Автор Тема:  Носител на хепатит С  (Прочетена 9903 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен pharaOm ॐ

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 24
    • Профил
  • Вид лечение: Безинтерферонова терапия (ДААС)
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит C
Носител на хепатит С
« -: Август 10, 2010, 13:40:15 »
Здравейте на всички и от мен!Ето накратко и моята история. Всичко започна преи около 1 година.Направих изследванията в Риокоз Пловдив, се оказа, че и аз съм с хепатит С.Тъй като четох доста относно хепатита и лечението, все ме беше страх да си направя  изследванията за чернодробните ензими...   Но  преди около две седмици реших да отида на лекар. Назначиха  ми  пълна кръвна картина.Като отидох да  си взема изследванията, сетрата каза , че резулатите ми  хубави и , че даже нямам нужда отт лечение- АЛАТ- 25, АСАТ-26, ГГТ-20, и хемоглобин- 124, другите не успях да запомня. Искам да ви попитам какво означава това? Казаха ми че нямам мужда даже и  от лечение, знам че ензимите са ми в норма, но все пак  съм носител на хепатит С ( както каза доктора в Риокоз). Трябва ли да спазвам диети, предполагам че също така  трябва да си проверявам ензимите чернодробни на всеки 3 месеца? Благодаря ви предварително на всички 
« Последна редакция: Септември 08, 2010, 21:17:56 от Радослав Русинов »

Неактивен tetibulka

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2317
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
Re: носител на хепатит С
« Отговор #1 -: Август 10, 2010, 14:29:11 »
Здравей,
добре дошла.

Надявам се наистина да успееш да се откъснеш от наркотиците.
Защото ти предстои много по-сериозно да се заемеш с хепатита си.

Ето ти първата истина - няма такова нещо като "носител на хепатит С".

Изследванията, които са ти правили, са за антитела на вируса и ти имаш такива. Това означава само едно - срещала си този вирус и си боледувала от хепатит С.

След тази среща може да са се случили две неща:
Първо, хепатитът ти да е станал хроничен. Тоест вирусът да си е останал в тялото ти и бавно да уврежда дроба ти. Този вирус е майстор на бавното увреждане - може години наред да си с нормални чернодробни ензими и в една прекрасна седмица да се окаже, че имаш сериозна фиброза или (пази, Боже) цироза.
Второ, имунната ти система да се е справила и да е изчистила вируса. Тогава винаги ще имаш антитела, но не си болна от хроничен хепатит.
Вероятността да се случило първото е 80 %, а за второто - 20 %. Това в общи линии сочи статистиката.

За да разбереш какво се е случило след твоята среща с вируса, трябва да направиш тест за вирусно натоварване (тук му казваме ПСР от PCR на английски или HCV RNA. Единствено и само този тест ще покаже имаш ли хроничен хепатит или не. Всичко останало, което ти говорят, е (меко казано) несериозно, а да не говорим, че може да те обрече на години пренебрегване на проблема и рязко влошаване на здравето и качеството на живота в един по-далечен момент - примерно когато ще си на 40 години и ще ти се живее адски много повече от сега.

Знам, че сега ти се иска да ме опровергаеш, да намериш други варианти, да се довериш на лекарката от РИОКОЗ и т.н., защото и аз минах по този път. Отне ми цял месец от първия положителен тест за антитела до обаждането за запазване на час при сериозен хепатолог и последвалите изследвания. Аз имах невероятния късмет да съм в онези 20 %, за които говорих по-горе. Но истината е, че в този форум са се появявали още точно двама като мен. Останалите преминават през лечение, което е дълго, трудно, но си струва, защото шансовете за успех са големи.

Помисли, почети. После ела и питай - ние сме насреща, за да ти помогнем да направиш всичко необходимо, за да изживееш живота си като здрава и пълноценна жена.

Дани
Hang in there.

Неактивен niki

• Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 95
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
« Отговор #2 -: Август 10, 2010, 15:09:51 »
Здравей и от мен!

Искрено ти желая да се откъснеш наистина и завинаги от дрогата, да се окажеш от хората попаднали в тези 20% и да се радваш на хубав живот!
tetibulka ти е разяснила  общо взето недоуточнението на лекаря от риокоз. Искам само да добавя и една голяма грешка, която е допуснала сестрата, вероятно от незнание и липса на информация, като ти е казала че при тези ензими и други показатели в норма не се налага лечение. Ако се окаже че си вирусоносител - лечение ще се наложи. За сведение моите ензими преди лечението, което проведох преди повече от две години бяха също в норма, но имаше данни за вирусна активност и чернодробно увреждане.

Успех!

Неактивен pharaOm ॐ

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: Август 10, 2010, 15:57:42 »
Благодаря ви за бързата реакция!В какво се състои това ПСР, как се прави самото изследване, тъй като  тези изследвания , които ми правиха включваха пълна кръвна картина. Казаха ми още, че  черния ми дроб е добре, не пулпира( или там както се казва)... Не трябваше ли за тази една година, в която не се осмелих да си проверя ензимите,  точно тези ензими да са се завишили?
« Последна редакция: Септември 08, 2010, 21:19:28 от Радослав Русинов »

Неактивен cvetna

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 578
  • pure pleasure seeker
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
« Отговор #4 -: Август 10, 2010, 16:22:50 »
здравей и от мен :)

ПСР се прави с вземане на кръв, после тази кръв се изследва. Взема се отделно, не заедно с кръвта за кръвната картина (в друга епруветка). Изследването е доста скъпо (около 200 лв), но здравната каса го поема. Повече можеш да прочетеш тук:
http://www.hepactive.org/content/faq/HCV_Viralload_09

ензимите не ги мисли - те рядко се държат логично  :girl_wink: при повечето хора с хепатит С си остават нормални

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен pharaOm ॐ

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #5 -: Август 10, 2010, 16:38:47 »
лошоопооо :shocked1:

Неактивен joro

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 354
    • Профил
« Отговор #6 -: Август 10, 2010, 17:22:02 »
Аз от скоро знам за хепатита и несам много наясно с него но имам близък човек наркоман и сам малко по наясно с този проблем, това че проблема с хепатита е по страшен от проблема с хероина, не е вярно, много по трудно е да се пребориш с наркотиците от колкото с хепатита и ако си го направила значи лесно ще пребориш и бацила въпреки че от това което чета все о6те не си се справила с дрогата. Подхода ти е абсурден, неможе да се лекуваш от хепатит без лекуващия лекар и родителите да знаят за основния проблем. На мен по дати ми описаха дори кога съм бил на зъболекар и коя татуировка кога е правена (за да се определи от колко време съм носител)  Няма как дори да криеш да не разберат за дрогата защото за да получиш лечение правят тест за наркотици. Другото абсурдно е че пиеш метадон на своя глава ако действително си приемала хероин само половин година ти изобщо не си за метадон зависимостта от него е по страшна отколкото самия хероин лекарите го изписват на наркомани с голям стаж (избират по малкото зло, мн. по чист е от хероина) за да се излекуваш от наркотиците са нужни общи усилия както от теб така от родители и лекари, първото което трябва да направиш е да зарежеш приятеля си и да забравиш всички познати които употребяват дрога натам ще ти обясни лекаря (ако имащ такъв) .
   Трябва да вземеш сериозни мерки и помни че дрогата е нещо страховито за преборване но не е невъзможно и ако не съобщиш на родителите и не си ли намериш лекар то дрогата ще те убие много по скоро отколкото хепатита. Успех 

Неактивен anita

• Публикации: 2988
    • Профил
« Отговор #7 -: Август 10, 2010, 18:01:39 »
Добре дошла сред нас!

Тетибулка подробно ти е описала какво трябва да направиш за да разбереш дали имаш хепатит С или си се преборила  с него.
Предполагам имаш личен лекар, той ще ти даде направление за гастроентеролог и те съветвам да посетиш един от тези, които са посочени на сайта ни. Той ще ти назначи изследване за вирусното натоварване / ПСР/ и в зависимост от резултата ще ти обясни следващите стъпки. Имай предвид, че добрите хепатолози се броят на пръсти за цяла България. 
Съветвам те да споделиш с родителите си, защото ще ти е нужна цялата им подкрепа ако се наложи лечение.

П.С. Има хора, които са на метадон и се лекуват с интерферон и рибавирин.

Неактивен sunshine

• Публикации: 710
  • генотип 3
    • Профил
« Отговор #8 -: Август 10, 2010, 22:48:10 »
Здравей и добре дошла,

Поздравления за смелостта да разкажеш твоята история пред нас.
Разбирам колко тежко ти е да споделиш за проблемите с хероина и хепатита и колко объркана се чувстваш, колко травмиращото е усещането, че очите на обществото биха те видели като провален човек, ако разберат за проблемите ти.
За съжаление ние тук можем да ти дадем съвет и подкрепа само в борбата с хепатита.

Ако мислиш, че не можеш да намериш сили да споделиш с родителите си или личния лекар, обърни се към някой център за борба с наркотиците или гореща телефонна линия, там ще можеш да споделиш анонимно историята си и ще получиш подкрепа и съвет от хора, които ежедневно се сблъскват с подобна реалност.

Пожелавам ти успех и много смелост в борбата!
Дано си сред онези 20%, които са преборили вируса.
Но, моля те, не живей само с тази надежда, а търси начин за справяне с проблемите и път напред, животът е хубав и той е пред теб!
 :flowers:

Неактивен pharaOm ॐ

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Re: Носител на хепатит С
« Отговор #9 -: Август 11, 2010, 11:00:08 »
  Здравейте отново на всички.. често казано останах малко разочарована от вашия форум,  по принцип ползвах този на хепасист, но не знам какво стана с него, та не мога да вляза отново... Не знам защо само всички се захванахте за наркотиците, а не ми отговорихте на въпросите за хепатита.... има една приказка: "Като не знаеш какво да кажеш, по- добре си замълчи"
Не се заяждам, но кой както иска, така да го приема.. вече ми правиха изследвания за наркотици (които отчитат 6 месеца назад във времето от последнното приемане)  и са отрицателни! Благодаря предварително на всички...
« Последна редакция: Септември 08, 2010, 21:21:25 от Радослав Русинов »

Неактивен ralka

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 366
    • Профил
« Отговор #10 -: Август 11, 2010, 11:12:25 »
Здравей, първото нещо, което може да направиш е като заначало да си запишеш час при някой избран от теб хепатолог, който ще се запознае с цялостната картинка и ще ти назначи нужните изследвания ПСР/ПКК и всичко нужно, за да се определи състоянието на черният ти дроб. Това е началото- избери си лекар, запиши си час, изчакай си изследванията и след това всичко по реда си.

Неактивен sunshine

• Публикации: 710
  • генотип 3
    • Профил
« Отговор #11 -: Август 11, 2010, 11:18:03 »
Фараом,

мисля, че покрай гнева ти от вниманието ни към хероина си пропуснала съветите за хепатита.  :girl_wink:

За да разбереш дали имаш вирус в къвта, т.е. дали хепатитът е хронифицирал или не, трябва хепатолог да ти пусне тест за виремия/ вирусно натоварване - въпросният ПСР, който струва 150-200 лв., ако не е по ЗК.
Ако този тест установи наличие на вирус в кръвта ти, той тябва да се генотипизира, трябва да се направи биопсия, за да се установи има ли увреждане на черния дроб. За да се направи биопсията, се постъпва в болница. Освен, ако не искаш да си платиш престоя и манипулацията, ще ти трябва направление от личния лекар за хоспитализация.

Гневна си на нашите постове, защото те всички клонят към това, че няма как да избегнеш джи пи-то ти да не разбере за хепатита, а от там и майка ти.
Не се притеснявай, тук повечето си имаме хепатит без да са имали досег с венозна употреба на наркотици.
Не се ядосвай, всички ти сваляме шапка за това, че се справяш сама с проблемите си.  :clap3:

За метадон и лечение - можеш да се обадиш на телефона на здравната каса, те ще ти дадат компетентен отговор по въпроса.
 :doubleup:

Неактивен cvetna

• Публикации: 578
  • pure pleasure seeker
    • Профил
« Отговор #12 -: Август 11, 2010, 11:36:32 »
Няма нужда да се ядосваш, ако някой е коментирал наркотиците, е било по-скоро с възхищение, че си се справила с тях, не си първият човек във форума, който е писал за този ад.

ако се притесняваш за личната ти лекарка, защо не я смениш?

а ако няма как да го направиш - иди при нея, без да й казваш за метадона. Хепатит С се предава по кръвен път, което значи, че може да си се заразила при зъболекар или козметик, при татуиране или пиърсинг, или при някоя медицинска манипулация. Наркотиците далеч не са единствения начин.

По-искрено можеш да говориш вече с хепатолога си - той трябва да знае какво се случва с теб. Но личната лекарка трябва единствено да ти издаде направление за гастроентеролог (номер 3, ако се не лъжа). Така че - не се притеснявай, ами давай смело напред  :girl_wink:

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2317
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #13 -: Август 11, 2010, 11:54:16 »
Аз доколкото разбрах, родителите ти знаят за хепатита. Честно казано, чудя се на тях къде им умът, че не са потърсили повече информация и не са те повели на лекар самите те. Всъщност, можеш ли да ни кажеш на колко години си?

Както вече ти обяснихме, въобще не е нужно да има връзка между хепатита и наркотиците. Има бивши зависими в този форум, но те далеч не са мнозинството. Така че ти можеш да отидеш при личната си лекарка и просто да и поискаш направление за гастроентеролог. После си избираш добър хепатолог и действаш с него. А на родителите си обясняваш, че си прочела, че това с хепатита може и да е сериозно и искаш да знаеш точно как си в момента. Предполагам, че и те ще поискат да знаят.

Дани

Hang in there.

Неактивен pharaOm ॐ

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #14 -: Август 11, 2010, 11:57:45 »
Хора, вие направо ме  изумявате!!!!Не мога да повярвам!! Джи пи-то ми знае за хепатита, както и майка ми!!! правиха ми изследвания- алат асата, ггт и другите- всичките са ми идеални!!Разбрах и за пср-то, че трябва да си направя.
« Последна редакция: Септември 08, 2010, 21:23:08 от Радослав Русинов »

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007