Вирусен хепатит - Лечение > Предстои ми лечение

Възможно ли е лечение на хепатит C при хемоглобинопатия (наследствена анемия)

<< < (2/5) > >>

tetibulka:
Ради,
в листовката пише "хемоглобинопатии (например, таласемия мажор и сърповидно-клетъчна анемия)". Това, че са дадени само тези два примера не изключва всички други хемоглобинопатии, поне така си мисля.

Дани

cvetna:
по света хората с таласемия мажор също се лекуват, доколкото знам, но в България касата не им отпуска лечение.

има един потребител във форума - naci4a, който би могъл да напише повече по темата. Той е с таласемия мажор, самофинансира си лечението и в момента се лекува с пегасис и копегус. ПСР-ът на третия месец му е отрицателен.

tetibulka:
Това пък не знам как е станало, след като на листовката на копегуса пише, че е противопоказен при таласемия мажор. В смисъл, мен би ме било страх - в крайна сметка това не е на нашата ЗК измислица, Рош са си го написали.

COPEGUS (ribavirin) is contraindicated in:
•  Women who are pregnant. COPEGUS may cause fetal harm when administered to a pregnant woman.
COPEGUS is contraindicated in women who are or may become pregnant. If this drug is used during
pregnancy, or if the patient becomes pregnant while taking this drug, the patient should be apprised of the
potential hazard to the fetus [see Warnings and Precautions (5.1), Use in Specific Populations (8.1), and
Patient Counseling Information (17)].
•  Men whose female partners are pregnant.
• Patients with hemoglobinopathies (e.g., thalassemia major or sickle-cell anemia).
•  In combination with didanosine. Reports of fatal hepatic failure, as well as peripheral neuropathy,
pancreatitis, and symptomatic hyperlactatemia/lactic acidosis have been reported in clinical trials [see Drug
Interactions (7.1)]

Но пък от друга страна, намерих и това:

The hemolytic effects of ribavirin assume much greater significance in patients with thalassemia. Initial limited trials with interferon plus ribavirin in patients with thalassemia resulted in a 30% increase of blood requirement18 and prompted an associated increase of chelation therapy.19 This led to specific contraindication to the use of ribavirin in thalassemia and other hemolytic anemias (Copegus® prescribing information).

In this issue of the journal, Harmatz et al.20 present a report on the safety and efficacy of the association of pegylated -2 interferon and ribavirin in patients with thalassemia. Despite a limited study cohort (21 patients of whom only 16 completed the treatment plan), the report clearly confirms the therapeutic efficacy of this association and shows that the expected increase in blood requirement is manageable. Moreover, while transfusion requirements increased, as expected, by 44% only four patients (29%) showed an increase of hepatic iron concentration > 5 mg/g dry weight and overall liver iron remained stable. No patient developed iron-related cardiac, liver or endocrine toxicity although neutropenia was a frequent side effect. The chelation efficiency of deferoxamine seems to improve with a reduction of liver inflammation.

The study by Harmatz et al.20 makes a significant contribution to the debate on the optimal therapy of HCV infection in the setting of thalassemia. A cost/benefit ratio analysis clearly shows the significant advantage of using the best available therapy (pegylated interferon + ribavirin) even in the setting of this special patient population. Since a large number of thalassemic patients can now live well into their forties, it seems unwise to deny them the best available indicated treatment for this important and potentially long-term fatal complication. Development of new chelators, greater understanding of chelation therapy and better methodology to determine and quantify iron overload4 clearly enable more intense transfusion and chelation therapy to be managed for a limited period of time. Providing that treatment is conducted in centers able to adequately manage chelation and antiviral therapy, the association of pegylated interferon and ribavirin should be considered for the treatment of HCV infection in all patients with thalassemia.

Вярно, че става дума за 16 човека, ама все пак...

Дани

cvetna:
Дани,
лекуващите му лекари са преценили, че така шансовете му са много по-големи, отколкото на монотерапия. Но е на намалена доза - 3 хапчета дневно, ако се не лъжа, и го проследяват сериозно. Той се лекува в Токуда.

Надявам се някой ден да сподели историята си, може да е полезна на някого.

Радослав Русинов:
Дани, въпреки, че говорят за таласемия в листовката, съм убеден, че не говорим за таласемия минор. Повечето хора с таласемия минор нямат никакви признаци и цял живот си карат с нея без проблем, и то без да са диагностицирани. Със сигурност много такива хора с хепатит C са минали интерфероново лечение дори без да са знаели, че имат таласемия минор. Сигурен съм и, че дори от НЗОК няма да откажат лечение на човек с диагностицирана таласемия минор.
А между таласемия мажор и таласемия минор разликата е огромна. Ограничението би могло да важи само за таласемия мажор, но дори и в тези случаи в някои държави лекарите лекуват дори и такива пациенти.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия