Автор Тема:  Какво да правя  (Прочетена 6116 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен koceto

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
Какво да правя
« -: Март 01, 2011, 19:28:05 »
Моята история започва на 6 януари тази година. При отиването ми на работа разбрах, че имам колега, който е болен от жълтеница. След като се разбра, че има и друг човек със същото заболяване направо не можах да си намеря място вкъщи (имам син на 2 години и постояно си мислех, че може да съм го заразил, защото съм имал контакт с единия болен).
След като минаха 20 дена (26-ти януари) вече не издържах и си направих изследвания АСАТ и АЛАТ, които се оказаха отрицателни (АСАТ - 30 при норма 40, и АЛАТ 32,1 при норма 40). Временно се успокоих и така до 12-ти февруари, когато бях на работа нощна смяна като ме опъна една болка отдясно (не мога да седна като карам колата, болеше ме доста).
Веднага отидох при личния лекар, като имаше съмнение за ингвинална херния, и не ме изпрати да си правя изследвания. След 2 дена по моя инициатива повторих изследванията и този път АСАТ - 48, АЛАТ - 97,1, веднага обратно при личния лекар с изследването, оттам на специалист вътрешни болести и ехография - диагнозата беше "Стеатозис хепатис", казаха ми, че черния дроб ми е разширен (152 мм) и ми беше предписан Есенциале форте и Но-шпа - казаха като изпия опаковката пак да си направя изследвания и пак да отида.
След 10 дена (26-ти февруари) си направих нови изследвания и за моя изненада АСАТ - 49, АЛАТ - 113.3.
Прегледът ми на ехографа показа, че черния ми дроб е 150 мм,без да ми направи допълнителни изследвания ,,специалиста" вътрешни болести и ехография ми предписа Хепкарсил, при което аз направо полудях. След 10-минутен разговор с лекаря, той ме изпрати да си направя маркери за хепатити B и C, които се оказаха отрицателни. Искам да отбележа, че алкохол не съм пил от поне 2 месеца, а при който лекар да отида, се хваща първо за това.
« Последна редакция: Март 02, 2011, 17:39:16 от Радослав Русинов »

Неактивен joro

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 344
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: Какво да правя
« Отговор #1 -: Март 01, 2011, 21:04:21 »
Абе, вместо да мрънкаш, е добре да прочетеш 3 реда, преди да се изказваш неподготвен, защото може да засегнеш някой. Така наречения „ болният” ако е болен от хепатит Б или Ц, не е заразен. Ако е болен от Ц и не ти е дарявал кръв или несте се боли с една и съща спринцовка, няма как да те зарази. Впрочем има и друг вариант „болният” да е болен от Б и да сте правили секс (и то не е задължително да се заразиш даже и така) , ама ако и „болният” е мъж …   :laugh: Пази боже от такива като тебе, внимавай да не те приближи някой инвалид, че туковиж те е заразил
  Най вероятно проблема не е в алкохола а в наднормено тегло, защото стеатозен черен дроб, означава точно това (затлъстял черен дроб), та една диета и 4 пъти седмично спорт, би свършила работа         

Неактивен tita70

• Немедицинско лице
  • Публикации: 397
    • Профил
« Отговор #2 -: Март 01, 2011, 21:59:52 »

Да,ама хепатитите не са само Б и С,има и Д и поне още няколко типа.
    Да не забравяме и А-жълтеницата.Точно от такъв болен се е притеснил  koceto.
    С него можеш да се сдобиеш по хранително-контактен път.
Закъснява истината,но винаги идва при нас!!!

Неактивен joro

• Немедицинско лице
  • Публикации: 344
    • Профил
« Отговор #3 -: Март 02, 2011, 15:20:28 »
Да, само че, неможе да имаш хепатит Д без Б а пък според мен не е и А с тези ниски ензими (защото той не хронифицира), а и е безобиден в сравнение с Б и Ц. Убеден съм, че той незнае какво иска да пита и да каже, не е нужно да си изнасяме лекции, при желание с търсачката ще разбере всичко, въпреки, че той хепатит няма. Но може пък да установи, че хепатита не е чума а и да разбере, че има ваксини 

Неактивен tita70

• Немедицинско лице
  • Публикации: 397
    • Профил
« Отговор #4 -: Март 02, 2011, 17:52:25 »

Човека се е притеснил,понеже двама негови колеги са имали жълтеница
     а той е имал контакт с тях,има дете на две годинки-нормално е.
     Под Жълтеница разбирам хепатит А - безобиден но заразен.
     Знаеш ли,неотдавна и ти като всички нас беше в това положение
     объркан,притеснен със своите недобре формулирани въпроси които задаваше в чата.
     Не го приемай толкова лично :girl_wink:пък и все пак сме си болни,нали така :smile:
Закъснява истината,но винаги идва при нас!!!

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5578
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #5 -: Март 02, 2011, 17:58:19 »
Здравей, Коце!
Казваш, че колегите ти са се разболели от жълтеница, но не уточняваш за хепатит А ли става въпрос. Твоите притеснения предполагам, са свързани с епидемията от хепатит А, но все пак, можеш ли да кажеш, от какъв хепатит се бяха разболели твоите колеги?
Вторият ми въпрос е свързан с това какъв точно контакт си имал с болния ти от хепатит колега, можеш ли да обясниш по-подробно? Защото заразяването с хепатит А става само по орално-фекален път, трябва да сте имали такъв контакт. Освен това, в първите дни след евентуалното заразяване, ако си поставиш ваксина, имаш сериозни шансове (колкото по-рано, толкова по-големи са шансовете) да не се разболееш от този хепатит, дори и да си заразен. Но това ще го знаеш за следващия път.
След първоначлните ти притеснения, и след като си се карал с лекаря, защо не пуснахте изследвания за хепатит A, а пуснахте само за хепатит B и C? Нали все пак идеята е, че щом говориш за жълтеница, то най-вероятно е касае за хепатит А!
Лекарят те е диагностицирал със "стеатохепатит", но тази диагноза трудно може да обясни рязкото скачане на ензимите, което можеш да докажеш с изследванията си. Стеатозата е състояние, което ти имаш най-вероятно от дълго време, и при него не би трябвало да се очакват скокове и спадове в пъти на ензимите в такива кратки периоди.
Друго нещо, на което искам да ти обърна внимание, е че грешно свързваш това, че си имал такава силна болка отдясно непременно с проблем с черния дроб. Черният дроб не боли и ако имаш такива усещания в тази област, то това е или изключение, или имаш друг проблем с храносмилателната система, който подвеждащо предизвиква болка в областта на черния дроб, тъй като проблемната област е около него. Вариант е и да търсиш за някакъв друг проблем с храносмилателния тракт, различен от черния дроб.
Скокът на чернодробните ензими би могъл да се обясни с остра форма на вирусен хепатит, но това не е задължително.
Пусни си още веднъж ензими, както и маркер за хепатит A и пиши какви са резултатите от тези изследвания.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен koceto

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
« Отговор #6 -: Март 02, 2011, 20:15:09 »
Първо да уточня че несъм сакарал със лекаря ,а само вътрешно полудях затова 10 мин разговор се състоеше в това да ми каже каква диагноза ми е поставила (отговора и беше че хепатит А най вероятно нямам защото изследванията ми били твърде ниски т.е трябва да бъдат над 500 единици при норма 40 ) Предвид че няма ефект от есенциал форте ме прати за маркерите за Б и Ц след като ги видя каза че най вероятно имам проблем с храната която ям  и ми направи списък с храните който мога да приемам и кой не,като в същото време приемам и хепкарсил форте (3х1) .Контакта ми с колегата е че използваме едни и същи измервателни инструменти(работя в машинострителна фирма) ,а моето мнение за него че си е малко ,,мизерник" и от там са тези мой тревоги.Относно това че мога сам да си поставя диагноза (от нета)ми се струва малко смешно.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5578
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #7 -: Март 02, 2011, 22:46:56 »
Да, има логика в това, което ти е казал. При остър вирусен хепатит със силно изразени симптоми, чернодробните ензими достигат стойности от стотици и дори няколко хиляди. Все пак, най-логичното е да ти пусне изследване и за хепатит А, след като имаш скок на ензимите, и си имал контакт с човек, който е болен от хепатит А.
От това, което казваш за контакта с колегата ти, не е невъзможно да си се заразил по този начин. Но това ще го покаже изследването. Вече си извън инкубационния период на хепатит А, ензимите ти са скочили, така че ако наистина имаш хепатит А, то изследването за него (anti-HAV) ще бъде положително, така, че провери го.
Относно стеатозата, поправям се, в горния си пост съм интерпретирал диагнозата на лекаря ти "steatosis hepatis" като "стеатохепатит", но това всъщност е "чернодробна стеатоза", това са две различни неща.
Трябва да се опиташ да разбереш каква е причината за завишените ти ензими. Продължи да си следиш и чернодробните ензими, ако те продължат да скачат, това ще е ясен знак, че най-вероятно се касае за остър вирусен хепатит.

p.s. Ще преместя темата ти в раздела "Чернодробни проблеми без поставена диагноза", защото при теб основната причина за завишените ензими все още не е установена, въпреки наличието на стеатоза.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007