Автор Тема:  Много ви моля помогнете ми!  (Прочетена 23898 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 66
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
  • Статус: Има близък с хепатит C
Много ви моля помогнете ми!
« -: Октомври 01, 2010, 10:46:18 »
Здравейте.Мислите ми са малко объркани.Дано успея да поднеса това , което искам да кажа в добър вариант...НА 09.08.2010 г. моят съпруг дарява кръв за наш близак.Преди седмица получихме писмо от Кръвен център, в което пише, че са открити антитела на Хепатит С.Още на другия ден заведох мъжа ми да му вземат кръв за чернодробни ензими( имам приятелка лаборантка и макар,че беше неделя тя е много отзивчива). АСАТ - 47 (при норма 42), АЛАТ - 26 ( при норма 42), ГГТ- 72 (норма 5-61), АЛП - 63 ( норма 31-117), билирубина е в норма.После се замислих,че вечерта мъжа ми изпи една малка ракия и може да се отразила по някакъв начин на резултатаите....Личната даде направление и в понеделник мъжа ми отиде на гастроентеролог.Лекарката му казала,че при такива стойности на ензимите не се започвалко лечение, необходимо било да са поне двойни.Каза да изследва пак АСАТ и АЛАТ след 20 дена, да прави секс с презерватив, да се храни както си иска, изписала му вит.Е и го пратила да си ходи.Съпругът ми е от хората, които са изключително спокойни и търпеливи, а аз съм точно обратното.От една седмица почти не спя, имаме малко бебе и постоянно си представям как татко му си отива от тоя свят и го отглеждам сама...Моля ви помогнете ми да не се психирам съвсем за тая болест!Четох разни неща по въпроса, но имам чувството,че колкото повече чета, толкова повече се шашкам.Аз не съм се изследвала,а трябва да го направя.Интересното е,че никой от нас няма някакви симптоми.А за мъжа м иси мислех,че е най-здравия човек на света.Той дори антибиотици не пие.Много е натоварен в работата си, предполагам че след 2 седмици ще му дадат отпуск и тогава ще повторим пак кръвните изследвания.Ние сме от малък град.Посъветвайте ме какво да правим - Да отиваме ли в София и да търсим специалист?А ако ензимите са в норма значи ли че мъжа м ие здрав?Той просто не приема на сериозно ситуацията. Колко струват изследванията там?ПАрите също са съществен проблем и просто не знам какво да правим.Помогнете ми!

Неактивен Аника

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1160
  • генотип 1
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир + Даклатасвир
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: Много ви моля помогнете ми!
« Отговор #1 -: Октомври 01, 2010, 11:26:06 »
Здравей :)

Първо трябва да се успокоиш - това го казваме на всички, които отскоро знаят за хепатита.
Аз в началото просто бях неудържимо шашната, направо истерична. Но тук ще намериш много приятели и много информация, която за съжаление много лекари не могат да ти дадат  :love5:

От времето прекарано в този форум и от разказите на много съфорумци разбрах, че са малко специалистите хепатолози, а на обикновени гастроенеролози и на лични лекари трябва думите им да се проверяват под лупа.

В сайта ще видиш клиниките и специалистите хепатолози. Аз бих ти препоръчала да вземеш направление на съпруга ти за гастроенетролог, но първо да се обадиш да си запазиш час при някой специалист, например за София -
проф. Чернев от "Алексндровска болница"
доц. Антонов от "Св. Иван Рилски"
д-р Балабанска от "Токуда" - мисля, че и в ВМИ има добри специалисти.
За другите големи градове - не съм в час.

След преглед трябва да се назначи ПСР за измерването на вирусното натоварване. Ако той излезе положителен, според резултата ще решите как да действате. Ако ПСР-ът е отрицателен - това значи, че мъжът ти е изчистил спонтанно вируса и в кръвта му има само антитела, което ти пожелавам от сърце.

За да е безплатен ПСР-ът трябва да хоспитализирт съпруга ти. Не съм сигурна дали няма да се наложи първо 6 месеца да се проследят ензимите. Иначе ПСР-ът струва 150 - 200 лв., зависи къде го правиш.
Ще се включат още по-разбиращи от мен приятели, така че чети и питай  :smile:

Успех!
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."

Неактивен Vancheto

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Публикации: 1558
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #2 -: Октомври 01, 2010, 11:41:59 »

Здравей, Алена!
Антитела на хеп.С не означават задължително носителство на вируса на хеп.С, означават че е имало среща с вируса.
Макар, че вероятността да го е изчистил е много малка.
За да се установи дали го има трябва да се изследва репликацията/ПСР/

Лекарката му казала,че при такива стойности на ензимите не се започвалко лечение, необходимо било да са поне двойни.Каза да изследва пак АСАТ и АЛАТ след 20 дена, да прави секс с презерватив, да се храни както си иска, изписала му вит.Е и го пратила да си ходи.

Тази лекарка повече не я посещавайте!  :doc:
Явно е пропуснала лекцията за начините на заразяване с хеп.С, и системата за лечение на хеп.С толкова познава.
Значи изписала му витамин Е и хайде да си ходи  :fool3:
След като вече сте взели направление за гастроентеролог, изчакайте за да имате възможност за друго направление за гастроентеролог.
Не се притеснявай, чернодробните увреждания настъпват бавно и с години, освен това можеше и да не разберете, ако не беше получил писмо, може да се каже, че има късмета да разбере навреме и да се лекува.
Междувременно докато чакаш направление си избери специалист и си уговори час.
http://www.hepactive.org/content/articles/treatment/treatment_hospitals

Той ще му назначи всички необходими изследвания, включително ПСР и изследване за определяне на генотипа на вируса/от него зависи срока на лечение/,  следва биопсия и издаване на протокол за лечение.
Всичко това се покрива от здравна каса.
Ааааа.......и да знаеш, че нормални ензими не означават здрав.Никой носител на хеп.С не е здрав.
Ето ти и линк за първа ориентация http://www.hepactive.org/content/faq/HCV_Testpos_Basic

и за системата на лечение в България
http://www.hepactive.org/content/articles/treatment/treatment_procedure
Поздрави,
Ваня

п.с.
 повтарям поста на anmar, ама написала съм го вече  :pardon:
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #3 -: Октомври 01, 2010, 12:56:44 »
Благодаря ви ,че се включихте в темата! МАй основният проблем е че, че моят съпруг не приема нещата достатъчно сериозно.Сега му казах,че трябва да обсъдим нещата и да видим кога ще ходим до София и какво ще правим,а той ми заявява,че докторката му казала,че е добре значи е така! как ще го закарам в София идея си нямам!И как се помага на човек, който май не иска да му се помогне? Май трябва да се надявам АСАТ и АЛАТ да са увеличени като ги пуснем след 15 дена,че да вземе да се стегне! И как да не се притеснявам като трябва да се боря и с него.Направо не знам на какъв език да му обясня ситуацията....
И освен това - възможно ли е да няма никакви признаци на заболяване?Той се чувства добре и това е една от причините да не приема нещата сериозно.

Неактивен Аника

• Публикации: 1160
  • генотип 1
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир + Даклатасвир
« Отговор #4 -: Октомври 01, 2010, 13:02:02 »
Ох, миличка няма да ти е лесно  :flowers:
Аз също се чувствах прекрасно, преди да разбера за хепатита.
Страшното е, че когато вече почнеш да се чувстваш зле от него - в повечето случаи е вече късно.
Пробвай да го накараш сам, без да си до него и да му висиш на главата, да почете малко информация

Стискам палци всичко да се нареди
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."

Неактивен qiqi

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 845
    • Профил
« Отговор #5 -: Октомври 01, 2010, 14:08:31 »
Добре дошла и от мен.
Не е задължително да има оплаквания при хепатит,аз като разбрах също нямах и толкова се бях притеснила,че заявих на лекарката при която отидох,че няма да се лекувам.Но след един месец с ензими 10 пъти над нормата и престой в болницата,сама се изстрелях към София.Изберете си един от специалистите и отивайте,вярно че се развива бавно болеста,но колкото по навреме толкова по добре и по малко поражения.
Тук ще намериш много информация и приятели.
И да не си държи на магарешкия инат,а да се стяга.Не е лесна битка,но изход има.

Неактивен Vancheto

• Профил
« Отговор #6 -: Октомври 01, 2010, 15:40:39 »
aleina,
не го пришпорвай.Дай му време да свикне с мисълта, че има проблем и той се нуждае от разрешаване.
Поднасяй информацията постепенно.
 :good:

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #7 -: Октомври 01, 2010, 16:28:33 »
Сега разбрах,че ново направление за гастроентеролог могат да му дадат след 40 дена.Тогава късно ли ще е да ходим?Да изчакаме ли или да търсим пари и да заминаваме?
Ако показателите АСАТ и АЛАт са леко завишени значи ли че може да се изчака с лечението?

Неактивен Мери_

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2373
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
« Отговор #8 -: Октомври 01, 2010, 19:25:36 »
Здравей!

Най-напред се успокой. 40 дена са толкова малък период, че най-добре си изчакайте направлението, през това време може да си изберете хепатолог, за когото да си запазите час за прием!
Ако пък не ти се иска да чакаш може да му пуснете платено изследване за размножаване на вируса -  ПСР. От това изследване ще стане ясно дали има само антитела и се е самоизлекувал, което се случва с около 20% от хората, или има активно заболяване и ще е нужно лечение!

Поздрави,
Мери

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
« Отговор #9 -: Октомври 01, 2010, 21:52:51 »
Здравей и добре дошла.
Надявам се, че личното ми съобщение е едно от нещата, които те доведоха тук.
Сега можем да говорим спокойно, без хора, дето веднъж били чели нещо, да ти дават акъл.

Поеми дълбоооко въздух и се успокой.
Това изобщо не е нещо фатално - разбрали сте, че го има, ще го проверите и ще го контролирате. Това е. Може да се изчака с лечението и шест месеца, и година. НО... важно е добър специалист да ви обясни какво се случва и как ще се действа.
Изчакайте новото направление и тогава запазвайте час в София, това е моят съвет. Ама внимавайте, че направлението е валидно 30 дни.

Дани

А на мъжа си аз казах, "Или ти отиваш на лекар, или аз отивам у мамини." Това обаче може да го правиш само с човек, който проверено няма да те пусне у мамини ти. И не е най-добрият подход - мотивирай го да почете малко повече. Питай го дали ако си счупи крак ще отиде при личната си да му го гипсира или ще търси ортопед. кажи му, че вероятно не е нищо страшно, но ти искаш да сте 100% сигурни.
Hang in there.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #10 -: Октомври 06, 2010, 13:33:07 »
Благодаря много за съветите и насърчителните думи! В момента нямаме пари даже за хляб така че търпеливо ще си чакаме направлението. Ще пиша в тая тема какво се случва и какви са резултатите.Другата седмица ще правим АСАТ и АЛАТ. Дано всичко е наред.Усещам че малко по малко го навивам да потърсим и друг лекар, но не е лесно.На работа имат една фелшерка дето "всичко разбира" та тя му казала да провери дали не е австралийски антиген.Това не е ли Хепатит Б?

Неактивен Vancheto

• Профил
« Отговор #11 -: Октомври 06, 2010, 14:29:08 »
На работа имат една фелшерка дето "всичко разбира" та тя му казала да провери дали не е австралийски антиген.Това не е ли Хепатит Б?
Да, австралийски антиген е частица от обвивката на вируса на хеп.Б.
Ако съпруга ти имаше хеп.Б щяха да му кажат и за него от кръвния център , а не само за хеп.С.
Когато посетите хепатолог и му пуснат всички необходими изследвания, едно от тях ще HbsAg/ така наречения австралийски антиген/, така че не го мисли и това.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #12 -: Февруари 09, 2011, 18:49:35 »
Здравейте.
НЕ съм писала отдавна, защото просто нямаше какво да пиша..
Мъжа ми не искаше да ходи на лекар.Но изненадващо тия дни каза, че ще отиде до София да се прегледа и да му запазя час пр инякой лекар.Четох отзивите за специалистите и се омотах...Ами при кой да го запиша?Дайте съвет...
ЩЕ вземем направление № 3 за гастроентеролог, но да правим ли ASAT и ALAT, за да са готови?
Освен това за да излезе безплатен треста за виусното натоварване трябва да лежи в болницата няколко дена (до колкото си спомням).Дали може с едно ходене до София да стане това? В смисъл като звъня на лекаря за преглед мислите ли ,че ще го приеме и веднага в болница или първо ще трябва да отиде на преглед и там да говорят за болницата?
Знам,че малко объркано пиша, за което моля да ме извините.Аз също имам здравословни проблеи, макар че моите са къде-къде по-несъществени.Надявам се някой да се включи със съвет и подкрепа!
Благодаря! :flowers:

Неактивен qiqi

• Публикации: 845
    • Профил
« Отговор #13 -: Февруари 09, 2011, 20:42:21 »
Здравей,според мен първо трябва да минете на преглед и тогава да се уточни ден за постъпване в болница,поне при мен така се стекоха нещата. :congrats:

Неактивен anita

• Публикации: 2988
    • Профил
« Отговор #14 -: Февруари 09, 2011, 20:46:16 »
В Рилски и в Александровска няма как да избегнете лежането в болница, за ВМА незнам, но мисля, че пак така се процедира.
Само за Токуда съм сигурна, че д-р Балабанска ще ви даде веднага направление за ПСР. Добре е да носите всички изследвания поне от 6 месеца назад. Аз минах с един преглед и ПСР в Токуда по Здравна каса

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #15 -: Февруари 10, 2011, 14:33:47 »

Само за Токуда съм сигурна, че д-р Балабанска ще ви даде веднага направление за ПСР. Добре е да носите всички изследвания поне от 6 месеца назад. Аз минах с един преглед и ПСР в Токуда по Здравна каса

Искаш да кажеш,че може да се избегне лежането в болница? За ПСР може да се даде направление и да не се плаща, така ли?Аз разбрах,че само ако лежиш в болница ти излиза без пари...

Неактивен anita

• Профил
« Отговор #16 -: Февруари 10, 2011, 15:20:05 »
В Токуда така процедират. Поне при мен бе така, но ако някой по скоро е ходил при д-р Балабанска  или д-р Цонев да сподели.

Неактивен Rumi_

• Публикации: 1548
    • Профил
  • Вид лечение: Алтернативно
« Отговор #17 -: Февруари 10, 2011, 15:44:12 »
Аз се лекувам в Александровска болница. Там си платих за три дни по 4.50лв, взеха ми кръв за изследването и по мое желание ме изписаха/пуснаха, уточнявам точно за това изследване/. За резултата  се чака около10-15 дни, а епикризата от болницата можеш да вземеш и на следващото ходене. Ако има къде да отседнеш, може да отидеш не по рано от третия ден, за който си платила. В тази болница, обаче може и да не ти признаят всички предходни изследвания от други места. Правят всичко отново в тяхни лаборатории.

Неактивен toni81

• Немедицинско лице
  • Публикации: 50
    • Профил
« Отговор #18 -: Февруари 10, 2011, 19:05:27 »
Здравей и от мен ! Аз също съм от скоро във форума и случая е горе долу същия ,с една разлика -кръвна банка не ни уведоми ,че съпруга ми е  заразен.Разбрахме 5 години след това при ново кръводаряване .Стойностите на АЛАТ и АСАТ и при него бяха или в норма или малко над,но при ПСР се оказа ,че е с много висок вирусен товар .Моят съвет е да не губите време и да отидете на лекар и без друго после ще ви мотаят доста.Искренно ви пожелавам съпруга ти да е от щастливците ,които са се преборили сами с вируса .
А стимул може да му е детето . Ние имаме две ,едно на 8г. и едно на 9мес.Аз също бях доста уплашена ,но сега съм уверена ,че ще се справим с всичко ,само веднъж да отпуснат лечението.Децата ни имат нужда от двама здрави родители ,които да им помагат в живота ,затова нямаме право да се отказваме.

Неактивен ellena

• Немедицинско лице
  • Публикации: 68
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
« Отговор #19 -: Февруари 11, 2011, 16:44:53 »
В Токуда д-р Балабанска дава направление за безплатен PCR без да е необходим болничен престой! Всички мои PCR-и досега (общо 3 на брой) са правени така, последният - в сряда! Тези направления са по програма на Roche, кръв се дава в поликлиниката на ВМА, каб. 217, при д-р Цветанска. Предишните бяха в други лаборатории, но в момента е там. Успех!
« Последна редакция: Февруари 11, 2011, 18:02:02 от ellena »

Неактивен anita

• Профил
« Отговор #20 -: Февруари 11, 2011, 20:58:33 »
Още едно уточнение да внеса. Кръв може да се вземе и в лабораторията на Токуда и да се занесе при д-р Цветанска. За първия ПСР не го знаех та се връщах до ВМА да ми вземат кръв.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #21 -: Февруари 13, 2011, 09:57:34 »
Сърдечно благодаря! Ще потърся координати на д-р Балабанска от Токуда.Има ли ги във форума?Ако не ги намеря моля някой да ми ги напише за да може още понеделник да запазвам час за когато има.Предполагам,че ще трябва да почакаме няколко седмици за прегледа...

Неактивен Радослав Русинов

• Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #22 -: Февруари 13, 2011, 21:54:17 »
Ще потърся координати на д-р Балабанска от Токуда.Има ли ги във форума?Ако не ги намеря моля някой да ми ги напише за да може още понеделник да запазвам час за когато има.
Можеш да ги вземеш оттук: Центровете за лечение на хронични вирусни хепатити в България.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #23 -: Юли 25, 2012, 21:10:19 »
Здравейте!

Много време не съм писала тук, но искам да ви кажа ,че съпругът ми най-накрая се съгласи да се лекува! :)
В нашия град ми взеха кръв за вирусното натоварване и пратиха материала в София. Обадиха се по телефона, че е високо вирусното натоварване, споменаха цифра около 1 650 000 и казаха, че е наложителна биопсия. В понеделник той постъпи в ИСУЛ при д-р Генов. Днес след обяд са му направили биопсията. Казали са му, че утре трябва да носи изследванията си някъде ( той така се изрази, а може и материал да трябва да занесе на друго място). Иначе резултати след 2 седмици.
Много исках да отида с него, защото предпочитам да съм там и да виждам какво става, но за да не чувстват децата липсата и на двама ни той не се съгласи.
Искам да ви питам: а сега какво?
какво става след биопсията? Колко време трябва да не ходи на работа? Някаква диета трябва л ида се спазва? На ТЕЛК трябва ли да минава?
По телефона му бяха казали, че с тази биопсия ще се прецени дали вируса подлежи на лечение.Така ли е?
А после, ако почне лечението какви са страничните ефекти от интерфероните? Всеки ден ли се слагат тия инжекции?
Ще съм благодарна на всичко, което ми кажете!
Малко се притеснявам дали той ще е добре....

Неактивен Лорей

• Немедицинско лице
  • Публикации: 649
    • Профил
« Отговор #24 -: Юли 25, 2012, 21:44:02 »
Резултатите от биопсията ще научите след две седмици до месец. Те ще покажат колко е увреден черния дроб и каква е активността на вируса. По принцип лечението е с пегилиран интерферон и рибавирин. Ако генотипът на вируса е 1, лечението е близо година, за генотип 2 и 3 е по-малко. При вас какъв е генотипът? Когато са готови всички изследвания, лекуващият лекар подготвя комплект документи, които подавате в РЗОК и които ще пъдат разгледани от комисия, която разрешава лечение. Това отнема около два месеца чакане. Като ви пристигнат протоколите, може да си заръчате лекарствата в избрана от вас аптека и да започнете лечението. Интерферонът се бие веднъж седмично, а рибавиринът се пие всеки ден. Спомена нещо за отсъстване от работа, но това изобщо не е наложително, ако мъжът ти се чувства добре. Страничните ефекти са най-разнообразни и почти във всяка тема във форума се говори за тях. Най-чести са температурата, умората и липсата на тонус. Срещат се втрисане и болки по мускулите и ставите. При всеки е различно и в различна степен. Но да си наясно, че заради това лечение съпругът ти има право на болнични. Колко точно в момента не се сещам. Ако е зле - да си ползва болничните, а не да пуска платен отпуск. За диетата - никакъв алкохол, да се ограничава мазното и пърженото. Храната трябва да е пълноценна, защото е част от терапията. Червено месо без мазното, червени плодове, зеленчуци-повече зелени, сурови ядки и много вода. Това го казвам, защото по време на лечението кръвните показатели се влошават и трябва да се задържат приемливи възможно най-дълго.
Какво е депресия? Да си купиш обръч и да ти стане.

Неактивен пепи

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 241
  • Идва лятото,лятотоооооооооо!!!!!!
    • Профил
« Отговор #25 -: Юли 25, 2012, 21:45:48 »
Здравейте Аleina,
дотук всичко сте направили както трябва,и моят съвет е да успокоите/до колкото е възможно/ топката!
Ситуацията наистина е неприятна,но няма място за паники - само ще попречи!
Аз съм 3-ти месец на лечение с Интерферон + Рибавирин и нищо чак толкова страшно не се е получило!
Добре че съпругът ви е решил да се лекува,защото нелечението само влошава положението!
А с този вирусен товар,какъвто и да е резултата от биопсията /той ще ви покаже степеннта на увреждане на черният дроб/, според мен /е,аз не съм най-големият специалист/ ще ви предстои лечение с интерферон!
Той се поставя 1 път на седмица,а хапчетата се пият 2 пъти на ден!
При мен страничните ефекти се проявяват единствено в отпадналост,но аз си ходя на работа!
След биопсията ще трябва да направите изследване за определяне на Генотипа на вируса - според него лечението е 6м. или 12м.
Ще трябва да започне и по-здравословно хранене /във форума има доста информация/ но това след известно време се оказва доста приятно / аз сега се чудя как съм приемал някои "отврати"/
Задължително спира алкохола!
И просто приемайте нещата не като някаква гадна болест която е сполетяла "точно вас", а като едно препятствие в живота ви което просто трябва да се преодолее!
Ше се радвам ако съм помогнал с нещо! :wink3:

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #26 -: Юли 25, 2012, 21:52:25 »
Благодаря ви за отделеното време!

А този ТЕЛК, за който са му споменали за какво е?
И бирата ли спада към "никакъв алкохол"?
Като разбрахме за тази болест се изследвах и аз и нямах вируса. Сега трябва ли пак да се изследвам, изхождайки от факта, че все пак съществува вероятност да се предава по полов път, колкото и малка да е тя?
За тази биопсия платихме иглата. Ще плати сигурно за престоя си в болницата. За едно от кръвните изследвания е платил 20 лв. За друго дават ли се пари?

Пак ви благодаря, наистина сте много мили!

Неактивен пепи

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #27 -: Юли 25, 2012, 21:59:55 »
На ТЕЛК се ходи ако се ползват болнични повече от 6м. !
Желателно е дори и биричката да остави настрана - не е никак страшно и бързо се свиква - знам го от личен опит!
Не зная защо са ви взели пари за иглата - за всяко изследване си взимате направление от личният лекар,и в болницата се заплаща само потребителска такса за ден /около 5лв/!!!
За контролните кръвни картини които е желателно да си правите переодично - също можете да си вземате направления и да ви е безплатно!
Най важното: въоръжете се със СПОКОЙСТВИЕ и ТЪРПЕНИЕ !  :pardon:

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
« Отговор #28 -: Юли 25, 2012, 22:04:15 »
На ТЕЛК се ходи ако се ползват болнични повече от 6м. !

Това не е точно.
На ТЕЛК можеш да отидеш и когато искаш да ти документират степен на инвалидност и евентуално да ползваш всичко, което тази степен предполага.

Дани
Hang in there.

Неактивен Лорей

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #29 -: Юли 26, 2012, 00:34:29 »
За бирата - никакви бири, това е моят съвет. И на мен не ми е яно защо сте плащали за тези неща. Кръвните изледвания, за които е писал Пепи, се правят веки месец, за да се следи състоянието на пациента заради тежкото лечение.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #30 -: Юли 26, 2012, 09:51:17 »
Ще ви разкажа защо си платихме иглата.
Взехме направление от личната лекарка и отидохме на гастроентеролог, тъй като често се оплакваше, че го боли дроба , а и около година не беше си следил АСАТ и АЛАТ. НЕ обича иглите моя мъж и не можах да го накарам по-рано да отиде да даде кръв.
Лекарката, при която отидохме в нашия град, пусна тези изследвания, заедно с ГГТ. После каза, че са правили някаква конференция в Стара Загора точно по въпроса за хепатит Ц и имало някаква програма, в която може да се включи мъжа ми. За целта му направи един орален тест - обтри с една шпатула устата му отвътре и я потопи в някакъв разтвор. После чакахме 40 минути да отчете резултата. ( приличаше на тест за бременност). Каза, че това изследване отчита дали има Хепатит Ц в организма. ( най-новото в момента). Разбира се излезе положително и му каза сле д 2 дена да отиде при нея, за да му вземат кръв за изследване на вирусното натоварване. Тази кръв транспортираха в София.
След като резултатите бяха готови се обадиха и му казаха, че са лоши, че вируса е активен и трябва веднага да се направи биопсията. Лекарката тук ни беше казал, че ще заплатим 150 лв за иглата. Е, 160 лв е платил мъжа ми, но даже са го накарали да отиде сам да си я купи на адрес в кв. Лозенец. ( да не ви обяснявам какво е това за човек, който не познава града, а сме слушали истории за таксиметровите шофьори там). Но се оправи де.
Снощи си сложил телефона на прозореца и го включил да се зарежда. А той телефона като се зареди и вибрира. И през нощта да вземе да падне. Мъжът ми се стреснал и скочил рязко. В резултат цяла нощ с болки, силни болки каза.
Уж сутринта не го боляло вече.Голямо е магаре! :fight2:

След 2 седмици трябвало да отиде за резултатите. От сега водя преговори да отида и аз с него. Искам и аз да питам някои неща доктора. Но заради разходите по пътуването той се дърпа нещо.

Вие колко време след биопсията се върнахте на работа?

Неактивен Лорей

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #31 -: Юли 26, 2012, 10:13:12 »
За пръв път чувам да се купува игла и след биопсия да не се ходи на работа. Изискването е след биопсията да се остане в болницата до другия ден под наблюдение. Аз и това не направих и още същата вечер се прибрах вкъщи. И защо ще ходите на място за резултатите, по телефона не може ли да се обадите? Ако още не са готови, само дето ще сте се разкарвали. Не знам от кой град сте. На мен всичко по телефона ми се казваше и после ми се пратиха и документите.

Неактивен anita

• Профил
« Отговор #32 -: Юли 26, 2012, 10:14:27 »
По голямо безумие от това не бях чувала. Биопсията е по клинична пътека и нищо не се заплаща. Болница ИСУЛ има договор  със НЗОК за лечение на хепатит и не би трябвало да искат каквито и да било пари.
Никой от нас не си е плащал за биопсия.
Най-добре си сменете болницата. Винаги можете да го направите. Това е ваше право.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #33 -: Юли 26, 2012, 11:09:41 »
Ами той за биопсията не е платил, а само за иглата. Не знам вече.
Преди малко ми се обади, че трябвало да отиде да занесе материал за изследване до друга болница, което също се заплащало, но не знаели колко. Само му казали, че е е три цифрена сумата. :scream:
А той вече почти няма пари и не знам какво ще стане.

От Сливен сме. Докторът е казал, че трябва да отиде да си вземе резултатите лично.
Д-р Генов - някой лекува ли се при него?

Неактивен anita

• Профил
« Отговор #34 -: Юли 26, 2012, 11:17:41 »
Незнам това на какво прилича. Обади се в ЗК и подай сигнал. Обясни им за какво става въпрос.
Нямам спомен пациенти на ИСУЛ да са споделяли за плащане на каквото и да било.
Аз съм се лекувала в Токуда и там не са ми поискали и една стотинка да плащам нито за ПСР, нито за биопсия, нито за каквито и да било изследвания. Пазете си касовите бележки и поискайте да ви възстановят парите.

Неактивен Лорей

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #35 -: Юли 26, 2012, 11:40:31 »
Аз съм при д-р Балабанска в Токуда и споделям написаното от Анита. Освен това, както казах, резултатите от биопсия и ПСР ми се казваха по телефона. Не познавам д-р Генов, но наистина подай сигнал в Здравната каса и смени лечебното заведение. Лечението е тежко и последното, което ви трябва, е нечовешко отношение от страна на болницата и на лекуващия лекар. 

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #36 -: Юли 26, 2012, 12:43:12 »
Като ви назначиха лечение после след колко време отидохте пак при лекаря?
И освен това дали не може да се следи състоянието му в нашия град, а в София да ходи рядко?
Защото нямаме пари и всяка стотинка е от значение.

Благодаря ви, че сте толкова мили и ми обръщате внимание! :flowers:

Ще видим като си дойде какво ще стане. Ще го чакам довечера с влака.

Неактивен Rumi_

• Профил
« Отговор #37 -: Юли 26, 2012, 12:50:40 »
Алиена, да се включа и аз със мнение.
След като се започне лечение, всички изследвания се правят в града от където сте. Безплатно става само ако личния лекар или който и да е гастроентеролог в града ви ви дава направление за изследвания. По често ние сами си ги плащаме, защото се налага при някой да се правят дори всяка седмица поради ниски кръвни показатели. Аз съм на второ лечение и първото изкарах в Александровска болница. Там в началото искаха да диктувам резултатите от изследванията по телефона, но когато /често/ не бяха в норма, веднага ме привикваха в болницата. Аз съм от Русе. Разкарваха ме до София пет пъти за една година за няма и нищо.
Сега второто лечение съм в болница Токуда при д-р Балабанска и съм много, много доволна. Пак правя почти всяка седмица изследвания, но и ги изпращам на имейл, а тя дава указания писмено какво да правя.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #38 -: Юли 26, 2012, 13:07:32 »
Яд ме е, че моят мъж си мълчи, той може само в домашни условия да се прави на интересен!
И не знам какво е това изследване дето пък трябвало в друга болница да се носи материала.
Сега говорих по телефона с него и ми каза, че платил 80 лв. за него. Дано поне се излекува накрая!
Но като разгледам документите довечера ще имам възможност да ви пиша повече кое изследване какво е и ще търся пак съдействието ви да ми обясните, ако нещо не разбирам!

Неактивен Rumi_

• Профил
« Отговор #39 -: Юли 26, 2012, 13:18:53 »
Че какво ще е това платено изследване, което да се носи в друга болница?
В Александровска болница до скоро когато вземаха кръв за ПСР ни  изпращаха  да си носим  пробата в Детска инфекциозна болница/вирусологична лаборатория на д-р Цветанска/. Пак не съм плащала.
Ако е изследване за антитела на хепатит Б, по може да го накарат да си го плати, но толкова скъпо???

Неактивен anita

• Профил
« Отговор #40 -: Юли 26, 2012, 13:34:27 »
Аз ви съветвам каквото сте направили до тук да си вземете резултатите и да отидете в друга болница. Най-добре при д-р Балабанска. Няма да е необходими за всичко да ходите до Сф. Както са казали другите тя ще ви подготви документите и ще ви ги изпрати. Няма да се разкарвате излишно до Сф.

Неактивен Rumi_

• Профил
« Отговор #41 -: Юли 26, 2012, 14:06:22 »
И аз ви съветвам като вземете всички изследвания, епикризи да отидете при д-р Балабанска. Нямате си представа какъв толерантен  и мил човек е! Винаги внимателна, няма да се скара, да повиши тон, аз съм очарована! Просто не намирам думи да изкажа възхищението си!
Прехвърлянето обаче може да стане  преди да подготвите протоколите за лечение. След това няма как да се местите при друг специалист.
Ако пък някой ви е препоръчал ИСУЛ, не се местете.

Неактивен Лорей

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #42 -: Юли 26, 2012, 16:13:20 »
Това изследване от 80 лева ще да е за генотип, щото дотук не видях да се споменава такъв. Обаче как разправяш, че нямате пари, пък мъжът ти ги ръси за игли и не знам какво. То май че сте милионери, че и пътешественици ще ставате щом ще се ходи до София за всеки резултат :mocking: Шегувам се, да не се обидиш сега. Категорично съветът ми е да се изнасяте с всички документи към д-р Балабанска, без значение кой ви е препоръчал ИСУЛ. От старта на лечението през февруари до Токуда ходила само два пъти. Да ми се постави първата инжекция и после за контролен ПСР на третия месец. Всичко друго - по телефона и имейла.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #43 -: Юли 26, 2012, 18:02:23 »
Ами парите са взети на заем. Казали са му да си плати и той си плаща.

Ама не ми е ясно как може да се премести? Като си вземе другите резултати, които ще станат след 2 седмици ли? И като отиде при тази докторка тя няма ли да иска някакво направление?

НЕ знам, Много съм объркана.

Чакам да видя довечера изследванията му и пак ще ви пиша.

Неактивен Лорей

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #44 -: Юли 26, 2012, 18:09:39 »
Като решите да се местите, обадете се първо на Балабанска и й кажете какъв е случаят. Тя ще ви каже кои документи ще иска, може би и направление, аз поне с направление ходих. А вие досега без направление ли действате? Най-малкото при Генов вероятно сте отишли с направление от личната лекарка.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #45 -: Юли 26, 2012, 18:45:43 »
А направление отидохме при гастроентеролога тук в Сливен. После тя задейства нещата и като се обадиха, че изследването за вирусно натоварване е готово казаха да носи направление за хоспитализация от личната лекарка.

Ще видя какво ще каже той и дали иска да се мести...

Неактивен marinka

• Немедицинско лице
  • Публикации: 104
    • Профил
« Отговор #46 -: Юли 26, 2012, 21:31:07 »
Здравей,Алейна!Аз рядко влизам в форума ,но прочетох всичко по твоя проблем и виждам колко си объркана!?Вместо да хвърляте пари на вятъра вземете съберете си всички документи и се консултирайте с някой от споменатите лекари!Това са специалисти ,които ще ви назначат лечение и всичко ще мине по клинична пътека!Аз съм в средата на моето лечение и до сега не съм дала една стотинка за каквото и да било освен пътя ми до София!Разбирам притеснението ти,но съм сигурна ,че ще се справите!Успех,ПОЗДРАВИ Мариана!

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #47 -: Юли 27, 2012, 09:06:45 »
Добро утро!
Съпругът ми се завърна снощи , но не донесе никакви документи освен болничния лист.
ЩЕ му ги дадат като отиде да си вземе другите изследвания.
За платеното изследване има касова бележка, на която са разхвърлени 3 суми  - 40 лв за диагностика на пато, 16 лв за специално хистохимично оцетяване и 20 лв  за изработване на 1 парафинов блок. Не ми е ясно какво е това.
Но другото, което е по-интересното е, че лечението няма да е по здравна каса, а по една европейска програма, която е одобрена сега. Безплатно ще бъде самото лечение, но се заплащало тази игла за биопсия ( защото искат конкретна игла, а не тези, които ползват по каса) и това изследване дето е около 80 лв.
Днес ще се срещнем с лекарката, която ни насочи към тази програма за повече обяснения.
За резултатите ще звъним по телефона след 6 август и после ще ходим да ги вземем.
Това е, което знам.

Неактивен Rumi_

• Профил
« Отговор #48 -: Юли 27, 2012, 09:16:27 »
Алеина, каква е тази програма за лечение? Не е ли с интерферон, рибавирин? може би ще включват и още нещо?
Защо не е питал за какво точно става въпрос?
Аз доколкото знам има няколко програми, различни от традиционното лечение при които набраните пациенти се проследяват много често/ всяка седмица изследвания/
На мен д-р Балабанска ми беше обяснила, че и в Токуда  има стартирали 2-3 такива групи, но лекарите предпочитат пациентите да са от София за удобство при проследяването.

Неактивен anita

• Профил
« Отговор #49 -: Юли 27, 2012, 10:51:27 »
Много некоректно са постъпили с вас. Тези неща се обясняват предварително, а не да ви поставят пред свършен факт. Вие сами трябва да си прецените дали искате да участвате в такава програма и какво ще ви струва това. При положение, че в Бг се  провежда успешно безплатно лечение на хепатит С не е редно така да ви подвежда.
Много е важно къде ще се извършва това наблюдение, колко често и какви разходи ще имате по него.

Неактивен irka

• усмихната
  • Публикации: 735
    • Профил
  • Вид лечение: Телапревир + пегилиран интерферон + рибавирин
« Отговор #50 -: Юли 27, 2012, 20:47:55 »
Анелина, питайте, задавайте въпроси докато не получите информацията която ви е нужна за всичко. Недейте така да се оставяте. Плащате игли, плащате изследвания и научавате постфактум за какво точно сте плащали. Попрочети във форума, никой не е плащал нищо от скъпите изследвания и нищо свързано с биопсията. Пожелавам ви нещата да ви се изаснят по-скоро и да започнете да взимате добре информирани решения.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #51 -: Юли 28, 2012, 17:55:30 »
Благодаря ви!

Ами като отидем за изследванията лично ще разпитам доктора, защото смятам този път да отида с мъжа ми и да говоря с д-р Генов.
И тази програма е по каса, аз не съм разбрала точно, но ставало въпрос за някакви нови лекарства.
Иглата я е платил ,защото искали да е точно специална игла, а не тази, която ползвали обикновено, за да бъдели по-успешни и достоверни резултатите.
Но ще разпитам като се видя с доктора.
Мъжът ми не иска да го сменя, много му допаднал лекаря и иска да е при него. А в крайна сметка той е пациента.
Казаха, че друго не се заплаща. Ще видим.

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #52 -: Юли 29, 2012, 15:33:13 »
Здравей и от мен,
Явно допълнителните заплащания са било свързани с това, че той ще бъде включен в експериментално лечение. Дотук добре.
Но по-важния въпрос е - как може съпругът ти да се съгласи да участва в експериментално лечение, без дори да знае какво е лекарството и какво е лечението. Има и още въпроси:
- каква е причината той да се лекува в експерименталната програма, вместо по Здравна каса?
- някой дал ли му е цялата информация за това какво е клиничното изпитване, в което ще бъде включен?
- съпругът ти прочел ли е документите, които ще му се наложи да подпише, информирано съгласие, и т.н.
- някой обяснил ли му е дали ще има пациенти в плацебо група и дали ако той попадне в нея, след това ще му бъдат осигурени безплатни лекарства по същата програма?

Взимането на решение за включване в клинично изпитване е много важно решение и изисква информиран избор. Съпругът ти е пациент и има права, и трябва да ги отстоява.

Поздрави,
Радо

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #53 -: Юли 29, 2012, 18:20:20 »
НЕ става въпрос за клинично изпитание , а за лекарства, одобрени от касата. Аз писах по-горе това. Няма да е експеримент. Но и аз искам да поговоря с лекаря и това ще стане най-рано на 7-8 август, когато станат изследванията. До тогава ще чакаме!

Поздрави!

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #54 -: Юли 29, 2012, 18:35:14 »
Да, сега като каза, прочетох по-внимателно последния ти пост. Грешката е моя.
Но все пак, поразпитай подробно доц. Генов за всичко покрай лечението.

Поздрави,
Радо

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #55 -: Август 11, 2012, 09:08:53 »
Привет!
НЕ пиша, защото няма какво. Звъняхме за резултати и ни казаха да се обадим на 14.08.
Обичайно ли е да ги бавят толкова?

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #56 -: Август 11, 2012, 09:18:02 »
Да, зависи в коя лаборатория се правят. Понякога може да се чака и месец да излязат резултатите.

Поздрави,
Радо

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #57 -: Август 14, 2012, 18:33:26 »
Здравейте!
Бързам да ви пиша, защото преди малко ми се обади мъжът ми по телефона.
Днес звънял в София за резултатите. Докторът обаче бил зает и е говорил с някаква асистентка дето хич не била запозната с неговия случай.
Питала го дали му били изследвали фт3 и фт4 ( нещо ми се скапа латиницата, но мисля че ще ме разберете, че става въпрос за щитовидните хормони). Има бележка за платена такса за изследване на тсх, но не знае дали са му изследвали другите хормони. Защо трябва да се изследват?
Другото, което му е казала било, че биопсията показала, че вируса е още в началото и много бавно се развивал и други такива неща, но го казала все едно, че няма смисъл да се лекува сега. Ако не е много увреден дроба това не е ли предпоставка за по-добри резултати при лечение?
Много е объркано знам, но във вторник ще отиде за резултатите и тогава ще добием повече яснота.
Вие изследвали ли сте тези хормони?И плащат ли се?

Неактивен Rumi_

• Профил
« Отговор #58 -: Август 14, 2012, 18:41:51 »
aleina здравей,

до тук нищо не сте разбрали. Наистина е хубаво лично да говорите с лекаря, но можеш и ти утре да звъниш и да искаш доц. Генов.
Другият вариант е както ти казваш - следващия вторник.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #59 -: Август 14, 2012, 18:46:38 »
Благодаря, Руми!

Ами той утре ще звъни да говори с доктора, а във вторник така или иначе ще отиде.

Но искам да знам на вас изследвали ли са ви щитовидни хормони?

Неактивен пепи

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #60 -: Август 14, 2012, 18:49:39 »
Благодаря, Руми!

Ами той утре ще звъни да говори с доктора, а във вторник така или иначе ще отиде.

Но искам да знам на вас изследвали ли са ви щитовидни хормони?

Това е едно от задължителните изследвания които искат,защото е вжно състоянието на щитовидната жлеза!
Изследванията се правят в повечето лобораториите,и може да си вземеш направление от личният си лекар за да не ги плащаш!

Неактивен Rumi_

• Профил
« Отговор #61 -: Август 14, 2012, 18:58:10 »
Да, както ти е писал Пепи TSH се прави преди всяко лечение, на трети месец от лечението и пд- често ако пациента има проблем със жлезата.

Неактивен ivka81

• Публикации: 608
  • генотип 1b
    • Профил
« Отговор #62 -: Август 14, 2012, 21:45:26 »
FT3 И FT4,са показатели различни от TSH  и обикновено ги изискват, когато  TSH-то е извън нормалното. На мен са ми ги правили поради посоченото вече извън норма  ТСХ. Но въпреки всичко при вас нещата може да са различни.Бъдете търпеливи скоро ще разберете какво се случва.

Поздрави,
Ивето. 

Не търси пътя!Отиди там, където го няма и остави следа....

Неактивен tita70

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 397
    • Профил
« Отговор #63 -: Август 15, 2012, 08:58:46 »

Личния лекар ще ви даде направление за ендокринолог,той от своя страна може да пусне изследване само за един
        хормон,другите ще трябва да си ги заплатите.
Закъснява истината,но винаги идва при нас!!!

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #64 -: Август 22, 2012, 11:10:49 »
Здравейте. най-накрая изследванията са в нас.
Днес или утре ще ходим в касата да ги подаваме.
Вирусно натоварване -  1 670 000
Генотип - 1 б

Диагноза: Хроничен хепатит с лека хистологична активност (А1) и стадий на фиброзата
( еФ1)

( Извинете ме, но латиницата ми нещо се прецака.)

Комбинирано лечение с Пегинтерферон и Рибавирин.

Все още не съм прочела обстойно всички документи, защото са в ръцете ми от снощи .Не успях да отида с мъжа ми до София и не съм говорила с лекарите.
Дано да няма проблем при подаването на документите и после остава само да чакаме отпускането на лекарствата, нали така?

Неактивен Орфей

• Немедицинско лице
  • Публикации: 656
    • Профил
« Отговор #65 -: Август 22, 2012, 11:26:46 »
Да, подавате, после чакате обаждане от НЗОК или им звъните, ако не звънят дълго, после някои хора си оставят дупка от 2 седмици преди да започнат лечението, за да имат лекарства в случай, че се забавят с продължението и отпускането на втората партида след 6 месеца.

Неактивен bogdanov

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 16
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Статус: Чернодробна стеатоза
« Отговор #66 -: Септември 04, 2012, 15:44:29 »
Да, нещата в ИСУЛ са точно така както описва Алена, купуваш иглата 16 же на "Джеймс Баучер" - 160 лв., правят ти биопсията, на другия ден хващаш 2-ката тролей и я носиш в "Св. Иван Рилски" при доц. Иванова - още 76 лв. Моя резултат беше готов точно на седмия ден.
« Последна редакция: Септември 04, 2012, 16:15:35 от bogdanov »

Неактивен irka

• усмихната
  • Публикации: 735
    • Профил
« Отговор #67 -: Септември 04, 2012, 21:07:17 »
То това не са нито нови, нито специални лекарства. Това са лекарствата с които в момента се лекуват болните от Хепатит С, независимо от болницата. Все още не мога да разбера защо се навивате да ходите в болници в които ви карат да плащате, изследвания, които на другите места са по Здравна каса!

Но всеки взима своите решения, продиктувани от различни фактори.

Успех с подаването на документите и дано бързо получите очаквания отговор.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #68 -: Септември 17, 2012, 08:18:26 »
Привет!

Подадохме документите. Казаха, че отговор ще има най-рано края на октомври. И си чакаме.
Поводът да пиша е , че мъжът ми снощи ме пита какво количество лекарство ще му вкарват на едно убождане. За това коля да ме осветлите. Предполагам, че като е подкожно е съвсем малко, но все пак да попитам. Той малко се ужасява от игли, макар че не иска да си го признае. :)

Надявам се да сме достатъчно силни и най-вече той, за да понесе лечението и всичко да завърши благополучно!

За всички  :flowers:

Неактивен LANA

• Немедицинско лице
  • Публикации: 107
    • Профил
« Отговор #69 -: Септември 17, 2012, 14:05:34 »
Aleina, успешно и благополучно  лечение на твоят съпруг !!!!!!!!!!
Специално на теб-много търпение и разбиране към ситуациите, в които ще попадате благодарение на страничните ефекти на лекарствата. Предварително няма смисъл да се шашкате от каквото и да било.От своя си опит се убедих в това,че при  всеки е абсолютно индивидуално въздействиете на медикаментите.
Относно инжекциите-предполагам ,че си се информирала от форума какво следва да се прави, когато Ви се обадят от ЗК с одобрението.Ако ли не- намери инфото и го проучи обстойно. Първата инжекция се прави в болницата.Доколкото видях милото ти ще е на пегинтерферон -ако е  PEGASIS 180mcg-  това е 0,5мл  течността е по-малко от една кафеена лъжичка. Ако той наистина се притеснява от игли може ти да му ги поставяш(игличката е 1см дълга и много,много тънка).Аз в началото разчитах на позната мед.сестра докато се престраша, но сега вече сама се справям-няма нищо сложно и е преодолимо.
Така,че всяко нещо с времето си. Всичко се учи и най- вече с желание и воля -МНОГО ВОЛЯ  ще сборите болестта.
Още веднъж Ви желая УСПЕШНО  лечение !!!!! :kiss:
ЛАНА

Неактивен Vancheto

• Профил
« Отговор #70 -: Септември 18, 2012, 11:06:49 »
Алейна, кажи на мъжа си, че ако не гледа, въобще няма да разбере кога са му сложили инжекцията,
 пък и да разбере, няма да казва, нали е мъж  :bravo2:

Неактивен Лорей

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #71 -: Септември 18, 2012, 12:40:01 »
Алейна, самото поставяне на инжекцията ще е последния проблем на съпруга ти  :girl_wink: Иглата е толкова малка и тънка, че не причинява нито болка, нито дискомфорт. Стискам палци да пристигнат протоколите навреме.  И да не забравите да оставите дупка от поне две седмици.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #72 -: Септември 28, 2012, 14:52:47 »
Благодаря много за това, че сте с мен! :flowers:

Като вземем протоколите пак ще пиша. Дано всичко е наред по време на лечението.
Дали може да стане агресивен? Да не навреди с нещо на децата...Дано мине леко!

Успех на всички! :love5:

Неактивен Rumi_

• Профил
« Отговор #73 -: Септември 28, 2012, 15:31:06 »
Еееееееееее, чак толкова агресивен?? :fight:2 Не бой се, аз работя с ученици, никой не е пострадал. Пък и домашните са живи и здрави! :laugh:
Малко по - чувствителни ставаме, все ред въдворяваме, понякога не ни понасят много, много, но..знаем, че състоянието ни е временно. :flowers:

Неактивен LANA

• Немедицинско лице
  • Публикации: 107
    • Профил
« Отговор #74 -: Септември 28, 2012, 15:50:41 »
Не, не миличка, изобщо не се поддавайте на такива мисли.
Не съм чувала и чела за такъв случай.
От моите наблюдения по-скоро по-голямата част от нас ставаме ревливи и чувствителни, но дано някой от мъжете от форума  ти пише (все пак има разлика в женската и мъжка психика).Но както бях ти писала, не при всеки се проявяват страничните ефекти.  Просто не се притеснявайте излишно.
Повече положителни мисли и емоции!!! :hug1:
Поздрави,   ЛАНА

Неактивен Лорей

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #75 -: Септември 28, 2012, 22:48:03 »
Може обаче да набие боцмана или направо капитана, за по-лесно  :girl_in_love: Спокойно. Няма да се притесняваш за това, чак пък толкова невменяеми не ставаме   :ashamed2:

Неактивен Орфей

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #76 -: Октомври 01, 2012, 14:07:01 »
Ами, просто ще трябва да го приемеш като най-малкото и най-буйното от децата.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #77 -: Октомври 05, 2012, 14:42:44 »
:) Това за най-малкото и най-буйното ми хареса. :)
Благодаря ви! Много сте мили и ужасно много се радвам, че ви има! :flowers:

Притеснява ме и факта, че пикочната му киселина е висока и май развива и подагра. Старая се да му готвя според диетата, която трябва да спазва, но не винаги се получава така.

Инжекциите и хапчетата, които ще взема влияят ли се от храненето? Има ли значение дали ще са на гладно или не?

Дано скоро напиша, че вече си имаме протоколи! Казаха ми, че по-рано от края на октомви няма да стане и се чудя дали да ида все пак до касата да питам за отговор.... :smile:

Неактивен Лорей

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #78 -: Октомври 05, 2012, 14:50:43 »
Алеина, от касата не ти ли дадоха телефони,на които да се обаждаш и да питаш? По принцип рибавирина се приема два пъти дневно по време на хранене. Интерферонът е като инжекции и се поставя веднъж седмично. Ако питаш за диета - основното е да не пие алкохол.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #79 -: Ноември 01, 2012, 13:12:23 »
Здравейте!
Да споделя, че още не са дошли протоколите и почвам вече да се притеснявам. Звънях в районната каса и ми казаха, че няма нищо при тях, че като дойде те веднага ще се обадят. Но на мен ми се иска да проверя в Националната каса как стоят нещата. Дали ще ми дадат информация? Знаете ли на какъв телефон мога да се обадя и да попитам?

Неактивен Лорей

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #80 -: Ноември 01, 2012, 16:48:35 »
В сайта на НЗОК има телефон за граждани, може да го провериш там. Колко време мина, откакто подадохте документите?

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #81 -: Ноември 06, 2012, 14:00:44 »
Здравейте!
Влизам с добра новина. Сега се обади съпругът ми по телефона и бързам да споделя с вас.:)
Обадили са се от касата. Лекарствата са отпуснати и утре сутрин ще отида да взема протокола.:)
Много се радвам.
Сега какво следваше? Вземаме лекарствата от някоя аптека и ги почваме след 2 седмици ли?

Неактивен Vancheto

• Профил
« Отговор #82 -: Ноември 06, 2012, 14:17:34 »
Вземаш протокола, правиш му две-три копия и отиваш при личния лекар, той ти пише рецепти за три месеца в рецептурната книжка, оставяш му едно копие от протокола и се запътваш към аптеката.Там си поръчваш лекарствата и пак оставяш едно копие.
Като пристигнат, оставяш интерферона в хладилника две седмици и после отивате в болницата за първа инжекция.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #83 -: Ноември 06, 2012, 14:33:53 »
Много благодаря за разяснението! :flowers:

Имам и друго питане.Малкият ми син ходи на градина. Там е контактен на варицела. Съпругът ми не я е карал. Ако стане така, че се разболее дали ще е проблем за лечението?
Знам, че трябва да питам лекарите, но това ще стане чак утре. :)

А и само първата инжекция ли се поставя в болницата? Предполагам, че ще отиде до София да му я поставят. Но след това може и в къщи да се слагат, нали?

Неактивен Орфей

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #84 -: Ноември 06, 2012, 14:57:37 »
Е, няма да се разболява сега и от варицела! Ще му мислите ако се разболее. Ще му дойде в повече сигурно 100%. А за инжекциите - първата е в болница винаги за всеки случай, но нямате ли по-наблизо болница и дали няма да може там, това не знам. После вкъщи, да. Слага се лесно и не боли самото слагане, от самият интерферон само че може да има странични ефекти. При мен бяха сравнително леки, при други хора са доста по-тежки, все едно е болен от грип. Но няма защо да ги мислиш тези неща предварително. Дано имате една по-лека от други обстоятелства година! Пък това се преживява и отминава.

Неактивен Лорей

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #85 -: Ноември 06, 2012, 15:49:39 »
Хайде сега и варицела пък... Правилно ти казва Орфейче да не го мислиш. Първата инжекция винаги се слага в болница и обикновено се остава 1 ден за наблюдение. Всички останали се поставят вкъщи. Моят съвет е да изчакате повече от две седмици от взимането на лекарствата от аптеката и първата инжекция. Нека бъдат три седмици.

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #86 -: Ноември 06, 2012, 16:09:06 »
Защо повече седмици?

Неактивен Vancheto

• Профил
« Отговор #87 -: Ноември 06, 2012, 16:39:10 »
За да имате лекарства, докато чакате одобрение на втория протокол.

Неактивен Лорей

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #88 -: Ноември 06, 2012, 16:44:44 »
Да, защото е много неприятно да се окажеш без лекарства и да търсиш оттук-оттам, докато ти дадат вторите протоколи.

Неактивен ivka81

• Публикации: 608
  • генотип 1b
    • Профил
« Отговор #89 -: Ноември 06, 2012, 18:05:47 »
Моят съвет е да изчакате карантинния период от детската градина за варицелата,трябва да е здрав при поставяне на първия интерферон.

Поздрави.

Не търси пътя!Отиди там, където го няма и остави следа....

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #90 -: Ноември 16, 2012, 09:50:30 »
Здравейте. Лекарствата са в хладилника. Мъжът ми още не се е обадил в София да се уговаря. Другата седмица ще стане най-вероятно. Ще ви пиша като мине първата инжекция да ви кажа как се чувства.
А след като трябва да се държи в хладилник интерферона  ще има ли проблем с пренасянето до София?

Неактивен tita70

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 397
    • Профил
« Отговор #91 -: Ноември 16, 2012, 11:10:48 »

Здравей aleina!
  Виждам,че вече си имате инжекции в хладилника :clap:
  Относно обаждането в София - забавете го с двайсетина дена за да не берете ядове после.
  С пренасянето мисля,че няма да имате проблем понеже времето до тогава ще захладнее.
  Ако решиш,пиши на лични и ще се уговорим да ти дам хладилна раничка.
  Успех!
Закъснява истината,но винаги идва при нас!!!

Неактивен aleina

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #92 -: Ноември 20, 2012, 21:35:12 »
Днес е 13-тия ден от отпускането на лекарствата. Мъжът ми звънял в София и му казали да се обади в четвъртък, защото нямало легла сега. Другият вариант бил да отиде на ходел за 2-3 дена ,а през деня да е при тях, но той отказал. Лекарката го наплашила, че било жизнено важно да се започне веднага лечението, не било хубаво да се чака. Опитах се да го успокоя , че няколко дни не са от такова значение, но се чудя защо тя така е говорила. Нали все пак до няколко дни започваме....

тита70, все се каня да ти се обадя и все не успявам, но тия дни ще гледам да го направя....

За всички едно голямо благодаря за търпението , което проявявате.  :flowers:
Пак ще пиша като замине.

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #93 -: Ноември 30, 2012, 03:28:47 »
Историята продължава в раздела "На лечение съм": Лечение на хепатит C.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007