Автор Тема:  Бременност след лечение на хроничен хепатит C  (Прочетена 5452 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ivka81

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 608
  • генотип 1b
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Така, понеже раздел "Бременност" ме вълнува ..и то доста. Не намерих никой, който да е писал или питал, споделял въобще опит за такъв вариант.
Знам какво пише на листовките на Копегуса и Интерферона, но има и малко противоречива информация дали 6м. период след лечение е подходящ за евентуална бременност. Аз направих консултация с д-р Балабанска относно желанието ми за втора бременност и тя ми отговори, че 6-те месеца са необходимия и достатъчен времеви интервал, в който не трябва да се забременява.
Има ли жена във форума, раждала след лечение? Имало ли е специално проследяване чрез ПСР? Въобще възможно ли е след толкова кратък период след завършено лечение, и отрицателни ПСР, евентуална бременност да е причина за релапс на вируса примерно?

Ивето
« Последна редакция: Юли 26, 2011, 14:21:22 от Радослав Русинов »

Не търси пътя!Отиди там, където го няма и остави следа....

Неактивен tetibulka

• Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
Иве,
темата е интересна чисто научно.
Но...
Би ли помислила за себе си, моля те, - ти се измъчи толкова много, каквото можеше да ти се срине, ти се срина. Не мислиш ли, че период от една година възстановяване и евентуално отрицателен ПСР на първата година от края са нещата, които си длъжна да дадеш на настоящото и на бъдещите си деца. На 27 години си, имаш време да се възстановиш подобаващо, да си изчакаш отрицателния ПСР през лятото на 2012 и тогава, ако толкова искаш, и двенки можеш да си родиш, преди да навършиш 30. Колко хора на 30 тепърва се замислят за първо дете...Ти, дето се вика, душа под камък носиш, бебета бързаш да правиш, като че ли ще идва краят на света.

Дани (възмутена)
« Последна редакция: Юни 17, 2011, 18:45:16 от tetibulka »
Hang in there.

Неактивен ivka81

• генотип 1b
    • Профил
Дани,когато се регистрирах във форума бях на 27,тогава забременях и родих.Сега съм на прага на 30,след 2 месеца ! Не че съм хукнала да бременея,абсурд даже да е след 6 м след лечението. Просто темата наистина ме вълнува.Мъжът ми е на 33,разбери и двамата мислим за 2ро дете.Просто въпросите относно моето състояние поставят под въпрос появата в близките 2-3 г на нов член в нашето семейство.Но благодаря че се включи. Не идва края на света разбира се благодарна съм и на Господ ,че ми прати това детенце.

Ивето

Неактивен tetibulka

• Осем години.
    • Профил
Просто въпросите относно моето състояние поставят под въпрос появата в близките 2-3 г на нов член в нашето семейство.

Иве,
Ти говореше за шест месеца изчакване, което ми се струва безумно малко.
Аз ти говоря за година изчакване и после до една година що да си нямате второ детенце?
Просто ще е по-добре това второ детенце да си има здрава майка.
Да децата ви ще имат по-голяма разлика, но пък това изобщо не е лошо всъщност.

Дани

Hang in there.

Неактивен Rumi_

• Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1548
    • Профил
  • Вид лечение: Алтернативно
Ивка, я си отдъхни на воля след лечението! Малката Стелка е само на 2 г. и още 2 -3г. да изчакаш, пак имаш време. Идвамата сте млади родители, охооо - живота е пред вас!

Само да ти припомня, не вярвам да си забравила де, но все пак: памперси, зъби, температури, разтройства, безсънни нощи...Е, да на младини е по- лесно, но тъкмо каката ще порасне и ще имаш майчина отмяна! :love5:  :party: :party: :party: :girl_haha:

Неактивен tedi

• Публикации: 1168
    • Профил
бебета бързаш да правиш, като че ли ще идва краят на света.

Иде я, ей я къде е 2012 г.  :cool2:

Ивке, направо се кефим на ентусиазма ти да мислиш за бебета след т'ва лечение :wacko: :biggrin:
Ако на мен ми нахлуват такива мисли /което не е възможно де/, та бих изчакала 1 - 1,3 месеца и тогава бих започнала опитите за бебе. За мен 6м. след лечението е кратък период, кратък от всяка гледна точка, а и не вярвам, че организма ти се е изчистил напълно от тая химия.

Неактивен ivka81

• генотип 1b
    • Профил
Сега,аз не съм хукнала да правя бебета,въпроса ми беше съвсем друг,а всички се втурнахте да ме разубеждавате  :laugh: СПОКОЙНО !!! Имам намерение децата ми да са с по голяма разлика,а не да ги мислят за близначета.Та никой не ми отговори на основния въпрос. Абстрахирайте се от моя случай,а погледнете въпроса чисто медицински. Руми,ти можеш ли да споделиш ситуацията при твоята позната? Ако тя разрешава. И как се развиват нещата при нея?

Ивето

Неактивен Rumi_

• Профил
Мило Ивче, никой не те упреква. Напротив, наистина мислия, че си много упорито и отговорно момиче - браво! Далеч съм и от мисълта, че ще поемеш какъвто и да е риск.
Моята позната роди преди 20 дни здраво момченце - изписани са. При нея са минали 2-3г от  лечението с интерферон - успешно.
От разговорите знам, че ензимите по време на бремеността и се покачваха и то в началото и в края, но ПСР бяха отрицателни/3-4 на брой/. Сега чака да се възстанови от раждането и отново ще прави ПСР.
Ангажиментите и покрай бебето ще разредят контактите ни по всяка вероятност.
Лично аз мисля, че в нейният случай просто бремеността е виновник за високите ензими/четох някъде в нета/, заради хормоните. Ако тя реши да сподели повече информация за всички бъдещи майки, ще се радвам. :flowers:

Неактивен Аника

• Публикации: 1160
  • генотип 1
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир + Даклатасвир
Иве, ще споделя и аз информацията, която съм получила от лекари или съм прочела:

- 6 месеца не се разрешава забременяване - това го пише в листовките, но някои проучвания в САЩ и Канада сочат, че е желателно този период да бъде удължен на 12 месеца. Не е доказано, но явно има основание да се смята, че 6 месеца не са достатъчни за изчистването на лекарствата;
- по време на бременност черният дроб на жената се натоварва - т.е. зависи в какво състояние е дробът на жената след успешното лечение;
- има случаи на завишени чернодробни ензими по време на бременност и при жени, които не са боледували от вирусен хепатит;
(за съжаление не мога да цитирам източниците  :ashamed2:)
- за възможен релапс по време на бременност - нищо не знам, но и на мен ми е интересно   :book_read:
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."

Неактивен ivka81

• генотип 1b
    • Профил
Да и на мен ми е интересно защото,преди лечението по време на бременността ми през цялото време АСАТ и АЛАТ  бяха в идеалните граници не са се повишавали изобщо.Но Пср на 3тия месец от бременността беше 134 ооо IU/ml ,а след раждането около 8 000 000 IU/ml, за това ми е интересно как стоят нещата след едно успешно преминало лечение.Темата мисля, че засяга не само мен,а и много в моето  положение,прочели просто листовката на Копегус-а и Пегасис-а и до там...Има нужда от повече инфо...АЗ ИМАМ НУЖДА ОТ ТАКАВА  :book_read:  :chat: :wink3:

Неактивен qiqi

• Публикации: 845
    • Профил
Ивка,благодаря за темата. :love5:
Ще я следя с голям интерес.

Неактивен sunshine

• Публикации: 710
  • генотип 3
    • Профил
Мдам, и аз ще следя с интерес.

Това, което знам със сигурност, е че лекарите в Германия твърдо казват никакво забременяване 1 година след лечение.
Според мен няма достатъчно събрани данни, които да дадат ясна представа за реалните рискове, но дай боже и да няма.
6 месеца отгоре така или иначе са нищо време, пък и твърдо подкрепям тезата, че организмът има нужда от тази поне година, за да се възстанови от едното опустошение преди да премине към другото.  :girl_wink:

Ако някой има инфо за рисковете от релапс по време на бременност, моля да сподели.
 :love5:

Неактивен pamche

• Публикации: 980
    • Профил
и аз ще следя темата с интерес  :laugh:

да както казва съншайн 6 месеца повечко изчакване не е нищо, а и може се оползотвори в тренировки  :wink3: :wink3: :wink3:
Известен с това , че не е известен !

Неактивен Аника

• Публикации: 1160
  • генотип 1
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир + Даклатасвир

да както казва съншайн 6 месеца повечко изчакване не е нищо, а и може се оползотвори в тренировки  :wink3: :wink3: :wink3:

:laugh:
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."

Неактивен tedi

• Публикации: 1168
    • Профил

Щоооууу?
За трето ли се гласиш? :baby3: :dance:

Неактивен tetibulka

• Осем години.
    • Профил

Щоооууу?
За трето ли се гласиш? :baby3: :dance:

Явно.
Дано и жена му да е с тази нагласа.

Хора, евала ви правя.

Дани
Hang in there.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
Въобще възможно ли е след толкова кратък период след завършено лечение, и отрицателни ПСР, евентуална бременност да е причина за релапс на вируса примерно?
Аз само да се включа, с отговор на въпроса на Ивето, който не беше засегнат в другите постове. Не мисля, че ако имаш постигнат траен вирусологичен отговор, може изобщо да говорим за възможен релапс по време на последваща бременност. Когато казваме, че човек е постигнал SVR, то това не значи "постигнат SVR, но при определени условия". Т.е. това значи, че вируса няма да се открива, независимо дали днес цял ден си се пекла на плажа, или си изпила няколко бири с приятели. Вирусът не може да се върне заради такива неща, поне никой няма информация за такива взаимовръзки. Излекуването става, не защото вируса е напълно елиминиран от организма от лекарствата, а защото имунната система се е научила как да го потисне (което евентуално може и наистина да го е елиминирало напълно, но никой засега не може да го докаже). Така, че дори и да ти скочат ензимите по време на бременност, причината ще е друга, а не релапс на вируса. Разбира се, нищо лошо няма да си пуснеш един ПСР по време на бременността, за свое успокоение.
А относно периода, в който можете да започнете да мислите за второ дете, и аз мисля като всички останали, че 6 месеца е прекалено къс период за възстановяване. Изчакваш 1 година, пускаш си пак ПСР, и след това превключвате на вълна "бебе"  :good:

Поздрави,
Радо
« Последна редакция: Юли 26, 2011, 14:57:34 от Радослав Русинов »
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Rumi_

• Профил
Искам само да напиша за успокоение на всички бъдещи майки, които са минали лечение.
С моята позната, успешно излекувана от хепатит - Ц се чухме още веднъж /около 30-40дни/ след раждането на бебето. Всички ензими каза, че са и в норма! Бебето е добре и ще си пуска нов ПСР. :baby3: Като ми каже резултата ще пиша пак. :bye2:

Неактивен ivka81

• генотип 1b
    • Профил
Re: Бременност след лечение на хроничен хепатит C
« Отговор #18 -: Септември 02, 2011, 10:56:18 »
Понеже темичката е позабравена,искам да напиша нещо.Надявам се Румче,няма да се разсърдиш,че споделям нашия разговор.
Позната на Руми,почти 3 месеца след раждането е с ДВА на брой отицателни ПСР  :congrats: 

Ивето

Неактивен Rumi_

• Профил
Re: Бременност след лечение на хроничен хепатит C
« Отговор #19 -: Септември 02, 2011, 15:49:32 »
Ивче, не се сърдя разбира се. Искам само да добавя, че в края на  втория месец след раждането ензимите на младото майче пак се повишиха до 50-60. Въпреки това двата ПСР са отрицателни. Направени са в Ив. Рилси и при д-р Цветанска. :love5:

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007