Автор Тема:  Вече 100% съм част от вашите редици. Да се запознаем.  (Прочетена 16457 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 31
  • Dum spiro spero.
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
Мерси за разбирането, Радо. Относно алтернативата на биопсия, предполагам имаш предвид "фиброскан" апаратурата, която ми препоръчаха в един американски форум и споделиха, че биопсията е остарял метод. До колкото знам, в България фиброскан няма, за жалост... Американците останаха втрещени от този факт.  :shocked1:

Ето едно мнение, на което се натъкнах.

http://www.unaids-bulgaria.org/index.php?magic=4.52.212

Цитирам:

За разлика от тук, в другите страни има много по-щадящи методи на изследване от биопсията. Чела съм за така наречения фиброскан. Това е уред, при който по неинвазивен начин, на принципа на ехографията на вътрешните органи, могат да се определят състоянието на черния дроб и бъдещата тенденция за развитие на заболяването.

Дали има вероятност някой светъл ден, да разполагат и нашите болници с такъв уред?

Колкото до липсата на "е" антитела при мен, доц. Антонов също беше учуден. Каза, че най-вероятно се касае за някакъв междинен етап в болестта, когато се наблюдава равновесие на антиген и антитела и че този резултат не е много добър. Не съм единствен такъв случай, има и други описани такива клинични казуси в интернет, макар да не се констатира причината. Д-р Антонов не спомена за отрицателен хепатит при мен, но беше категоричен, че се касае за хроничен Хепатит Б, докато д-р Ханджиев се съмняваше в хронифицирането на вируса при мен.

Описвам всички тези детайли, защото знам на колко много хора биха могли да бъдат полезни, особено ако са с изследвания сходни на моите.

Приятен и хубав ден! :)

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Не, няма предвид Фиброскан, макар че той наистина е един от най-добрите неинвазивни методи в момента. Не се очаква скоро да се появи Фиброскан у нас, но го има в Румъния. За изказването за Фиброскан от американския форум малко са попрекалили, Фиброскан е много специфичен уред и изобщо не е най-великия метод за оценката на фиброзата. Да не говорим, че изисква много добре обучен лекар и има много проблеми с точността, ако пациента е с наднормено тегло.

Има и неинвазивни методи, които по формули изчисляват фиброзата като се гледат резултатите от няколко кръвни изследвания. Най-добрия такъв метод е ФиброТест, също го има в Румъния. И той не се очаква да се появи в България.

Но за България има една друга формула за изчисления на фиброзата, това е формулата на д-р Олга Косева от "Иван Рилски, по която тя е защитила и дисертация. Тази възможност имах предвид като опция за България.

По отношение на мнението, което си цитирала, тук няма консенсус в лекарското съсловие. Все още няма измислен по-добър метод от биопсията и тези методи не заместват биопсията в почти никоя страна (може би най-широко те се използват във Франция). Засега се използват като допълващи изследвания, но все още не са доказали точността си във всички случаи.
Мисля, че всичко можем само да спечелим ако има такъв метод в България, защото той ще позволи човек най-малкото да си проверява по-често фиброзата, а и да сравни резултата си с този от биопсията. За съжаление поне аз не знам скоро да има изгледи да се появи Фиброскан или Фибротест в България.

А за отрицателния "е" антиген, и според мен е някакъв междинен етап, затова е най-добре да изчакаш известно време и пак да си пуснеш изследвания.
« Последна редакция: Август 04, 2010, 10:55:18 от Радослав Русинов »
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Здравейте отново на всички! 

Време е за актуализация на моя случай. Днес се срещнах отново с доц. Антонов и новините наистина са добри. :dance:

Докторът видя резултатите от ДНК теста и каза, че репликацията е твърде ниска, за да се провежда каквото и да е лечение. По неговите думи, в момента статусът ми е като на човек лекуван с интерферон и той не би могъл да е ефикасен за мен. Твърде вероятно е при мен вирусът да е мутирал съдейки по отрицателния "е" антиген и отрицателното му антитяло като този тип, по принцип, по-трудно се лекува. Диагностицираха ме като неактивен носител със "спящ" хепатит Б, който не нанася вреда на черния дроб. Според Д-р Антонов, при доста от неактивните носители се наблюдава спонтанно изчистване на вируса и това е още една причина да не ми предпише лечение на този етап. Разбрахме се да си следя ензимите на три месеца и ако има покачване с 1.5 пъти над г-р г. на стойностите на АЛАТ (през юли бяха 18), тогава да му се обадя за евентуална биопсия. 
Мъжът ми си направи нови изследвания - за всеки случай повторихме теста за "s" антиген, както и за "hbc-total". И двата теста са отрицателни, което ни дава карт бланш за ваксина. Помолих Д-р Антонов да ми препоръча такава и той изписа: Engerix B.

Забелязах, че при повечето носители, лекарите препоръчват следене на ензимите през 6 месеца, а при мен е през 3. Имате ли предположение защо? И също така, какво точно значи 1.5  х над г-р г. (така ми е написано)?  На какви стойности на АЛАТ отговаря тази своеобразна формула?

Искам да ви споделя, че голям камък ми падна от плещите, защото имах огромни притеснения! :party:

Безкрайно благодаря на Д-р Антонов - за неговия професионализъм, за човешкото отношение и за куража, който ми вдъхна, както и на неговата вечно усмихната и симпатична асистентка. :flowers: 

И съвсем не на последно място, искам да благодаря и на потребителите в този форум, които изключително много ми помогнаха да не си изгубя ума и да полудея от паника. Понякога много малко му трябва на човек, за да не падне духом, а вие ми дадохте страшно много!  :bravo2: :clap3: :girl_in_love:

Ще продължавам да ви следя и да се отчитам и искрено се надявам да нямам нови поводи за още досадни въпроси.  :girl_angel:

Неактивен tetibulka

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
Отлични новини.

За жени горните граници на трансаминазите са горе-долу (ако някой ги знае точно да пише) АСАТ 35 и АЛАТ 40. Тоест 1,5 над тези граници е АСАТ 52 и АЛАТ 60.

Дани
Hang in there.

Неактивен tedibon

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
Аз така и не разбрах колко точно е горната референтна граница,просто защото всяка лаборатория ,според метода на изследване има посочена   стойност от-до(референтни граници,така пише) в бланката!Ако за мъже е 40,за жени 35,при стойност на АЛАТ,или АСАТ над 55,трябва да уведомиш доцента!

Хубаво е ,че ти е полезен форума,той с тази цел е създаден!Ще чакаме рапортите ти,а за срока, през който ще си пускаш ензими-единствено доцента би могъл да ти каже ,защото все пак той знае повече от нас!Мисля ,че няма проблем да си правиш контроли на 3 месеца,и дори ще ти е по-спокойно!

Поздрави,Тедибон
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен AlienA

• Немедицинско лице
  • **
  • Dum spiro spero.
    • Профил
Благодаря Теди и Тети! :bravo2: Стискам палци на всички лекуващи се с пожелание за добри резултати и успех в борбата с хепатита!  :carate:  :fight2:

Бъдете здрави !!!  :girl_angel: :flowers:

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007