са под 10 000 копия, ще се наложи биопсия. Изобщо, има ли някакъв начин да се избегне биопсията?

Също така, ще се радвам ако някой ми разясни какво точно означава да си активен или некативен вирусоносител и кой е най-добрият възможен изход от заразяването с Хепатит Б? Възможно ли е напълно изчистване от вируса, в случай, че е хроничен? Докторът ми каза, че може изобщо да не се приложи никакво лечение. Означава ли това, че ще мога да водя нормален начин на живот, както преди?

Много въпроси станаха, дано не съм ви досадила. Предполагам, че с тази информация ще бъдем полезни и на много други хора, които си задават същите въпроси.

Благодаря ви, че ви има!  :clap:

Неактивен avgustina09

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 219
    • Профил
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
  • Статус: Хроничен хепатит C

Здравей, Alien!

Аз съм с хеп. С. Информацията за В-то наистина е много объркваща, поне за мен, вероятно не ме касае  пряко в даден момент. Но най-важното което знам за него - може да се предпази от него! Съпругът ти по най-бързия начин, без да отлага да започне да се ваксинира по схемата която вече ти е позната от форума - 1 ваксина+1 месец+5месеца. Откакто съм съм разбрала че съм болна от хепатит С не преставам да благодаря на случайността, която ме е предпазила от В-то. Не искам да те плаша, но след като си въоръжена с форумна информация, трябва да предпазиш близките си от подобен случай по който си се заразила - а той е неизвестен! А и едва ли ще понесеш мисълтта че си причината те да се заразят. Всяко мое порязване ме кара да се изправям на ногти, страх, страх и страх е това което изпитвам, а стресът е огромен. Евентуланата ваксинация на семейството ти ще ти допринесе известно спокойствие.

Що се касае до други въпроси, приятели от форума ще ти помогнат! Бъди сигурна. Успех!

Неактивен sunshine

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 710
  • генотип 3
    • Профил
  • Резултати: Успешнo
Alien, повечето от нас също не са знаели нищо за хепатита и до втория положителен тест са си казвали, че е грешка..
Не си виновна ти, а обществената здравна система, която няма ефективна политика за превенция на хората, родени преди 1992.

Относно биопсията - не бива да се страхуваш от нея - тя е единственият начин да разбереш дали имаш увреждане на черния дроб. Без нея винаги ще те гони параноята, че положението е зле, а стресът може единствено да влоши нещата.  :girl_wink:
Процедурата изобщо не е болезнена, трае секунди. Болничният престой не е най-приятното изживяване, но избягването му означава да играеш руска рулетка със здравето си.

Успех и не се страхувай, ние сме тук за да си помагаме!  :good:

Неактивен anita

• Публикации: 2988
    • Профил
ЗДравей!
Да се включа и аз - всички лекари, които ти е посочила Тедибон могат да ти пуснат ПСР безплатно.
По отношение на биопсията, бих ти препоръчала да я направиш задължително иначе няма как да знаеш действителното съастояние на черния дроб. Звучи  само страшно, но в действителност не е.
Поздрави :flowers:

Неактивен tetibulka

• Осем години.
    • Профил

Не мога да отрека, че влизането в болница ме ужасява, не толкова заради самата мен, колкото заради близките ми. Те наистина много се притесняват,

Преди близо две години точно такива притеснения за близките ми ме вкараха в най-нелепия омагьосан кръг, в който съм попадала.
За да им спестя притесненията, не им казах в началото за хепатита на мъжа ми. Не им казах и за моя положителен тест за антитела. Казах само на сестра ми. Мъжът ми влезе на първата си хоспитализация и познай, мама ме срещна случайно на спирката на 305 с цялата торба храна, която му бях сготвила за събота и неделя. Беше ужасно и адски шокиращо за нея. Това беше през ноември. Продължих да мълча за себе си и така избутах и Коледа, и нова година - моята хоспитализация предстоеше в края на януари. Казах им в средата на януари. Е, преживяха го. Не само го преживяха, но и до ден днешен ни дават кураж и са на разположение 24/7. Само аз остарях с още малко от цялото това премълчаване.

Близките ти ще поемат този стрес, те затова са ти близки - просто им обясни, че трябва да влезеш в болница, за да мине всичко по ЗК, а не защото си страшно болна.

Дани
Hang in there.

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Най-близките ми хора знаят. Казах им още след първия положителен тест. Не знаят приятелите ми и близките на мъжа ми. Не знам как е при вас, но на тези хора мисля да спестя всички подробности. Поне до когато това е възможно. Искам първо да разбера дали има поражения от хепатита, дали съм активна и дали съм заразна. Явно няма да ми се размине биопсията.   :pardon: И все пак, нека да видим първо ПСР-а и другите изследвания. Иначе размерите на черния дроб са ми ок. Нямам и уголемяване на далака. Не спирам да се надявам, че нещата не са чак толкова зле. Само това все още ме крепи. Разбира се, вие тук също. :clap3:

Някой от вас успял ли е да разбере откъде точно се е сдобил с Хепатит Б? За мен този въпрос е пълна мистерия.  :shocked1:

Не мога и не мога да го проумея! Как така нямам симптоми, защо не съм изкарала остър хепатит, защо мъжът ми не е заразен щом се предава по полов път, защо ензимите ми са ОК и видеозонът ми е ОК? Защото докторите хем не са особено притеснени, хем ме пращат на биопсия, хем ми казват да продължа да си живея живота. Д-р Ханджиев не ми забрани алкохола, каза, че той няма отношение. Не ми забраниха и секса без презерватив.  Не е нормална болест това... няма никаква логика...  :fool3:

Неактивен dimizano

• Немедицинско лице
    • Профил
За алкохола съм твърдо НЕ.Дори като ходих при доц.Антонов той ми каза да го спра и каза и бирата е алкохол няма една няма две.А относно как си го лепнала хепатита мисля че повечето от нас незнаят и не си напрягай ума да си спомниш по добре мисли какво ще правиш от тук нататък това е по важно. :good:

Неактивен avgustina09

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 219
    • Профил

Alien, въпросът "откъде съм го лепнала" не правилен. Ако му се оставиш ще се изтормозиш. Правилния въпрос е " на коя дата да си насроча биопсията?".

Аз лично, не съм казала на никого, само съпругът ми знае и служители на здравохранение. Не смятам да казвам нито на мойте родители, нито на неговите, нито на приятели. Колкото да ми тежи, няма да ми олекне ако им каже. Не съм прокажена, но такава ще се почувствам ако кажа на когото и да е, защото със самата новина за моето заболяване, трябва да им обяснявам надълго и нашироко цялата инфо от сайта. това е неареално. Не мога да съм сигурна че ще бъдат на моя страна, по-скоро срещу мен.  Не мога да ги обвинявам. Аз самата нищичко не знаех, какви са тия антетела, умирам ли, кога, как ще боли ли...   :fool3: Никой не знае за хепатита толкова добре колкото до. Антонов, Радо и съфорумците :wink3: Това ще ти е достатъчно.

По този повод мога да спомена, че след като моралния  дълг ме призова да информирам зъболекаря ми, той ме попита как са близките ми. Аха да се отпусна, че е на моя страна, той добави "Не смяташ ли че страно, че те са здрави, а ти си се заразила?  Да знаеш, не се заразява всеки който се сблъсква с хепатита". Никакво споделяне! Някой ден, дай бог, дай интерферон+рибавирин, ще се излекуваме, няма де се събуждаме с мисълтта  за хепатит, почти! ще забравим за него, а няма да ни е хубаво, ако хората ще продължат ни гледат с особен поглед.
Това е от мен. Още веднъж успех и вярвай в нашата подкрепа.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
Чудя се дали ако резултатите ми от ПСР са под 10 000 копия, ще се наложи биопсия. Изобщо, има ли някакъв начин да се избегне биопсията?

Също така, ще се радвам ако някой ми разясни какво точно означава да си активен или некативен вирусоносител и кой е най-добрият възможен изход от заразяването с Хепатит Б? Възможно ли е напълно изчистване от вируса, в случай, че е хроничен? Докторът ми каза, че може изобщо да не се приложи никакво лечение. Означава ли това, че ще мога да водя нормален начин на живот, както преди?

Много въпроси станаха, дано не съм ви досадила. Предполагам, че с тази информация ще бъдем полезни и на много други хора, които си задават същите въпроси.
Здравей,
На страницата на ХепАктив има много материали, които ще ти помогнат да си отговориш на повечето въпроси. Като за начало можеш да започнеш с лист-фактите за хепатит Б: Хепатит В: Лист факти.
Твоите ниски ензими най-вероятно говорят за неактивен хроничен хепатит Б, което обаче може да се докаже, след като си направиш всички необходими изследвания и бъдеш наблюдавана за период от 3 до 6 месеца. Сега най-важното е да се успокоиш, да научиш колкото можеш повече за болестта и да посетиш достатъчно сериозен специалист точно по това заболяване. Д-р Ханджиев е един от лекарите, специалисти в тази област, за които има много добри отзиви, както и за целия екип от лекари на доц. Кацаров от ВМА. Така, че мисля, че се движиш в правилната посока  :smile:
Относно биопсията можеш да прочетеш тази статия: Чернодробна биопсия. Мисля, че се страхуваш прекалено много от тази манипулация, повече, отколкото трябва.
Ако се окажеш неактивен носител, то биопсия може и да не ти се прави, но това ще го преценят лекарите.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Радо, много ти благодаря! Успя да ме обнадеждиш (като светъл лъч премина през тъмните ми мисли).   :dance:

Линкът ми беше много полезен. От него разбрах, че за биопсия не се налага хоспитализация, а тук поне двама души споменаха, че са прекарали няколко денонощия в болница. Чудя се, откъде идва това разминаване.  :chat:

Неактивен Силвана Лесидренска

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Публикации: 2706
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
Разминаването може би идва от факта, че статията не е писана от нас , а сме я превеждали директно от други сайтове. Когато има разминавания в изискванията за чуждите страни и България нямаме право да нанасяме корекции в самата статия, просто информацията която ни касае нас я има във форума и всеки който се интересува, чете мненията на другите съфорумци които вече са минали по този път  :girl_wink:
С две думи- по клинична пътека биопсията има 5 леглодни. Първата нощ се спи задължително там, а следващите ако си в добри отношения с лекарите, можеш да прекараш в къщи. Биопсията не е страшна, никак даже, така че хич не се притеснявай ако ти се наложи да си направиш.

• Профил
    • My Home Page
Линкът ми беше много полезен. От него разбрах, че за биопсия не се налага хоспитализация, а тук поне двама души споменаха, че са прекарали няколко денонощия в болница. Чудя се, откъде идва това разминаване.  :chat:
Имаш предвид тази статия ли: Чернодробна биопсия, сега специално я прегледах, не можах да видя някъде да се говори за хоспитализация или за конкретен престой в болница, който е нужен за интервенцията.
Ако си чела някой от лист-фактите, те са превеждани и са информативни, но не са адаптирани в такива детайли, като брой дни в, които се лежи в болница.

Поздрави,
Радо

Неактивен rumi

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 75
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон + рибавирин
И аз съм на това мнение да не се натоварват хората около вас ,за вмомента знаят само съпруга ми и майка ми ,други не съм натоварвала от това на мен няма да ми стане по леко ,но тях малко ли много ли им се променя и техния живот не искам да изглеждам умираща в техните очи .Въпреки че за в момента почти със всички се карам ,в момента за тях съм станала съвсем коренно различен човек с една дума ме обвиняват че съм станала голяма скандалджийка само скандали всеки ден вдигам но по добре това да си мислят отколкото за другото,аз и без това вече живота ми е коренно променен още някоя и друга обида ще издържа, па дано след 2 септември  след преключване  на лечението се появи същия предишен човек който бях, за сега предпочитам да си остана за тях много лоша отколкото да разберат за проблема ми ,предпочитам сама да се лутам в този омагьосан кръг ,и да изляза от него сама да не вкарвам  в него други.Защото се движим точно в такъв днеска зле утре ще е по добре.

Най-хубавият ден - днешния-28 СЕПТЕМВРИ 2010.
В живота има неща за които си струва да се бориш до край!

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Радо, да от Лист Фактите прочетох, че обикновено не се налага хоспитализация. Като цяло изпитвам ужас от болници, иглата и упойката не ме плашат изобщо, но ако се наложи ще трябва да стисна зъби и да поостана в клиника.  :pardon:

Руми, не се паникьосвай! Знам какво ти е, защото самата аз минавам през всичко това в момента. Днес ще отида при личния ми лекар за направление и започвам лека-полека да минавам през всички процедури. Сега трябва да сме спокойни и да продължим живота си нормално, защото лошите мисли още повече усложняват ситуацията. Знам, че не е лесно. Много добре го знам. Хората около мен непрекъснато се опитват да ме разведряват и аз правя всичко възможно да не мисля за болестта. Прегръщам те успокоително.  :hug1:

Неактивен sunshine

• генотип 3
    • Профил
Мдам, и аз като Руми съм информирала много тесен кръг от хора, който почти изключваше семейсвто и рода, защото си знам стоката - баба ми както е с единия крак пътник, значеше и другия да й го засиля, а майка ми е велика параноичка - това би й скъсило живота с поне 10 години...

А от малцината много близки хора, които знаеха, така и никой не разбра напълно през какво преминавам и дай боже никога да не им се налага. А и не бих искала всички да се отнасят с мен съжалително като с обречена на сигурна смърт. Хепатитът в хорските очи наистина е много изопачен, но за това не са виновни те, а здравната ни система.
Шест месеца се оправдавах, че съм преуморена, че имам много работа, че май нещо се разболявам и номерът мина успешно.

Но съм твърдо на мнение, че медицинските работници и козметиците трябва задължително да се информират. И въобще не ми пука като колко прокажена ще ме гледат, важното е, че хигиената рязко се засилва.  :girl_wink:

Неактивен Reni

• Немедицинско лице
  • Публикации: 299
    • Профил
Относно биопсията, искам да кажа, че моята я правиха във ВМА/д-р Ханджиев/ - приеха ме сутринта, направиха кръвни изследвания и кардиограма, след обяд направиха биопсията и на другия ден сутринта - около 10 часа ме пуснаха да си ходя. Пътувах до Русе и нямах никакви проблеми. Желая ти сили и търпение за да се справиш с проблемите. Успех. :doubleup: Рени

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Насрочих си час при д-р Антонов от болница Св. И. Рилски за другата седмица. Стискайте палци!  :ashamed2:

Чудя се преди ПСР дали има нужда си правя други изследвания, за да не ме върне набързо доктора и после пак да чакам. Ще ми се да съм "оборудвана" с всичко необходимо. В момента разполагам с два положителни теста на HBsAg от две различни лаборатории, хематологични резултати и биохимични резултати (вкл. ASAT, ALAT, ALP, GGT), снимка от ехограф и съответните измервания и направление N 3 от личния лекар + една кошница с въпроси и притеснения  :mocking:.

Не съм си изследвала още HBeAg. Наистина ли няма нужда от Anti-HBs-total?

Ако някой се сети за нещо важно, моля за съвети.   :girl_in_love:

• Профил
    • My Home Page
Здравей,
Не знам кое е по-правилното. Ако искаш, можеш да си направиш и другите изследвания, но това значи да си пуснеш HBeAg, anti-HBe, и anti-HBc total. С тях ще имаш информация и за това хроничен ли е хепатита, както и дали си HBeAg-положителна, или не. Но тези изследвания ще ти струват 50-60 лева, затова вариант е просто да изчакаш и да видиш какво ще каже доц. Антонов, когато се видиш с него.

Поздрави,
Радо

Неактивен dimizano

• Немедицинско лице
    • Профил
Според мен си направи и тези изследвания, за които питаш хубаво е да ги види и тях.Много добре си направила като си записала час при доц.Антонов ще останеш мн.доволна.Там ПРС теста мисля, че струва около 150 лв. поне толкова беше през април когато го правих аз и съпругата ми така, че да го имаш в предвид. :good:

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Здравейте,

Радо, все пак мисля да направя изследванията, които ти ми посочи, защото не бих искала да ме връщат за тях. При д-р Антонов се чака минимум седмица за нов час. Още утре ще ги пусна и ще пиша тук.

dimizano  :shocked1: Мислех, че ПСР се поема от здравната каса, когато отидеш с направление. Много хора са писали тук, че биопсия и ПСР се поемат от фонда. Откъде идва моето объркване?   :book_read:

Неактивен dimizano

• Немедицинско лице
    • Профил
Здравей,мисля че говорим за болница св.Ив.Рилски там бях аз и при първия преглед при доц.Антонов той ми каза да си направя и ПРС- тест да са по-ясни нещата с моето заболяване аз го направих в същата болница и го платих 150 лв. за мен и по наше желание и за съпругата ми понеже тя  е имала среща с вируса и да се види какво е състоянието при нея още 150 лв.Искам също да кажа, че аз ходих без направление и платих и преглед 30 лв.При постъпването за боиопсия тя беше безплатна тогава ми правиха още един ПРС тест, който също беше безплатен.Мисля че може да се поеме от здравната каса, но за резултата се чака около месец а  като го платих става готов за една седмица.Ако някой е по наясно нека ме поправи, но така направих аз. :good:

• Профил
Резултатите стават за около 2 до 7 дни независимо дали са по Здравна Каса или са платени от пациента. Ако искате да не ви хоспитализират, си го плащате вие, ако искате да е безплатен, трябва личният лекар да ви издаде направление номер 7 за хоспитализация, да си назначите час за прием, след като ви приемат , ще го назначат по клинична пътека.  Има вероятност да се наложи да лежите един ден, тъй като ЗК го изисква.

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
И аз очаквам с нетърпение повече информация по темата. Не ми се чака толкова дълго, но ако има начин да избегна плащане, ще съм по-спокойна, защото не знам още какво ще ми се наложи да плащам и така съвсем да ми опразнят джобовете.  :fight:

Силвана, сега видях, че си писала. Ами значи ще го умувам по-нататък, но предвид "афинитета" ми към хоспитализацията, сигурно ще предпочета да си платя като поп.  :pardon:

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
 :oops:
Сега като се замислих, внезапно ми изникна въпроса, защо касата иска хоспитализация за ПСР при положение, че е обикновен кръвен тест? Или не е ? Някой може ли да каже какво точно представлява манипулацията, че от толкова четене на различна информация може и да съм пропуснала нещо?  :morning:

• Профил
Обикновен кръвен тест е, но е скъп  и трябва да си оправдаят средствата.

Неактивен tetibulka

• Осем години.
    • Профил
За до го покрие касата, трябва да си хоспитализиран по съответната клинична пътека. Самата клинична пътека представлява всички тестове и процедури, които трябва да ти се направят за дадено даболяване. Та в клинична пътека трийсе и нещо (седем, ама не съм сигурна) е включено изследване на вирусен товар. Та затова.

Ако искаш да си го платиш сама, не лежиш в болница за него. Сядаш и смяташ, три дни в болница дали ще ти излязат по-скъпо от цената на едно изследване за вирусен товар (170 - 200 лева) - в смисъл колко са ти пътните разходи, престоят е по 4 лева на ден, телевизията излиза по 5 лева на ден, колко ще загубиш от това, че няма да работиш три дни... такива неща.

Дани
Hang in there.

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Дани, благодаря много за информацията!  :flowers:

Ще ви държа в течение на моето състояние. Толкова се надявам да нямам висока репликация на ПСР...  :sick: :girl_angel:

Неактивен Мери_

• Публикации: 2373
    • Профил
  • Резултати: В момента съм на лечениe
Здравей и от мен!

Добре дошла във форума!

Виждам, че си се забързала да направиш всичко в най-кратки срокове! :girl_wink:
Искам само да те посъветвам да не бързаш и да се успокоиш, защото бързането не винаги помага. Най-добре да изчакаш прегледа при Антонов и едва тогава да мислиш за евентуална биопсия, болничен престой и разни други неща!

Стискам палци за хубав резултат от HBV DNA теста и дано да нямаш активно заболяване.

Поздрави,
Мери

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Мариана, благодаря за подкрепата! Истината е, че нямам търпение вече да разбера какво се случва с мен. Но ще се справя, сигурна съм. Леко оздравяване желая и на теб.  :flowers:

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Здравейте отново!

Днес си направих изследвания за антигени и антитела и резултатите ми се струват малко странни.  :fool3: Порових се в сайта, за да ги сравня и разтълкувам, но нищо не разбрах, затова разчитам на вашата помощ.

HBeAg         (-)negative                   ECLIA
Anti-HBe         (-)negative                   ECLIA
HBcor-Total     (+)positive                 

Какво означава това, според вас...? Вече броя дните до срещата с д-р Антонов. :sick: 

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Още малко се поразрових започвам леко да се притеснявам. При положение, че имам отрицателен HBeAg, не е ли логично да имам положителни антитела Anti-HBe?  :shocked1:

При това положение, възможно ли е да имам отрицателен Хепатит Б и има ли някой във форума с поставена такава диагноза, за да си побъбрим малко по темата?  :write:

• Профил
    • My Home Page
Здравей,
По принцип не би трябвало и двата резултата да са ти отрицателни, но е възможно да си в някакъв период, в който позитивираш "е" антигена, или обратното, правиш HBeAg сероконверсия.
Не знам какво имаш предвид под "отрицателен Хепатит Б" след като имаш положителен HBsAg. Може би имаш предвид да имаш отрицателен ПСР - да, това е възможно.
Според мен не бързай с никакви заключения на този етап. След като се видиш с доц. Антонов и той ти пусне всички необходими изследвания, ще стане ясно в коя група влизаш.
Стискам палци за отрицателен ПСР!

Поздрави,
Радо

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Привет Радо,

Става въпрос за липса на "е" антиген, до колкото разбрах. Ето това прочетох в лист фактите, а и на няколко други места в интернет: http://www.hepactive.org/content/faq/HBeAg-negative

Можеш ли да ми обясниш какво точно представлява т.нар. сероконверсия, защото все ми убягва тази думичка.  :angry3:

• Профил
Сероконверсия е негативиране, изчистване на даден антиген, било то HBsAg или HBeAg, т.е. ако този показател е бил положителен, при сероконверсията той става отрицателен.

• Профил
    • My Home Page
Само да допълня Силви, освен негативирането на дадения антиген, се появяват и антитела срещу него.

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Това изчистване или активиране на "е" антигена не се ли получава в начален стадий на заболяването, почти непосредствено след заразяването и изтичането на инкубационния период или приостър хепатит? Или може да бъде и спонтанно?  :ashamed2:

• Профил
    • My Home Page
Не, може да бъде и спонтанно, на по-късен етап.

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
И така, моята одисея продължава. Докладвам.
Видях се с д-р Антонов и той ми назначи ПСР тест, чиито резултати ще излязат другата седмица. Общо взето съм обнадеждена, защото от досегашните ми изследвания, липсата на симптоми и липсата на "е" антиген, доктора предположи, че става дума за некативен хроничен Хепатит Б. Все пак се притесни за отрицателните "е" антитела, но очаква ниска или никаква репликация от теста. Каза ми, че е много вероятно да не се стигне до биопсия, нито до лечение. Опипа ми черния дроб и каза, че е малко по-плътен от обикновено и ме посъветва да огранича алкохола (споделих му, че понякога прекалявам), попита дали често консумирам сладко. Малко ме досрамя да си призная, че съм пристрастена към шоколада.  :ashamed2:
Спокойствието и на двамата доктори (Д-р Антонов и Д-р Ханджиев) към моя случай наистина е окуражително. Стискайте палци и вие резултатите ми от ПСР теста да са добри.  :flowers:

Сън не ме лови от притеснение...  :girl_angel:

Неактивен dimizano

• Немедицинско лице
    • Профил
Пожелавам ти добри резултати доц.Антонов е голям специалист и аз съм при него може да му се довериш напълно.Успех и пиши как се развиват нещата при теб. :bravo2:

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Re: Моля, за помощ...
« Отговор #49 -: Август 03, 2010, 11:43:54 »
Здравейте отново на всички! Излязоха резултатите ми от ПСР изследването. Доц. Антонов е в отпуск чак до 16.08. Ще съм ви много, много, благодарна, ако някой ми помогне с тяхното тълкуване. Адски съм притеснена, защото цифрите ми се струват доста големи.  :crying2:

Показател Резултат Мерна ед.
HBV-DNA 63 000 copies/ml 4,7 log 10
(Real-Time PCR) 12 000 IU/ml 4,0 log 10

Питам се кога ще свърши този кошмар и най-после ще мога да си отдъхна...   :angry3:

Благодаря предварително за съдействието !!!  :girl_angel:

Неактивен tedibon

• Профил
Здравей!

Цифрите не са толкова големи,колкото ти изглеждат!Има числа с 6-8 нули,т.е. милиарди,така че твоята цифра не е сред рекордните!Не съм абсолютно убедена,но мисля ,че с този резултат няма да ти предложат лечение,и все пак ,нека по-знаещите кажат !!!!

За кошмара,и кога ще свърши,ами то така като се замисля,с хепатит Б,кошмара е постоянен!

Поздрави,дано да ти е по-спокойно,Тедибон

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Привет, Теди! Ако знаеш колко малко ми трябваше, за да се успокоя... Благодаря ти много, че се включи. Всяка минута на неизвестност ми действа пагубно на нервичките.  :angry3:

Бях решила, че цифричките отдясно на резултата (4,7 log 10 и 4,0 log 10) всъщност показват с колко степени трябва да се увеличат стойностите, затова не издържах и се обадих в лабораторията да попитам. От там ми казаха, че няма нужда нищо да се умножава и че това са окончателните резултати. 

Като се има предвид, че докторите очакваха ниски стойности, чудя се, дали не са имали предвид резултат под 2000 IU/ml, за да ме причислят спокойно към некативните носители. А сега съм сякаш малко на кантар и нищо чудно да ми назначат биопсия...

А ние вече правим опити за забременяване и се чудя за кое да мисля по-напред, дали да изчакаме или да продължим да действаме.  Докторът не можа да вземе отношение по този въпрос. Каза да си продължа живота, както преди и толкова.
Ами ако трябва да се лекувам и съм бременна, лекарствата няма ли да се отразят зле на плода?  :sad3:

Неактивен Аника

• Публикации: 1160
  • генотип 1
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир + Даклатасвир
Алиена, консултирай се с хепатолог.
Със сигурност ако започнеш лечение НЕ ТРЯБВА да забременяваш. Ако стойностите ти са достатъчно ниски, за да си неактивен носител (дано се включат по-разбирища съфорумци) и ако хепатологът ти разреши, можеш да правиш опити за забременяване. Живот и здраве когато това стане и бебето се роди се поставя имуноглобулин, но ти до там го докарай  :wink3:

Желая ти късмет и се консултирай със специалист задължително.
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."

Неактивен tedibon

• Профил
Мисля,че наистина доцента ще може да даде най-правилния съвет!

Все пак само 2 седмици  остават до 16.08!

Надявам се, всичко да се подреди  и да се случи както го искаш! :flowers:

Поздрави,Тедибон

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Благодаря за подкрепата, момичета!  :flowers:

Ще съм благодарна ако още някой вземе отношение по моя резултат от ПСР теста. Особено ако има потребители със сходни резултати или такива, които са по-добре запознати от мен.

Нямате идея колко важно за мен е всяко късче информация. Вече съм изринала интернет на няколко езика. И все пак, максимата "питай патило" винаги е най-ефикасна.

Още веднъж огроооомно благодаря на всички, които се включват в тази тема.   :bravo2:

Неактивен sunshine

• генотип 3
    • Профил
На мен ми се вижда много ниска виремията, но нека се включат експертите по 'Б'.
Доцентът само може да прецени дали да назначи биопсия и в зависимост от резултата, евентуално и лечение.
Предполагам, че засега ще те посъветва след 6-12 месеца пак да пуснеш ПСР, за да видиш дали има движение, особено ако АСАТ и АЛАТ са ти в норма.

Мен ако питаш, забременявай си и се радвай на живота!
Със или без вирус, той си продължава и трябва да се наслаждаваме на всяка секунда от него.  :girl_in_love:

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Съншайн,  дано се окажеш добър пророк! Благодаря за куража!   :dance:
Аз също не мисля да променям живота си засега. Ще ваксинираме мъжа ми възможно най-скоро. Мислех да го взема с мен при следващия преглед, за да го види доктора и да каже кога и по какъв начин ще му бият инжекциите.  Ако някой от вас знае, може да сподели.

Анмар, права си за бременността, но се надявам да не се наложи лечение или поне да не е толкова сериозно и да може да се отложи евентуално ако забременея. Все пак, имам добри резултати от досегашните ми изследвания.

Не знам дали от цялото притеснение или от нещо друго, но внезапно спрях да пуша, а алкохолът вече ми е "черен". Позволявам си само биричка веднъж/два пъти седмично. Шоколадът също е ограничен. Промених се. Започнах да обръщам повече внимание на здравето си.  :girl_angel:

На всички желая много оптимизъм и сили в борбата с Хепатита.  :carate:

• Профил
    • My Home Page
Здравей,
Ти споделяш, че си изровила целия интернет за информация за хепатит Б, а отговорите на тези въпроси, които те притесняват могат да се открият на нашия сайт.
Ето малко линкове, които ще ти помогнат да научиш повече за нещата, които те интересуват и притесняват. Някои от линковете вече съм ти ги пускал, но не съм сигурен, че си ги прочела.
Относно резултата от ПСР теста и нужно ли е лечение:
- Как да се лекувам? Системата за лечение на хронични вирусни хепатити в България
- Изисквания на НЗОК при лечение на болни над 18 години с хроничен вирусен В хепатит с интерферoн алфа и нуклеотидни/нуклеозидни аналози (в сила от 20.01.2010 г.)
- Съвременно лечение на хепатит В
- Трябва ли всеки с хроничен хепатит В да се лекува?
- Кои медикаменти за лечение на хепатит В трябва да се използват най-напред?

Относно логаритмите в края на резултатите от ПСР-а:
Re: Нов във форума, скоро ще им и по-официална информация по въпроса.

Относно забременяването и изобщо бременноста и хепатит Б прочети тази статия: Хепатит B и бременност. Тази статия е 30 страници като doc файл и има големи шансове да отговори на всички твои въпроси в това отношение.

Виждам, че силно се притесняваш и си много стресирана. Но съветът ми е да се опиташ да си по-спокойна и търпелива, иначе ще се поболееш от грижи и стрес, а не от хепатита. Това, че се притесняваш и бързаш по никакъв начин няма да ти помогне да се справиш с проблема си, можеш да си сигурна.

Поздрави,
Радо

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Благодаря за линковете, Радо. Изчела съм ги всички. Но информацията под формата на научни статии и констатации изглежда някак суха в сравнение с опита, който споделят тук лекуващите се потребители. Почти всички минаваме по сходен път и за някои пътеките са много по-утъпкани. Затова комуникацията с живи хора ми е далеч по-конфортна.  :ashamed2:

Съжалявам ако съм досадила с въпросите. :oops:

• Профил
    • My Home Page
Да, права си, това е и предимството на форума, защото ти дава възможност да си говориш и споделяш с други хора със същия проблем.
Но в същото време въпросите ти бяха съвсем конкретни и затова отговорих така делово.
Ти попита смята ли се логаритъма в края на изследването или не и затова пуснах линка.
Относно дали е висок вирусния ти товар, ако приемем, че си HBeAg-отрицателна (въпреки, че нямаш антитела, което продължава да ме учудва), то изискванията за започване на лечение са да си с вирусен товар над 2000 IU/mL.
Значи, по този показател си т. нар. "показана" за лечение, но в същото време си с нормални ензими, в който случай не се препоръчва лечение, поради малкия шанс за отговор на лечението.
Стойности на ПСР от 12 000 IU/mL са изключително ниски и нямаш никакви поводи за притеснения в това отношение. Както е споменала и Теди, при хепатит Б говорим за милиони и милиарди копия на вируса. Тъй като си с нормални ензими най-вероятно доц. Антонов ще ти препоръча наблюдение и ще отложи лечението.
Пак искам да спомена, че според препоръките на Американската асоциация за изучаване на черния дроб (AASLD), е препоръчително и хората с неактивен хроничен хепатит Б, които са над 40-годишни, да си направят биопсия. Доколкото разбирам ти си под тази възраст, а и доц. Антонов не ти е препоръчал биопсия, така че може би това е по-правилната стъпка. Все пак, скоро ще публикуваме на сайта си информация за една възможност за неинвазивно изследване на фиброзата на черния дроб, и моята препоръка е да си направиш това изследване, за твое успокоение.
Относно бременността, наистина статията се опитва да отговори на абсолютно всички въпроси в максимални детайли, именно затова я пуснах като линк. В твоя случай няма да ти препоръчат лечение, така че не трябва да имаш притеснения относно забременяването. А иначе ако си на интерферон, е ясно, че не трябва да забременяваш в този период. Но това не е сериозен проблем, защото интерфероновото лечение на хепатит Б трае само 48 седмици. Казусите при лечение с нуклеозиден аналог са обсъдени доста детайлно в статията.

Поздрави,
Радо

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Мерси за разбирането, Радо. Относно алтернативата на биопсия, предполагам имаш предвид "фиброскан" апаратурата, която ми препоръчаха в един американски форум и споделиха, че биопсията е остарял метод. До колкото знам, в България фиброскан няма, за жалост... Американците останаха втрещени от този факт.  :shocked1:

Ето едно мнение, на което се натъкнах.

http://www.unaids-bulgaria.org/index.php?magic=4.52.212

Цитирам:

За разлика от тук, в другите страни има много по-щадящи методи на изследване от биопсията. Чела съм за така наречения фиброскан. Това е уред, при който по неинвазивен начин, на принципа на ехографията на вътрешните органи, могат да се определят състоянието на черния дроб и бъдещата тенденция за развитие на заболяването.

Дали има вероятност някой светъл ден, да разполагат и нашите болници с такъв уред?

Колкото до липсата на "е" антитела при мен, доц. Антонов също беше учуден. Каза, че най-вероятно се касае за някакъв междинен етап в болестта, когато се наблюдава равновесие на антиген и антитела и че този резултат не е много добър. Не съм единствен такъв случай, има и други описани такива клинични казуси в интернет, макар да не се констатира причината. Д-р Антонов не спомена за отрицателен хепатит при мен, но беше категоричен, че се касае за хроничен Хепатит Б, докато д-р Ханджиев се съмняваше в хронифицирането на вируса при мен.

Описвам всички тези детайли, защото знам на колко много хора биха могли да бъдат полезни, особено ако са с изследвания сходни на моите.

Приятен и хубав ден! :)

• Профил
    • My Home Page
Не, няма предвид Фиброскан, макар че той наистина е един от най-добрите неинвазивни методи в момента. Не се очаква скоро да се появи Фиброскан у нас, но го има в Румъния. За изказването за Фиброскан от американския форум малко са попрекалили, Фиброскан е много специфичен уред и изобщо не е най-великия метод за оценката на фиброзата. Да не говорим, че изисква много добре обучен лекар и има много проблеми с точността, ако пациента е с наднормено тегло.

Има и неинвазивни методи, които по формули изчисляват фиброзата като се гледат резултатите от няколко кръвни изследвания. Най-добрия такъв метод е ФиброТест, също го има в Румъния. И той не се очаква да се появи в България.

Но за България има една друга формула за изчисления на фиброзата, това е формулата на д-р Олга Косева от "Иван Рилски, по която тя е защитила и дисертация. Тази възможност имах предвид като опция за България.

По отношение на мнението, което си цитирала, тук няма консенсус в лекарското съсловие. Все още няма измислен по-добър метод от биопсията и тези методи не заместват биопсията в почти никоя страна (може би най-широко те се използват във Франция). Засега се използват като допълващи изследвания, но все още не са доказали точността си във всички случаи.
Мисля, че всичко можем само да спечелим ако има такъв метод в България, защото той ще позволи човек най-малкото да си проверява по-често фиброзата, а и да сравни резултата си с този от биопсията. За съжаление поне аз не знам скоро да има изгледи да се появи Фиброскан или Фибротест в България.

А за отрицателния "е" антиген, и според мен е някакъв междинен етап, затова е най-добре да изчакаш известно време и пак да си пуснеш изследвания.
« Последна редакция: Август 04, 2010, 10:55:18 от Радослав Русинов »

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Здравейте отново на всички! 

Време е за актуализация на моя случай. Днес се срещнах отново с доц. Антонов и новините наистина са добри. :dance:

Докторът видя резултатите от ДНК теста и каза, че репликацията е твърде ниска, за да се провежда каквото и да е лечение. По неговите думи, в момента статусът ми е като на човек лекуван с интерферон и той не би могъл да е ефикасен за мен. Твърде вероятно е при мен вирусът да е мутирал съдейки по отрицателния "е" антиген и отрицателното му антитяло като този тип, по принцип, по-трудно се лекува. Диагностицираха ме като неактивен носител със "спящ" хепатит Б, който не нанася вреда на черния дроб. Според Д-р Антонов, при доста от неактивните носители се наблюдава спонтанно изчистване на вируса и това е още една причина да не ми предпише лечение на този етап. Разбрахме се да си следя ензимите на три месеца и ако има покачване с 1.5 пъти над г-р г. на стойностите на АЛАТ (през юли бяха 18), тогава да му се обадя за евентуална биопсия. 
Мъжът ми си направи нови изследвания - за всеки случай повторихме теста за "s" антиген, както и за "hbc-total". И двата теста са отрицателни, което ни дава карт бланш за ваксина. Помолих Д-р Антонов да ми препоръча такава и той изписа: Engerix B.

Забелязах, че при повечето носители, лекарите препоръчват следене на ензимите през 6 месеца, а при мен е през 3. Имате ли предположение защо? И също така, какво точно значи 1.5  х над г-р г. (така ми е написано)?  На какви стойности на АЛАТ отговаря тази своеобразна формула?

Искам да ви споделя, че голям камък ми падна от плещите, защото имах огромни притеснения! :party:

Безкрайно благодаря на Д-р Антонов - за неговия професионализъм, за човешкото отношение и за куража, който ми вдъхна, както и на неговата вечно усмихната и симпатична асистентка. :flowers: 

И съвсем не на последно място, искам да благодаря и на потребителите в този форум, които изключително много ми помогнаха да не си изгубя ума и да полудея от паника. Понякога много малко му трябва на човек, за да не падне духом, а вие ми дадохте страшно много!  :bravo2: :clap3: :girl_in_love:

Ще продължавам да ви следя и да се отчитам и искрено се надявам да нямам нови поводи за още досадни въпроси.  :girl_angel:

Неактивен tetibulka

• Осем години.
    • Профил
Отлични новини.

За жени горните граници на трансаминазите са горе-долу (ако някой ги знае точно да пише) АСАТ 35 и АЛАТ 40. Тоест 1,5 над тези граници е АСАТ 52 и АЛАТ 60.

Дани
Hang in there.

Неактивен tedibon

• Профил
Аз така и не разбрах колко точно е горната референтна граница,просто защото всяка лаборатория ,според метода на изследване има посочена   стойност от-до(референтни граници,така пише) в бланката!Ако за мъже е 40,за жени 35,при стойност на АЛАТ,или АСАТ над 55,трябва да уведомиш доцента!

Хубаво е ,че ти е полезен форума,той с тази цел е създаден!Ще чакаме рапортите ти,а за срока, през който ще си пускаш ензими-единствено доцента би могъл да ти каже ,защото все пак той знае повече от нас!Мисля ,че няма проблем да си правиш контроли на 3 месеца,и дори ще ти е по-спокойно!

Поздрави,Тедибон

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Благодаря Теди и Тети! :bravo2: Стискам палци на всички лекуващи се с пожелание за добри резултати и успех в борбата с хепатита!  :carate:  :fight2:

Бъдете здрави !!!  :girl_angel: :flowers:

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007