Автор Тема:  Стоматологичните огледала сеят хепатит В  (Прочетена 2894 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Deliya

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 14
    • Профил
  • Вид лечение: Спонтанно излекуване
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Остър хепатит C
Здравейте отдавна не бях писала във форума но чета повечето неща които се публикуват. Този цитат открих във facebook....И имам въпрос " Как хората да се предпазват като не са защитени дори в медицинските кабинети?"  :ashamed2:

" Стоматологичните огледала сеят хепатит В. Това съобщи през "Стандарт" д-р Станимир Хасърджиев. Той се позова на проучване на Американската стоматологична асоциация, според което и най-модерната стерилизация не може да убие вируса на хепатита, който се е скрил в подложката на огледалцето. Така, ако стоматологът е обслужил пациент с хепатит, може да зарази друг пациент, без да знае. Здравните инспектори също няма да установят при проверката опасността, тъй като те не разглобяват помощните стъкълца.
Съвместно с Българския зъболекарски съюз ще инициираме създаването на кабинети, свободни от хепатит, обясни д-р Хасърджиев. Стоматолозите, които приемат тази идея, ще работят с инструменти за еднократна употреба - огледала, пинсети, сонди.
Тези материали струват стотинки, могат и пациентите да си ги купуват, отбеляза д-р Хасърджиев. Той допълни, че в Германия стоматолозите сменяли дори турбината при работа с нов пациент. Това обаче у нас скоро няма да стане, защото е много скъпо, изтъкна защитникът на пациентите. Родните стоматолози, които се включат в инициативата, ще се ваксинират задължително срещу хепатит В.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: Стоматологичните огледала сеят хепатит В
« Отговор #1 -: Юли 26, 2011, 10:29:30 »
Да, риска от заразяване в зъболекарските кабинети зависи от степента на хигиената, която се поддържа в него. Ако инструментите се стерилизират качествено, а повърхностите с попаднала кръв по тях, се деизнфекцират, то не би трябвало да се притесняваме от заразяване.
Най-добрия подход е първо да информираме зъболекаря за хепатита, и да го попитаме как се поддържа хигиената в кабинета, как се прави стерилизацията, както и да помолим да си сложи ръкавици.
Друг много добър подход, е при него да се пази и стои комплект зъболекарски инструменти, които да са наши и той да ги използва само за работа по нашите зъби.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Deliya

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 14
    • Профил
  • Вид лечение: Спонтанно излекуване
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Остър хепатит C
« Отговор #2 -: Юли 26, 2011, 12:12:45 »
Здравей Радо,
Имах възможност да наблюдавам как се хигиенизират машинките в зъболекарските кабинети и то малко по- обстойно след като ми откриха, че съм прекарала хепатит С. Аз не пиша често на но непрекъснато чета във форума и се интересувам. И все още съм леко озадачена как 20 години никой  не е открил че съм карала хепатит С особенно след като имах тежка операция през 2003 и знам със сигурност, че ми правих изследвания за хепатити тогава. Нещо няма логика в предположенията на докторите от Токуда но то това е тема с продължение която ще сложа там където и е мястото.
Сега да се върнем на зъболекарите. Гледах как пръскат с някъкъв препарат машинките от които се стича разтвор премесен с кръв а и това след като се по изтече ти слагат машинката в устата да ти работят зъбите. Когато сядам на стола ме питат знам ли да ли имам алергии но никой не ме пита за хепатит. Колко от нас до момента в който са ни открили хепатита са знаели че са носители на вируса и неволно са заразявали всеки седнал след тях на зъболекарския стол?
Колко от нас знаейки в момента, че са носители на вируса казват в зъболекарския кабинет или когато им правят кръвна манипулация казват на персонала този факт и така че  да предпазват другите около себеси ?
Аз предлагам да се преброим.
Аз самата  от както знам при всяка манипулация с кръв постъпвам отговорно и казвам че съм прекарала хепатит С .Дори си купих комплекти за еднократно употреба за преглед при зъболекар.
Трябваше  да ми правят компютърна томография с контраст защото все още не могат да разберат защо имам завишени показатели на чернодробните и на панкреаса  ензими , след като съм изчистила вируса...пак тема с проъджение която ще сложа във форума... :chat:
Не мога да ти опиша отношението на персонала в болница Лозенец все едно се екипираха за среща с извънземен а подмятанията за хепатит и други болести предаване по кръвен път бяха грозни меко казано.
 Друго което ме направи впечатлени когато ми вземаха кръв в Токуда в лабораторията сестрата преди да посегне към  иглата пипаше ваничка пълна с употребявани спринцовки и игли нищо че беше с ръкавици. Ако не и бях направила забележка нямаше да си смени ръкавиците....
За  мен до този момент всичко гореизброено  бяха малки детайли на които не бях обръщала внимание  и не считах за важни затова и след като открих статията в нета реших да я сложа във форума.
Поздрави :bye2:
Deliya

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #3 -: Юли 26, 2011, 12:19:26 »
Аз също ходя само при един зъболекар, който знае за хепатита, и винаги работи с ръкавици. Хигиената в кабинета му е на високо ниво и не изпитвам нужда да контролирам в детайли какво прави. Но се замислям за варианта с личните инструменти, това е най-доброто решение за момента. Макар, че дори и в този случай остава незасегнат един евентуален източник на зараза - главината на зъблекарската машинка. В нея се задържа кръв и тя би могла да бъде източник на зараза, поне на теория.
Но няма как да се предпазим от всичко и напълно, затова трябва да се намери баланс.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен tita70

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 397
    • Профил
« Отговор #4 -: Юли 26, 2011, 23:59:54 »

Днес бях на зъболекар-поради тази причина се прибрах в БГ.
             От двадесет години ходя само при него,наясно е с хепатита ми.
             Хигиената в кабинета му е без забележки,но всеки път когато
             сядам на стола ме обхваща див ужас,ами ако............................
             Все ме успокоява,че няма как да стане заразяване но знае ли човек.
             Даже и ръкавици не си сложи  тоя път :shocked1:
             Сега като прочетох поста на  Deliya и пак параноя.

Поздрави,
             Тита

Закъснява истината,но винаги идва при нас!!!

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007