Автор Тема:  Има ли нужда и колко да са реимунизационните дози при нисък anti-HBs титър  (Прочетена 4137 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен selin-123

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 48
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
Здравейте. Отдавна не съм писала във форума.
Само да припомня - аз съм с хроничен хепатит Б. Имам 2 деца - на 16 и 6 години. Вчера им пуснах изследвания за anti HBs и резултатът и за двамата беше " Слаб защитен титър " - необходимост от реимунизация 1 игла.
На синът ми, който е на 16 години, миналата година януари месец му е направена реимунизация, само една доза, защото пак имаше отрицателен резултат за anti HBs. След това беше добре със стойностите. Днес му направиха отново 1 доза Енжерикс Б. Сега търся такава ваксина и за деца за малката.
Въпросът ми е: На сина ми ще бъде ли достатъчна само една доза или трябва да се направи пак след 1 месец и още веднъж след 6 месеца, както е по указание?
Това важи ли и за дъщеря ми, на която до сега не е правена реимунизация?
И след като веднъж са имунизирани, защо им падат стойностите на anti HBs?
Предварително благодаря за отговорите!
« Последна редакция: Септември 02, 2010, 15:14:43 от Радослав Русинов »

Неактивен Vancheto

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1558
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
Re: привет на всички
« Отговор #1 -: Септември 02, 2010, 15:03:59 »
Здравей, Селин  :smile:
Аз не успях да намеря педиатрична доза за дъщеря ми когато я ваксинирах, затова и сложихме половината от Енжерикса за възрастни, същото е.
След като мине месец от реимунизирането на сина ти, изследвай му anti HBs и тогава ще прецениш дали има нужда от друга доза.
Същото важи и за дъщеричката ти, след като мине месец от реимунизацията, направи й anti HBs  и ще прецениш дали има нужда от друга доза.
При моята дъщеря антителата бяха 1000 след първата реимунизация и прецених, че не е необходима друга.За всеки случай се консултирах и с хепатолог и той така ме посъветва.
Сина ми също е на 16 год., но той е вече с хрон.хепатит, затова съм поела защитата на малката от хепатита в свои ръце и приказки от сорта"Ами при среща с вируса имунитета ще се активира и  ще започне да произвежда антитела, щом веднъж е ваксиниран" не ме успокояват.

Успех!
Ваня
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен selin-123

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
Привет Ванче  :flowers:
Благодаря ти за отговора. Аз мислех да направя пълния курс на реимунизация и на двамата.Аз съм с хроничен хепатит Б от 2 години.Миналата година резултатът от изследването за вирусното натоварване на черния ми дроб беше : " не се открива" и ми казаха,че не се нуждая от лечение.Сега пак ще правя такова изследване. Ужасно много ме е страх да не заразя децата и затова искам да ги реимунизирам.Сина ти как се е заразил? Той е колкото моя син.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Здравей, Селин!
При някои деца и възрастни не се развива никаква имунна реакция след ваксинация, или пък тя е много слаба. Може това да е причината при тях титъра да пада толкова бързо. Не мисля, че е правилно всяка година да им поставяш нови и нови дози на ваксината. Дори и когато се говори за реимунизация, стандартно се препоръчва една реимунизационна (или бустерна) доза, а не пълната схема на ваксинация с 3-те дози.
Съветът ми е да се консултираш с някой от добрите хепатолози и да го помолиш за тълкуване и конкретни препоръки.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен selin-123

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
Здравей Радо!
Благодаря ти за отговора. Не познавам хепатолози. Би ли ме насочил към някой добър в Пловдив ? Единствено съм била при доц.Антонов в София на преглед миналата година, но при него ще ходя пак на преглед малко по-късно, след като си направя изследването за вирусния товар на черния дроб,  и може би тогава ще го попитам. А дотогава исках да реимунизирам децата, защото ужасно ме е страх да не ги заразя.
Синът ми имаше доста висок титър на антителата след реимунизацията миналата година, но за година и половина титъра пак е нисък. Ако постоянно пада този титър, как да ги предпазя от хепатита?
С пожелания за лек ден с много усмивки  :smile:

• Профил
    • My Home Page
Здравей,
Ето от този адрес можеш да вземеш контакти на хепатолози в Пловдив: Центровете за лечение на хронични вирусни хепатити в България. Тук са описани болниците, в които работят хора, които имат практически опит с хора с вирусни хепатити.
Относно реимунизациите и т.нар. "имунна памет", можеш да погледнеш секцията Имунна памет и бустерни ваксинации от статията за Хепатит B и бременност.
В нея ще откриеш подробно описани и двете теории за това трябва ли да се прави реимунизация, или да се разчита на тази имунна памет. Също прочети секцията "Липса на отговор на ваксината", защото в нея се обсъждат случаите, при които има слаб или нулев отговор на ваксинацията и какви са опциите. Може би наистина трябва да се опиташ да откриеш този тип ваксина от нов тип, която е точно за такива случаи като с децата ти. Във всеки случай, прилагането на повече от една доза за реимунизация би трябвало да се случва много рядко (дори когато се решава да се прави реимунизация стандартно се прилага само една доза, т.нар. бустерна доза и то след като са минали дълги години след последната имунизация), а камо ли през година-две да се прави реваксинация. Именно затова се консултирай с добър хепатолог, за да те посъветва той какво да правиш, защото това е специфичен случай.
А иначе какви други изследвания за хепатит Б си правила на малките, освен теста за антитела. Пускала ли си някой от другите (anti-HBc total, HBsAg, HBeAg, или anti-HBe).

Поздрави,
Радо

Неактивен selin-123

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
Привет Радо и ти благодаря за отговора!
На сина ми съм правила HBsAg мин.година и резултатът беше отрицателен. След това му направиха ваксината. На малката тогава антителата бяха високи. На нея не е правено друго изследване освен за антителата. В момента съм толкова объркана...

• Профил
    • My Home Page
Не трябва да се притесняваш излишно. След като е имало завишаване на титъра на антителата, ясно е, че все пак е имало отговор на ваксината. Това обаче не значи автоматично, че сина ти може да се зарази с хепатит B. Много е вероятно дори и при едно такова евентуално заразяване имунната му система да реагира и да се справи, тя вече знае как да произвежда тези антитела.
Но пак, според мен, най-добрия вариант е да чуеш мнението на лекар-специалист в областта, който има по-широк поглед и може да ти даде съвет. Освен това, сещам се за нещо друго, можеш да се опиташ да се срещнеш с някой вирусолог, опитай се да намериш такъв чрез Центъра по заразни и паразитни болести. Такъв човек пък би ти дал много детайлно и сериозно мнение, което може да не е толкова свързано с практиката му, а да е свързано със сериозните познания, които има точно в тази област.

Неактивен selin-123

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
Радо, лекарката, при която отивам е вирусоложка и тя ме посъветва да направя по една доза и на двете деца заради ниските титри. Каза ми, че няма смисъл да им пускам изследване за HBsAg, защото нямало как да съм ги заразила и освен това имали защита,макар и титъра да е нисък. Аз се ужасявам от мисълта, че мога да ги заразя и това ме побърква.  Нали няма как да ги заразя? Затова искам да съм сигурна, че съм направила всичко,което зависи от мен да ги защитя. До сега звънях на телефоните от линка, който ми даде ,но не намерих никой. Прочетох статията и мисля да направя това,което пише накрая :

"Според български хепатолози има нужда и смисъл периодично да се проверява титъра на антителата (anti-HBs) и ако той е около или под 10 mIU/mL, да се постави една бустерна доза от ваксината за хепатит B. На 14-тия ден след поставянето на бустерна доза, трябва да се провери титъра на антителата и ако той не е достатъчно висок, да се направи пълния ваксинационен курс. При ваксинираните като бебета тийнеджъри проверката за антитела и евентуално реваксинацията трябва да се прави преди започване на полов живот.".

Благодаря ти за отговорите.

• Профил
    • My Home Page
Добре, опитай този вариант, дано нещата се наредят и този път задържат за по-дълго висок титъра!
А за притесненията е нормално да се притесняваш, но според мен риска е много малък.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007