Автор Тема:  Дискриминация от стоматолози спрямо болни от хепатит C  (Прочетена 12370 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Buba

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 300
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Неуспешно
  • Статус: Хроничен хепатит C
Да – и аз осъзнах, че поне в това отношение съм, защото ако не бях прочела такива истории за дискриминация тук,  щях да остана със заблудата, че поведението на моите лекари е обичайното.
От друга страна човекът ми обясни, че тези вируси са много неустойчиви на външна среда и химикали, и умират почти веднага извън кръвта.  Понеже е образован и знае учудващо много за хепатита се надявам да е прав. Има си специален крем  унищожаващ вируси и бактерии, с който си маже ръцете, когато  работи (който може и да е скъпичък, не отричам, то и аз не плащам малко като го посещавам) , и де факто ако няма рани на ръцете, дори и без ръкавици опасността за зъболекаря е почти никаква. Най-важното е да се дезинфекцират правилно зъболекарските уреди за да се предпазят следващите пациенти.
Преди хората бяха прекалено непредпаливи и невежи по отношение на хепатита, а сега имам чувството, че и от тези страховити реклами на васкини за хепатит по телевизията станаха параноични, макар и все така невежи.

Неактивен tedi

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1168
    • Профил
  • Резултати: Успешнo
• ''Нарушаване правата на здравноосигурените лица
При нарушаване на права на задължително здравноосигурените лица, свързани с оказана медицинска и дентална помощ от лекари, лекари по дентална медицина или от лечебни заведения за болнична помощ, сключили договор с Националната здравноосигурителна каса, гражданите имат право да подават писмени жалби до директора на съответната районна здравноосигурителна каса по местоживеене (РЗОК) или до Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) – София 1407, ул. „Кричим” № 1. За изясняване на фактите, изложени в жалбата, се назначава проверка по документи на изпълнителя на медицинска помощ или на лечебното заведение, като жалбоподателят задължително се уведомява за резултатите''.

http://www.nhif.bg/web/guest/patients

А това е телефона 0800-14-800 на Здравно-информационния център, там отговарят на всички въпроси на гражданите и може би биха дали още насоки.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
Мария, можем заедно да напишем жалба, която да подадеш в местното РЗОК, а отделно ние можем да подадем сигнал до Български зъболекарски съюз.
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен MARAQ83

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 90
    • Профил
Не съм се замисляла за това,а и мина време от октомври месец.И как ще докажа че ми е отказана дадена услуга?

Неактивен tedi

• Публикации: 1168
    • Профил
Ми щом тогава са ти отказали, те ще го направят пак. Обаждате се на 'Господари на ефира' и те ще подсигурят скрити камери, и те така.... :smile:
Брей, свикнахме медиите да е институцията, която ни разрешава проблемите, заеби. Ма така е, като тая смешна държава за нищо не става.

Неактивен Лорей

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 649
    • Профил
Категорично подкрепям Теди, че може да се потърси съдействие от медиите.
Какво е депресия? Да си купиш обръч и да ти стане.

• Профил
    • My Home Page
Мария, в близките дни ще имаме яснота как е най-добре да се постъпи и ще ти пишем.
За момента това, което ти постигна с това, че говориш открито за проблема, е че тези 3-ма зъболекари вече са известни в Интернет. Тази тема излиза на първо място при търсене на "дискриминация зъболекар".  :congrats:

Поздрави,
Радо

• Профил
    • My Home Page
След обсъждане с няколко души, които имат добър поглед върху проблеми с дискриминацията, това, което мога да те посъветвам е че трябва да се подадат жалби. Жалби до всички възможни институции, ето списъка, който предлагам:
- жалба до съответната Регионална здравна инспекция (РЗИ). Списъкът с телефони и контакти на всички РЗИ може да се вземе от сайта на Министерството на здравеопазването: Регионални здравни инспекции (РЗИ)
- жалба до Комисията по професионална етика към Българския Зъболекарски съюз
- жалба до Регионалната здравноосигурителна каса (РЗОК)
Жалбата трябва да е свободен текст, като в нея трябва да уточниш кога и кой зъболекар ти е отказал достъп до зъболекарски услуги. И също трябва да напишеш името си.
Ако искаш, ние бихме могли да ти съдействаме в подготовката и написването на жалбите (тук съм сигурен и че Ели би могла да помогне с написването на самия текст), но най-правилното е ти да ги подадеш.
Пиши какво мислиш и какво си решила.
Ако искаш директен контакт със сдружението, пиши на имейл hepactive@hepactive.org

Поздрави,
Радо

Неактивен eli13

• Публикации: 1190
    • Профил
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
Разбира се, че ще напиша.
Отсега ви казвам, че всеки от вас, на когото се случи да бъде дискриминиран на здравословен признак и/или не получи следващите му се компетентна медицинска помощ и съответно хуманно отношение или бъде неоснователно отхвърлен или забавен за отпускане на лечение от ЗОК, може да разчита на професионалната ми помощ напълно безплатно.
Не се оставяйте да бъдете третирани неподобаващо, да ви си внушават чувство за вина или комплекси.
Нека не допускаме и лицата, които са го направили, да формират чувство на безнаказаност и да продължават противозаконните си и неморални практики за в бъдеще.

Неактивен anita

• Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2988
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
Браво, Ели! :clap:
Форума ни имаше нужда от човек като теб, който професионално да ни съветва как да постъпим и как да си търсим правата.
Забелязала съм, че когато си информиран и си потърсиш правата подхода към личността ти става съвсем друг и не те имат за втора ръка човек.

Неактивен preslav1980

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 261
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: В момента съм на лечениe
Ох и на мене ми предстой да отида на зъболекар декември месец преди да започна лечението си с интерферончо. Отворил ми се е един кратер на горен ляв 2-ри зъб. От колегиална гледна точка ще кажа че съм с хепатит С и то не защото трябва а защото съм отговорен и коректен към обществото. Да се надяваме че няма да ме изхвърлят като мръсно куче  :oops:

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007