Автор Тема:  Моля за мнение при резултати  (Прочетена 27755 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен paranoicho

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 16
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
Моля за мнение при резултати
« -: Ноември 12, 2010, 16:36:39 »
Здравейте

Преди 20на дена ми пуснаха изледвания и АЛАТ АСАТ ГГТ и билирубин ми излязоха над нормата :

АЛАТ - 42,5
АСАТ - 44
ГГТ 69
Билирубин 30

Отварям скоба : мъж съм на 30 г , висок 190 , тегло не съм се мерил ама най-малко 20на кила имам наднормено, водя много залежал начин на живот и лятото изживях страхотни стресове..... Деня преди изледванията не ядох много  - главно плодове, салатка хапнах към 17 часа и един малък коняк от притеснение, обаче май не пих и много вода, не съм пушил, правил съм си изследвания за хепатити в три лаборатории последния месец и са отрицателни

Следват 20на дни на режим със по лека храна, без алкохол ( 2-3 бири за целия период )  като взимах Легалон по 2 пъти на ден сутрин и вечер и сутрин пиех зехтин с лимонов сок. В деня преди вторите изледвания имах доста стресови ситуации, изпуших 3 цигари ( аз рядко пуша ) , хапнах на обяд 5-6 кроасана със сирене , пих повече вода , но вечерях късно към 21 часа със много салата домати, краставици , лук и много зехтин, даже опатках 3 хлебчета само са си топя зехтин , сигурно съм хапнал 150 грама зехтин .

И резултатите са следните :

- ГГТ почти влязло в норма - 53
- билирубин паднал почти в норма 21 
- но качено АСТ на 53
- качен АЛТ на 67

ето тия двете които ме изплашиха.

Още уточнения - минах на 3 ехографии, при които ми казаха че нямам почти никакви проблеми с изключение на много леко увеличен дроб ( 1 см ) и леко омазняване + прегъната и леко възпалена жлъчка. Общо взето ме успокояват, че нямало нищо кой знае какво - и 3те лекарки са приятелки на майка ми която също е лекар.

МНОГО СЪМ РАЗТРЕВОЖЕН ЗАЩОТО :

преди 6 години имах пак някакво раздвижване на тия ензими на което не обърнах внимамние ( къде ми е бил акъла ) , което сигурно е пресистирало защото и преди 3 години пак беше засечено подобно нещо ама никой не ме алармира пак за нищо както и този път, но понеже съм по изнервен заради лятото и съм доста по параноичен и изплашен и бая четох из интернет....

Сега пия Транс метил по 2 на ден и легалон по 1 на ден за 50 дни.

ВЪПРОСИ:

Струва ми се странно това че без режим и медикаменти АЛАТ И АСАТ ми бяха почти в норма а сега са скочили въпреки че е паднало ГГТ и билирубин почти в норма. Може ли причина да е храната или нещо друго.
Въобще колко влияе храната на тези изследвания? Може ли много силно да се манипулират ако почти не ядеш от предния ден? Ами може ли да се пие вода сутрин преди изследвания? И изобщо може ли да коментирате нещо по казуса ми?

Неактивен joro

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 354
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: Моля за мнение при резултати
« Отговор #1 -: Ноември 12, 2010, 17:33:38 »
Ако си пил един коняк преди изследванията, няма какво да те учудва, алкохола за болните от хепатит е все едно да взимаш стрихнин, забравяш коняка също и бирата, за да няма изненади, иначе не съм чел за теб но ензимите не са ти много високи, а и като се има предвид наднорменото ти тегло,  е твърде вероятно и от там да идват а коняка, гаранция, и от 50 грама веднага се повлияват ензимите     

Неактивен paranoicho

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: Ноември 12, 2010, 17:49:01 »
Мерси Жоро, но само да поясня че нямам хапатити в смисъл на Хепатит А,Б,Ц освен ако не е автоимунен или окултен ( и за двата не съм изследван ) .  Аз по скоро се учудих на качването на АЛАТ И АСАТ на второто изследване.

Неактивен tetibulka

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2318
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #3 -: Ноември 12, 2010, 18:48:54 »
И здрав да ти е дробът, алкохолът, приет вечерта преди изследването, променя стойностите. Ничие ГГТ не може да е в норма, ако е пил алкохол  преди по-малко от 24 часа. Така че задръж 10 дни без алкохол и пак си пусни изследвания.

Дани
Hang in there.

Неактивен paranoicho

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #4 -: Ноември 12, 2010, 19:27:40 »
Дани , странното ми е че си пуснах втори изследвания 20 дни по късно без да съм пил нищо и наистина ГГТ ми бе почти в норма но има увеличение на АЛТ и АСТ, аз на това се чудя, да не би да е защото съм ял по късно ? или може би при първото изследване те са по ниски защото почти не бях ял.... луда работа

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5566
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #5 -: Ноември 12, 2010, 20:20:18 »
Пешо (наричам те така поради невъзможност да използвам ника ти за обръщение),
ГГТ-то наистина както е казала и Дани е показателя, който се покачва със сигурност при употреба на алкохол. Затова и при повишени такива показатели може да се търси обяснение в зло/употреба с алкохол. Разбира се, това може да е само едно от обясненията, но при теб то е най-вероятното, дори и ако говорим за една чаша концентрат.
Няма как да вдигнеш АЛАТ и АСАТ от храна, освен ако не си ял отрова. Изобщо, несериозно е да се приема, че от храна може да скачат чернодробните ензими (поне така смятам аз).
А това за водата пък е още по-далече от истината.
Само да припомня какво показва АЛАТ изследването:
Цитат
Какво е AлАT?
...
АлАТ е химическо съединение, което отделят чернодробните клетки, когато са увредени. Високите нива на ALT могат да се увеличат при употреба на алкохол, лекарства, токсини и от вирусите, например вирусът на хепатит В или хепатит С.
...
Ако храната и водата предизвикваха увреждане на черния дроб (а точно тогава скача АЛАТ), черния дроб на всички хора щеше да издържи няколко години и всички щяха да са с цироза, вследствие на хранителен хепатит!

Причините за високите ензими трябва да търсиш другаде.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен paranoicho

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: Ноември 12, 2010, 20:50:03 »
Съгласен съм с теб, но интересното е че АЛТ и АСТ се вдигнаха, а бяха почти в норма , а пък ГГТ и билирубин паднаха и това за 20 дена на легалон и диета.

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #7 -: Ноември 12, 2010, 21:08:01 »
Случаят ти е непроследим.
Трябва да пуснеш нов хронолически пост, в който да кажеш кога колко са ти били ензимите, какво си правил между изследванията, при какви лекари си ходил, какво са ти преглеждали, какво са ти казали, какво са ти изписали, какво пиеш, откога, и след кои изследвания.
Иначе изобщо не мога да се ориентирам.
Но каквото и да ядеш, и АЛАТ на следващия ден да ти скочи два пъти, пак причината не трябва да се търси в храната, а другаде.

Неактивен paranoicho

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #8 -: Ноември 12, 2010, 23:09:15 »
Нямам кой знае каква хронология:

2004 юли - на военна комисия се установява, че има съмнения за хепатит при изследване на урина ( това беше едно лято пълно със запои ), следва кръвни тестове АЛАТ, АСАТ, ГГТ леко увеличени ( не си спомням колко ), мисля че тогава Карс(з?)ил ми бяха изписали. Гледаха ме няколко пъти на ехограф и ми казаха че имам леко омазнен черен дроб. После почти ми бяха в норма АЛТ, АСТ, ГГТ и ситуацията се неглижира

2007 януари - контролно изследване пак леко( 50-60 ) увеличени ензими, тогава ми изписаха Трансметил за 20на дена, заради него ли заради друго ли си спомням как ръцете ми се покриха с малко мехурчета пълни с лимфа. След това мисля че почти пак ги бях вкарал в норма, но не съвсем. Пак следва наглижиране на ситуацията. Аз винаги съм питал доколко е сериозно това, доколко е застрашаващо и.т.н. и ми отговаряха винаги уклончиво ( Ами не е желателно да е така, ама ти не се тревожи толкова... ) . По едно време реших че е нормално да имам такива ензими.

2010 февруари - ехография - няма омазняване на черния дроб, по голям черен дроб 1 см( но при мен можело да е нормално, аз съм бил голям човек ) , само прегъната и леко възпалена жлъчка " Няма от какво да се притесняваш мойто момче..."

2010 октомври 10: АЛАТ - 42,5 ( 42) , АСАТ 44 ( 37 ) ГТТ 69 ( 52) , Билир. Общ 31 ( 17,5)
Следва 20 дена легалон по 2 на ден, и едно с артишок май Цинарикс се казва по 3по2 на ден, режим без алкохол . 3 ехографии, 2 мнения за лека стеатоза, 1 мнение че причината е прегъната жлъчка.
2010 октомври 30: АЛАТ - 67 ( 42) АСАТ 53 ( 37) ГГТ 53 ( 52) Билир. Общ 21 (17.5) Директен 5.5 ( 3,5)

В промеждутъка 2004 - 2010 окт. са ми правени 6 теста за хепатит, спин, хламидии, и.т.н. всичко отрицателно

Притеснява ме ако съм бил 6 и повече години със такива завишени стойности какво би могло да означава това.

Неактивен joro

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #9 -: Ноември 13, 2010, 02:33:13 »
При липсата на хепатит с тези, незначително повишени стойности за 6 г не ти е станало нищо, абе незнам кво толко се шашкаш, то по твоята логика ние трябва да се гръмнем, та моя хепатит е от 15 г и пак нямам цироза, преди лечението даржах ггт около 100, алата ми беше около 150, кой знае колко време съм бил така, та то има хора с алат 3000, да трябва ензимите да са в норма но немисля, че разсъждения от рода- порязах се на нокторезачка или ензимите да са ти се вдигнали от водата… е от храната може да се вдигнат, ама ако ядеш дълги години по много храна и по много мазно и сладко 

Неактивен paranoicho

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #10 -: Ноември 13, 2010, 02:46:36 »
Тва за водата го бях написал в смисъл, че може от там да паднат , примерно да се усили метаболизма, да се разреди кръвта и.т.н. А относно деня преди изследвания могат също да се манипулират ензимите примерно с една мазна пържолка. Наскоро четох статия в блога на белчо христов който е фитнес консултат и си беше изнесъл кръвните изследвания и имаше един завишен ензим - та по този повод беше споделил че ял пиле с пържени картофи предната вечер.

Аз се притеснявам щото от 30 дни изчетох всичко де що има на бг и англ. за тия ензими и ако се изключи хепатит , тяхната проява може да значи от нищо до някаква хипер голяма и нелечима гадост. Просто понякога познанието плаши.

Абе знам че звуча супер психарски ама не съм луд :).

Неактивен joro

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #11 -: Ноември 13, 2010, 03:04:57 »
Виж са, зарежи тея глупости, тука в форума има хора с левкоцити 1.5, това не значи, че са болни от спин а просто интерферона ги кърти, това с фитнес инструктора..., то се оказва, че 3-4 човека в бг разбират наистина от тези неща, камули някой празноглав фитнесманяк (според мен ензимите са му били повишени от поредната доза стероиди, ама какво да каже), да теоритично може от мазна пържола да мръднат ензимите ама на дали ще излязат от норма, а за пилето с пържените картофи, та кои не ги обича бе то по тая логика всички сме чернодробно увредени, чернодробните ензими мърдат също от тежък физически труд, това незначи обаче че всички хамали са с цироза е има и такива де щото повечето са пияници  :laugh:. Гледай сега когато ти потече кръв от носа, надявам се да не седнеш в нета да четеш, че се случва при хората получили инсулт а просто да вземеш да се промиеш, незнам кво толкова се ровиш, проблема мисля, че е очевиден а и лекарите 100% са ти казали, не ми се вярва човек 120 кг 190 см който никога не е тренирал нищо, демек не е с аполоново тяло, да има нормални ензими     
« Последна редакция: Ноември 13, 2010, 03:17:12 от joro »

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #12 -: Ноември 13, 2010, 20:30:16 »
Тва за водата го бях написал в смисъл, че може от там да паднат , примерно да се усили метаболизма, да се разреди кръвта и.т.н. А относно деня преди изследвания могат също да се манипулират ензимите примерно с една мазна пържолка. Наскоро четох статия в блога на белчо христов който е фитнес консултат и си беше изнесъл кръвните изследвания и имаше един завишен ензим - та по този повод беше споделил че ял пиле с пържени картофи предната вечер.
Моля те, трудно се въздържам вече. Как можеш да вадиш логически заключения от такива случки. Какво значи, че даден човек (който и да е той) си е изследвал АЛАТ и той бил завишен и разбираш ли, той се сетил, че предната вечер бил ял пържола с пържени картофи и съответно решил, че затова му се били вдигнали ензимите. Това не просто е несериозно, а и аз не знам как да го определя.
А за водата не просто е абсурдно, а си е направо смешно!!!
Отказвам да говоря повече по тази тема, защото ще се наложи обясненията ми да си ги пренеса в раздела "Забавни теми". Как можеш изобщо да правиш заключения, че АЛАТ ти скача от хранене и от пиене на вода, това е изключително несериозно дори да го обсъждаме. Опитвам се да пиша сериозно, само от уважение, но темата е толкова несериозна, че нямам думи!!!
Ако можем да говорим за връзка храна-високи ензими, това е ако говорим за стеатоза. Но тогава говорим за процес, който протича с години и тези масти в черния дроб водят до заболяване на черния дроб. Но вдигането и свалянето на ензими не става с хапване или нехапване на нещо предната вечер. Стеатозата може да бъде по-тежка и да нанесе сериозни вреди.

Съгласен съм, че определено е важно и трябва да се разбере каква е причината за тези високи ензими. За целта обаче проблема няма да си решиш в интернет форум, нито с Гугъл. Този проблем се разрешава като намериш достатъчно добър лекар-хепатолог, който да приеме сериозно случая ти и да се опита да установи какви са причините за тези ензими. Ходил ли си например досега поне при един от хепатолозите, които спрягаме всекидневно тук във форума. Ето ти няколко имена:
- доц. Антонов, доц. Желев - болница "Иван Рилски", София
- проф. Чернев, проф. Петрова - Александровска болница, София
- доц. Кацаров, доц. Ханджиев, д-р Симонова, д-р Милашка - ВМА, София
- д-р Балабанска, д-р Цонев - болница "Токуда", София
- доц. Генов, ИСУЛ, София
- проф. Коцев, болница "Св. Марина", Варна

Запиши си час при някой от тях и нека той да поеме твоя случай и да се опита да разбере каква е причината за завишения АЛАТ.

Поздрави,
Радо

Неактивен paranoicho

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #13 -: Ноември 13, 2010, 21:42:52 »
Радо, това за храната и влиянието и преди изследвания съм го чувал години наред, ако е грешно или неправилно се извинявам значи и аз съм бил подведен. Съжалявам, че звуча несериозно и идиотски, осъзнавам че хората в този форум имат много сериозни и дефинирани проблеми за разлика от мен ( въпреки, че не се знае знае ли се ) и ако съм ги обидил, както и теб чрез въпросите си се извинявам. Знам, че отговор на въпросите си мога да намеря само аз и никой друг, но просто се надявах някой да спомене нещо идентично или и аз не знам какво съм търсил...

Неактивен tetibulka

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2318
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #14 -: Ноември 13, 2010, 22:07:07 »
ООх.
Отслабни.
Пий чай от жълт кантарион.
Разхождай се.
Гледай "Клео от 5 до 7".
И не се втелясвай.

Дани
Hang in there.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007