Автор Тема:  Как да се справим с промените в кръвната картина при лечение с интерферон  (Прочетена 28216 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5577
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
В тази тема ще бъдат събрани опита и съветите на лекувалите се и лекуващите се с пегилиран интерферон или с пегилиран интерферон плюс рибавирин по отношение на промените в кръвната картина.
По време на лечение има няколко основни показателя от Пълната кръвна картина (ПКК), които е важно да се следят:
- левкоцити - означават се на английски като wbc (съкратено от английски: white blood cell, или: leukocytes)
- хемоглобин - означават се на английски като hgb (съкратено от английски: haemoglobin)
- тромбоцити - означават се на английски като plt (съкратено от английски: platelets)
- хематокрит - означават се на английски като hct (съкратено от английски: hematocrit)
- СУЕ - съкратено от Скорост на Утаяване на Еритроцитите (на английски: erythrocyte sedimentation rate - ESR)

Тези показатели обикновено се променят по време на лечението и са извън нормата. Това само по себе си не е причина за притеснение. Важно е обаче всеки на лечение да си прави редовно ПКК изследванията и да съобщава резултатите от тях на лекуващия го лекар. Всяко едно от тези изследвания има критично ниски стойности, които в никакъв случай не трябва да се преминават и това трябва да се следи от лекуващия лекар.

Като за начало пускам линк към статията на д-р Балабанска, в която ще откриете информация за това какво трябва да се прави при ниски стойности на левкоцитите, тромбоцитите, или хемоглобина: Левкопения и тромбоцитопения при лечение с Интерферон - статия от Д-р Балабанска.

Нека всеки да сподели своя опит тук, за да можем да съберем на едно място цялата нужна информация на хората, които тепърва ще се сблъскат с някой от тези проблеми.

Приемам и предложения за допълване на горния списък с показатели, които са важни, но не са изброени.

Хубаво е и да напишем кои са критично ниските (или пък високи) стойности на дадено изследване от ПКК, при които се налага спиране на лечението или намаляване на дозата на лекарството. Две стойности, за които се сещам са:
- левкоцити - критично ниски са стойности около 1.5
- хемоглобин - критично ниски са стойности около 80

Поздрави,
Радо
« Последна редакция: Септември 29, 2010, 11:23:08 от Радослав Русинов »
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Аника

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 932
  • генотип 1
    • Профил
  • Вид лечение: Боцепревир + пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Неуспешно завършенo
Оп, първа писта да давам акъл  :laugh1:

От към лекарска препоръка на следящата ми лекарка - герисан, мед, ядки, задължителното месо, червено цвекло, магданоз - него направо го паса, като жираф съм - минава през кухнята и директно със зъби го късам от една ваза на микровълновата печка :laugh:
От друго място - пак медицинско лице, една приятелка ми каза, че за ниски левкоцити - яко чубрица, ако ви понася на стомаха. Мисля, че само с нея успях да вдигна левкоцитите за 1 седмица от 2.9 на почти 4. Още не бях почнала да зобам другите екстри  :flowers:

И много положително мислене - за това донякъде сте виновни и всички вие  :love5:
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."

Неактивен dimizano

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 343
  • "Всичко хубаво се постига с цената на голяма болка
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон
  • Резултати: Неуспешно
  • Статус: Хроничен хепатит B
Страхотна тема Радо, поздравления, че си я пуснал ще ми е интересно да прочета  как са се справили хора, които са минали по пътя, който вървя аз сега и си блъскам главата.Ще е полезна информацията :clap: А да питам за тромбоцитите 109 много ли са ниски и да започна ли да пия нещо.Колко е застрашителната граница под която не трябва да падат.
« Последна редакция: Септември 28, 2010, 19:42:03 от dimizano »

Неактивен Аника

• генотип 1
    • Профил
Хубаво е да са повечко, но има и далеч по-ниски стойности.
Аз мърдам с тромбоците 78 - 95. А мисля, че и мъжа на Галя беше с подобни стойности и той си мърдаше. Все пак при мъжете трябва да са по-височки стойностите от 70-80. Пробвай с ядки, медец, герисанче - няма да навреди  :girl_wink:
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."

Неактивен dimizano

• Немедицинско лице
  • Публикации: 343
  • "Всичко хубаво се постига с цената на голяма болка
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон
  • Резултати: Неуспешно
  • Статус: Хроничен хепатит B
Мерси Ани ще пробвам но то чак другия месец ще разбера нали изследванията след първия месец се правят на всеки месец ане през дне седмици. :flowers:

• Профил
    • My Home Page
Публикувам част от съветите относно проблемите в кръвната картина, които намерих във форума.

Кратко ще опиша как се справях по време  на лечението ако някой има подобни  проблеми :
- за проблемите с очите ми предписаха да ползвам : ВисМед гел 3% капки за очи
- за болки в ушите ми предписаха : Капки Геразон
-за щитовидната жлеза през цялото лечение пиех : Селен
-за ниските Кръвни показатели почти през цялото време пиех : МилгамаН, Герисан и витамин Ц
-за екземите и лишеите по лицето и най вече под очите ползвах мехлем: Елоком 0,1%
-за проблеми с гърлото и устната кухина : Тантом Верде и Стрепсилс
Тук да добава през първата част от лечението, тъпченето с ядки ,месо, мляко и плодове
Когато най много ми падаха показателите, пиех ЕНОАНТ "Екстракт от грозде"  3 шишета изпих по време на лечението и смятам ,че наистина помага за стабилизиране на кръвната картина .
Да добавя и Кремовете за кожа и ампулите против косопат ... и тн

Това е с няколко думи.

Какво вземаш за ниски левкоцити :morning:

Пия герисан в момента 2х1, фолиева киселина 2х1. Днес щях да напиша и третата съставка, че вчера бях много уморена и забравих. Само казвам, че когато си видях левкоцитите под 3, бях склонна на много експерименти. Една близка приятелка ми каза, че при химиотерапия някои препоръчвали чубрица за левкоцитите, не шарена сол, а просто чубрица. Аз много обичам препечена филийка с масълце и чубричка - ръся докато позеленее филийката и после рибчо. Говорим за две лъжици дневно - аз може би приемам по 1 лъжица върху филийката, но ако си стоят над 3 - бих го правила и до края на лечението.
Това ми е закуската от 2 седмици насам. Не знам дали са се качили от чубричката, но поне ми е вкусно.

Поздрави  :flowers:

Здрасти Ивке, и аз по време на лечението имах доста ниски показатели. И на мен левкоцитите стигнаха до 1,8 и тн. Коригираха ми ту интерферона, ту рибавирина. До края на лечението си бяха много ниски. Взимах (както казах Невробекс, бирена мая, герисан).Яж много месо,дроб,риба....въобще мн.пълноценна храна и по много. Ядки, червено цвекло,моркови....какво друго..не се сещам.
Хапвай и това е.
Успех :bravo2:

Невал,яж много краве масло.Вдига левкоцитите .Забравих май преди да го напиша ,а ми се струва ,че то е едно от основните неща ,които помагат.Станимир яде сега по една ,две филии на ден задължително намазани със сладко от боровинки. :wink2:

Здрасти Ани,за тромбоцитите и хемоглобина яж силна храна- предимно месо, моркови, цвекло- и въобще червени зеленчуци и плодове, ядки и мед. Аз пиех дълго време Герисан на капсули.

Вили, никак не е добре това, че кръвните показатели не се покачват.

ЯЖ!!! (Това е заповед!)
Колкото и да ти е гадно, колкото и да нямаш апетит, тази машина трябва да получава гориво, за да работи, въпреки всички гадости, с които я тъпчеш в момента. Хапвай много мръвки, цвекло, сурови ядки, пий герисан!

Във втората част от лечението рибавиринът е много важен.

Стискам плаци всичко да се нормализира скоро.  :good:

относно ниските лкръвни показатели според мен наистина наблегни на силни месни и млечно продукти + много плодове (примерно ябълки - добър антиоксидант са) аз от началото на лечението и до сега пия за левкоцитите : в начакото пиех бирена мая , послеминах на неуробекс и от 3-4 месеца съм  на милгамаН (това са все варянти на Витамин Б-комплекс ) за тромбоцитите пия Герисан по 1, 2 или 3 на ден зависимост от последните ми кръвни изследвания и наистина помага за дигане малко на тромбоцитите , даже имаше някой в форума беше казал ,че пие по 6 герисана на ден .

Желая ти успех и бързо стабилизиране на показателите , говори задължително с лекара си за ниските левкоцити защото много са ти падналии там под определено ниво се бие инжекция "неупоген" който много бързо ги дигна и то с 5-6 единици най малко.

Здравей, Верче!

Пробвай да пиеш бирена мая и Герисан или кръвен здравец. За повишаване на левкоцитите може да ядеш стафиди или екстракт от грозде

Добре ще е да се консултираш слекуващия те лекар. Ако се наложи може да влезеш за няколко дни в отделението, за да ти сложат някоя система за подсилване и да се надяваме, че няма да се наложи да прекъсваш лечението си.

Поздрави,
Мери

Аз да допълня Памчето,всички червени плодове са добре за хемоглобина.Но тъй като сега мина сезона на ягоди,малини и прочие може да се ориентираш към червеното цвекло.
То е много полезно и със сигурност ще повлияе на хемоглобинати.

Анитка, наистина в месото е истината. Ще трябва да понаблегнеш на него. Червеното цвекло също има невероятен ефект. Преди години със сок от червено цвекло успяхме да поддържаме хемоглобина на майка ми в норми при прилагане на лъчетерапия. Така че, пробвай и с него. Но преди всичко повече месце. А като успееш да пребориш анемията, мисля, че и състоянието ти ще се подобри. Стискам палци. :doubleup:  Рени

Здравеи и честит ти старт на лечението!
Преди да започна лечението си аз също имах проблеми с хемоглобина,изследвах желязото и се оказа ,че анемията е от там,пих някви хапове,който нормализираха нещата.
Стартирах лечението с хемоглобин 124,и постоянно пиех нещо подсилващо-
-меса,черен дроб
-сок от малини
-сок от ягоди/поне ги има пресни на пазара сега/
-чай от сушена коприва/доста гаден/
-сок от червено цвекло
-ядки
и мога да ти кажа,че дори започна да се покачва,като съм имала дори стойносто от 136,така че храната е МНОГО важна в случая.

Успех и леко лечение ти желая,
Теди

Здравей,Невал!
И съпругът ми е на два месеца и малко от началото на лечението .При него също има рязък спад на левкоцити и хемоголобин лев.2.4 хемоглобин 102,а тромбоцитите 158.Мина през всевъзможни странични ефекти.Пие герисана,яде всеки ден моркови и червено цвекло на салата .Пие сок от накиснати стафиди и след това ги изяжда .Яде ядки от бадеми,орехи с мед и какво ли още не .Чакаме с нетърпение следващите изследвания.Ако има ефект пак ще ти пиша . :congrats:
Галя

Хематокрита ми е бил 0.27. Някъде във форума една дъщеря разказваше за лечението на майка си и как са стабилизирали кръвните показатели. По неин съвет аз започнах да пия жен шен  10 дена пия 10 почивам и сок от червено цвекло 50 гр. смесен със сок от ябълка.Тези неща пих около 3 месеца до края на лечението ми. И кръвната картина наистина се стабилизира е на долна граница ,но не бяха вече критични стойностите. Порови се из форума и намери този пост.
телефона на доц. Антонов е 0898517147  :doubleup:

Здравей Лили, аз също пия по 100гр. сок от червено цвекло/отвратителен/, сок от грозде и от ябълки и моркови. Пия герисан-1 таблетка на ден, фолиева к-на 3 таблетки на ден, витамин -С и невробекс 3 по едно. Пия ги от15-20 дена, но полза май няма. Поздрави Руми

Поздрави,
Радо
« Последна редакция: Октомври 11, 2010, 10:30:14 от Радослав Русинов »

• Профил
    • My Home Page
Постове относно проблеми с показателя СУЕ (Скорост на Утаяване на Еритроцитите):

проф. Чернев ги одобри по телефона, защото всъщност левкоцитите са-3.7, еритроцитите са-3.02, тромбоцитите са-120, но утайката е много завишена -48мм., алат-114, асат-117,ггт-68, алкална фосфатаза-145. Според него утайката е резултат на някакво друго възпаление, а не е висока от лечението. В същото време вчера проф. Петрова каза точно обратното,т.е. увеличената утайка е характерна за повечето пациенти, които са на лечение. Точно това писах и в поста на Кики, имаща подобен проблем. Не знам на кого да вярвам?
Поздрав Руми

Ванче,Теди е права.Когато утайката е над норма говорим за възпалителен процес.Виждам,че в урината има левкоцити и еритроцити,което ме навява на мисълта,че има проблем може би с бъбреците.Когато изхвърляме камъни или песъчинки те обикновено одраскват каналите и в урината са налице еритроцити.Изключвам разбира се месечното неразположение.Не е задължително да имаш болка.Но високата утайка може и да не идва от там.Затова е добре да се консултираш със специалист,защото назначаването на антибиотично лечение трябва да се съобрази с други евентуални диагнози.Не се притеснявай сигурно бързо ще решиш пробема.Успех :flowers2:

Кики, аз през цялото лечение бях с завишено СУЕ, явно е от лечението .

Успех

Аз също бях с високо СУЕ през цялото лечение,но вече се нормализира и то.
Споко,не е нещо фрапиращо

Поздрави,
Теди

По време на лечението и моята утайка беше увеличена. Сега 3 месеца след края на лечението е нормална.

Здравей кики, аз съм на 7-та инжекция и от преди три седмици утайката ми е 40, 48, 50 ,56 мм. Вчера говорих с проф. Петрова от Александровска и тя ми каза, че по време на лечението много хора имат завишена утайка. Днес обаче звъннах на проф. Чернев за да му издиктувам мои резултати от последното изследване и му насочих вниманието върху високата си утайка. Мнението му е, че това не се дължи на лечението, а е от някакъв друг възпалителен процес. Ето как си противоречат двама специалисти! Незнам кое да приемем за истина?
Поздрав Руми

Здравейте всички,
В момента съм на лечение вече 9-ти месец, с хроничен хепатит С съм.
Всички изследвания засега са добри в нормата, само ме притеснява повишаването на суе-то. Казаха ми, че е някакъв възпалителен процес а оплаквания нямам никакви.
Между другото съм с хемофилия и ставите ми са постоянно възпалени. Възможно ли е да е от тях или е нещо друго?
Януари месец резултата беше 50, след 2 месеца - 70, сега е 90 :sad2:
Моля ви, ако някой знае нещо нека сподели!
Ще пиша пак и всичко най!

Краси, аз имах веднъж резултат - 55, но не ми остана време да разбера защо.
На следващия месец ми беше в норма и повече не съм се занимавала с това.
Ето тук получих някои съвети от съфорумците:
http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=1180.15

Аз съм с приключено лечение на хепатит С.През последните 4 месеца от лечението СУЕ утайката ми варираше от 70 до 130. Приеха ме в болница и ми направиха всевъзможни изследвания дори и туморти, но всичко беше в норма освен утайката и левкоцитити. Аз се лекувам при доц.Антонов. Тогава той отсъстваше и доц.Матева ми назначи антибиотик за 8 дена венозно, но нямаше никакъв ефект утайката съвсем малко спадна искаха да ми намалят количеството на лекарствата, но аз се свързах с доц.Антонов и той не се съгласи и  продължих на стандартното лечение.Един месец след приключване на лечението СУЕ влезе в норма и сега е 20.Направи консултация с лекуващия лекар, но предполагам, че и при теб лекарствата действат в тази насока.   
      лили

Здравей Радо, така е, но ето днес се свързах отново с проф. Чернев и му издиктувах лаб. си резултати за втория месец. Като чу за утайката, каза  да вървя при личния лекар и да търсим причината за повишаването. Отново беше категоричен, че това не се дължи на лечението! Та зи вечер имам час в гастро кабинет, ще говоря и с него, а междувременно ходих и при личния за да кажа евентуално предположенията си. Добре,че го нямаше, а говорих със сестрата. Обясних, че ме боли гърло, че само вечер вдигам -37.2, че трудно преглъщам и че с извинение сутрин имам храчки, които в началото са премесени с крв. Та  утре ме праща на рентген и на ушен лекар. На личния всичко това съм обяснявала,но той е казвал, че суе под 50 мм за него не е високо и приключва с обясненията.   поздрав Руми

Поздрави,
Радо
« Последна редакция: Септември 30, 2010, 17:18:52 от Радослав Русинов »

Неактивен ivka81

• Публикации: 608
  • генотип 1b
    • Профил
Днес бях в аптеката,поисках им нещо освен Герисан за подобряване на кръвната картина. Дадоха ми листа от Коприва за чайче като запарка,посъветваха ме също така да взимам и на капсули. Някой пробвал ли е? Мисля че отношението на копривата е към хемоглобина.Ако греша някой да ме поправи.

Лека вечер.

Ивелина

Не търси пътя!Отиди там, където го няма и остави следа....

Неактивен Аника

• генотип 1
    • Профил
Точно така Иве, в копривата има желязо. Аз органически не понасям коприва от малка, така че ако напишеш как се казват капсулите ще съм ти много благодарна.
:)

Неактивен ivka81

• Публикации: 608
  • генотип 1b
    • Профил
http://apteka.framar.bg/30062971/%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D1%81-20-%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%B2    има и на д-р Тошков,и на други фирми мисля че няма да е от кой знае какво значение производителя но все пак в аптеката ще ти кажат.Посъветваха ме да взимам таблетки защото усвояването им е по ефективно и е с необходимата доза. Докато с листемцата,бая чай трябва да излоча...

Ивелина

Не търси пътя!Отиди там, където го няма и остави следа....

• Профил
    • My Home Page
Още съвети и информация относно това как да се справим с падането на кръвните показатели:

Здравейте,искам да попитам някой пил ли е жен-шен и пчелно млечице по време на лечението за подобряване на кръвните показатели?  От къде се купуват и по колко се пият?

Аз съм пила Жен-Шен но не сега а преди година ,че и повече след пневмонии и бронхити в една година.Във всяка аптека можеш да ги намериш. струваха към 6-7 лв. 10-12 ампулки са със 12 сламки за еднократна употреба пият се по 1 на ден. Доволна съм от тях прави се един курс после мисля че се правеше почивка и пак.

Иве, за пчелното млечице съм сигурна, че проф. Петрова го препоръчваше. Това беше още в самото начало и аз необърнах внимание много, та за това не се сещам за дозировката му.

Здравейте, искам да попитам когато пиете герисан, фолиева к-на, невробекс и др. правите ли почивки от по няколко дни? Руми

Аз лично от 2 месеца не съм спирала да ги пия,пък и др.Балабанска всяка седмица като и звъня защото и диктувам резултатите си по телефона,не забравя никога да ми каже да си ги пия и то колко пъти по колко.Всеки път ми казва продължаваш да си ги пиеш.Днес и казахаче почнах и пчелно млечице с жен шен каза пий го няма проблеми. Така че Руми не ги прекъсвай. Ако не повишават кръвните показатели поне ги задържат на едно положение, т.е поддържат организма. Ти пробвали с ампулите пчелно млечице и жен шен?

Утре мисля дакупя пчелното млечице,но проф. Петрова спомена да не бъдело със жен-шен,незнам защо? Изобщо имали го в този вариант без жен-шен? Ще взема и бирена мая да пробвам и сигурно ще стана100кг. Руми

Специално за жен-шена каза отново, че тя не го препоръчвала. Какви са и съображенията незнам? Относно почивките между витамините лично ме предопреди за герисана да пия 5 таблетки и два дни почивка.Последните 15 дни пих всичко без прекъсване и си помислих, че сърбежа го получих затова.

Фармацевтката, от която купувам герисана, ми препоръча да пие 10 дни по едно и след това да почива 10 дни. Сега, на Краси левкоцитите не са зле, а и тромбоцитите му отдавна не са ни плашили, затова пие по 1 на ден. При вас май е по 2 на ден и всъщност не съм сигурна как е добре да го пиете.

Дани, за герисана на мен проф. Петрова ми каза пет дена пия по една таблетка и два дена почивам, после другите пет таблетки и пак два дни почивка. За фолиевата к-на - три пъти по една таблетка на ден, без прекъсване. За пчелното млечице нищо не каза, било пишело в опътването, но ми го препоръча да же още в началото на лечението. За невробекса пита защо го пия? Аз пчелно млечице мисля сега да пробвам. Затова се интересувах как го пиете вие.

Герисана го пиех в началото по едно,после по 2 ,след като ми паднаха тромбоцитите на 71 го пия 3 на ден ,до сега не съм правила почивка. Фолиевата сутрин и вечер я взимам,невробекса 3 пъти по 2. Сега пия пчелното млечице но е със жен шен.Другия път ще си взема само пчелно млечице щом има самостоятелно. Др.Балабанска не ми е казвала досега да правя почивки от Герисана

Иве, всеки лекар различно консултира.На Петрова незнам дали да седоверявам напълно, защото в началото  каза да пия фолиева к-на, преди десет дена я попитах да продължавам ли с нея,а отговора и беше, че тя не препоръчвала фолиева??? Оня ден като звъннах да издиктувам резултатите си и споменах за сърбежа и гланцираните нокти, тя отново ми каза да пия витамини и фолиева??? Нещо не е много в час! Аз си карам по старому. Днес взех пчелно млечице на капсули- 20 броя. Пиели се по едно на ден- така пише в листовката.

Краси пие пчелно млечице с женшен, ама не сме правили ПКК, откакто е започнал (3 седмици). Те са някакви ампулки със сламка и ги пие сутрин преди хранене.

Да Дани, днес ги видях в аптеката, но нали както писах професорката каза да не пия жен шен и затова взех само пчелно млечице на капсули. Пак се пие по една на ден преди ядене.

Поздрави,
Радо

Неактивен kitaeca1970

• Немедицинско лице
  • Публикации: 272
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
На Киро последните изследвания са много зле,те все са му зле ,но сега съвсем.Не разбирам защо не са ни казали да взема нещо за тия пусти тромбоцити,дето всеки месец им треперя.Ами те са сега 60, под 50 са критични,албумин19 .Страх ме е на своя глава да купувам и да му давам дори и витамини,но ще взема да пробваме  с този герисан да видим.За тромбоцитите знам сурови ядки,сок от арония,при нас обаче не действа нищо.

Неактивен Rumi_

• Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1523
    • Профил
  • Резултати: Повторно лечение
Вземи червено цвекло на салата е по вкусно. Аз го пия на сок, но го смесвам със сок от 3-4 ябълки. Пия по 200-300гр. на ден. За герисана, пчелното млечице и фолиевата питай подобре лекуващия. Разбрах, обаче чи проф. Чернев го няма в момента и ще се върне на 02. 11. 10. Преди малко говорих с Петрова. Руми

Неактивен eli13

• Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1195
    • Профил
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
Айде и аз да се включа. Първо, относно критичните стойности. Виждам, че много хора си пускат по графика обикновена пълна кръвна картина, а не трябва да е така. Нужно е да се пуска ПКК с диференциално броене. На мен по този начин ми откриват сериозни проблеми - за жалост всеки път. А именно - при приемливо число на общия брой левкоцити, се оказвам с недопустимо ниски гранулоцити. В тази връзка съобщавам, че според доц. Антонов 0,8 е минималното абсолютно число, допускащо поставянето на цяла инжекция интерферон, а 0,5 - на половин инжекция. Под 0,5 не се поставя интерферон.
Ежедневно пия 3хбирена мая, 2хмаоло, 1хгерисан, 1хкалций с витамин Д, 1хмултитабс, 3хнеоренал /добавка от брезови листа против бактериални инфекции/.
Това, което категорично мога да заявя на третия месец от лечението обаче, е, че без пълноценно хранене - дори насила, когато нямате съвсем никакъв апетит, добавките не могат да помогнат. Главното е храненето! Това казва и доц.Антонов - сигурно сте забелязали, че той не препоръчва никакви добавки, а все говори за храненето. Така че - добър апетит!  :congrats:

• Профил
    • My Home Page
В допълнение на казаното от Ели по-горе, още малко информация относно това кои са критично ниските стойности на гранулоцити и неутрофили, и за различните видове ПКК изследвания, от които можем да получим информация за техните стойности:

Приятели, ситуацията при мен е критична!
Бях при доц. Антонов, който тъкмо щеше да хареса изследванията ми, когато ето този показател го втрещи тотално -  NEUT# 0.3
 10^9/L 2.1-7.0
Боя се, че това е точно, за което предупреждаваше Аника, но нито д-р Николова, нито от 51-ви кабинет реагираха, когато им изпратих изследванията на втората седмица. Тогава този показател беше 0,5.
Ако това е вярно, доц. Антонов спира интерферона незабавно. Не го намалява, а го спира!
Нямам разрешение за поставяне на утрешната инжекция!
Надеждата е във втора лаборатория, поради което утре сутрин ще съм в БодиМед.
От тези изследвания излиза, че имам общо 300 броя гранулоцити в себе си, което е  :crying2: :crying2: :crying2:
Доц. Антонов ме окуражи донякъде, като каза, че за първи път в живота си вижда подобно нещо; не съответства на общия показател на левкоцитите, нито на видимото ми състояние. При тези данни би трябвало да пълзя, да имам висока температура и афти в устата и по цялото тяло, да се чувствам ужасно, докато аз съм си съвсем добре. По-точно бях - допреди малко  :scream:

Ели, много стиснати палци и от мен!
Тъкмо се чудех само мен ли ме притесняват твоите ниски неутрофили и започнах да се чувствам параноично, но ето че им обърнаха внимание.
По принцип интерферона се спира при неутрофили под 0.5, а дозата се намалява, ако паднат под 0.8, но зависи от преценката на лекаря, разбира се.
Няма нищо страшно да ти намалят дозите, докато се стабилизира положението. Има много хора, с намалени дози, които са изчистили вируса.

Приятели, бързам да успокоя всички, които проявиха уникална съпричастност с моя проблем - всичко е наред!
В лабораторията на онкологията още на машинното броене дадох 3,2 левкоцити и 0,9 гранулоцити със съответствие при ръчното броене.
Доц. Антонов разреши при това положение цяла инжекция интерферон довечера!

Ели,много се радвам,че всичко е наред при теб :congrats:Само се чудя,защо на мен никой не ми е казвал да си правя такива изследвания,в смисъл неутр.и гранулоцити.Задължително ли е да се правят?

Павлинче, няма кой да ти каже. Тези гранулоцити/неутрофили/ са включени в пълната кръвна картина/ПКК/ Трябва да избереш такава лаборатория, която измерва повече кръвни показатели например-18. Някой не го правят -  изследват само- 8.
Това го знам от проф. Чернев, но чак когато и аз му представих по- малкото изследвания т. е. в началото на лечението си.

Ели,ще повторя Руми,но Гранулоцитите са много ниски,както знаеш 0,55 са животозасташаващи. Не знам как ти звучи,но костния ти мозък е толкова подтиснат да че недай си боже те пипне някоя бактерия,не може да се бори с нея...

Руми, това е моят личен проблем-гранулоцитите. Миналият месец ми бяха излезли с абсолютно число 300 - доц Антонов припадна направо, а на следващия ден в по-прецизна лаборатория ги добутахме до 900.
Сега обаче нямам основание да се съмнявам в Цибалаб и резултатът е, че намалявам интерферона на 90мл. за 2 седмици.
После пак изследвания.

А бре Ели, ти защо правиш изследвания на 22 ПКК показателя, а аз на 16? В смисъл нещо допълнително по желание ли си пускаш, или така са ти казали? Питам, защото търсих в моите изследвания тия гранулоцити ама нещо не ги намерих.

Ей го твоето :
NEUT#                              2.1       10^9/L        2.1-7.0
И аз докато ги разбера ...

Броят на показателите определя и цената на изследването. Във всяка лаборатория работят с различен брой/пакет/. Има - 8, 16, 18, 22..  по принцип с различни цени

Т.нар. гранулоцити лъсват при диференциалното броене, а нас ни задължават по този начин да пускаме кръвната картина. Затова и Дриймър ги има. Сега вече, защо в едни лаборатории пише за гранулоцити, а в други за неутрофили - идея си нямам.
Понеже от лабораторията на "Рилски" ме издокараха като ходещ мъртвец на първия месец, вече не правя изследвания там. Според тях абсолютното число на неутрофилите ми било 0,3, което накара "Рош" да искат от доц. Антонов незабавно поставяне в "изолатор", антибиотици и прекратяване на лечението с пегасис и копегус. На следващата сутрин в лабораторията на Онкологията неутрофилите се оказаха 0,9, което позволи продължаване на пълна доза пегасис.
Очевидно на "Рилски" не са им много чувствителни машините, а в моя случай това е важно, за да знаем колко интерферон слагаме и дали въобще го слагаме. Затова отидох в Цибалаб днес, а оттам получих тази дълга и предълга кръвна картина.

... Сега вече, защо в едни лаборатории пише за гранулоцити, а в други за неутрофили - идея си нямам.

Левкоцитите се делят на 2 вида:
- гранулоцити (неутрофили, базофили и еозинофили)
- агранулоцити (лимфоцити и моноцити).

За тези, които са на лечение:
не подценяваме останалите показатели от ПКК, но следим неутрофилите да не падат под 0.8 и ако това се случи веднага ходим при лекуващия ни лекар и той решава намаляваме или спираме лечението ;-)

Павлинке, да ти кажа, страшно ме е яд на това диференциално броене. Като гледам, повечето хора не си го правят и на тази база моите левкоцити не изглеждат като да са лоши, нали така - 2,75 на втори месец си е шестак направо.
Обаче тук идват гранулоцитите, които всеки път ми скапват работата.
Значи, като кажеш в лабораторията ПКК с диференциално броене, появяват се досадните гранулоцити. На някои места ги обозначават като неутрофили, които са вид гранулоцити, явно главният. По-горе Аника е писала.
Ако кажеш само пълна кръвна картина, излиза нещо симпатично - без "препъни-камъка".
Иначе 22 показателя излизат в Цибалаб на другите места не са ме издокарвали толкова подробно.
Жалко, че лимфоцитите са някакви безполезни тела - както разбирам, понеже от тях имам даже в излишък ...

Да кажа пак за лабораториите и изследванията.
Аз също не знаех как точно трябва да изглежда ПКК. В началото ги пусках в три различни лаборатории. Към 10-та седмица от лечението, когато проф. Петрова ме извика спешно заради ниските показатели, носех резултатите от 3-те. Тя не ги гледа, но Чернев ги поиска и каза, че тези, в които показателите са 8 да не правя изследванията. Искал да има резултати за гранулоцити/неутрофили- те били много важни.
Може би изискванието е заради по-драстичния спад на показателите? Не знам, но така ми каза проф. Чернев.

Поздрави,
Радо

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007