Автор Тема:  Да вярвам ли на HCV-RNA - качествен тест за да съм сигурен, че не съм се заразил  (Прочетена 3079 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slim_shady

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
Здравейте,
На 8 септември 2011 ми дойде на гости приятел, който е болен от хроничен хепатит С (за съжаление вече и с цироза).
За лош късмет 2 часа по-рано доста си ожулих крака и по време на срещата имах драскотини по ожуления крак.
След като той си замина прочетох как е възможно да се предаде веруса и се уплаших (хипохондрик съм).
На 20 септември 2011 си ми жзеха кръв за HCV - RNA - качествен тест в лаборатория CIBA - Русе. Заради поредицата от празници тогава кръвната проба беше тествана на 26 септември - отрицателен резултат.
От 22 октомври ми се струва, че урината ми е тъмна и определено имам тежест в дясно (длния край на реброто).
Въпросите ми са:
1. Надежден ли е отрицателения резултат от HCV - RNA - качествен тест за кръв на 11-12 ден от предполагаемата експозиция (заразяване)?
2. Проблем ли е, че кръвната проба е престояла в лабораторията 6 дни - вирусът на хепатит С "живее" ли в кръвта извън тялото толкова време?
3. Чудя се да си правя ли повторен HCV - RNA - качествен тест?

Поздрави!
« Последна редакция: Октомври 21, 2011, 00:04:29 от Радослав Русинов »

Неактивен eli13

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1190
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: Да вярвам ли на HCV - RNA - качествен тест
« Отговор #1 -: Октомври 20, 2011, 23:09:53 »
Поне на няколко от въпросите мога да ти отговоря.
Първият е, че в лабораториите кръвните проби за този тест се съхраняват /или би трябвало/ при специални условия и резултатът би следвало да е надежден и след повече време. Пример - правила съм доста от тези изследвания в болницата "Св.Иван Рилски" в София, като много пъти са излизали не на 6-тия, а на 10-тия, 14-тия и пр. ден в зависимост от това колко проби имат. Просто това е скъпа техника и не я задействат за 1-2 проби, но за тази лаборатория е сигурно, че съхранява правилно пробите.
Според мен теорията ти за заразяване е напълно абсурдна. Можеш да се успокоиш. Прочел си, че трябва да е налице кръвен контакт, т.е. нараняването само у теб е недостатъчно. Пък и е било повърхностно. Бъди спокоен.
Иначе доколкото ми е известно ако вирусът хронифицира, се засича след 6 месеца, но тук трябва да ме потвърдят по-подготвени хора.
Според мен не си болен от хепатит С отпреди /иначе тестът щеше да го покаже/, а при този случай няма как да си се заразил. Спи спокойно!

Неактивен qiqi

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 845
    • Профил
  • Резултати: Успешнo
« Отговор #2 -: Октомври 20, 2011, 23:21:16 »
Според мен кахърите ти са безпочвени.
Като се чудиш дали да си направиш втори тест, по добре го направи след 6 месеца.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #3 -: Октомври 21, 2011, 00:03:37 »
Здравей и от мен!
И аз като другите, мисля, че шанса да си се заразил е много малък и почти нулев.
Това, че си имал охлузвания по крака не значи, че си се заразил. Заразяването може да стане само при контакт кръв-кръв, т.е. твоята кръв трябва да влезе в контакт с кръвта на твоя приятел. Доколкото разбирам от разказа ти, твоя приятел не е имал никакви рани, нито му е текла кръв. Освен това, не забравяй една важна подробност - това, че имаш нараняване, не значи че заразяването може да стане толкова лесно. Трябва да имаш открита рана, т.е. рана, която току-що се е отворила. Ако е минало известно време, тя вече не е открита рана.
По другите въпроси:
1. Надежден ли е отрицателения резултат от HCV - RNA - качествен тест за кръв на 11-12 ден от предполагаемата експозиция (заразяване)?
По принцип HCV РНК изследването става положително 1-2 седмици след заразяването. Така, че за да разчиташ на това изследване, трябва да го пуснеш поне 15-20 дена след евентуалното заразяване.

2. Проблем ли е, че кръвната проба е престояла в лабораторията 6 дни - вирусът на хепатит С "живее" ли в кръвта извън тялото толкова време?
От току-що взетата кръв се приготвя кръвен серум. Този кръвен серум е с голяма трайност и може дори да се съхранява години. Именно чрез използването на кръвен серум се прави ПСР изследването. За малко повече информация за ПСР технологията и за това как се приготвя кръвния серум, можеш да прочетеш това интервю: Интервю с д-р Анета Иванова - Лабораторна диагностика на хронични вирусни хепатити и възможностите на лабораторията по молекулярна диагностика на УМБАЛ "Св. Иван Рилски".

3. Чудя се да си правя ли повторен HCV - RNA - качествен тест?
Ако искаш да си спокоен, то можеш да си пуснеш още един ПСР, тъй като вече е минал месец след евентуалното заразяване.

Но на мен пак нещо ми се губи - има ли конкретна случка по време на гостуването на приятеля ти, при която да е възможно да е станало заразяване? Защо реши, че си се заразил, може би трябва да разкажеш малко повече детайли.

От 22 октомври ми се струва, че урината ми е тъмна и определено имам тежест в дясно (длния край на реброто).
Много малка част от хората, заразени с хепатит C развиват остри симптоми. Така, че това не е най-характерното като симптоми, което можеш да очакваш след едно заразяване. А тези симптоми, които имаш, може да са причинени от нещо друго, да не говорим, че може и да си внушаваш. Когато се заразих с хепатит C, развих остри симптоми, и мога да те уверя, че няма казус "струва ми се, че урината ми е тъмна" - урината ти става толкова тъмна, че няма как да се съмняваш в това дали е променила цвета си, или не.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен slim_shady

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Здравейте!
Благодаря ти отговорилите.
Цитат
Но на мен пак нещо ми се губи - има ли конкретна случка по време на гостуването на приятеля ти, при която да е възможно да е станало заразяване? Защо реши, че си се заразил, може би трябва да разкажеш малко повече детайли.
Не, нямаше случка, която да се определи като рискова, но заради симптомите описани в първия пост се притених (пък и имам лабилна психика на тема здраве).

Пожелавам ви успешен ден!

Неактивен slim_shady

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Здравейте отново,
Дано не досаждам. Пуснах си стандартните биохимични изследвания. Гледам, че са в нормите, но може ли някой с повече опит да ги коментира.
Поздрави!

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
Как да коментираме кръвни изследвания, които са в нормата на човек, който не е диагностициран с никакво заболяване и няма симптоми на заболяване :smile:
В този случай коментара е  "нищо ти няма"  :pardon:

Мисля, че няма за какво да се тревожиш. Ако искаш да си напълно спокоен, можеш да пуснеш сега един ПСР, или след няколко месеца тест за антитела (anti-HBs).

Поздрави,
Радо
« Последна редакция: Октомври 24, 2011, 11:04:01 от Радослав Русинов »
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007