Автор Тема:  След края на лечението  (Прочетена 25521 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен pamche

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 980
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: След края на лечението
« Отговор #45 -: Август 16, 2011, 21:48:27 »
Жоро, поздравления за ПСР-ра и вече да нямаш никога здравословни проблеми ,колкото до ензимите през 3 месеца ... незнам според мен са се престарали знаем че хроничния  хепатит не е нещо дет се развива от дне  с за утре така че и на 6 месеца да си правиш не мисля че е проблем

успех  :good:
Известен с това , че не е известен !

Неактивен tetibulka

• Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2317
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #46 -: Август 16, 2011, 22:30:41 »

. Официално се приема, че щом минат 6 месеца, си "излекуван".

Ради, ново двайсе.
Ти си казавл, че ще се чувстваш излекуван, когато ПСР на третата година ти е отрицателен. Както и се почувства и беше справедливо аплодиран като първия такъв човек в този форум.
Аз пък съм превеждала за релапси на една година, че и повече. Разбира се, тези релапси, може и да са нови заразявания, но всъщност нито веднъж не изяснихме едно - ако си се излекувал от генотип 1, можеш ли пак да се разболееш от генотип 1 или най-много да ти се падне тройка, което за тези, дето са видяли сметка на единицата, ще си бъде детска игра...

Както и да е,
следенето на ензимите си е добра идея. Аз моите си ги пускам, когато много ме стегне шапката, щото яко ме ободрява фактът, че са ми в норма. В смисъл - може и до шията да съм затънала в гадости, ама пък като са ми в норма ензимите, светът веднага става по-привелекателно място за живеене. Забелязвам, че и на други хора нормалните ензими им се отразяват мотивиращо.

Дани
« Последна редакция: Август 16, 2011, 22:41:19 от tetibulka »
Hang in there.

Неактивен joro

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 350
    • Профил
« Отговор #47 -: Август 16, 2011, 22:57:45 »
Дани, ето ти ново 30 от мен. Ако се излекуваш от генотип 1 съвсем спокойно може да го лепнеш отново, вируса мутира, за това няма и ваксина. Впрочем е изяснено във форума (чел съм го някъде) а и лекар ми го е доразяснил. Никой неможе да е сигурен, че няма да се зарази от хепатит Ц било то генотип 1 или 3 независимо дали е бил болен от него и с кой генотип. Само че повторно заразяване много трудно би допуснал човек който веднъж се е сблъскал, било доста рядко и характерно най-вече при наркоманите. Обаче, както стана ясно всеки лекар е с различен опит и различно мнение над нещата, така че мнението на един на дали може да се приеме за някакъв закон
       Да допиша още нещо, че от мн приказки забравих да попитам за тове за което мислех. Та, вече минаха 6 месеца след края и по всички лекарски предписания аз вече съвсем спокойно може да си поставя ваксина за хепатит Б. Според доц. Антонов марката и типа е въпрос на избор, но все пак моноваксината правела по-добър имунитет, което впрочем не го разбирам съвсем, кое е по и най- добър имунитет… препоръча ми моноваксина Инжерид която се поставяла по схема 0-1-6 месеца, да ама това значи ли че трябва втора ваксина и за хепатит А, защото въпреки, че не хронифицира , е доста по заразен от Б и Ц а последното нещо което ми трябва е още един хепатит ? Чудя се дали да не избера варианта с по лошия имунитет с туинрикса, въпреки, че ми звучи малко като почти имунизиран ?   
« Последна редакция: Август 16, 2011, 23:17:23 от joro »

Неактивен anita

• Публикации: 2988
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
« Отговор #48 -: Август 16, 2011, 23:50:34 »
Жоро, поздравления за резултата :clap: :clap: :clap:
Ей, на продължаваме да го мислим и да го нищем тоя хепатит. Тази тема за повторното заразяване я разисквахме и у дома.
Ваксината е въпрос на личен избор коя ще сложиш. Антонов препоръчва Енжерикс, но ако искаш и за А да се ваксинирташ сложи си Туинрикс. Важен  е накрая титъра.

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен qiqi

• Публикации: 845
    • Профил
« Отговор #49 -: Август 17, 2011, 01:37:17 »
Браво Жоро :clap: :clap: :clap:

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #50 -: Август 17, 2011, 09:56:36 »
Ради, ново двайсе.
Ти си казавл, че ще се чувстваш излекуван, когато ПСР на третата година ти е отрицателен. Както и се почувства и беше справедливо аплодиран като първия такъв човек в този форум.
Дани, SVR-а е на 6-ия месец, и това е официалния критерий, всичко друго е мнение на отделни лекари, или пък пациенти като мен. Моето мнение, е че няма да спра да си пускам ПСР-и периодично. И ако преди съм казвал, че ще приема, че съм излекуван, ако ПСР-а ми на 3-тата година е отрицателен, то оттогава е минало много време и явно са ми се случили и други неща, които са променили мнението ми. Не е правилно да поддържам цял живот мнението си за едно нещо, ако имам причини впоследствие да го променя. А причината да реша да продължа да се проверявам периодично е, че единственото, което със сигурност знам за заболяването, е колко малко всъщност се знае за него. Мисля, че всеки, който е чел по темата, може да се съгласи. Например, преди няколко години никой не искаше да лекува хора с хепатит C с нормални чернодробни ензими. Преди няколко години никой не смяташе за възможно вируса да уврежда директно мозъчни клетки (макар, че лекарите приемаха, че хепатит C може да е косвена причина за различни заболявания и състояния, т.нар. извънчернодробни прояви), и изведнъж се оказа, че и това е възможно.

Аз пък съм превеждала за релапси на една година, че и повече. Разбира се, тези релапси, може и да са нови заразявания, но всъщност нито веднъж не изяснихме едно - ако си се излекувал от генотип 1, можеш ли пак да се разболееш от генотип 1 или най-много да ти се падне тройка, което за тези, дето са видяли сметка на единицата, ще си бъде детска игра...
Разбира се, има единични такива случаи, но официалния критерий си остава SVR-а. Имаше и такова изследване, което отново го потвърди, резултатите от което бяха изнесени на последната AASLD или EASL конференция.
Относно повторното заразяване, не мога да кажа как стоят нещата за същия генотип, но то със сигурност е възможно за различните генотипи от този, който сме имали. Може би това, което са казали лекарите на Жоро, също е възможно, ако да кажем се появи мутация на нашия генотип. Но тук навлизаме в тема с много "ако". Въпросът е например, как и защо може да е мутирал този вирус в човека, от който ще се заразим повторно. Ако той не се е лекувал или се е лекувал с интерферон и рибавирин, то вируса не би трябвало да мутира. Заразяването с мутирал вирус от същия генотип, от който успешно сме се лекували, би трябвало да е малко вероятно. Сега, с появата на телапревир и боцепревир, мутирането става по-вероятно, но пак - какъв е шанса да се заразим от неуспешно лекувал се човек с телапревир + пегилиран интерферон + рибавирин, който е имал същия генотип като нас.

Поздрави,
Ради
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен joro

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #51 -: Август 17, 2011, 19:41:05 »
Не съм съвсем съгласен за мутациите и твърдението, че неможе да се заразиш от същия генотип. Всеки генотип има сумати подтипове и мутации освен това процеса на мутация не зависи само от тип лечение или нелечение, тя си е свойство на самия вирус, тои постоянно мутира в процеса на репликация http://www.hcvadvocate.org/hepatitis/factsheets_pdf/genotype.pdf   Доста изчетох и поразпитах и съм съвсем убеден, че спокойно може да се зарази човек от същия генотип, това че се изгражда някакъв имунитет е един вреден мит който трябва да бъде разбит. Генотипа е едно общо понятие, самия вирус е уникален за всеки човек, и точно тази непрекасната мутация пречи на имунния отговор на организма и за това все още няма ваксина,  и за разлика от хепатит Б, почти задължително хронифицира 
« Последна редакция: Август 17, 2011, 20:17:01 от joro »

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #52 -: Август 17, 2011, 20:31:50 »
Аз също не мога да се съглася изцяло по отношение на същия генотип и мутациите. Ако вируса мутира поради други причини, то той явно е мутирал и преди лечението и е възможно да е имало купища мутанти от същия генотип преди лечението, постигнало SVR. Въпреки предполагаемото тяхно наличие преди лечението, хората със SVR пак успяват да се преборят с всички налични мутации и да имат постоянно отрицателен ПСР. Така, че е трудно да се каже как имунната ни система би се справила с други мутации от същия генотип, при едно евентуално заразяване от друг човек с този генотип, въпреки, че вируса при него има различни естествени мутации. Не мисля, че отговора е еднозначен. Не мога да кажа как стоят нещата с подтиповете (като 1a, 1b, и 1c), може би там има по-голяма вероятност. Като цяло, мисля, че нямаме достатъчно ясна и точна информация (от някакви научни изследвания), която да отхвърли или потвърди предположенията за повторно заразяване с един и същи генотип. Ако предположението, че не можем да се заразим повторно от един и същи генотип, е мит, то не откривам информация, която да го разбие.
Иначе pdf-а на HCV Advocate го знам, ние също го имаме преведен на сайта (само че по-старата му версия от 2008-ма година), само че той не дава отговор на въпроса за повторното заразяване: HCV Диагностични инструменти: генотипи, подтипове, и квазивидове.

Поздрави,
Радо

Неактивен joro

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #53 -: Август 17, 2011, 20:47:29 »
Да, съвсем ясно е, че нищо не е ясно, просто казвам, че не трябва да лежим на тая, че можем да се заразим повторно само от човек лекуван  с  телапревир, който не е отговорил. Точно тези мутации имат връзка към предсказващата стойност на РВР и обяснява защо няма смисъл да се продължава лечение при човек неотговорил 6 месеца, според мен ако се придобива имунитет към даден генотип, не би имало никакъв проблем да се създаде ваксина. Всички тези неща са мнения на някой лекари и както е ясно на всички не са съвсем доказани, но за сега е по добре да приемем на 100%, че повторното заразяване е възможно, и да се пазим   

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #54 -: Август 17, 2011, 20:51:52 »
Да, и аз съм съгласен с това. По-добрия вариант е винаги да си имаме едно наум и да си пускаме периодично изследвания. А пък което и да излезе вярно, нищо няма да изгубим от това, че сме били малко по-подозрителни и мнителни относно последните теории и научни изследвания.

Неактивен joro

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #55 -: Октомври 02, 2011, 23:40:42 »
Ей, хора как сте, странно е колко бързо съм способен да забравя силния стрес от хепатита, все едно мозъка ми не ме слуша и се мъчи да забрави. Днес обаче разбрах за едно момченце на 18 г дето го знам от съвсем малак, че е болен от левкемия … ужас, веднага гадното усещане за безсилие се върна обратно, просто някак не е честно… когато продължиш на пред и се отърсиш от всичко, се намира нещо дето те удря като с мокър парцал и ти припомня всичко колко е безсмислено и ти показва, че всичко за което се борим в ежедневието е безсмислено, убива ти всякаква мотивация, нещо от типа: за какво ти е яхта като не се знае утре какво ще те сполети, шанса да се случи става все по-голям от всякъде чувам за подобни неща, не е ли по-отдачно да хвана гората и да се занимавам само с приятни за мен занимания…
 Иначе да кажа, че вече съм ваксиниран срещу хепатит Б или поне е поне е поставена първата доза   

Неактивен ivka81

• Публикации: 608
  • генотип 1b
    • Профил
« Отговор #56 -: Октомври 03, 2011, 08:18:48 »
Жоро,като човек минал и през този кошмара,и радваща се на живота 29 г след кошмара от химиотерапия,ще кажа: каквото и да те споходи си длъжен да се бориш.Да вярваш,че хубавото предстои. Дано твоя близък пребори тази коварна болест...Там силите,които ще му трябват са много по големи.
Нека Бог му помага! Изход има!

Ивето

Не търси пътя!Отиди там, където го няма и остави следа....

Неактивен joro

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #57 -: Февруари 03, 2013, 23:45:56 »
чета последния ми пост тук, само да кажа че за жалост момчето почина, но както и да е беше отдавна...
Добре че си направих линия с брояч тука, да гледам колко време мина... та почти 2 г вече (след края) чувствам се супер а тея акат алат и ггт са някакви смешни всичките между 10 и 20 (това от петък) толкова се бях ушашавил а ножа бил дървен. Кат си взех направление за изследвания моята докторка ме обясняваше как ако ги вида завишени било възможно да е от начина ми на живот, не било задължително да се е върнал гада. Тая ме беше изправил от ново на нокти, ама на, кат ги видя се опули ггт под 10 другите 10-20. То кво ти чудно заради тоя хепатит спрях напълно да пия (дори и бира) спрях да пуша на път съм да се откажа и от жените и ше 4акам ггт    - 100 да ми поникнат крилца, и да си пърхам окло пл. македония привечер и да оглеждам маже в полички. И кво сега настана скука, може да пробвам да пуша трева, помня имаше тука един голям образ, дет пушеше яко дори по време на лечение, всички тук му четяха морал как щяло да попречи и какво ли не Помня последния му пост нещо от рода, благодаря на всички пср-а ми е отрицателен аз изчезвам бля бля бля още утре отивам на кръчма ама ще гледам да е някоя от тея в които раздават ледарки, свещници... за тръскане и ще гласувам на референдума за цигарите ....

пс:  абе я съм бил голем бе ...  я глуеите 4 страници ги чели 3500 човека ебаси будалите, ша земем да кандидатствам за пулицър, ае отивам да си чакам глупавия джелбреик, или да свърши супер бол или и аз съм будала, ае лека
« Последна редакция: Февруари 03, 2013, 23:56:31 от joro »

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2317
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #58 -: Февруари 17, 2013, 15:14:14 »
Ама пък си си все същия идиот, да си жив и здрав...

Дани
Hang in there.

Неактивен joro

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #59 -: Февруари 09, 2016, 22:20:36 »
Гледам си лентата те минали почти 5 години ... Как сте приятели ?
Аз съм супер и цигарите спрях, сега лекарят ми каза че ще пукна здрав и без пороци  :bye2:

Не знам със вас как е, ма мен нещо често ме боли дясното подрребрие (още от тогава) иначе акат алат ггтп са ми повече от добри, даже да бях жена пак са ми в норма  :dance:
поздрави и успех на всички чиито истории съм изпуснал и които ги пишат в момента  :bravo2:

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007