Автор Тема:  Ваксина срещу хепатит Б по време на бременност  (Прочетена 4188 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Izi

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
Здравейте,

аз съм бременна в средата на 8-ия месец и от няколко дни съм притеснена (и аз не знам дали не е повече хипохондрия) и чета за тази ваксина и варианта да се поставя през бременността. Може би параноясвам, но  причината да съм толкова притеснена е посещение при зъболекар преди няколко дена и най-вече това което прочетох след това за потенциалната опасност да се заразиш така (трябваше да го прочета преди това, за да не отида изобщо). Аз също съм чувала че има някаква опасност, но по-скоро за хепатит ц, а тази статия за зъболекарските огледалца, която беше публикувана и във вашия сайт меко казано ме ужаси.  Аз съм си правила изследвания за хепатит б и ц профилактично преди около 2 години, сега през бременността два пъти - в началото и към края - началото на 8ми месец за хепатит б, сифилис и т.н, и всички са отрицателни. И точно след последните изследвания отидох на зъболекар почти без никакви оплаквания (освен леко кървене от венците, което доколкото знам е нормално за бременността), за да ме погледне просто, да не пропуснем нещо по-сериозно. Защото нали всички препоръчват през бременността поне веднъж да се ходи на зъболекар. Не мога да разбера как го препоръчват при положение, че има опасност да си навлечеш нещо много по-ужасно. Съжалявам, че се отклонявам малко от темата, но сега след като вече съм ходила и прочетох тези неща, не знам какво да направя, защото за тази ваксина навсякъде чета, че се слага 'само ако е наложително', иначе да се избягва. Смята се, че не е опасно нито за майката нито за плода, но 'няма проведени изследвания'. Като цяло съм толкова объркана след всичко изчетено, че не мога да преценя кой риск е по-голям. Освен това, не познавам, а и никъде не прочетох мнение на жена, която лично си е била такава ваксина през бременността. При това положение, мисля, че по-скоро ме е страх да си я направя сега. Доколкото разбрах след около 4 седмици мога да направя изследване отново, но ако то е отрицателно това гарантира ли, че не съм се заразила и няма да се зарази бебето. Възможно ли е да се позитивират по-късно тези изследвания и да се окаже, че съм пропуснала да сложа и препоръчвания гамаглобулин на бебето при раждането.

Неактивен qiqi

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 845
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Здарвей Изи,
поздравявам те за отрицателните резултати от изследванията.
По твоята логика никой не трябва да ходи на зъболекар и според мен се тревожиш излишно.
Предстой ти толкова хубаво нещо,наслади му се. :baby3:

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
Здравей, Изи,
Мисля, че сценария, който си начертала, е прекалено хипотетичен. Но поведението ти е напълно обяснимо, имайки предвид, че си бременна и си много по-чувствителна на всички теми, касаещи здравето на бебето.
Това, че си отишла на зъболекар, не значи непременно, че той те е заразил с нещо. Просто, в случай, че той не поддържа добра хигиена, и в случай, че преди теб през деня е имал друг пациент с хепатит B и C, то има някаква вероятност да те зарази. Но за всеки човек например има и вероятност да го блъсне трамвай - това не значи, че това ще се случи.
Както и да е, мисля, че трябва да се насладиш на последните дни от бременността, и да си спокойна и позитивна, това само може да помогне и на бебето, и на теб.
Ако продължаваш да имаш притеснения, ето в тази статия има малко информация за ваксиниране по време на бременност: Хепатит B и бременност - Бременност.

Пожелавам ти лека бременност и успешно раждане!

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен susan

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Re: Ваксина срещу хепатит Б по време на бременност
« Отговор #3 -: Септември 06, 2011, 21:42:24 »
Здравейте , не боледувам от хепатит но ме тормози един въпрос .
Наложи ми е да си правя ваксинация против хепатит Б . Първата доза ми я сложиха преди месец, а втората преди няколко дена ... Проблема е че имам съмнения че може да съм бременна , но все още е рано за тест .Притеснява ме това ,че когато ми слагаха  ваксината ме питаха дали съм бременна , което ме наведе на мисълта ,че ваксината не е съвсем безобидна  .
Порових се из интернет и намерих инфо където се казва , че няма проблем но в такъв случай защо ме питат дали съм бременна ?

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #4 -: Септември 07, 2011, 22:23:44 »
Здравей,
Отговорът на въпроса ти можеш да откриеш в статията: Хепатит B и бременност - Бременност, и по-точно, в секцията Постекспозиционна профилактика по време на бременността. Ето и избрани цитати от тази секция:
Цитат
Хепатит B и бременност - Бременност
...
Постекспозиционната профилактика с използването на хепатит B имуноглобулин (HBIG) и активна ваксинация по време на бременността изглежда, че е безопасно, както за майката, така и за плода.

Не са правени специфични изследвания за безопасността на ваксината за хепатит B при бременни жени. Все пак, повече от 20 години опит с непреднамерено прилагане на ваксината при бременни жени не е показал никакви проблеми нито върху майката, нито върху плода. Ваксината за хепатит B може да бъде поставена на бременна жена, която по принцип е показана за нея. Ваксината за хепатит B не съдържа жив вирус, така че в това отношение тя не може да бъде рискова за плода. В този случай ваксината е имуногенна.
...
Тъй като прилагането на HBIG и/или на ваксина за хепатит B изглежда е безопасно за бременните жени, за тях би трябвало да важат общите правила за профилактика при постекспозиция.
...

Ето и извадка от листовката на ваксината:
Цитат
Енжерикс B - листовка
...
4.6. Бременност и кърмене

Бременност

Ефектът на повърхностния антиген на вируса на хепатит B (HBsAg) върху феталното развитие не е оценяван.

Въпреки това, както при всички инактивирани вирусни ваксини не се очаква продуктът да доведе до увреждания на плода. ENGERIX B трябва да се прилага по време на бременност само, когато е наложително и възможните предимства надвишават потенциалните рискове за плода.
...

С две думи, медицината няма достатъчно информация, за да каже със 100%, че е ваксината е абсолютно безопасна за прилагане по време на бременност. Това е разбираемо, защото няма как да бъдат правени изпитвания върху бременни жени.
Но същевременно и няма никаква информация и никакви данни, че ваксината е вредна, защото когато се е налагало, таква ваксина е била прилагана върху бременни жени, без никакви видими последствия, нито за жената, нито за плода.
Като цяло, не мисля, че трябва да се притесняваш.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен susan

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
« Отговор #5 -: Септември 08, 2011, 01:35:21 »
Благодаря за бързия отговор  :wink3:

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007