Автор Тема:  Кой хепатит хронифицира и кога преболедувал човек остава заразен за околните  (Прочетена 3745 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен SiT

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
Здравейте
Изчетох много неща от сайта, но не мога да се ориентирам все още. Та затова, реших да попитам, за да ми бъде обяснено на 'човешки' език.
Кой от видовете хепатит се хронифицира? Доколкото разбирам, и В и С.
Ако човек е прекарал някакъв вид хепатит преди години, излекуван е, след това възможно ли е да заразява. Или се заразява човек само от активен в момента хепатит. Разбирам, че ми е неясно питането, но имам контакт с човек, прекарал хепатит, незнам от кой вид все още, понеже ми е неудобно да питам. Дори не знам дали е изкарал остра форма или хронична, но доколкото разбирам, ако е прекарал остра форма вече е излекуван и не може да заразява други хора, просто трябва да пази повече себе си и да спазва специална диета. А хронифицирания е заразен? Правилно ли съм се ориентирала или кашата в главата ми става все по-голяма?
« Последна редакция: Август 24, 2011, 13:03:27 от Радослав Русинов »

Неактивен anita

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2988
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Здравейте
Кой от видовете хепатит се хронифицира? Доколкото разбирам, и В и С.

И двата вида могат да хронифицират. Вероятността от хронифициране на прекаран остър хепатит Б е минимална. При хепатит С хронифицират 80 % от случаите като при него много рядко се развива остра форма.

Цитат
Ако човек е прекарал някакъв вид хепатит преди години, излекуван е, след това възможно ли е да заразява

Не, не може да заразява като тук има една уговорка, че за излекуван може да се смята човек, който на 5-тата година е дал отрицателен ПСР. До тогава винаги има някаква вероятност вируса да се е върнал.

Цитат
Или се заразява човек само от активен в момента хепатит.
Вируса може да не е активен, но да е в минимално количесвто, но все пак  го има и може да се заразиш, но тук вероятността е по-голяма само за кръвен контакт.

Тук искам да ти кажа, че има семейства, в които само единия е с  хроничен хепатит Б, но другия не се заразил в продължение на много години.

Всеки случай е много индивидуален, но с хепатита шега не бива и е най-добре да се ваксинираш за хепатит Б.

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен SiT

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
Благодаря много за отговора.
Оказа се, че става дума за хроничен хепатит С. Изглежда, че той почти не се предава по полов път, ако правилно съм изчела .... Или?

Неактивен ivka81

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 608
  • генотип 1b
    • Профил
Вероятността да се предаде хепатит Ц по полов път е в малък процент при постоянни партньори,но не е невъзможно.По висок е процента на заразяване по кръвен път-операция,кръвопреливане,зъболекарски интервенции,процедури по татуиране,използване на обща игла при наркозависими,пиърсинг,маникюр. Като цяло е трудно да се установи точния момент на заразяване.Всичко е предположения.

Ивето

Не търси пътя!Отиди там, където го няма и остави следа....

Неактивен anita

• Публикации: 2988
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
Благодаря много за отговора.
Оказа се, че става дума за хроничен хепатит С. Изглежда, че той почти не се предава по полов път, ако правилно съм изчела .... Или?

Съвсем правилно си разбрала. Вероятността от зараза по полов път е 1 % и то ако има някакви кървящи ранички. Не се съдържа в телесните течности както е  при хепатит Б.

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
Да,
при всички положения хепатит С се предава много трудно по полов път.
В този форум има една-единствена двойка сексуални партньори, за която не е изключено да е преминала през такова заразяване, въпреки че не може да се провери, щото жената има антитела - т.е. карала е хепатит С, но няма натоварване и не може да се сравни поне генотипът с този на мъжа. Тази двойка ползва презервативи, което е шантаво, но...

Хроничният хепатит С не е шега работа и ако вероятността да те засегне теб по полов път е микроскопична, то вероятността да влоши качеството на и съкрати живота на партньора ти, ако не вземе мерки, е голяма. Тоест ако си в началото на връзка, трябва да знаеш, че задълбочаването й, ще доведе до сериозни неща. Хубаво е да си прецениш дали имаш сили и дали си достатъчно свързана емоционално с този човек, за да преминеш през това, или искаш да се оттеглиш още сега. Тук сме виждали безрезервно обичащи жени със златни сърца, които са оставали и са се справяли. Но понеже не във всяка връзка става въпрос за безрезервна и безусловна любов, ти давам повод за размисъл.

Дани
Hang in there.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007