Автор Тема:  Може ли да се забави/избърза с поставянето на Twinrix?  (Прочетена 3036 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Marcy

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
Здравейте, приятели,

Първо бих искала да ви поздравя за информацията, която предоставяте на този сайт, както и за смелостта да избягате от анонимността.
Съпричастна съм към всеки един от вас и се надявам на положително развитие в здравословното ви състояние.

Въпросът ми е "технически": поставих си първата доза Туинрикс на 07.08., но ми предстои пътуване в чужбина около 07.09., когато трябва да се постави втората доза. Запознати ли сте до колко дни е възможно да се забави или да се избърза с поставянето на ваксината, така че да не се наруши схемата? "Разликата" при мен ще е от порядъка на 1 - 2 дни, но лекарят ми не дава точен отговор.

Благодаря предварително!

Поздрави,
Марси

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Здравей, Марси,
Нямам такава конкретна информация, която да цитирам, но мога да те уверя, че няколко дни закъснение не са никакъв проблем.
Става въпрос за следващата доза, която трябва да подсили допълнително производството на антитела от имунната ти система, което няма значение дали ще се случи 5 дена по-рано или 5 дена по-късно например.
Ето например, виж тази информация от сайта на Хепатит Б фондацията (която е сериозен източник):
Цитат
Hepatitis B Vaccine
...
Vaccine Schedule

The vaccine is readily available at your doctor's office or local health clinic. Three doses are generally required to complete the hepatitis B vaccine series, although there is an accelerated two-dose series for adolescents.
    * First Injection - At any given time
    * Second Injection - At least one month after the first dose
    * Third Injection - Six months after the first dose
...
Както виждаш, изискването е тя да не се прави ако е минал по-малко от месец от първата, но няма стриктно изискване, което да е упоменато по отношение на точно изминал период, на който да се постави.
Значи отговора би трябвало да е: поставянето на втората доза може да се забави, но не трябва да се слага преди изминаването на поне един месец от първата доза.

Поздрави,
Радо
« Последна редакция: Август 11, 2010, 21:34:18 от Радослав Русинов »
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Marcy

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Здравей, Радо,

Благодаря за отговора.

Консултирах се с още един лекар и отговорът съвпада с написаното от теб: може да се сложи с 3 до 5 дни по-късно, но не и по-рано.
Аз, междувременно, си насрочих пътуването максимално в посока точната дата - все пак здравето е най-важно.

Поздрави,
Марси

Неактивен Marcy

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Re: Може ли да се забави/избърза с поставянето на Twinrix?
« Отговор #3 -: Октомври 27, 2010, 20:44:50 »
Здравей, Радо,

Би ли ми дал още един съвет: след поставяне на третата ми доза, с приятеля ми планираме да започнем опити за забременяване. Междувренно най-накрая успях да го убедя също да се ваксинира. Възможно ли е той да "направи" бебе, докато е все още в неговите 6 месеца за имунизация? Знам, че за бъдещата майка е задължително да изчака поставянето на трите дози, преди да забременее, но не намирам информация за бъдещия баща.

Всичко най-добро,
Марси

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #4 -: Октомври 28, 2010, 00:34:06 »
Здравей, Марси,
Да уточним нещо само. Твоят приятел няма хепатит Б, просто иска да се ваксинира, правилно ли съм разбрал?
Ако е така, не виждам някаква причина да чакате да минат 6 месеца, за да направи той пълния имунизационен курс. Просто ваксината по никакъв начин не може да влияе върху репродуктивната му система по такъв начин. След ваксинацията неговата имунна система ще произведе антитела срещу вируса, нищо повече.

Поздрави,
Радо

Неактивен Marcy

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #5 -: Октомври 28, 2010, 11:02:34 »
Да, той не е болен от хеп.Б и ще си сложи ваксината като превенция.
Въпросът ми бе породен от това, че когато слагахме моята втора доза, личната лекарка ми каза, че е по-добре да изчакаме да ми сложи и третата, да мине 1 цикъл и тогава да започваме с опитите (не че ще стане от раз, но все пак).
И се запитах не е ли същото при мъжа.

И малко оффтопик - превърнала съм се в досадница по темата с ваксината, като видя някой приятел и започвам да го убеждавам да се изследва и да си я постави. Изпитвам някакви угризения, че на "нас" е имало кой да ни каже, а на "вас" (заразените) - не :( Втората доза ми я слага една друга лекарка, която три пъти ме попита: "Ама защо си я слагаш? Абе няма лошо, то не вреди. Ама ти в среда с кръв ли работиш? Абе май трябва да кажа и на моята дъщеря да си сложи, то не е лошо". И това е лекар, какво да говорим за обикновените хора.

Дано, дано медицината се развива бързо и да дава повече шансове на вече заразените за нормален живот!

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #6 -: Октомври 28, 2010, 21:14:56 »
Не знам какво е имала предвид лекарката като ти е дала този съвет относно ваксинацията. Още по-малко това би важало за мъжа.
Прилагам ти един цитат от статията за хепатит Б и бременност на нашия сайт:
Цитат
Хепатит B и бременност - Бременност (Пренатален период)
...
Постекспозиционна профилактика по време на бременността

Постекспозиционната профилактика с използването на хепатит B имуноглобулин (HBIG) и активна ваксинация по време на бременността изглежда, че е безопасно, както за майката, така и за плода.

Не са правени специфични изследвания за безопасността на ваксината за хепатит B при бременни жени. Все пак, повече от 20 години опит с непреднамерено прилагане на ваксината при бременни жени не е показал никакви проблеми нито върху майката, нито върху плода. Ваксината за хепатит B може да бъде поставена на бременна жена, която по принцип е показана за нея. Ваксината за хепатит B не съдържа жив вирус, така че в това отношение тя не може да бъде рискова за плода. В този случай ваксината е имуногенна.

Обновените указания по обществено здраве за управление на окупационните експозиции на HBV, HCV, и HIV и препоръки за постекспозиционна профилактика (Updated U.S. Public Health Service Guidelines for the Management of Occupational Exposures to HBV, HCV, and HIV and Recommendations for Postexposure Prophylaxis) докладват, че няма видим риск за странични ефекти по отношение на развиващите се ембриони, когато се приложи ваксина за хепатит B на бременна жена. Поради това, постекспозиционна профилактика трябва да бъде предлагана на всички бременни жени.
...

Безопасно е жената да си постави ваксината, дори когато е бременна. За мъжа не мога да се сетя поне за едно нещо, което може да е притеснително във връзка с това, че има опити за зачеване.
Правилата, които важат за всички останали, важат със същата сила и при вас.

Поздрави,
Радо

Неактивен Marcy

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #7 -: Октомври 29, 2010, 13:03:13 »
Здравей, Радо,

Предполагам, че причината е презастраховане.
Що се отнася да приятеля ми - успокоих се, че няма причина да изчакваме.

Благодаря за компетентните отговори и всичко най-добро!
Марси

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007