Автор Тема:  Бременност  (Прочетена 5687 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен savilona

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 8
  • Моето бебеее!
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Статус: Хроничен хепатит C
Бременност
« -: Август 22, 2007, 14:52:07 »
От 2 год. знам,че имам хепатит С,но чак сега имам приятел,с когото правим планове за съвместен живот и бебе.Досега се бях примирила,че ще си остана с едно дете.Помагайте,кажете,мога ли да създам здраво дете.Може ли да се роди то с хепатит С?Или ли изследвания,през бременността,които могат да докажат  дали плодът има хепатит?

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
Re: Бременност
« Отговор #1 -: Август 22, 2007, 22:37:20 »
Здравей от мен!
Вероятността да предадеш хепатит C  на бебето е много малка - около 6%. Тук ще сложа цитат от един документ, който ако знаеш английски ти препоръчвам да прегледаш целия: Women and Hepatitis C: An HCSP Guide
Цитат
Women and Hepatitis C: An HCSP Guide
...
Transmission During Pregnancy
The overall risk of mothers infecting their unborn is low with estimates ranging from 0.1% to 6%.
This rate increases when women also have HIV or hepatitis B. The rate may be higher for those women who have a higher viral load (a higher amount of virus in their blood). There are no recommendations against pregnancy for women with HCV who are not on HCV treatment and whose partners are not on treatment.
If an HCV+ woman becomes pregnant, she should inform her medical team of her HCV status. The rate of mother-to-infant transmission is roughly the same between vaginal and cesarean section delivery. There may be a higher mother-to-infant transmission risk in cases of prolonged rupture of membranes (more than 6 hours) or internal fetal monitoring. Also called fetal scalp monitoring, this procedure records the fetal heartbeat by threading a thin wire into the soonto-be-born infant’s scalp. Alternative monitoring techniques are available. Rupture of membranes refers to the length of time the bag containing the amniotic fluid is broken before delivery occurs.
Women should not be offered a cesarean section delivery solely based on HCV.
Some obstetricians avoid performing amniocentesis on HCV-positive women. This procedure tests for fetal abnormalities by inserting a long slender
needle into the pregnant woman’s abdomen and withdrawing amniotic fluid. This fluid surrounds the fetus. There is no research to support this
avoidance and no recommendations against amniocentesis.
After the birth, the mother should tell her infant’s pediatrician. All major medical guidelines recommend routine testing of children born to HCV-positive mothers. Infants can begin life with their mother’s HCV antibodies but this does not mean they are HCV-positive. Since infants’ immune systems take time to develop, testing should not occur for at least 18 months old.
HCV infection is more common in girls than in boys born of HCV-positive mothers. This may be because, in general, there is a higher rate of male
fetal death. If females outlive male fetuses, it makes sense that female HCV-positive fetuses will outlive male ones.
HCV-positive children usually have little or no symptoms. According to the AASLD, disease progression is minimal for the first 20 years of a child’s life. Children can be treated with antiviral therapy. The response rate for children is better than the adult rate. Children usually tolerate treatment well, some having little or no side effects. At this point, what the long-term effects are on adults who underwent treatment during childhood is unknown.
Transmission During Breastfeeding
Women should not breastfeed during HCV treatment. Otherwise, there are no recommendations against breastfeeding for HCV+ women. During
this time, practice good nipple care. If your nipples are cracked or bleeding, stop breastfeeding until you are healed.
...
Ще разкажа накратко това, което е написано в документа за хората, които имат проблем с английския.
Няма специални препоръки по отношение на взимане на решение за бременността при жени, които не са на интерфероново лечение.
Вероятността от заразяване /която е от 0.1% до 6%/ е еднa и съща и при нормално раждане, и при раждане с цезарово сечение.
Има повишен риск от заразяване при скъсване на мембраните /продължаващо повече от 6 часа/ - съжалявам, превеждам почти буквално, защото не съм много наясно какво имат предвид под това скъсване. Може би имат предвид изтичане на водите.
Някои гинеколози избягват правенето на процедурата amniocentesis /не съм сигурен за термина, който използват българските лекари/ - тази процедура се извършва като с помощта на игла се взима проба от околоплодните води за изследване, за да се открият предварително възможни аномалии в бебето. Няма изследвания обаче, които да потвърждават опасността от провеждането на такава процедура, това е мярка която се прави по усмотрениe на гинеколога.
След раждането децата могат да имат в кръвта си антитела срещу хепатит C, които са предадени от тялото на майката, но това не значи че те имат вируса. Тъй като има нужда от време имунната система на малкото дете да се развие, тестването на бебето трябва да се извърши когато то е на 18 месеца. Тогава може да се каже дали детето носи вируса на хепатит C.
Заразяване с хепатит C се случва по-често при новородени момиченца, отколкото при момченца. Това обаче се обяснява заради по-високата смъртност на мъжките ембриони по принцип, което влияе по този начин на тази статистика.
Децата, имащи хепатит C почти нямат никакви симптоми на болестта и болестта прогресира много бавно в първите 20 години от живота им. Децата, имащи хепатит C могат да бъдат лекувани с интерферон. Те отговарят по-добре на лечението от възрастните, процента на излекувани е по-голям и като цяло имат по-малко странични ефекти.
По отношение на вероятността от заразяване по време на кърмене. Не се препоръчва кърмене при майки, които са на интерфероново лечение. Няма установена препоръка за майки, които имат хепатит C и не са на лечение. Има опасност от заразяване ако зърната на гърдите са наранени, тогава майката трябва да спре кърменето и да изчака зърната и да се възстановят.

Аз не съм чел за сериозна опасност при кърмене и мисля, че досега няма установено заразяване на новородено чрез кърмене.
Както виждаш, опасността да предадеш хепатита на бебето по време на бременноста е доста малка, като все пак трябва да се спазват някои препоръки, а и е важно гинеколога ти да е информиран за това, че имаш хроничен хепатит. Ако гинеколога е внимателен, е малък шанса да предадеш вируса по време на раждането. Така, че това са рискове които са приемливи и могат да бъдат контролирани.
Във форума има и други майки, които са родили децата си, докато са имали хепатит C и те не са заразени с вируса. Засега във форума не се е появила майка, която да разкаже за заразяване майка-дете. Риск има /няма как да го елиминираш и той да стане 0%/, но той е малък. Въпреки това е важно да се консултираш с добър гинеколог и да го запознаеш с проблема си. Той ще ти даде препоръки и дори би могъл например да те насочи към някой негов колега, който има опит с такъв тип бременности. При хепатит C определено опита на лекаря с тази болест е много важен, не го пренебрегвай и намери лекар, на когото можеш да имаш доверие и който има опит и с хепатит C.

Поздрави,
Радо

« Последна редакция: Август 22, 2007, 22:42:32 от Radoslav Rusinov »
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен savilona

• Немедицинско лице
  • *
  • Моето бебеее!
    • Профил
« Отговор #2 -: Август 22, 2007, 23:04:14 »
Много ти благодаря,Радо,едва днес открих този форум и много му се радвам.Пропуснах да спомена,че съм генотип 1б,1 300 000 IU/ml  от май мин. год.,това може ли да повлияе на отговора ти,тъй като съм най-тежкия генотип според изследванията?Мога ли да ти пратя стойностите ми,за да ми кажеш какво мислиш по тях,тъй като от няколко месеца съм зарязала всякаква борба поради лични проблеми,които ще ме уморят преди хепатита...Поради ниските ми нива на трансеминазите май никога няма да се лекувам...В България май няма лекари,които да са човеци.
Пак се връщам обаче на моята тема-излиза,че по-добре да раждам деца преди интерферона,отколкото след това?!Какво мислиш по въпроса?

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #3 -: Август 23, 2007, 18:08:57 »
Здравей :)
Ти не беше споменала, че обмисляш лечение, затова аз писах главно от гледна точка на това доколко е опасна бременноста, ако имаш хепатит C.
Ако имаш вариант да започнеш лечение, аз по-скоро бих препоръчал да изчакаш да мине лечението. Този въпрос го обсъждаме точно в момента в една друга тема на форума, ако искаш хвърли един поглед там: Здравейте
За репликацията на вируса - 1 300 000 IU/ml не са малко, но не са и много, във всеки случай това е показател, че имаш раздвижени количества. Знаеш ли от колко време си заразена?

Сложи си резултатите от изследванията за да видим какви са ти показателите, доколкото разбирам са ти отказали лечение, така ли? А биопсия правила ли си си?

Неактивен savilona

• Немедицинско лице
  • *
  • Моето бебеее!
    • Профил
« Отговор #4 -: Август 23, 2007, 20:41:48 »
Здрасти,Радо!Почвам едно по едно да ти казвам.Значи първо-почти сигурна съм,че съм заразена от около 5 год.,биопсията  от 19 май мин.год. доказа това,лекарят също предположи ок.4 год./сега 5 г./,при зъболекарка,тъй като нямам други кръвни манипулации,които да съвпадат по време.Второ-нямам време да чакам за още деца,на почти 36 съм и не мисля да кретам с бастунче до новородено бебе/като моите родители!/.Докато решим с приятеля ми да имаме дете,докато забременея,че и да се лекувам,ще минат 5-10 год./на всичко отгоре той е доста по-голям от мен/.Не става.Ако имам късмета да раждам дете,ще е в близките 2-3 год.
 PCR беше на 6 март 2006 г.Ето резултатите,дословно каквото пише-линеен обхват 600-700 IU/ml,чувствителност 50 IU/ml, HCV RNA-пол./+/ 1 130 000 IU/ml.,генотип 1б.  Биопсията беше на 19 май,както споменах,за което съм много благодарна на Хепасист,че ми я уреди,без нито лев от мен и почти никакво чакане.Ето резултатите-леко увеличен черен дроб на 1 см. под ребрената дъга,лекостепенно повишена ехогенност,хистологични промени HAI-4,CT-1,фиброза 1,АЛАТ И АСАТ - по 33.Това са най-важните неща,които виждам в епикризата от биопсията.И накрая пише-лек хепатит С.Та от 5-та градска,където я правих,д-р Цонев ми обясни,че с такива ниски нива на трансеминазите/трябвало да бъдат минимум 60!,значи аз да почна да лазя.../  не може да ми пусне протокол за лечение с интерферон и съответно аз да подам молба в НЗОК.Кажи какво да правя-нова ли биопсия да правя,да ходя да се моля на 5-та градска ли,какво?!Казвам ти-не знам откъде да тръгна и какво точно да правя.С тоя лек хепатит,както ми го описа Цонев,мога да си чакам още 7-8 год. минимум за интерферон.Има и къде-къде по-зле от мен...
Последните ми изследвания в проклетата скапан 20-та поликлиника са от 8 януари тази год.Увеличени са АЛАТ-40,АСАТ-28 и креатинин-81. Е,както гледам,съм си добре и ще си я карам тъй без шансове.Какво мислиш по моите цифрички и по това,което ми каза лекарят?

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #5 -: Август 23, 2007, 23:54:49 »
Здравей,
Искам да уточня, че това което казвам е лично мнение. Най-важното винаги е това, което ти казва лекарят ти.
Това, което виждам от изследванията ти е активен хепатит без повишени чернодробни ензими.
Ако наистина си абсолютно сигурна, че единствения шанс да си заразена е отпреди 5 години, това значи че имаш фиброза 1 за 5 години. Горе-долу това е средния период между отделните степени на фиброза, т.е. 10 години след заразяването най-вероятно ще имаш фиброза 2.
Аз преди лечението имах фиброза 2, това беше 15 години след заразяването, а количеството на вируса ми беше към 800 000 IU/mL и според мен беше по-високо отколкото е било през годините, защото имаше причина според мен за активизиране на вируса, което доведе и до откриването на това, че съм болен - но това е друга тема.
Сметките, които правя е, че не мога да нарека вирусът спокоен, имаш 1 млн. копия и фиброза 1 за 5 години, това не е латентен вирус и това не е лек хепатит. Лек хепатит е ако за 5 години имаш фиброза 0. Питай хората с генотип 3 във форума и разгледай техните резултати, за да видиш какво значи лек хепатит. Лекаря ти казва едно, аз друго но какво да направя, моето мнение е такова.
Така, че моята препоръка е в близките 5-6 години да предприемеш лечение, за да не допуснеш черния ти дроб да достигне до фиброза 3.
По отношение на ниските чернодробни ензими - не се отказвай и продължавай да търсиш и проучваш дали здравната каса в момента на 100% не лекува хора с нормални чернодробни ензими. Това дали има и по-зле от теб не е важно, всеки има право на лечение и е смешно и неправилно да чака, докато черния му дроб силно се увреди.
След като така стоят нещата по отношение на раждането, значи трябва да приемеш съществуващия риск от 5% да предадеш вируса на бебето /който наистина е много малък/ и да родиш така, както си го намислила. Целия период с чакането за лечение, лечението и периода след това ще трае доста време и по този начин ще рискуваш много повече своето здраве и това на бебето, като го родиш на по-голяма възраст. Така, че в този случай правилното решение се вижда веднага :)
Моят съвет е да си родиш детенцето и след това да предприемеш действия по започване на лечение, имаш 5-6 години за реакция.
През това време е много важно да следиш какво става с черния ти дроб, биопсия е нормално да се прави веднъж на няколко години, не по-начесто. Така, че примерно можеш да си направиш друга след 3-4 години. През останалото време примерно веднъж годишно си прави количествено изследване за репликацията на вируса, а веднъж на 3 месеца - чернодробни ензими.
Така ще имаш пълен контрол над състоянието си и ще знаеш какво се случва с теб и черния ти дроб през цялото време.
Другото, което можеш да направиш е да се опиташ да намалиш всичко, което влияе отрицателно върху черния ти дроб: намали или изобщо спри алкохола, храни се така, че да не го натоварваш излишно, намали стреса, спортувай умерено /колкото да си в тонус/, не взимай лекарства, които са противопоказни при чернодробни заболявания. Но пак искам да кажа - не се вманиачавай в старанието си, крайностите винаги са вредни!
По този начин не само ще повлияеш като цяло върху състоянието си, но и според мен ще намалиш опасността да предадеш вируса на бебето.
Успех от мен и не се притеснявай толкова, за мен няма по-красиво нещо от това да бъдеш родител! Съгласен съм, че поемаш малък риск, но аз вярвам че един ден няма да съжаляваш за това! :)

Радо
« Последна редакция: Август 23, 2007, 23:58:22 от Radoslav Rusinov »

Неактивен savilona

• Немедицинско лице
  • *
  • Моето бебеее!
    • Профил
« Отговор #6 -: Август 29, 2007, 23:00:21 »
Късно се върнах в София,бях 4-5 дена в провинцията,затова изчезнах.Там хепатитът ми "помогна" да се чувствам все по-уморена от новите впечатления.Тази моя лесна уморяемост ми трови дните и май няма да става по-добре.Утре ще ти пиша повече,имам още въпроси.Благодаря ти за цялостното разбиране и морална помощ.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007