Автор Тема:  Какви маркери трябва да си пусна преди ваксина срещу хепатит Б?  (Прочетена 6900 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DK

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 11
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
Здравейте!
 Интересувам се какви маркери е необходимо да си пусна преди да си направя ваксина за Хеп. Б! Минах през ужаса на съмнение за Хепатит Б, след което се установи лабораторна грешка, но съм много наплашена от тази болест! Бременна съм в трети месец и искам да знам, мога ли да се ваксинирам по време на бременност или кърмене, или трябва да изчакам след раждането и кърменето и тогава да си поставя ваксина?
 При рутинни изследвания в една известна с чести грешки при изследванията, но много посещавана въпреки това лаборатория, ми излезе положителен резултат за HBsAg със стойност 5,9,  със забелжка отдолу, че е препоръчително изследването да се повтори, поради съмнение за грешка. Докато намеря къде да си го изследвам пак, изчитайки всички факти за самата болест, преживях някакъв ужас, поради и без това изострената ми от бременността чувствителност, приех го много тежко. Преди година и половина родих първото си дете и при тогавашните изследвания имах отрицателен резултат за австралийски антиген.  Друг е въпросът, че задължителните изследвания на бременните относно хепатитите, според мен изобщо не са достатъчни, и трябва да се правят и малко преди раждането, не само в началото на бременността. Вече си мислех от къде може да съм се заразила-при раждането ли или при редките ми посещения при зъболекар? ( Имат ли зъболекарите надеждни препарати, които убиват хепатит Б?). Повторих изследването във ВМИ и се оказа, че там вирусоложката е същата, която се подписва под изследването в лабораторията, но тук тя работи по ръчен метод, а в лабораторията го изследват по механичен. Прие ми случая насериозно, тъй като се чухме предварително по телефона и разбра, че съм бременна. Доброволно ме изследва и за Хеп. Ц и ме увери на 100%, че не съм болна от нито едното от двете. Обясняваше как механичният начин в тази лаборатория често правел грешки, особено при бременни, тъй като хващал някакъв белтък. Както и да е, успокоих се доста, докато гинеколожката ми не ме свали на земята, отнасяйки се с мен като с болна и обяснявайки ми как ще ми слага гамаглобулин и на бебето като се роди(тези неща и без това максимално ги бях проучила, но все пак имах уверението, че не съм болна). Аз стоях втрещена, и питах защо-имала съм 2 противоположни резултати и по-вероятно било да се потвърди че съм болна.  Ако се изследвам пак да съм си изследвала и HBеAg, защото можело той да е положителен и да имам остър хепатит, не било важно само HBsAg. Съвсем се обърках и веднага хукнах към трета лаборатория, за да си пусна всички възможни маркери(платено-никой не ти дава направления, и пръснах към 100 лв, заради тази лабораторна грешка!), въпреки, че не бях много наясно кое за какво е (смятам, че и  самата АГ не е!). Още повече ме ядосва това, че гинеколожката ми смята, че Хеп. Б се предава само по полов път и на няколко пъти ми го намекна, въпреки обясненията ми, че е невъзможно при мен, тъй като мъжът ми е ваксиниран преди 4-5 години! Пропуснах да кажа, че си изследвах и АСАТ-15 и АЛАТ-41.
 И така изследванията ми от третата лаборатория са следните:
Хепатит В (HBsAg)     (-) отрицателен
anti-HBsAg    <5.0    mIU/ml    референтни за anti HBsAg < 9 oтр.; 9 - 11 граничен; > 11 пол.
anti HBc total    неготов    (от тук ще разбера, дали изобщо някога съм карала хепатит Б, нали?)
HBeAg    (-) отрицателен
 Тъй като съм родена '85 година и не си намерих имунизационния паспорт, исках да знам дали съм ваксинирана, но според изследванията май не съм, нали?
Въпросът ми е, тези маркери достатъчни ли са преди ваксина? Със сигурност пак ще ги повторя като дойде време да се ваксинирам ,тъй като съм почти сигурна, че сега едва ли е добре, докато съм бременна!
Благодаря ви предварително!
Искам да ви поздравя за страхотния сайт и форум, от които можеш да научиш почти всичко за самата болест, стига да се интересуваш и в които можеш да споделиш с хора, които ще те разберат!  :flowers:
« Последна редакция: Януари 25, 2012, 19:10:16 от Радослав Русинов »

Неактивен DK

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
 Сега прегледах поста на Микс по-надолу и какво се оказва-че дори да ти излизат отрицателни необходимите маркери е възможно да имаш Хеп. Б!!! Ами това значи ли, че е най-надеждно да си пуснеш ПСР преди ваксиниране? А ако човек с отрицателни маркери се ваксинира и се оказва, че е бил болен? Какво става, когато болен човек си сложи ваксина? Опасно ли е? Съвсем се обърках, наистина! Дано моят случай действително е лабораторна грешка, постоянно ме гложди отвътре... :scream:
 Ако човек има отрицателни маркери, и е в начален стадий на разболяване, след колко време е препоръчително да си пусне пак маркерите, след колко време е вероятно да си покажат, че носи Хеп. Б? Съжалявам за многото въпроси, но все са ми в главата!

Неактивен Орфей

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 656
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Объркал те е един още по-объркан от теб наш съфорумец, ако мен питаш  :smile:.
Всичко ще е наред с теб и бебето. Ето тук са написани неща за ваксините:

http://www.hepactive.org/content/articles/prevention_and_transmission/prevention_and_immunostimulation

И ако ти е отрицателно В-то, то няма как да го имаш и точка по въпроса.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
Здравей,
Нищо не налага да си правиш ваксина за хепатит B, освен паниката, която те е обхванала. Ваксина за хепатит B би могла да се приложи на бременна жена в случай, че е имало инцидент, при който може да е станало заразяване - само тогава. Препоръчвам ти да не си слагаш ваксина сега. И имай предвид, че трябва да се консултираш с хепатолог, ако все пак решиш да я слагаш.
За всички въпроси, касаещи хепатита се консултирай с хепатолог, и дори не с чист гастроентеролог, а още по-малко с гинеколожката ти.
Пожелавам ти лека и спокойна бременност!

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен DK

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Благодаря ви много за куража!  :flowers:
И последният маркер излезе отрицателен (анти ХБц тотал). Мисля след около 3 месеца пак да проверя, може би точно този маркер е най-подходящ при съмнение, нали? И ако пак излезе отрицателен вече се спирам дотук! Но какво тогава е обяснението за случая на Микс? Според вас кой маркер е най-подходящ да си изследвам към 6ти месец на бременността, тотала или ХБсАБ? Днес гинекологът (на частно, а не тази АГ от женската консултация...) ми каза категорично да не си слагам никакви ваксини по време на бременност и кърмене, така че това се отлага засега във времето! Хубава вечер!  :smile:
« Последна редакция: Януари 26, 2012, 09:10:45 от Радослав Русинов »

• Профил
    • My Home Page
Здравей,
Ето от тази статия можеш да видиш какви изследвания кога стават положителни: Диагностика на Хепатит В.
Според мен за момента нямаш никакви основания да си мислиш, че си с хепатит Б. Както виждаш от графиката, дори и да приемем, че сега си в някакъв начален период след заразяването (и съответно изследванията са ти отрицателни), то в рамките на 2-3 месеца поне едно (или няколко от тях) ще стане положително. Така, че продължи да се следиш, както и следи чернодробните си ензими (АЛАТ и АСАТ), за твое спокойствие. Твоят случай не съвпада напълно със случая на Микс, най-малкото защото тя има история на заболяването в семейството и - баща и също е с хепатит B. Освен това си в началото на бременността и имаш време да се проследиш и да реагираш, ако случайно изследванията станат положителни. Някакъв вариант е да си пуснеш ПСР както Микс, но е безмислен според мен, просто изчакай 2 месеца и всичко ще се изясни.
И дори и да приемем най-лошия вариант, който си представяш - да се разболееш от хепатит Б по време на бременността, виж какво значи това за теб. Публикувам информация от нашата статия Хепатит B и бременност:
Цитат
Бременност (Пренатален период)

Остър хепатит B по време на бременността

Клиничното протичане на хепатит B при бременни е както при небременни жени. Острата HBV инфекция по време на бременността изглежда, че не променя сериозно нормалното протичане на бременността. Бременността не предразполага към хронифициране. При пациентки с документиран остър хепатит B, бременността не се свързва с повишена смъртност или тератогенност, като HBV инфекцията не би трябвало да е причина за прекъсване на бременността.

Рискът от заразяването на плода е свързан с времето, когато възникне острата HBV инфекция. Острата инфекция на майката по време на третия триместър на бременността подчертано увеличава риска от вертикално предаване на вируса. Около 50% от децата, родени от майки, прекарали остър хепатит B по време на бременността, са инфектирани, като този процент се повишава на 70-80% при преболедуване в третия триместър на бременността.

Всички новородени, независимо от времето, по което е възникнала инфекцията на майката с HBV, трябва да получат пасивно-активна профилактика. За повече информация, вижте частта Профилактика за предпазване от перинатално предаване.

Важно е да се отбележи, че 75% от инфектираните с хепатит B лица не развиват клинична картина на остър хепатит B. След заразяването при тези лица чернодробните ензими не се повишават и те нямат никакви симптоми, като изчистването от вируса при тях става благодарение на добрата им имунна защита. В този смисъл е възможно бременна жена да се зарази с хепатит B, като имунната и система се пребори с вируса, но без да развие клинични симптоми на заболяването. Затова е важно на всички новородени да се прави профилактика за предпазване от перинатално предаване на вируса.
...

За бременността ти е много важно да бъдеш спокойна и да нямаш стресови ситуации, така че се успокои, продължи да се следиш и винаги внимавай кой лекар за какво заболяване ти дава съвет - ако това не е неговата специалност, задължително отиди при лекар-специалист, и то изявен и доказан в дадената област, и слушай неговите съвети.

Поздрави,
Радо

Неактивен DK

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Благодаря много за съветите! И аз мисля да не си пускам този ПСР, мъжът ми вече си мисли, че съм се психирала и търся под вола теле, но аз просто искам да съм сигурна, че всичко е наред. Така че след 2 месеца наистина ще си пусна нови изследвания, но се чудя кои маркери са показателните. Пак същите ли да си пусна или е достатъчно 1 маркер, който ще ми покаже? Тази зависимост вярна ли е?
Серологични маркери за контакт с вируса на Хепатит В

Серологичен маркери за контакт с вируса е total anti-HBc (IgM и IgG).
    Отрицателен тест показва липса на предходна инфекция с HBV и така се изключва възможността за настояща инфекция.
    При положителен тест е необходим и тест за anti-HBs и HBsAg, които ще покажат активна инфекция или изграден имунитет. Ако по-късно се потвърди присъствие на anti-HBe, HBeAg или anti-HBc (IgM) - това е показател за развитие на заболяването.
    Anti-HBs трябва да бъде изследвано отделно когато целта е да се установи имунологичния статус срещу HBV инфекция – дали човекът е бил ваксиниран или не.
Алгоритъм за Серологична диагностика на HBV

Anti-HBc (total)

Anti HBc (total) (+)        : имало е или има в момента контакт с HBV.

При Anti HBc (total) (+)  се изследват:
                                                      (отминала) инфекция.

•           (+)                    (-):           : текуща HBV инфекция.

При HBsAg (+)   anti-HBs(-) се изследват:

Съжалявам, не намерих линкът от където съм си го копирала, но е от вашия сайт. Ако е вярна тази зависимост, достатъчно ли е след 2 месеца да си изследвам total anti-HBc? Сега като погледнах и графиката, май е по-добре и HBsAg да проверя.

Неактивен Орфей

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 656
    • Профил
Тоталният е пре-пре-достатъчен! Имаш късмет, че не си за нашия сайт! Аз те съветвам да минеш към много по-оптимистични сайтове за малките бебета и майките им  :flowers:

Неактивен DK

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
 :flowers: Благодаря много!
Успокоявам се за момента и си пускам след 2 месеца тотала за проверка!
Благодаря на Бог, че се разминах само с това, наистина! Пожелавам на всички здраве и успехи!  :smile:

• Профил
    • My Home Page
Трябва да гледаш графиката от статията за диагностиката. Първото изследване, което става положително (ако изключим HBV ДНК), e HBsAg. Така, че най-добре се изследвай и за него. Примерно една комбинация от HBsAg и anti-HBc total е добър вариант.

Поздрави,
Радо

Неактивен DK

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Да, и аз като я разгледах така си помислих. За по-сигурно и двата ще пусна  :doubleup: Благодаря ви още веднъж за ориентацията!!!  :smile: А това че анти ХБсАБ ми е отрицателно и < 5 , значи ли, че не съм ваксинирана или е възможно да съм била ваксинирана, но просто ваксината вече да не действа? Или няма как да се разбере?

• Профил
    • My Home Page
Това изследване само показва, че никога не си се сблъсквала с вируса. Ако беше положително, това можеше да значи или че си се излекувала спонтанно, или че имаш хроничен хепатит Б. В случая отрицателния резултат означава, че никога не си срещала с вируса.
Ако искаш да разбереш дали си се ваксинирала, трябва да знаеш резултата и от anti-HBs изследването. При комбинация от отрицателен резултат от anti-HBc total изследването и положителен резултат от anti-HBs, това ще означава, че си се ваксинирала и никога не си се сблъсквала с вируса. Ако anti-HBc total е отрицателно и anti-HBs е отрицателно, това ще означава, че никога не си се сблъсквала с вируса и най-вероятно никога не си се ваксинирала (по принцип има вероятност ако си се ваксинирала преди много години, anti-HBs да спадне до стойности, които се водят отрицателни, но това все пак е специфичен случай).

Поздрави,
Радо

Неактивен DK

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Аз имах предвид anti-HBs  :smile:, но понеже не ми работи латиницата, не съм се изразила добре. Но все пак разбрах от обяснението ти, най-вероятно не съм била ваксинирала, щом ми е под 5 и е отрицателно, въпреки, че според майка ми не е възможно, но все пак дори и да съм ваксинирана са минали 27 години, така че сигурно са ми спаднали антителата.

• Профил
    • My Home Page
Новородените се ваксинират задължително срещу хепатит Б от 1993 година насам. Шом си родена преди 1993 година, то никой не може да ти гарантира, че някога си била ваксинирана (освен ако родителите ти изрично не са поискали да те ваксинират). Освен това, ваксината за хепатит Б се е появила в началото на 80-те години, най-вероятно и в България би трябвало да се е появила също по това време, но със сигурност не са били много разпространени. По-голяма масовост има след 1986 година, след второто поколение на ваксината.
А щом в съзнателния си живот също нямаш спомен да си ваксинирана, и щом anti-HBs ти е по-малко 5, то най-вероятно не си била ваксинирана никога.

Поздрави,
Радо

Неактивен DK

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007