Автор Тема:  Резултати от биопсия!  (Прочетена 2694 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен krasiii

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 58
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Статус: Има близък с хепатит C
Резултати от биопсия!
« -: Декември 08, 2007, 20:51:30 »
Здравейте, на всички!
Преди два дни взехме резултатите от биопсията на мъжа ми! Професорът не е обяснил нищо за тях и ще се радвам много да чуя вашето мнение!
Ще напиша само заключението:
Хроничен хепатит С с минимална А1 до умерена А2 активност и портална фиброза без септи Ф1. Установява се перивенуларна фиброза и единични хепатоцити с балонна дегенерация.
HCV RNA HCV RNA 711 000 IU/ml, генотип 1+3
хроничен хепатит А2,ф1.
Стойностите му на АСАТ са 51, АЛАТ 148.

Професорът е дал и Протокола, където е определено лечението:
"да се започне лечение с Пегасис + Копегус в доза 1200 мг".
Какви са тези лекарства? Очаквах да видя Интерферон и много се изненадах, когато мъжа ми се върна от София!
Ще идем да занесем Протокола в Здравната Каса във вторник.
От това, което четох във форума ще трябва да се заредим с много търпение! :(

Искам да попитам трябва ли да се правят някакви изследвания, докато се чака? Професорът е казал за някакви изследвания, които трябва да се правят на всеки 2 месеца, но мъжа ми неможе да се сети точната дума! Моля ви, пишете!
Krasiii

Неактивен desi

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 120
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон + рибавирин
Re: Резултати от биопсия!
« Отговор #1 -: Декември 08, 2007, 22:11:03 »
Здравей, Краси ! Първо да ти каЖа да не се притесняваш за "тези лекарства - копегос и пегасис". Това са инжекциите и хапчетата за лечение на хепатит , но са по известни като интерферон. Дозата от 1200мг е дневна и означава по 6 хапчета - трябва да ви е обяснил професора колко сутрин и колко вечер. Относно изследванията : първите месеци се правят изследвания на всеки 15 дни - пълна кръвна картина и АЛАТ и АСАТ. След всяко изследване се обаждате на професора за да го уведомите за резултатите. След третия месец изследванията са един път месечно.

Неактивен desi

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 120
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон + рибавирин
« Отговор #2 -: Декември 08, 2007, 22:23:01 »
За резултатите които сте написали се вижда увелечение на чернодробните ензими, така че ако мъжа ти пие е по добре да се откаже. за генотип 1+3 не съм чувала , но за генотип 1 знам че лечението е 11 месеца.
Пожелавам ви да не чакате дълго време за отпускането на лекарствата, но се съмнявам.... Успех и кураж !
И един въпрос - професора дал ли ви е някакви лекарства докато чакате интерферона ?

Неактивен krasiii

• Немедицинско лице
  • Публикации: 58
    • Профил
« Отговор #3 -: Декември 08, 2007, 23:15:33 »
Здравей, Деси!
Благодаря ти за бързият отговор! :)
Благодаря ти, че ми обясни това с лекарствата! Вече съм по-спокойна!  :)
Относно генотипа, при мъжа ми има и двата и затова проф.Чернев, каза че лечението ще е 1 година.
Мъжът ми не пие никакъв алкохол, а преди да разберем за хепатита пиеше само бира и то ако има повод, така че завишените АСАТ и АЛАТ не са от това. И ние незнаем защо са се завишили. Нормално ли е? Никой не ти обяснява!
За въпроса ти, не никакви лекарства не са му казвали да пие!
В Протокола не пише по колко сутрин и вечер, но началото на лечението ще е в Александровска болница, така че предполагам, че това ще се уточнява после.
И аз съм почти сигурна, че трябва да си прави ПКК, АСАТ и АЛАТ, но явно професорът е използвал някоя латинска дума, която моя мъж, като се е притеснил е забравил!  >:(
Не му е, казал да му праща резултатите, а само че ще се видят след 6 месеца!
До скоро!Krasiii

Неактивен niki

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Публикации: 95
    • Профил
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #4 -: Декември 09, 2007, 11:29:14 »
Здравей!
Ще се опттам да отговоря кратко и ясно на въпросите ти :)

Пегасис е търговското наименование на пегилирания интерферон-алфа 2а на компанията Рош - под формата на инжекции е.
Копегус е търговското наименование на рибавирина на компанията Рош - под формата на таблетки от по 200 мг.
Това са лекарствата които се приемат  в съответната доза изписана в протокола за лечение за хепатит С.
Според мен изследванията които професора е казал да се правят на два месеца са проследявана на чернодробните ензими, тъй като са малко завишени - в т.ч. АСАТ, АЛАТ и Гама-ГТ.
Завишените ензими най вероятно са заради хепатита. Има случаи (например както е при мен) да са с нормални стойности, но е по-рядко.
Мисля че Деси е обяснила за изследванията през периода на лечение.
Относно биопсията, резултата е сравнително добър според мен -  ниска активност и Ф1. Това мисля че е най-ниската фаза на увреждане и има голям шанс.
Успех!

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #5 -: Декември 14, 2007, 17:16:32 »
Здравей Краси,
Резултатите от биопсията са много добри. Фиброзата е само 1, което значи съвсем начална и минимална фаза на увреждане.
Активността е 2 и не е чак толкова висока, колкото си мислиш, по средата е, вируса е активен, но активността не е супер висока, поне според моето мнение.
Генотипа 1+3 значи, че в кръвта се откриват два генотипа на вируса едновременно (1 и 3), в този случай се гледа по-трудния генотип за лечение, а това е генотип 1. Това значи, че лечението ще трябва да продължи 48 седмици.
Относно изследванията, които трябва да се правят на 2 месеца, най-вероятно това са чернодробни ензими и ГГТ, поне според мен.
За лекарстварта Ники ти е обяснил всичко много добре.
Пожелавам ти успех и наистина ще ви трябва търпение, с цялото това чакане, но вече всичко е задвижено успешно, а пък и резултатите от биопсията са хубави :)

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007