Автор Тема:  Порязване с нокторезачка - паника  (Прочетена 2005 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен paranoicho

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 16
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
Порязване с нокторезачка - паника
« -: Октомври 25, 2010, 14:36:30 »
Здравейте

Форума е много полезен и изчетох доста неща. Преди време доста бях изчел защото от край време си имам леко раздвижване на ензимите - примерено алат , асат едното ми е 42.5 а не 42 другото ми е вместо 37 - 43 и ГГТ ми е примерно 69 вместо 53, ама аз съм си така от години, предполага се че е в следствие на леко омазняване на черния дроб. Именно поради този въпрос доста съм изчел за хепатитите и съм се изследвал на 3 пъти и са ми негативни изследванията.

Вчера обаче много се притесних и не съм на себе си : Рязах си ноктите със семейната нокторезачка и се порязах , споменах го на майтап пред любимата и казах : е надявам се никой не я е ползвал а тя ми каза че свекъра я бил ползвал преди 2, 3 години като и я е поискал да си оправи там нещо. Притесних се защото преди 10на дена бяха на гости и си викам да не би човека да се е самообслужил, а знам че е карал някакъв хепатит като дете - само че той е на 50 и няколко и мисля че спомена че е карал хепатит А , но кой да е сигурен в това??? Въпроса е много деликатен , как по дяволите да го питам дали е ползвал нокторезачката.  Та притесненията ми са :

- да не би да е карал навремето като дете хепатит Б , а да са го мислели за А ( преди 1976 не са диагностицирали хепатит Б ) , да е хронифицирал хепатита и той да е носител
- след което той да е ползвал нокторезачката
- след което вируса да е оцелял 9-10 дена  - знам че е възможно и че оцелява най-малко 7 .

Изчетох всичко във форума и знам че сигурни неща няма, знам че най-сигурно е изследване след 3-6 месеца, но все пак може би някой има по-комплексен поглед на нещата. Също така стои въпроса както да правя сега - вчера беше неделя и нямаше как да реагирам , но се чудя днес да бягам ли за ваксина ???

Неактивен tetibulka

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
Re: Порязване с нокторезачка - паника
« Отговор #1 -: Октомври 25, 2010, 20:07:33 »
Десет дни да издържи извън човешкото тяло гадината, не ми се сттрува вероятно.
Освен това не всеки се порязва на нокторезачка, и да я е ползвал, вероятно не се е порязал.
И последно, ти нали си дезинфекцира порязаното?

Дани
Hang in there.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #2 -: Октомври 28, 2010, 01:32:03 »
Пускам отговора, който пратих на Паранойчо на лични съобщения, тъй като той беше доста притеснен и ми беше писал.

Цитат
Здравей,
Вируса на хепатит C може да оцелее върху повърхности до 4 дни при стайна температура.
За HBV:
Цитат
HBV може да живее извън тялото за минимум 7 дена, и може да оцелее в продължение на няколко дни в изсъхнала кръв върху маса, игла, спринцовка и бръснач.
Значи и в двата случая става въпрос за няколко дни, когато говорим за повърхности (метала на нокторезачката) и при стайни температури. Ако е минала повече от седмица, значи шанса е минимален.
Дори и да приемем, че е било по-скоро, доста се съмнявам, че е станало заразяване. Прекалено доста неща трябва да съвпаднат, за да се случи заразяване.

Като цяло, мисля, че ако той се притеснява, то какво да кажат всички хора, чиито съпруги/съпрузи/приятелки и т.н. са с хепатит B или C. Много двойки съжителстват десетки години без единия да зарази другия.
Но проявявам разбиране към Паранойчо, тъй като той чистосърдечно си призна, че е хипохондрик и тези притеснения при него са нормални.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен paranoicho

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 16
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
« Отговор #3 -: Октомври 28, 2010, 13:45:46 »
Освен че съм хипохондрик страдам и от Обсесивно-Компулсивно разтройство и това прави кашата още по голяма. Благодаря на Ради за съдействието. Мога само да каже че е истински човечен.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007