Автор Тема:  Много ви моля помогнете ми!  (Прочетена 23856 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 66
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
  • Статус: Има близък с хепатит C
Много ви моля помогнете ми!
« -: Октомври 01, 2010, 10:46:18 »
Здравейте.Мислите ми са малко объркани.Дано успея да поднеса това , което искам да кажа в добър вариант...НА 09.08.2010 г. моят съпруг дарява кръв за наш близак.Преди седмица получихме писмо от Кръвен център, в което пише, че са открити антитела на Хепатит С.Още на другия ден заведох мъжа ми да му вземат кръв за чернодробни ензими( имам приятелка лаборантка и макар,че беше неделя тя е много отзивчива). АСАТ - 47 (при норма 42), АЛАТ - 26 ( при норма 42), ГГТ- 72 (норма 5-61), АЛП - 63 ( норма 31-117), билирубина е в норма.После се замислих,че вечерта мъжа ми изпи една малка ракия и може да се отразила по някакъв начин на резултатаите....Личната даде направление и в понеделник мъжа ми отиде на гастроентеролог.Лекарката му казала,че при такива стойности на ензимите не се започвалко лечение, необходимо било да са поне двойни.Каза да изследва пак АСАТ и АЛАТ след 20 дена, да прави секс с презерватив, да се храни както си иска, изписала му вит.Е и го пратила да си ходи.Съпругът ми е от хората, които са изключително спокойни и търпеливи, а аз съм точно обратното.От една седмица почти не спя, имаме малко бебе и постоянно си представям как татко му си отива от тоя свят и го отглеждам сама...Моля ви помогнете ми да не се психирам съвсем за тая болест!Четох разни неща по въпроса, но имам чувството,че колкото повече чета, толкова повече се шашкам.Аз не съм се изследвала,а трябва да го направя.Интересното е,че никой от нас няма някакви симптоми.А за мъжа м иси мислех,че е най-здравия човек на света.Той дори антибиотици не пие.Много е натоварен в работата си, предполагам че след 2 седмици ще му дадат отпуск и тогава ще повторим пак кръвните изследвания.Ние сме от малък град.Посъветвайте ме какво да правим - Да отиваме ли в София и да търсим специалист?А ако ензимите са в норма значи ли че мъжа м ие здрав?Той просто не приема на сериозно ситуацията. Колко струват изследванията там?ПАрите също са съществен проблем и просто не знам какво да правим.Помогнете ми!

Неактивен Аника

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1160
  • генотип 1
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир + Даклатасвир
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: Много ви моля помогнете ми!
« Отговор #1 -: Октомври 01, 2010, 11:26:06 »
Здравей :)

Първо трябва да се успокоиш - това го казваме на всички, които отскоро знаят за хепатита.
Аз в началото просто бях неудържимо шашната, направо истерична. Но тук ще намериш много приятели и много информация, която за съжаление много лекари не могат да ти дадат  :love5:

От времето прекарано в този форум и от разказите на много съфорумци разбрах, че са малко специалистите хепатолози, а на обикновени гастроенеролози и на лични лекари трябва думите им да се проверяват под лупа.

В сайта ще видиш клиниките и специалистите хепатолози. Аз бих ти препоръчала да вземеш направление на съпруга ти за гастроенетролог, но първо да се обадиш да си запазиш час при някой специалист, например за София -
проф. Чернев от "Алексндровска болница"
доц. Антонов от "Св. Иван Рилски"
д-р Балабанска от "Токуда" - мисля, че и в ВМИ има добри специалисти.
За другите големи градове - не съм в час.

След преглед трябва да се назначи ПСР за измерването на вирусното натоварване. Ако той излезе положителен, според резултата ще решите как да действате. Ако ПСР-ът е отрицателен - това значи, че мъжът ти е изчистил спонтанно вируса и в кръвта му има само антитела, което ти пожелавам от сърце.

За да е безплатен ПСР-ът трябва да хоспитализирт съпруга ти. Не съм сигурна дали няма да се наложи първо 6 месеца да се проследят ензимите. Иначе ПСР-ът струва 150 - 200 лв., зависи къде го правиш.
Ще се включат още по-разбиращи от мен приятели, така че чети и питай  :smile:

Успех!
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."

Неактивен Vancheto

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Публикации: 1558
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #2 -: Октомври 01, 2010, 11:41:59 »

Здравей, Алена!
Антитела на хеп.С не означават задължително носителство на вируса на хеп.С, означават че е имало среща с вируса.
Макар, че вероятността да го е изчистил е много малка.
За да се установи дали го има трябва да се изследва репликацията/ПСР/

Лекарката му казала,че при такива стойности на ензимите не се започвалко лечение, необходимо било да са поне двойни.Каза да изследва пак АСАТ и АЛАТ след 20 дена, да прави секс с презерватив, да се храни както си иска, изписала му вит.Е и го пратила да си ходи.

Тази лекарка повече не я посещавайте!  :doc:
Явно е пропуснала лекцията за начините на заразяване с хеп.С, и системата за лечение на хеп.С толкова познава.
Значи изписала му витамин Е и хайде да си ходи  :fool3:
След като вече сте взели направление за гастроентеролог, изчакайте за да имате възможност за друго направление за гастроентеролог.
Не се притеснявай, чернодробните увреждания настъпват бавно и с години, освен това можеше и да не разберете, ако не беше получил писмо, може да се каже, че има късмета да разбере навреме и да се лекува.
Междувременно докато чакаш направление си избери специалист и си уговори час.
http://www.hepactive.org/content/articles/treatment/treatment_hospitals

Той ще му назначи всички необходими изследвания, включително ПСР и изследване за определяне на генотипа на вируса/от него зависи срока на лечение/,  следва биопсия и издаване на протокол за лечение.
Всичко това се покрива от здравна каса.
Ааааа.......и да знаеш, че нормални ензими не означават здрав.Никой носител на хеп.С не е здрав.
Ето ти и линк за първа ориентация http://www.hepactive.org/content/faq/HCV_Testpos_Basic

и за системата на лечение в България
http://www.hepactive.org/content/articles/treatment/treatment_procedure
Поздрави,
Ваня

п.с.
 повтарям поста на anmar, ама написала съм го вече  :pardon:
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #3 -: Октомври 01, 2010, 12:56:44 »
Благодаря ви ,че се включихте в темата! МАй основният проблем е че, че моят съпруг не приема нещата достатъчно сериозно.Сега му казах,че трябва да обсъдим нещата и да видим кога ще ходим до София и какво ще правим,а той ми заявява,че докторката му казала,че е добре значи е така! как ще го закарам в София идея си нямам!И как се помага на човек, който май не иска да му се помогне? Май трябва да се надявам АСАТ и АЛАТ да са увеличени като ги пуснем след 15 дена,че да вземе да се стегне! И как да не се притеснявам като трябва да се боря и с него.Направо не знам на какъв език да му обясня ситуацията....
И освен това - възможно ли е да няма никакви признаци на заболяване?Той се чувства добре и това е една от причините да не приема нещата сериозно.

Неактивен Аника

• Публикации: 1160
  • генотип 1
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир + Даклатасвир
« Отговор #4 -: Октомври 01, 2010, 13:02:02 »
Ох, миличка няма да ти е лесно  :flowers:
Аз също се чувствах прекрасно, преди да разбера за хепатита.
Страшното е, че когато вече почнеш да се чувстваш зле от него - в повечето случаи е вече късно.
Пробвай да го накараш сам, без да си до него и да му висиш на главата, да почете малко информация

Стискам палци всичко да се нареди
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."

Неактивен qiqi

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 845
    • Профил
« Отговор #5 -: Октомври 01, 2010, 14:08:31 »
Добре дошла и от мен.
Не е задължително да има оплаквания при хепатит,аз като разбрах също нямах и толкова се бях притеснила,че заявих на лекарката при която отидох,че няма да се лекувам.Но след един месец с ензими 10 пъти над нормата и престой в болницата,сама се изстрелях към София.Изберете си един от специалистите и отивайте,вярно че се развива бавно болеста,но колкото по навреме толкова по добре и по малко поражения.
Тук ще намериш много информация и приятели.
И да не си държи на магарешкия инат,а да се стяга.Не е лесна битка,но изход има.

Неактивен Vancheto

• Профил
« Отговор #6 -: Октомври 01, 2010, 15:40:39 »
aleina,
не го пришпорвай.Дай му време да свикне с мисълта, че има проблем и той се нуждае от разрешаване.
Поднасяй информацията постепенно.
 :good:

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #7 -: Октомври 01, 2010, 16:28:33 »
Сега разбрах,че ново направление за гастроентеролог могат да му дадат след 40 дена.Тогава късно ли ще е да ходим?Да изчакаме ли или да търсим пари и да заминаваме?
Ако показателите АСАТ и АЛАт са леко завишени значи ли че може да се изчака с лечението?

Неактивен Мери_

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2373
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
« Отговор #8 -: Октомври 01, 2010, 19:25:36 »
Здравей!

Най-напред се успокой. 40 дена са толкова малък период, че най-добре си изчакайте направлението, през това време може да си изберете хепатолог, за когото да си запазите час за прием!
Ако пък не ти се иска да чакаш може да му пуснете платено изследване за размножаване на вируса -  ПСР. От това изследване ще стане ясно дали има само антитела и се е самоизлекувал, което се случва с около 20% от хората, или има активно заболяване и ще е нужно лечение!

Поздрави,
Мери

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
« Отговор #9 -: Октомври 01, 2010, 21:52:51 »
Здравей и добре дошла.
Надявам се, че личното ми съобщение е едно от нещата, които те доведоха тук.
Сега можем да говорим спокойно, без хора, дето веднъж били чели нещо, да ти дават акъл.

Поеми дълбоооко въздух и се успокой.
Това изобщо не е нещо фатално - разбрали сте, че го има, ще го проверите и ще го контролирате. Това е. Може да се изчака с лечението и шест месеца, и година. НО... важно е добър специалист да ви обясни какво се случва и как ще се действа.
Изчакайте новото направление и тогава запазвайте час в София, това е моят съвет. Ама внимавайте, че направлението е валидно 30 дни.

Дани

А на мъжа си аз казах, "Или ти отиваш на лекар, или аз отивам у мамини." Това обаче може да го правиш само с човек, който проверено няма да те пусне у мамини ти. И не е най-добрият подход - мотивирай го да почете малко повече. Питай го дали ако си счупи крак ще отиде при личната си да му го гипсира или ще търси ортопед. кажи му, че вероятно не е нищо страшно, но ти искаш да сте 100% сигурни.
Hang in there.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #10 -: Октомври 06, 2010, 13:33:07 »
Благодаря много за съветите и насърчителните думи! В момента нямаме пари даже за хляб така че търпеливо ще си чакаме направлението. Ще пиша в тая тема какво се случва и какви са резултатите.Другата седмица ще правим АСАТ и АЛАТ. Дано всичко е наред.Усещам че малко по малко го навивам да потърсим и друг лекар, но не е лесно.На работа имат една фелшерка дето "всичко разбира" та тя му казала да провери дали не е австралийски антиген.Това не е ли Хепатит Б?

Неактивен Vancheto

• Профил
« Отговор #11 -: Октомври 06, 2010, 14:29:08 »
На работа имат една фелшерка дето "всичко разбира" та тя му казала да провери дали не е австралийски антиген.Това не е ли Хепатит Б?
Да, австралийски антиген е частица от обвивката на вируса на хеп.Б.
Ако съпруга ти имаше хеп.Б щяха да му кажат и за него от кръвния център , а не само за хеп.С.
Когато посетите хепатолог и му пуснат всички необходими изследвания, едно от тях ще HbsAg/ така наречения австралийски антиген/, така че не го мисли и това.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #12 -: Февруари 09, 2011, 18:49:35 »
Здравейте.
НЕ съм писала отдавна, защото просто нямаше какво да пиша..
Мъжа ми не искаше да ходи на лекар.Но изненадващо тия дни каза, че ще отиде до София да се прегледа и да му запазя час пр инякой лекар.Четох отзивите за специалистите и се омотах...Ами при кой да го запиша?Дайте съвет...
ЩЕ вземем направление № 3 за гастроентеролог, но да правим ли ASAT и ALAT, за да са готови?
Освен това за да излезе безплатен треста за виусното натоварване трябва да лежи в болницата няколко дена (до колкото си спомням).Дали може с едно ходене до София да стане това? В смисъл като звъня на лекаря за преглед мислите ли ,че ще го приеме и веднага в болница или първо ще трябва да отиде на преглед и там да говорят за болницата?
Знам,че малко объркано пиша, за което моля да ме извините.Аз също имам здравословни проблеи, макар че моите са къде-къде по-несъществени.Надявам се някой да се включи със съвет и подкрепа!
Благодаря! :flowers:

Неактивен qiqi

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 845
    • Профил
« Отговор #13 -: Февруари 09, 2011, 20:42:21 »
Здравей,според мен първо трябва да минете на преглед и тогава да се уточни ден за постъпване в болница,поне при мен така се стекоха нещата. :congrats:

Неактивен anita

• Публикации: 2988
    • Профил
« Отговор #14 -: Февруари 09, 2011, 20:46:16 »
В Рилски и в Александровска няма как да избегнете лежането в болница, за ВМА незнам, но мисля, че пак така се процедира.
Само за Токуда съм сигурна, че д-р Балабанска ще ви даде веднага направление за ПСР. Добре е да носите всички изследвания поне от 6 месеца назад. Аз минах с един преглед и ПСР в Токуда по Здравна каса

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007