Автор Тема:  Резултати от биопсията и PCR изследването  (Прочетена 18906 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен migle

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 789
  • Усмихвай се на живота
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
Re: Резултати от биопсията и PCR изследването
« Отговор #15 -: Декември 21, 2007, 13:24:39 »
Имам още един въпрос-ти си с HBeAg + или - си?
Дали това има значение за да ме одобрят за Пегасиса.
Меги :)
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен nevron

• Публикации: 701
  • хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #16 -: Декември 22, 2007, 03:42:30 »
Здравейте!
Аз, така малко нахално ще се намеся тук.
Първо да кажа, че много се радвам на Силвето, с какъв оптимизъм и самоирония, приема нещата. Поне тук така звучи. Надявам се и ти желая все така да я караш и колкото се може по-бързо да ти минават седмиците до края на лечението. След това всички ще чакаме да ни повикаш на среща, за да отпазнуваме на по толумбички с бозичка крайния резултат, който разбира се да бъде победен!!!
А сега да отговоря на Мигле, относно това, дали има значение положителният показател на НВеАg. Спомням си, че във форума имаше една девойка с положителен НВеАg и с получен отговор от здравната каса, за лечение. Така, че според мен е без значение, което на мен ми се струва доста добре.
Ще спомена само, че приятелят ми е с хроничен хепатит Б вече повече от 15 години. Той също е с НВеАg+ , поради което тук в Испания не му се отпуска лечение. Така, че поне в това отношение България води в борбата срещу хроничният хепатит Б.
Това от мен за сега.
Утре си тръгвам за България. Много съм развълнувана и се радвам като дете. Дано да има сняг, че тук вече четири години не съм помирисвала снежецццццццццццц......... и дядо Мраз.
Поздрави!
И Весели Празници!!!
"...Не се надявам на нищо.
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен migle

• Усмихвай се на живота
    • Профил
« Отговор #17 -: Януари 22, 2008, 09:30:53 »
Здравей Радо
На срещата ти казах,че ще напишя резултата от биопсията с молба да я преведеш на нормален език:
Умерена моноклеарна инфилтрация в порталлните пространства с лекостепенна фиброза и напълно запазена гранична ламела.В доста портални пространства има съвсем оскъден мононуклеарен инфилтрат и липсва фиброплазия.Попада се на единична фиброзна септа , разсичаща паренхима.Интрабуларно-единични лобуларни некрози.
Паренхимът е с умерени дегенеративни промени-дифузно вакуолерна дистрофия на хепатоцитите.
Заключение:Хроничен хепатит с ниска степен на активност.

Желая ти хубав ден

Неактивен tania

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 93
  • близка на болен от хеп.
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Има близък с хепатит B
« Отговор #18 -: Януари 22, 2008, 11:00:13 »
Здравей, Меги!
Видях резултатът от биопсията ти! Мисля че е много добре/имайки предвид хепатита/. Не си спомням твоя хеп. В или С е. Споделям състоянието на синат ми: той е с В, р-т от биопсия - хроничен неактивен, но репликацията на вируса е огромна 158000000!!!!! АСАТ - 40-42, АЛАТ - до 112 но само три пъти в рамките на 4г. над 100. Проф. Чернев отказа категорично лечение с какъвто и да е интерферон. Ако с тази информация съм ти полезна за нещо??!!

Неактивен Силвана Лесидренска

• Global moderator
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2954
    • Профил
  • Резултати: Повторно лечение
« Отговор #19 -: Януари 22, 2008, 13:22:45 »
Меги,помниш ли по време на срещата си говорехме,че май на биопсиите пишат едно и също? Не съм била права  :D на моята пише други гадости. Мда, ще ми бъде интересно Радо ако може да разгадае за какво иде реч, за да мога и аз да си разбера донякъде моята.

Неактивен migle

• Усмихвай се на живота
    • Профил
« Отговор #20 -: Януари 22, 2008, 21:28:31 »
Радо,моля те преведи ми резултатите от биопсията(предполагам,че си пропуснал да прочетеш поста ми)
Предварително благодаря

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #21 -: Януари 23, 2008, 12:33:18 »
Здравей Радо
На срещата ти казах,че ще напишя резултата от биопсията с молба да я преведеш на нормален език:
Умерена моноклеарна инфилтрация в порталлните пространства с лекостепенна фиброза и напълно запазена гранична ламела.В доста портални пространства има съвсем оскъден мононуклеарен инфилтрат и липсва фиброплазия.Попада се на единична фиброзна септа , разсичаща паренхима.Интрабуларно-единични лобуларни некрози.
Паренхимът е с умерени дегенеративни промени-дифузно вакуолерна дистрофия на хепатоцитите.
Заключение:Хроничен хепатит с ниска степен на активност.

Желая ти хубав ден
Здрасти Меги :)
Надявам се разбираш каква точно задача ми даде вчера - отне ми 2 дена, за да ти отговоря  8)
В това време определено знанията ми по устройството на черния дроб и по медицинската терминология станаха доста по-сериозни. Мисля, че бих могъл да асистирам на някой хистолог, докато прави изследването на някоя проба от биопсия  ;)
Така, започваме с малък урок по устройството на черния дроб, след това ще намесим и вирусът на хепатит B/C и уврежданията, които един такъв вирус може да предизвика.

Черният дроб е най-големия орган в човешкото тяло. той тежи около 1.4 - 1.8 кг и е напълно покрит с влакнеста обвивка, наречена капсулата на Глисън /Glisson’s capsule/. Черният дроб се състои от хиляди чернодробни лобове /малки дялове/. Лобът е хексагонален /шестоъгълен/ и се състои от множество чернодробни клетки. В центъра на хексагона се намира центална вена, която придвижва кръвта извън черния дроб.

Фиг. 1 - Устройство на чернодробен лоб

Във всеки ъгъл на хексагона се намира порталния триад /тройка/ или порталната област, на английски "portal triad"/"portal area". Порталните области още се наричат и портални пространства. Порталния триад се състои от чернодробна артерия, портална вена и жлъчен канал /който придвижва жлъчната течност извън лоба/.

Фиг. 2 - Устройство на портална област в чернодробен лоб

Целия лоб е запълнен от чернодробни клетки, оформени като нишки, тези нишки са заобиколени от т.нар. синусоиди. Синусоидът /sinusoid/ най-общо представлява кръвоносен канал.

Фиг. 3 - Хепатоцитни нишки /корди/ в чернодробен лоб

Кръвта преминава по тези канали и се насочва и преминава през централната вена, която се намира в центъра на всеки лоб.

Фиг. 4 - Посока на движение на кръвния поток в един чернодробен лоб

Чернодробните клетки се наричат хепатоцити. Там, където хепатоцитите формират една нишка в даден лоб, на мястото където те са съединени, се намират малки жлъчни канали.

Фиг. 5 - Хепатоцитна нишка /корда/ - поглед отблизо

Тук ще говоря за вируса на хепатит C, но не мисля че има сериозни разлики по това как протича процеса на увреждане на черния дроб. Поне що се отнася до основните моменти, в детайли със сигурност има разлика, но в случая тя не ни интересува.
Вирусът на хепатит C влиза в тялото чрез кръвния поток. Чрез кръвният поток, той достига до черния дроб, където атакува и инфектира чернодробните клетки. Вирусът на хепатит C предизвиква увреждане на черния дроб, което преминава през няколко етапа. Първият етап се нарича "Inflammation" или възпаление. Възпалението на черния дроб представлява появата на специални клетки в черния дроб, наречени възпалени клетки. Възпалението води до промени в структурата на черния дроб, понижаване на скоростта на преминаване на кръвния поток през него, както и до загиването на чернодробни клетки /или т.нар. некроза/. Вече при хроничното възпаление се получава преобразуването на чернодробната тъкан, при което се достига до т.нар. фиброза. Фиброзата /на английски fibrosis/ е процеса /или състоянието/, при който се получава увредена тъкан /scar tissue/, или т.нар. съединителна тъкан, която заменя умрелите клетки. Ако болестта не бъде лекувана, фиброзата се разраства, което води постепенно до цироза. Когато възникне фиброзата, тя първо започва около порталната област и се нарича перипортална фиброза /periportal fibrosis/. Колкотo повече нараства фиброзата, тя се разширява във вид на нишки, които тръгват от центъра на порталната област /т.е фиброзата се разраства отвътре навън/. Тези нишки се наричат влакнести /нишковидни/ прегради. Мостовата фиброза /bridging fibrosis/ се получава, когато нишковидните прегради от едната портална област, се срещнат с нишките, които се намират в в съседна портална област. Цирозата пък представлява тежко увреждане на тъкани, обграждащо лобовете, което уврежда самото устройство на черния дроб. Това може да доведе до нарушаване на нормалното функциониране на черния дроб. Значи освен умирането на хепатоцити, което води до появата на некротирали клетки, всъщност по-сериозния проблем е фиброзата, която уврежда порталните области, получава се съединителна тъкан, която се разраства и се съединява със съединителната тъкан на съседните портални области от съседните лобове и това води до масов колапс на портални области и лобове.
Активността на вируса се измерва от наличието на некрози /умрели хепатоцити/ и степента на възпаление на черния дроб. Степента на активност може да е индикатор на това как се развива и с каква скорост протича процеса на фиброза. По-голяма активност на вируса предполага и по-бърз процес на фиброза.
Степента на фиброза измерва как протича процеса на създаване на съединителна тъкан в порталните области и до какъв етап е стигнал.
Мононуклеарната клетъчна инфилтрация е свързана със способността на тромбоцитите да стимулират растежа на съединителна тъкан. Знаем, че в процеса на увреждане клетките на черния дроб /хепатоцитите/ умират и се заменят от мъртва /съединителна тъкан/. Т.е. моето тълкуване на мононуклеарна инфилтрация е дали се наблюдава съединителна тъкан в порталните области.
Докато фиброзата се случва в порталните области и не се разраства навън, имаме перипортална фиброза. Тъй като има и термин "портална фиброза", мисля че термина "перипортална фиброза" и "портална фиброза" са близки един до друг. Предполагам, че при порталната, фиброзата не възниква около центъра на порталната област, а около краищата му. При перипорталната - както беше споменато по-горе, фиброзата първо възниква в центъра на порталната област. По принцип самата фиброза минава през няколко етапа, първо е перипорталната /или порталната/ фиброза. След това тя преминава в мостова фиброза /използва се и термина септова фиброза/. Последният етап на фиброзата е цирозата. Фактически фиброзата ни казва какво точно се случва с порталните области и докъде е стигнало тяхното увреждане, явно защото техния масов колапс може да причини цирозата и възпрепятстването на нормалното функциониране на черния дроб.
Хистологията е наука, която изучава биологичните системи на ниво тъкан. Органната хистология изучава тъканния строеж на различните органи и органни системи в организма. Затова и специалистите, които анализират взетата проба от черния дроб, се наричат хистолози.

След това кратко въведение :) ще анализирам резултатите ти изречение по изречение.
"Умерена моноклеарна инфилтрация в порталните пространства с лекостепенна фиброза и напълно запазена гранична ламела."
Мисля, че термина, който се има предвид под "моноклеарна инфилтрация" е "мононуклеарна инфилтрация", може би просто в бързината хистолога не е написал термина както трябва. Превеждам си изречението така:
Умерен процес на изграждане на съединителна тъкан в порталните области, който е в начална фаза, като не е нарушена границата на лобовете, в чийто ъгъл се намира дадената портална област. Т.е. имаш начална фаза на фиброза, с наличие на съединителна тъкан, която обаче все още не е започнала да се разширява и да излиза извън порталната област/пространство.
"В доста портални пространства има съвсем оскъден мононуклеарен инфилтрат и липсва фиброплазия."
Значи, освен това, в доста от изследваните портални пространства почти няма съединителна тъкан и няма видим процес на фиброза.
Значи пак да уточня термините, говорим си за наличие на съединителна тъкан "мононуклеарен инфилтрат", както и за процес на изграждане на съединителна тъкан, това е фиброзата. Мисля, че термина фиброплазия е синоним на фиброзата.
"Попада се на единична фиброзна септа , разсичаща паренхима."
Значи от всички изследвани лобове, е открита само една портална област, при която получената съеднителна тъкан е нарушила обвивката на лоба и е излязла извън границите му.
"Интрабуларно-единични лобуларни некрози."
Изхождайки от корена на "интра", което значи навътре, вътрешен, мисля че тук се говори за открити по-големи области на некроза, но в рамките на някои лобове и то само за отделни лобове. Т.е. има някои лобове, при които има по-голяма степен на некроза, но това се среща рядко.
"Паренхимът е с умерени дегенеративни промени-дифузно вакуолерна дистрофия на хепатоцитите."
Обвивката на лобовете има белези на увреждане, но те са сравнително умерени. Не знам дали "дифузно вакуолерна дистрофия на хепатоцитите" е състоянието на хепатоцитите само в областта на обвивката /паренхима/, или важи за всички хепатоцити в лобовете. Във всеки случай дистрофията значи промяна в структурата на клетката, но явно щом не се говори за некроза, а за дистрофия, това е в начален стадий и няма много некротирали хепатоцити. Което от своя страна е показател и за по-скоро умерена, до ниска активност на вируса.
В заключение, аз бих измерил фиброзата ти като Ф1 /портална фиброза без преминаване на границите на порталните области/, а активността ти като А1 или А2. За тази оценка използвам градацията и оценката на теста Метавир /Metavir/ , където степените за активност са от А0 до А4 и степените за фиброзата са от Ф0 до Ф4.
Т.е. резултатите от биопсията ти са много добри, вирусът не е много активен и съвсем малко е увредил черния ти дроб.

Използвани източници:
Introduction To Liver
Understanding Your Liver Biopsy
Liver Biopsy Factsheet
Sinusoid (Blood Vessel)
Portal Triad
Liver Fibrosis

p.s. Надявам се в скоро време да изнеса тази информация като статия в секцията Терминология, статии и обща информация за болестта

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен Силвана Лесидренска

• Global moderator
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2954
    • Профил
  • Резултати: Повторно лечение
« Отговор #22 -: Януари 23, 2008, 13:14:49 »
Радо, браво за труда ,който си положил. Но не знаеш каква бомба със закъснител пусна  :D първата ми работа в къщи ще бъде да се заровя в моята биопсия и да я изтълкувам до последната буквичка. Сега като си внуша, че съм в последна фаза на цироза  :D :D :D

майтапя се разбира се, наистина , мерси  :)

Неактивен desi

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 120
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон + рибавирин
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #23 -: Януари 23, 2008, 13:49:42 »
Това направо е страхотна информация, не съм предполагала че има толкова сложни неща в черния дроб.
Браво Радо за положения труд !

Неактивен migle

• Усмихвай се на живота
    • Профил
« Отговор #24 -: Януари 23, 2008, 14:03:40 »
Браво Радо!
Невероятен си.Мнгооооооооооооо ти благодаря за изчерпателния и подробен отговор.Мисля,че ще е полезен за всички.
Извини ме ,че ти отворих толкова работа.
Меги :) :) :)

пс сега ще си го прерочитам докато асимилирам добре за какво иде реч.

Неактивен zizi

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 68
    • Профил
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
« Отговор #25 -: Януари 23, 2008, 19:34:01 »

Радо, аз също много благодаря за подробната информация :).
След 2 години най после разбрах горе долу какво пише в резултата от биопсията ми ;)
Поздрави :)

Неактивен Емануил Денков

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 352
  • хепB
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
« Отговор #26 -: Януари 26, 2008, 00:02:53 »
 Страшен си Радо, нямаш равен чесно!
Нямам думи за страхотния труд който си положил - заслужаваш само адмирации!

Неактивен tedibon

• Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Статус: Има близък с хепатит B
« Отговор #27 -: Февруари 02, 2008, 14:42:45 »
Възхитена съм от усилията,които Радо прави ,за да ни преведе на човешки език какво пише в резултатите от изследвания,биопсии и т.н.Понеже, все още съм сравнително нова ,щом събера самочуствие ,ще напиша и на мъжа ми резултатите!Много благодаря на Радо и на Емо,който ме успокои относно ,неизвестния на повечето РЕАЛДИРОН!Всъщност,вече съм убедена,че в МВР-болница лекуват само с това  (освен мъжа ми ,още един русенец-колега полицай,  е на това лекарство)!

Неактивен nevron

• Публикации: 701
  • хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
« Отговор #28 -: Февруари 02, 2008, 18:18:25 »
Браво, Ради!!!
...а иначе какво работиш ако не е тайна, разбира се! Знам, че е в офис, но с какво е свързана работата ти!
Не си длъжен да ми отговаряш, де, или ако искаш ми напиши лично съобщение. Интересно ми е как успявш да правиш всичко това за нас във форума, да ходиш на работа, да отделяш време и внимание със сигурност на близките и познтите си. Това е!
Поздрави!
"...Не се надявам на нищо.
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #29 -: Февруари 03, 2008, 13:43:51 »
Благодаря на всички за добрите отзиви  8)
А иначе за мен, занимавам се със софтуер, работя в една ИТ компания. За малко повече информация, можеш да погледнеш личната ми страница, аз съм я сложил като линк и в профила ми тук :)
А как успявам - все по-трудно напоследък. За мен форумът и целият проект, е кауза, затова не се оплаквам. Човек винаги може да намери време за нещата, които са важни за него, и които го карат да се чувства добре :)
« Последна редакция: Февруари 03, 2008, 14:36:22 от Radoslav Rusinov »
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007