Автор Тема:  Австралийски антиген - разчитане на резултати и симптоми при бременни  (Прочетена 6595 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен berry

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
Здравейте! Съжалявам, ако новата тема се припокрива с вече съществуващи, доста рових из форума, много неща прочетох, но притеснението ми си остава.  :book_read: Така, бременна съм в 10г.с., втора бременност. През 2003 година има поставени 2 ваксини против хепатит В, третият прием обаче пропуснах /безотговорно, но се ваксинирах в чужбина, наложи се бързо прибиране в България, тук ме завъртя шайбата и я забравих/. Давам си сметка, че най-вероятно нямам надежден имунитет срещу болестта, затова се и притеснявам. Резултатът ми за HBsAg стойност е 0.731COI (0-0.9 Отр.);(0.9-1-0-Сива зона);(>1.0- Пол.), т.е. HBsAg интерпреация Отрицателен. Такаа, понеже двете ми бременности са близки, през година и половина, все още пазя изследванията си от първата бременност, там HBsAg  е със стойност 0,1COI. Притеснението ми е свързано с нарастването на стойността на австралийския антиген, трябва ли примерно след месец-два отново да го проследя, за да проверя дали не е вече в сивата зона или положителен. :fool3:  Към това прибавям и физическото неразположение, което е много възможно да се дължи на бременноста - повръщане и отпадналост. Стряскат ме обаче изпражненията, от седмица насам почнаха да светлеят, урината е нормална, само сутришната е леко тъмна.  И двамата с мъжа ми сме абсолютно моногамни,  остава да мисля за кръвна интервенция като възможен път на заразяване -ражднането преди година и половина и  посещение при зъболекар преди 4 месеца.
Въпросът ми е - с какво се свързва нарастването на стойността на австралийския антиген, аз все си мислех, че или го имаш, или го нямаш.
Това, че резултатът ми 0,7 е близък до горна граница за отрицателен хепатит В - 0,9 трябва ли да ме притеснява толкова? Благодаря ви!  :flowers:
« Последна редакция: Март 03, 2011, 16:11:24 от Радослав Русинов »

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Здравей, Бери!
Докато резултата ти не стане положителен не можеш да си мислиш, че имаш хепатит Б. Независимо дали говорим за някаква сива зона (а ти дори не си в сива зона), изследването е или положително, или отрицателно. Тези стойности се дават, за да се отчетат вариациите и грешките в техниката, а не защото те засичат някакви нищожни следи от вируса. Или имаш вируса, или го нямаш, а тези нищожни стойности не са релевантни за да си правиш диагностика с тях. Не можеш да си мислиш, че заради това, че имаш веднъж стойност 0.1, а сега 0.7, то това значи, че стойностите ти се покачват и ти се разболяваш!?! Повярвай ми, ако се разболееш, то изследването ти ще е положително на 100%, а няма да се движи в стойности от 0.1 до 0.7!
Освен това, след като имаш поставена ваксина, защо не изследваш антителата (anti-HBs), те реално ще покажат имаш ли имунитет. Ако резултата ти от anti-HBs изследването е по-голям от 10 mIU/mL, то това ще значи, че имаш имунитет, което пък прави излишно HBsAg изследването. Това, че не си си сложила третата доза от ваксината не значи, че нямаш имунитет, напълно възможно е да си изградила имунитет само от двете дози. Затова, пусни си anti-HBs изследване и виж какво ще покаже.
А за симптомите, които имаш, шанса да са от бременността е в пъти по-голям, отколкото да са от хепатит Б, за който в момента се притесняваш. Ако имаш сериозни притеснения относно симптомите, които имаш в момента, най-правилно е да се консултираш с гинеколога си.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен berry

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
Благодаря, Радо!  :congrats: Така ще направя, ще пусна изследване за антитела хеп.В и ще изследвам Хепатит С, за да се изчисти максимално въпроса. Помогна ми много, няма нищо по-лошо от липсата на информация, а ти ме успокои точно с предоставянето на ифно! Всичко добро и само напред!  :congrats:  Вени

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Няма проблем, затова сме всички тук във форума, да си помагаме с информация :smile:
Едно уточнение, което се сетих, че е хубаво да направя. Стандартното HBsAg изследване, което пускат всички лаборатории, не е истинско количествено изследване. Така, че дори и при положителни стойности над референтната граница от 0.9, е грешно да се дават и изписват конкретни стойности. Това, че някой има стойност 150, а друг има стойност 500, не значи, че вторият е с по-голямо количество на вируса, или, че е по-заразен. Стандартното HBsAg може да ти каже само засича ли се австралийския антиген в кръвта ти, или не, нищо повече. Ето и един цитат, който ще ти е полезен, за да си доизясниш ситуацията:
Цитат
Интервю с д-р Анета Иванова - Лабораторна диагностика на хронични вирусни хепатити и възможностите на лабораторията по молекулярна диагностика на УМБАЛ „Св. Иван Рилски”
...
Количествено HBsAg изследване

Р. Русинов:  Какво представлява количественото HBsAg изследване и по какво се различава то от стандартното изследване за HBsAg?
Д-р Иванова: Много Ви благодаря за този въпрос, защото количествения HBsAg антиген е един по-нов маркер и все още е доста непопулярен. Нормално, когато говорим за HBsAg изследване имаме предвид качествения тест – положителен и отрицателен. При него няма никакъв количествен резултат, той не може да се интерпретира като количествен и даването на някакви цифри като количествен резултат е много грешно. Това е отделен тест, който измерва количеството HBsAg в единица обем кръв и е стандартизиран и валидиран като такъв от фирмата производител.  Количественият HBsAg тест беше открит през последните няколко години и все още се набира опит за неговото значение. Свикнали сме качественият HBsAg да е един скринингов маркер, който показва дали сме  носители на хепатит B, или не и само толкова. Докато количественият HBsAg тест ни дава представа за чернодробната концентрация на вируса на хепатит B. Т.е. по това ние индиректно съдим  за чернодробното количестно на  ковалентно свързана DNA (cccDNA), която стои като матрица цял живот, след като веднъж човек е бил заразен с хепатит B.
...
Истинският количествен HBsAg тест е този, за който споменава д-р Иванова. Той се прави едва на няколко места в България и ти със сигурност не си си правила такъв тест, а и няма смисъл.

Пиши, когато ти излезе anti-HBs изследването.
Пожелавам ти лека и спокойна бременност!

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007