Автор Тема:   Срещам се с човек носител на хепатит Б. Моля за съвет  (Прочетена 1943 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Keisi

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
От няколко дни се виждам с човек, който още първият ден ми каза, че е носител на хепатит Б. Какво трябва да направя? Искам да продълвим да се срещаме, но същевременно ме е страх да не се разболея. Какво да направя.  Да отида ли веднага да се ваксинирам? Доколкото разбрах от прочетеното дотук, след ваксинация си имунизирам срещу вируса чак след една година. Толкова ли трябва да чакаме за да можем спокойно да имаме нормални отношения. Трябва ли да се притеснявам от целувки и въобще какво да правя. Моля ви дайте ми съвет.

Неактивен tetibulka

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
Независимо от бъдещето на връзката ви, хубаво е човек да е ваксиниран.
Преди това обаче самата ти трябва да си направиш изследвания за хепатит В.
Прочети отново ето това http://www.hepactive.org/content/articles/prevention_and_transmission/vaccine/Twinrix. Според мен още след втората доза човек има достатъчно добра защита.

Освен това, ако ще се сближавате с този човек, добре е да ти разкаже по-подробно какво според него означава "носител на хепатит В". Ти едва ли ще го разбереш (защото явно за пръв път имаш досег с това заболяване), но тук има кой да ти обясни.

Тук има доста хора, които не са заразили брачните си партньори, преди да разберат, че са болни от хроничен хепатит. Има и такива обаче, които заедно с партньорите си, разбират, че са болни. Дали ще се заразиш или не, зависи и от това, какво всъщност представлява носителството на твоя любим. Аз лично бих престъпила към по-старомодно ухажване - държене на ръце, взиране в очите на другия, разговори - поне до втората доза. В крайна сметка независимо от възрастта, ако един мъж приема без възражения подобно нещо един месец, то вероятно е читав мъж. А на тебе ти трябва читав човек, нали.

Дани
« Последна редакция: Април 14, 2011, 08:41:32 от tetibulka »
Hang in there.

Неактивен Мери_

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2373
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит B
Здравей, Keisi!

Добре дошла във форума!

Хубаво би било да прочетеш някои основни неща за хепатит В, за да ти се изяснят донякъде нещата! Можеш да започнеш с ето тези Лист факти
Както ти е казала Дани - преди да се ваксинираш е добре да си направиш изследвания за хепатит В, защото доста хора (около 70% от носителите на вируса никога не са имали симптоми и не знаят кога са изкарали острата фаза на хепатита).
Ако не си носител на вируса - можеш да се ваксинираш - тук е обяснено как -  Как да се предпазим?
За да си сигурна дали имаш вече изградени антитела трябва да си направиш изследване за тях  - anti HBs.

Според мен приятелят ти трябва да си направи изследване за размножаване на вируса HBV DNA и едва тогава може да бъде спокоен, че е само носител без активно заболяване!  Освен това той периодично трябва да следи състоянието си и да си прави изследвания - Колко често трябва да се наблюдава (контролира, проследява) хроничния хепатит В?

И накрая искам да ти кажа, че аз имам съпруг и двама сина, които не са носители на вируса. И двете ми деца не са ваксинирани при раждането, защото са родени преди 1992 год. Ваксини направихме на тях и на съпруга ми едва когато разбрахме за хепатита (1999г.) А хепатита най-вероятно го имам още от детските си години и както виждаш не съм успяла за заразя никой с вируса.

Поздрави,
Мери
« Последна редакция: Април 14, 2011, 11:56:32 от Мери_ »
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007