Автор Тема:  Моля за съвет за стеатоза 2-ра степен  (Прочетена 11772 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен baymitak

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
Моля за съвет за стеатоза 2-ра степен
« -: Февруари 12, 2011, 15:29:32 »
Здравейте,нов съм тук и не съм сигурен дали съм в правилния раздел, но ще помоля по-запознатите с чернодробната стеатоза за съвет. На 40 години съм 175 см 93 кг. Доста време съм спортувал активно и общо взето не съм имал здравословни проблеми.Преди 4 години си правих ехограф заради болка в дясно и ми поставиха диагноза лека стеатоза,размера на черния дроб беше на горна граница, а АСАТ и АЛАТ леко завишени, общия ми холестерол беше 6,триглицеридите също бяха високи/не помня колко/.От тогава всяка пролет си правя нещо като профилактика 2-3 месеца взимам карзил или есенциале форте също така и ленено масло и пектин на прах  за смъкване на холестерола.Старая се и да се храня по-здравословно в този период,но нямам големи успехи-с две думи обичам да  си хапвам, а и да пия алкохол.И все пак след 3 месечната профилактика имам подобрения по отношение на холестерола и триглицеридите смъквам холестерола до 5.6 - 5.7 и триглицеридите до 1.5 -1.6.Може би след това веднага пак ги вдигам-не знам меря ги на около 6 месеца.
Проблема е, че от около месец почнах да си чувствам дроба увеличен -просто започна да ме подпира като се навеждам или лежа на дясната страна, имах и леки бодежи в дясно.Отидох на ехограф и там ми казаха,че дроба ми е 14.8 см което било леко увеличение над горната граница-не знам дали е така-ще помоля за коментарите ви.Също така ми откриха и камък 9мм в жлъчката,с което обясниха бодежите.Поставиха ми диагноза стеатоза 2-ра степен/също ще помоля за разяснение какво значи тая степен-напреднала фаза ли е и подлежи ли на лечение/на снимката от ехографа видях бели сенки по дроба си. Показателите на кръвта ми са:
АСАТ -30 АЛАТ 51 ГГТ 54 общ холестерол 7.84  добър холестерол 1.22 триглицериди 1.9
Личния лекар ми изписа хепа мерц за 30 дни по две прахчета на ден+витамин б комплекс, до тогово 1 месец бях пил есенциале форте по собствена инициатива.
Не съм си правил изследвания за хепатит, но лекарят каза че ако има хепатит показателите ще са много по-завишени.
Начина ми живот в момента е по-скоро заседнал,ям всякаква храна вкл. месо,зеленчуци плодове,обичам много морска храна и риби,пикантни храни,солено,колбаси.Употребявам алкохол всеки ден от почти 20 години като количествата са до 100 гр.концентрат или 2-3 бири или бутилка червено вино. Не става дума за напиване но без ркия със салата или бутилка вино не сядам да вечерям.
Моля за мнението ви относно състоянието ми  и назначеното ми лечение-добро ли е и ще свърши ли някаква работа.Задавам този въпрос тъй като не съм ходил при специалист по чернодробни болести - консултацията ми е с личния ми лекар,а изследванията са правени в местната болница-от малък провинциален град съм.
Също така ще съм благодарен ако ме посъветват хора със същия проблем за това какво трябва да ям и да пия за да си изчистя мазнините от дроба и да го излекувам напълно-ако изобщо това е възможно.Препоръчайте и някой от големите специалисти в София,от които имате лични впечатления, тъй като съм решил през април да се консултирам и на най-високо ниво.Благодаря предварително
« Последна редакция: Февруари 12, 2011, 17:35:48 от baymitak »

Неактивен Аника

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 930
  • генотип 1
    • Профил
  • Вид лечение: Боцепревир + пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Неуспешно завършенo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: Моля за съвет
« Отговор #1 -: Февруари 12, 2011, 15:51:42 »
Здравей,

като за начало мисля, че е задължително да си пуснеш маркери за хепатит В и С.
Въобще не е вярно, че показателите трябва да са значително завишени.
Аман от пишман лекари :sad3:

От сърце ти желая резултатите да са отрицателни. Ако е така - следващото няма да ти хареса: ДИЕТА
По възможност без алкохол или поне значително ограничен в сравнение с навиците, които описваш и намали всички мазни храни. Рибните деликатеси (скариди, миди, рапани и т.н.) са трудно смилаеми и не са в помощ на черния ти дроб. Не тлъсто месо можеш да си ядеш. С две думи, трябва да се храниш по здравословно, ако искаш да облекчиш, а не да товариш дроба си.
Питаш дали е поправима стеатозата - да, ако не се дължи на вирус е необходима диета и нещата значително ще се подобрят. Ако не дай боже има наличие на вирус са необходими допълнителни изследвания и евентуално лечение. Що се отнася до специалистите хепатолози - разрови се във форума - ще откриеш много писано.
Пиши, когато ти излязат резултатите. Стискам палци :)
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."

Неактивен baymitak

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: Февруари 12, 2011, 16:06:15 »
Благодаря за бързия отговор anmar.Късно ли ще е ако се консултирам със специалист през април/тогава ще съм в София/ и тогава да си направя изследванията за хепатит В и С.В смисъл ако е вирус да не ми се скапе дроба до тогава.Иначе съм пропуснал в първата си публикация  да напиша,че се чувствам добре,имам сили и апетит -изобщо съм като здрав като изключим тежеста в дясно.Също така от няколко дни не пия грам алкохол и ям само постни храни,плодове и зеленчуци.жена ми сутрин ми прави сок от червено цвекло с моркови-казали са и че прочиства дроба.Карам колело по 20 килиметра всяка сутрин.Искаше ми се някой да коментира тоя хепа мерц тъй като чета из интернет че се давал при тежки случаи на цироза с увреждане на мозъка и нервната система-та се чудя дали ще ми е от полза за стеатозата или само съм дал 120 лв. на вятъра

Неактивен Аника

• генотип 1
    • Профил
« Отговор #3 -: Февруари 12, 2011, 16:38:26 »
Виж сега, за 2 месеца състоянието не може да ти се влоши, дори и не дай Боже да има вирус, а щом си ограничил алкохола и мазното е супер направо. Можеш да си ядеш месце, не е нужно да ставаш тревопасен, просто избягвай тлъстото и пърженото, особено щом имаш камък в жлъчката. Газираното също не е за препоръчване.
Хепа-Мерц - и аз знам, т.е. виждала съм случаи на болни с доказана цироза, на които вливат Хепа-Мерц. На теб изписа ли ти го лекар? Има много видове хепатопротектори, но е редно първо да ти се направят подробни изследвания и да се назначи терапия, подходяща за твоя случай. Нямаш ли възможност в твоя град да си пуснеш изследванията за хепатит В и С преди април?
Извинявай, ако ти звуча нетактично, но става въпрос за 30-35 лева, а аз например не бих могла да чакам 2 месеца, без да знам за какво иде реч.
Дано нямаш вируси и бързо да се възстановиш.
А, и пишеш че се чувстваш напълно здрав и нямаш симптоми - това е чудесно, но имай предвид, че повечето от нас не са имали никакви симптоми и са открили за заболяването съвсем случайно. Симптомите когато се появят, за съжаление увреждането вече е доста напреднало.

Поздрави
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."

Неактивен baymitak

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #4 -: Февруари 12, 2011, 16:59:25 »
не знам дали в нашия град се правят изследвания за хепатит -просто не съм се интересувал досега.а и нямам вяра в местната лаборатория.идеята ми беше като отида в София да направя всичко необходимо на по-високо ниво.разбира се още в понеделник ще проверя и ако има ще си направя, а ако трябва в София ще ги повторя.За пари  изобщо не става дума-досега толкова пари сам давал да си развалям здравето сега явно ще ги давам за да го оправям :smile:

Неактивен Аника

• генотип 1
    • Профил
« Отговор #5 -: Февруари 12, 2011, 17:32:16 »
Ей, не исках да те обидя със споменаването на парите - просто исках да те ориентирам. Всичко ще е наред :)

Неактивен tita70

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 397
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
Re: Моля за съвет за стеатоза 2-ра степен
« Отговор #6 -: Февруари 12, 2011, 19:06:08 »

Здрасти и от мен  baymitak.
     Обади се в местното ХЕИ,в момента правят безплатни тестове
     за хепатит Б,С,Сифилис и Спин.Моя близка се изследва вчера
     и лаборантката и казала,че ХЕИ в цялата страна ги правят.
     Успех и дано имаш щастието всичко при теб да е отрицателно.

Поздрави,
    Тита
Закъснява истината,но винаги идва при нас!!!

Неактивен Rumi_

• Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1523
    • Профил
  • Резултати: Повторно лечение
« Отговор #7 -: Февруари 12, 2011, 19:57:32 »
Сигурно не е в цялата страна. Аз питах в Русе първо в ХЕИ, после в епидемиологична лаборатория за тази информация. Най- накрая ходих  В" КАПКИС"- там ми казаха, но правят безплатни само за спин. :smile:

Неактивен anita

• Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2996
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
« Отговор #8 -: Февруари 12, 2011, 22:28:37 »
Моя съвет е преди да си отишъл в Сф да си направил изследванията за хепатит Б и С.  Така специалиста няма да гадае и ще може да се ориентира по добре, а и няма да губиш време докато чакаш да излязат резултатите. Най-добре е при специалиста да отидеш с пълен комплект изследвания. Хепатитни маркери  правят в почти всяка лаборатория.
Виждам че добре си се ориентирал в диетата. Няма нужда да стажаш вегетарианец. Избягвай свинското, дреболии /като черен дроб, сърца и др. подобни/ и пърженото. Алкохола е по-добре да го спреш  на настоящия етап. Високия АЛАТ  вероятно се дължи на стеатозата. Лецитина като хранителна добавка много помага за понижаване на общия холестерол и регулиране на добрия и лошия. Аз пия този, който е на Валмарк от 1200 мг по една капсула на ден. Може да се пие продължително време.

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5577
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #9 -: Февруари 13, 2011, 21:37:59 »
Здравей, Митко,
Наистина е хубаво да изключиш хепатит B и C като вероятни причини за повишения АЛАТ. Но е много вероятно наистина основния виновник да е стеатозата. Относно диетата, ето един съвет от Ина, която се бори с тежка стеатоза: Re: Диета при лечение на хепатит С и тежкостепенна стеатоза.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен baymitak

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #10 -: Февруари 14, 2011, 15:19:17 »
Благодаря на всички за съветите.Ще си направя необходимите изследвания преди да отида при специалист.доколкото разбирам стеатозата се лекува така че ако не излезе нещо по-сериозно ще трябва да се взема в ръце и да пазя строга диета-въпреки че ще ми е доста трудно.Единствено не мога още да разбера този хепа мерц,който ми изписа личния лекар и който вече пия дали ще ми свърши някаква работа/нямам голямо доверие на личния си лекар/Навсякъде където четох досега, а тези дни изчетох много по темата,се казва че при стеатоза се вземат протектори като карзил,есенциале форте,хепасейф и ред други.Никъде не видях да се препоръчва хепа мерц освен при тежки цирози с поражения върху централната нервна система.Единствено в листовката на лекарството пише,че се дава при стеатоза и цироза но черния дроб,но нищо повече.Така и така съм го купил ще го изпия-не вярвам да ми навреди ако не помогне,но имам чувството,че си губя времето вместо да се лекувам наистина

Неактивен baymitak

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #11 -: Март 09, 2011, 14:29:25 »
Здравейте отново. Днес ми излязоха резултатите от кръвните тестове за хепатит Б и Ц. За щастие са отрицателни. Аз обаче съм решил твърдо през Април да се консултирам със специалист в София за да съм наясно със степента на увреждане на дроба ми и да получа  препоръки за лечение на най -високо ниво. Бихте ли ми препоръчали специалист,който ще обърне достатъчно внимание на моята стеатоза.Задавам този въпрос тъй като от прочетеното във форума останах с впечатление, че  най-добрите специалисти се концентрират повече върху лечението на различните видове хепатити.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5577
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #12 -: Март 10, 2011, 09:36:18 »
Единствено не мога още да разбера този хепа мерц,който ми изписа личния лекар и който вече пия дали ще ми свърши някаква работа/нямам голямо доверие на личния си лекар/Навсякъде където четох досега, а тези дни изчетох много по темата,се казва че при стеатоза се вземат протектори като карзил,есенциале форте,хепасейф и ред други.Никъде не видях да се препоръчва хепа мерц освен при тежки цирози с поражения върху централната нервна система.
Здравей, довечера ще ти напиша в малко повече детайли как точно се процедира и как се лекува стеатозата и стеатохепатита по отношение на медикаменти и т.н. (без дозировки разбира се, да не започнеш самолечение  :smile:) Иначе диетата като цяло е ясна.
Това, което ти е изписал личния лекар, е медикамент, в чиято листовка е указано, че може да се използва при стеатоза. Но, все пак, когато става въпрос за специфичен проблем, личните лекари би трябвало единствено да насочват пациентите към правилните специалисти, а не да ги спират и те да поемат лечението на даденото заболяване. Ако беше така, всички щяхме да се лекуваме при личните лекари, и нямаше да има изобщо нужда от специализации и лекари, специалисти в конкретна област.
Относно съвет за лекар, при който да отидеш, не е вярно, че тези лекари от списъка се занимават само с хронични вирусни хепатити. Те най-общо са хепатолози и се занимават с всички заболявания на черния дроб. А ако съответно отидеш при някой от тях, и той има колега от същата болница, който се занимава основно с пациенти със стеатоза, съм сигурен, че той ще те изпрати при него за консултация. Така, че прегледай списъка, прочети отзивите, и си харесай един от лекарите, и си запиши час при него.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен baymitak

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #13 -: Март 10, 2011, 16:02:36 »
Блрагодаря за отговора Радо.Вече се спрях на специалистите във Военна болница и през април ще отида на преглед.Що се отнася до личните лекари си напълно прав.Аз лично гледам с голямо недоверие на всичко предписано от тях - още повече,че живея в малък град и тук нямаме кадърни лекари.Затова и толкова много се интересувах за този хепа мерц, но явно не са го ползвали много хора защото никой не ми писа конкретно за това лекарство.Както и да е вече изпих за един месец 60 дози и го спирам.Надявам се,че ако не ми помогне няма да ми навреди-пък и наистина в листовката му пише,че се дава при стеатоза.Ще съм ти много благодарен ако напишеш нещо повече за стеатозата.Изчел съм всичко,което открих в интернет,включително и в този форум,но ще е добре да науча повече подробности.

Неактивен agv70

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 49
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Има близък с хепатит B
« Отговор #14 -: Март 10, 2011, 16:19:14 »
http://bnt.bg/bg/productions/95/edition/12878/zdrave_9_mart_2011
Здравей!
Линка горе е за предаване по БНТ , в което става дума за стеатозата.
Търсиш информация , може би това ще ти помогне.
Успех!

Ани

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007