Автор Тема:  Относно хигиената в нашите здравни заведения  (Прочетена 2391 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Kidney

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 14
  • Kidney Transplant Patient
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит C
Уважаеми съфорумници,  :smile:

Понеже не намерих, а и Радо ми подсказа, че досега не е излизала тема, свързана с хигиената в нашите болници, с вътрешноболничните инфекции и други подобни „радости”, с които навярно се е срещал всеки от нас при, макар и минимален престой в лечебно заведение.

Позволете ми да започна, споделяйки няколко щриха от личния си опит. Изрично искам да подчертая „личен опит”, понеже всеки от нас е чувал на ухо или през глава какви ли не чудатости и ужасии, може би (и дано да е така) повечето поукрасени, понатъкмени.

Моят първи личен стрес, така да кажем, беше преди много години, когато лежах още в реанимация, след бъбречната трансплантация в Александровска болница. Тогава една ходеща по стената хлебарка ме накара да се усъмня в стерилността на тази зала. Доста по-късно, когато ми се наложи да вляза, този път във Втора Нефрология на Александровска болница, след месец „цъфнах” с уроинфекция, ешерихия коли в доста голямо количество. Пак влязох, пак излязох, след месец пак уроинфекция с клепсиела пневмония този път. Добре, че не влязох трети път, а ми предписаха антибиотик през устата. Махна се и клепсиелата, но оттогава съм се зарекъл, както се казва, да влизам в болници само в краен случай, макар всички тези случки да са от периода преди ремонта в нефрологията, макар и да дочух доста неща и след него...

Но, както казах, слуховете настрана. Само преживяното.  :write:

Ще ми е интересно да прочета и други мнения, лични впечатления.  :write:

:chat: Поздрави!

Неактивен Аника

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1163
  • генотип 1
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир + Даклатасвир
  • Резултати: Успешнo
Re: Относно хигиената в нашите здравни заведения
« Отговор #1 -: Октомври 18, 2010, 18:41:21 »
Ооо, хлебарки има. По стените, аз имах честта и по чаршафа да си намеря  :scream:
Хигиената за мен е много лоша в повечето болници, само новите частни клиники се доближават до представите ми за хигиена. :(
Но като гледам и самите пациенти са доста мърляви. Никой не гаси лампите, не пуска водата в тоалетните, хвърлят боклуци, храна и памуци с кръв във всички кошчета, че и до тях. Има си специални места, но почти никой не го е еня - ами няма как да е чисто и стерилно за съжаление.
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."

Неактивен irka

• усмихната
  • Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 735
    • Профил
  • Вид лечение: Телапревир + пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
Re: Относно хигиената в нашите здравни заведения
« Отговор #2 -: Октомври 28, 2010, 07:12:41 »
Имала съм няколко престоя в болници - 2 от които бяха за ражданията на децата ми. За отношение няма да пиша, хигиената беше под всякакво ниво. Хлебарки - не е като да няма. На няколко стаи с родилки - една баня и тоалетна. Можете да си представите как изглежда тази тоалетна, която обслужва около 20 и повече току що родили жени, и се чисти 2 пъти в денонощието. :no:

Повечето родилки, седмица след раждането се връщаха с възпалени епизотомии - и не е от лоша лична хигиена, а от нехигиенични инструменти използвани при процедурата. Голяма част от бебетата се изписват със стафилококи - сигурно пак хванати от "стерилната" среда в болницата. И двете ми деца бяха със стафилококи.  Като се връщам към това време и усещам как ме обхваща паниката да не ми се наложи да се връщам пак там.

В ВМА бях 1 ден докато ми правиха биопсията. Никакви оплаквания нямам от там от гледна точка на хигиена, но и отделението беше току що пуснато след основно ремонтиране.

В Александровска също съм си изкарвала известно време - в отделението по Ендокринология.  За там също не мога да кажа много лоши неща, освен за тоалетните. Но аз там само си лежах по цял ден и ми точеха кръв, та не съм се сблъсквала много, много с разни манипулации. Хлебарки поне не се разхождаха по пода и стените.

Определено има много какво да се желае от гледна точка на хигиената в Българските болници. Апаратурата е прекалено стара, и от там тръгват и някои от инфекциите.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007