Автор Тема:  Убождане с игла от захвърлена спринцовка  (Прочетена 11071 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен osemnadeset

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
Здравейте,
изхвърлените спринцовки на улицата са потенциална опасност за заразяване с HIV и хепатит. Отдавна си мислех, че това може да ми се случи и ето че ми се случи.
Нашата кооперация е в съседство с изоставен парцел, в който живеят цигани. Те разбира се, правят доста боклуци. Вчера реших да почистя пред гаражната врата хартии, найлони захвърлени от тях и както си метях - О, ужас, Спринцовка!! - бяха я върнали в заводската и опаковка, но видях капки от нещо кафяво вътре, веднага я сметох и я изхвърлих в контейнера. После продължих да мета - и видях игла за спринцовка извадена, незащитена да се търкаля по земята - изтръпнах пак. И нея я сметох. И сега си мисля, ами ако съм се убол, без да го усетя, все пак бях със сандали и бос, а и се разкарвах доста пъти, докато вкарам колата в гаража, а беше и тъмно, не усетих прорязваща болка, но същия ден ми поставяха ваксина против тетанус и почти не усетих убождането, ако случаят тук е същия?
Прегледах си краката, ръцете, открих поне 7 места, които ми приличат на убождане от спринцовка. Не знам, може и да е параноя, но този проблем ме притеснява много. Съзнавам, че има доста неясноти за да се каже може ли да се заразя с хепатит или HIV.
Това е толкова безотговорно, да си хвърляш използваните спринцовки и да застрашаваш здравето и живота на други.
« Последна редакция: Август 16, 2011, 18:24:55 от Радослав Русинов »

Неактивен anita

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2988
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: Убождане с игла от захвърлена спринцовка
« Отговор #1 -: Август 16, 2011, 23:58:40 »
Не бързай да се паникьосваш. Вируса оцелява само няколко часа. Спринцовките са били достатъччно стари за да няма жив вирус.
За си спокоен пусни си изследвания за хепатит след около 5-6 месеца. Толкова е инкубационния период. Сега няма смисъл да пускаш.

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #2 -: Август 17, 2011, 00:41:00 »
Извод - метете си двора с гумени ботуши.

Не се филмирай - ако спринцовката е била употребявана преди повече от 2 дни, е малко вероятно да те е заразила. Освен това не е сигурно, че човекът, който я е употребявал е бил болен от хепатит или ХИВ. В крайна сметка, има към 80 процента вероятност да е употребявана от невирусоносител.

Обаче, така и така си дошъл, да ти кажа, че в този форум има около 7 човека, които са се заразили от спринцовки с дрога. А има и дама, който се убоде на спринцовката от инсулин на мъжа си, който освен от диабет, страда и от хепатит С. Здрава е.

Така че не го мисли - пусни едни антитела за хеп В и С през март догодина и толкова. Пък ако имаш някой плюс - знаеш къде сме

Дани
Hang in there.

Неактивен joro

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 350
    • Профил
« Отговор #3 -: Август 17, 2011, 00:48:24 »
Ако съм на твое място, ще пусна жалба в общината да им изпият кръвта на циганите та да не заразяват, представяш ли си пък да те ухапе оса дето е хапала циганин по задните части, току виж освен хепатит и спин може и трипер да хванеш. Шегата си е шега, наистина е гадно да гледаш търкалящи се спринцовки ама тая история звучи мн параноично. Представи си сега как сме комшии а аз съм болен от хепатит, спъвам се и си одрасквам  ръката, после се прибирам и си отварям вратата на входа, ти от своя страна се прибираш след мен и хващаш вратата за дръжката за да я отвориш… през всички тези места дето приличат на убождания, вируса прониква и хоп, ти си болен. Ще те посъветвам да се движиш с гумени ботуши, санитарни ръкавици и противогаз против грип 

Неактивен qiqi

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 845
    • Профил
« Отговор #4 -: Август 17, 2011, 01:27:07 »
Жоро  :clap: :clap: :clap

Не се вкарвай във филми,голям процент от нас не знаят от къде и кога са го лепнали.
Следващият път като проявиш инициатива за такъв вид дейност си сложи ръкавици и си сложи по стабилни обувки.

Неактивен pamche

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 980
    • Профил
« Отговор #5 -: Август 17, 2011, 07:20:46 »
Ако съм на твое място, ще пусна жалба в общината да им изпият кръвта на циганите та да не заразяват, представяш ли си пък да те ухапе оса дето е хапала циганин по задните части...

Е това си е живо изнасилване , циганина може да се оплаче в комисията по правата на човека от осите ..
Известен с това , че не е известен !

Неактивен osemnadeset

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: Август 17, 2011, 13:23:13 »
Здравейте,
нормално е човек да се притеснява. За съжаление съм голям параноик за добро или за лошо.

Неактивен anita

• Профил
« Отговор #7 -: Август 17, 2011, 13:30:01 »
Здравейте,
нормално е човек да се притеснява. За съжаление съм голям параноик за добро или за лошо.

Нормално е човек да се притеснява и да има едно на ум. По добре информиран и притеснен, отколкото невежа и заразен.

Неактивен osemnadeset

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #8 -: Август 17, 2011, 14:00:05 »
Имам следния въпрос,
мога ли да се ваксинирам сега срещу хепатит Б, след като вирусът може да бъде открит евентуално чак след 6 месеца.

Неактивен tedibon

• Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
« Отговор #9 -: Август 17, 2011, 16:49:11 »
Ако наистина е било вчера,има логика да се ваксинираш по-най-бързия начин!Дори и да не е била заразна спринцовката,превенцията е гаранция за спокойствие!

Поздрави,Тедибон

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #10 -: Август 17, 2011, 21:12:09 »
Здравей,
Има смисъл да се ваксинираш в първите 24-48 часа след евентуалното заразяване с хепатит B. Въпреки, че според мен вероятността да си се заразил, е много малка, препоръчвам ти и за твое успокоение, да си поставиш максимално бързо първата доза на ваксината за хепатит B. Не забравяй, че за пълна ваксинация за нужни три дози, които в твоя случай трябва да се поставят по бърза схема в период от 3 месеца (при стандартната ваксинация схемата се прави с три дози за период от 6 месеца).

Ето и цитат по темата от едно интервю с доц. Антонов, един от най-добрите специалисти по вирусни хепатити в България:
Цитат
Интервю с доц. д-р Кр. Антонов - Отзиви от конференцията на EASL - 2009 год.
...
Р. Русинов: Друг актуален въпрос, има доста случаи на пациенти с хроничен хепатит Б, при които при сексуален контакт се появява риск от заразяване на партньора. Последно имаше такъв случай със скъсан презерватив? Имаше притеснения, свързани с момичето. Въпросът е дали поставянето веднага на ваксина може да предотврати заразяване?
Доц. Антонов: Да, вируса се рантира. Ако има такъв инцидент, ваксината трябва да се сложи на същия или на следващия ден. Идеята е тя да изпревари процесът на репликация на самия вирус, като схемата за ваксинация е от бързите – 0-1-3 (веднага първа доза, втора доза – на 1-ия месец след първата, трета доза – на 3-ия месец след първата). Това се прави и в случаите на рисков контакт със заразен с остър хепатит А, например когато в един колектив има контакт с човек болен от хепатит А, трябва да се направи ваксина на всеки, който е бил контактен със заразения. Преди време, в такива случаи се прилагаше хиперимунен гамаглобулин. Идеята е организмът по-бързо да изгради имунитет, преди вирусът да успее да се размножи.

Р. Русинов: Да, това беше изнесено като информация във форума, но не беше потвърдено от специалист.
Доц. Антонов: Да, потвърждаваме го. При такъв инцидент се слага веднага ваксина, като вероятността да се получи някакво странично действие от прилагането и, е малка, като от друга страна вероятността да се изгради защита преди вирусът да се размножи, е много голяма.
И аз имах подобен случай - когато работех в Института по чернодробни заболявания в Лондон, се порязах на един нож, и се наложи да ме ваксинират още същия ден.

Р. Русинов: Значи ваксината трябва да се сложи най-късно до два дена след рисковия контакт?
Доц. Антонов: Да, защото всяко забавяне дава шанс на вируса да започне да се размножава, защото той много бързо се размножава, и затова слагането на ваксина засилва отговора на тялото към този белтък, а тъй като това са блокиращи тела, по този начин се блокира възможността на вируса да предизвика инфекция. В такива случаи и прилагането на хиперимунен гамаглобулин има изключително важен ефект. И ако той е наличен в България, при такива случаи, човек може да отиде, да си го купи и да си го сложи.
...

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен osemnadeset

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #11 -: Август 19, 2011, 11:41:57 »
Благодаря за взетото отношение,
вече си поставих първата доза от ваксината. Разбрах също че на всеки 5 години, трябва да си поставяш по една доза за възстановяване на имунитета.
А по отношение на хепатит А - вярно ли е че ако си го боледувал имаш доживотн имунитет или и тук имунитета трябва да се подсигурява с ваксина на определен период от време.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #12 -: Август 19, 2011, 12:33:07 »
Разбрах също че на всеки 5 години, трябва да си поставяш по една доза за възстановяване на имунитета.
Не, на всеки 5 години можеш да си проверяваш титъра на антителата (стойността на anti-HBs), за да видиш дали е паднал до много ниски стойности (под 10 mIU/mL), и само в случай, че е станал много нисък, да си поставиш една доза от ваксината (т.нар. бустерна доза). Има и друга теория, че веднъж след като си придобил имунитет след ваксинация, не е нужно да си слагаш бустерни дози (даже и да си с ниска стойност на антителата), защото имунната система има имунна памет и при възникването на инфекция, ще успее да се справи с нея. Според българските хепатолози обаче, препоръчително е хората да си слагат бустерни дози при падане на антителата под минималната стойност от 10 mIU/mL.

А по отношение на хепатит А - вярно ли е че ако си го боледувал имаш доживотн имунитет или и тук имунитета трябва да се подсигурява с ваксина на определен период от време.
Ако си преболедувал хепатит А, то в този случай придобиваш доживотен имунитет. Ако си придбил имунитет вследствие на ваксинация срещу хепатит А, то имунитета не е доживот, но доколкото знам, не е ясен периода, в който този имунитет е ефективен. Най-малкото би трябвало да е от порядъка на много години, поне 5-10. За твое успокоение, да уточня, че хепатит А не хронифицира, така, че дори и да се разболееш, ще се излекуваш в рамките на 6 месеца.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен osemnadeset

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #13 -: Август 19, 2011, 14:11:59 »
Радо, благодаря за отговора
за съжаление съм боледувал хепатит А като малък.
Вчера обаче се учудих от твърдението на лекаря, че е необходимо да си поставям 'напомнящи' ваксини срещу хепатит А. Може би не ме  е разбрал.

Неактивен anita

• Профил
« Отговор #14 -: Август 19, 2011, 14:17:32 »
Както е казал Ради, щом си боледувал от хепатит А имаш доживотен имунитет и няма нужда от ваксина.
Ваксината за хепатит Б по съкратената програма ли ще я слагаш?

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007