Автор Тема:  Умерена хепатомегалия вследствие на стеатохепатит (НАСХ) при дете с хепатит B  (Прочетена 23504 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lina

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 51
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
Здравейте!
Какво е вашето мнение за диагнозата - умерена хепатомегалия от типа НАСХ (неалкохолен стеатохепатит) при дете носител на вируса на хепатит Б.
Детето е с нормални АСАТ И АЛАТ.
Лекарят го отдава на предпубертетски синдром, в който децата растат по-буйно. Детето е с наднормени килограми.
Възможно ли е и да е от прием на кортикостероиди?
Благодаря!

Копие на оригиналния пост:
Цитат
какво е вашето мнение за умерена хепатомегалия по типа НАСХ при дете носител на вируса на хепатит б,с нормални АСАТ И АЛАТ,лекарят го отдава на предпубертетски синдром,в който децата растат по буйно,детето е с наднормени килограми.възможно ли е и да е от прием на кортикостероиди.благодаря.

Пост, редактиран от модераторите, поради неспазване на правилата за използване на форума!
« Последна редакция: Април 02, 2012, 08:40:33 от Радослав Русинов »

Неактивен Орфей

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 656
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Здравей! Дай ни още малко по-подробна информация.
На колко години е детето, откога носи вируса, пие ли някакви лекарства? Някакви други изследвания пускани ли са му? Какви кортикостероиди и колко време е приемало?

Неактивен lina

• Немедицинско лице
    • Профил
Детето е на 7 години, носител е на вируса на хепатит Б. Никога досега не е провеждано лечение.
Детето е с нормални АСАТ - 35 и АЛАТ - 40. АЛАТ е леко завишен, но е бил и по-висок.
Докато бяхме в Испания (там живеехме) казваха, че няма нужда от лечение за момемта.
Детето пролет и есен прави бронхит и тук в България ни изпратиха при пулмолог, която веднага и изписа Симбикорт, Зодак, Монтелукаст, и Екозал. Възможно ли е в тях да е причината за тази умерена хепатомегалия? Това казаха - умерена хепатомегалия по типа НАСХ, което отдават не на вируса, а на килограмите - детето е 35кг.
Изписа Урзофалк да пие 2 седмици, но още не съм го дала.

Цитат
детето е на 7 год.носител е на вируса на хепатит б,никога до сега не е провеждано ле4ениедетето е с нормални АСАТ 35,АЛАТ 40,Алат е леко завишен,но е бил и по висок,докато бяхме в испания ,там живеехме казваха 4е няма нужда от ле4ение за момемта.детето пролет и есен прави бронхит и тук в българия ни изпратиха при пулмолог ,която  веднага и изписа СИМБИКОРТ,ЗОДАК,МОНТЕЛУКАСТ,ЕКОЗАЛ.възможно ли е да е тях тая умерена хепатомегалия.това казаха умерена хепатомегалия по типа насх,което отдава не на вируса,а на килограмите.детето е 35кг.изписа урзофалк да пие 2 седмици,но още не съм го дала.

Пост, редактиран от модераторите, поради неспазване на правилата за използване на форума!
« Последна редакция: Април 08, 2012, 23:51:15 от Радослав Русинов »

Неактивен Орфей

• Немедицинско лице
    • Профил
Да. Ясно. Аз не съм специалист, но доколкото знам някой деца родени с вируса на хепатит Б го изчистват сами, но голяма част от тях го хронифицират, въпреки че е възможно вирусът да не атакува черният дроб, поради това че си е там от самото начало. Въпреки това ниските нива на АСАТ и АЛАТ не значат пряко, че черният дроб не е увреден, а само че вмомента не тече процес на увреждане. Ако не е правена Ви препоръчвам да направите консултация с хепатолог. Сега къде е детенцето - в България или в Испания? То от раждането си ли е носител на вируса, т.е. майката носител ли е на вируса? За повишеното тегло - най-вероятно нещо не е наред с хормоните на детето и е добре да се проведе консултация с ендокринолог.
Тези две консултации може да се окажат животоспасяващи и е добре да ги предприемете, ако още не сте.

Неактивен lina

• Немедицинско лице
    • Профил
Вече сме в България. Да, редовно я следи детски гастроентеролог в Стара Загора.
Не бих казала, че има проблем с хормоните, защото на детето се пускат подробни изследвания. Още повече, че докато бяхме в Испания никой не е споменал за такъв проблем и аз им се доверявам. Не смятам и че детето е с наднормени килограми, че е по едро - да.
Хепатитът съм и го предала аз въпреки поставени ваксини и имуноглобулин. От раждането е с него.

Цитат
ве4е сме в българия,да редовно я следи детски гастроентеролог в стара загора.не бих казала 4е има проблем с хормоните ,защото на детето се пускат подробни изследвания ,още пове44е докато бяхме в испания никой не е споменал за такъв проблем и аз им се доверявам.не смятам и 4е детето е с нсаднормени килограми,4е е по едро да.хепатита и го предавам аз въпреки поставени ваксини и имуноглобулин.от раждането е с него.

« Последна редакция: Април 08, 2012, 23:53:34 от Радослав Русинов »

Неактивен anita

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2988
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
Лина, съвета на Орфей не е за пренебрегване. Много често хепатита е  свързан със щитовидната жлеза. Много хора във форума имат проблеми със жлезата. Аз не бих разчитала само на лекарите да ви насочат. Много рядко се случва някой да го направи освен ако проблема не е много рязко изразен. В тази връзка като говориш за подробни изследвания би ли ги споделила кои са те?  Така повече хора биха се включили с мнения.
Пускани ли са някога ТСХ и ФТ4? Това са изследванията за щитовидната жлеза.

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Орфей

• Немедицинско лице
    • Профил
Лина, ти си написала най-горе, че дъщеря ти е с наднормени килограми, затова така казах и аз.
Аз бих те посъветвала да се консултирате някой от лекарите хепатолози в София.

Неактивен Vancheto

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1558
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
ве4е сме в българия,да редовно я следи детски гастроентеролог в стара загора.не бих казала 4е има проблем с хормоните ,защото на детето се пускат подробни изследвания ,още пове44е докато бяхме в испания никой не е споменал за такъв проблем и аз им се доверявам.не смятам и 4е детето е с нсаднормени килограми,4е е по едро да.хепатита и го предавам аз въпреки поставени ваксини и имуноглобулин.от раждането е с него.
В Стара Загора няма читав гастроентеролог, камо ли детски такъв.
В Стара Загора няма детски гастроентеролог.
Най-близкия град до Стара Загора, в който има детски гастроентеролог е Пловдив.
Съветвам те да си запишеш час за д-р Лазарова в болница Токуда София.
Ваня
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен lina

• Немедицинско лице
    • Профил
Правени са изследвания в Испания, които тук даже не пускат. Пускали са дори туморни маркери.
Моят въпрос беше - какво е мнението ви за умерената хепатомегалия, някой има ли подобен проблем, а не да се гадае дали има проблем с щитовидната жлеза?
За какво се изписва Урзофалк, ако не го дам проблем ли е?
Иначе съм се ориентирала при доц. Желев. Пускани са винаги холестерол, триглицериди, всичко необходимо.
И също така попитах - възможно ли е да вредят кортикостероидите на черния дроб.

Цитат
правени са изследвания в Испания,които тук даже не пускат.Пускали са дори туморни маркери.моя въпрос беше какво е мнението ви за умерената хепатомегалия ,някои има ли подобен проблем,а не да се гадае дали има проблем с щитовидната жлеза.За какво се изписва Урзофалк,ако не го дам проблем ли е.Ина4е съм се ориентирала при ДОЦ.ЖЕЛЕВ.Пускани са винаги холестерол,триглицериди,вси4ко необходими.И също така попитах възможно ли е да вредят кортикостероидите на 4ерния дроб.

« Последна редакция: Април 08, 2012, 23:55:20 от Радослав Русинов »

Неактивен Орфей

• Немедицинско лице
    • Профил
Всички лекарства малко или много натоварват черния дроб - най-вероятно и хормоните (кортикостероиди) са така. Но понякога не може без тях. На мен ми звучи важно да купиш предписаният Урзофалк, той е даден на детето за превенция. В листовката прочетох:
"За симптоматично лечение на първичната билиарна цироза при условие, че няма декомпенсация на чернодробни функции следствие чернодробна цироза".

Неактивен lina

• Немедицинско лице
    • Профил
Благодаря за мнението!
« Последна редакция: Април 08, 2012, 23:55:37 от Радослав Русинов »

Неактивен lina

• Немедицинско лице
    • Профил
Всъщност колебая се за Урзофалк, защото според хепатолог, редно би било да заложим на диета и спорт - по принцип не би и навредил.
« Последна редакция: Април 08, 2012, 23:56:05 от Радослав Русинов »

Неактивен irka

• усмихната
  • Публикации: 735
    • Профил
  • Вид лечение: Телапревир + пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
lina по въпроси свързани с Хепатит В не съм компетентна, но бих се вслушала в съвета на Ванчето, защото тя е!  Потърсете лекарско мнение от специалистите гастроентеролози в София.

Не виждам какво пречи да пуснете едно ТСХ за всеки случай. Много лекари не се сещат да пускат това изследване на децата, но ето на мен ми откриха проблеми с щитовидната жлеза на 16г. Имам и Хепатит С, и двете не се знае от кога ги имам, така че прави са потребителите които са те насочили да направиш това изследване на дъщеря си. От дете винаги съм вървяла по-едра и съм имала проблеми с кг.

Другото което е, аз имам дъщери на 8г. и на 6г и половина.  8 годишната е 26кг. съвсем нормално "сложено" дете, без да е слаба, не е и пълна. По-малката, която ще направи 7г. след 4 месеца е 20кг.  /но тя е доста слабичка по принцип/. 35кг за дете на тази възраст са си множко, както и да го погледнеш.  Може на теб да не ти харесва и да не искаш да приемеш това, но по-добре вземете мерки за килограмите й. Спорт, диета - нещо което е удобрено от лекар запознат със състоянието й.

Поздрави.

Неактивен lina

• Немедицинско лице
    • Профил
Така е съгласна съм, за което благодаря! И не е че не ми харесва, аз виждам и разбирам ситуацията, но тук никой не ми отговори на въпроса!
Благодаря на всички за компетентността!
« Последна редакция: Април 08, 2012, 23:56:46 от Радослав Русинов »

Неактивен irka

• усмихната
  • Публикации: 735
    • Профил
  • Вид лечение: Телапревир + пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
Лина, извинявай ако съм те засегнала.  Просто съм се наслушала на родители според които детето им е яко, едричко, силно и какво ли още не, само и само да не погледнат истината в очите, че детето им е с наднормено тегло и е добре да направят нещо по въпроса, а не да отричат проблема. А и щом детето приема кортикостероиди, възможно е и от тях да е трупнало килограмите. А и в момента съм в държава която е известна с проблемите с наднорменото тегло и затова леко се паля по въпроса. Извинявай още веднъж.

Аз на твое място все пак бих се консултирала със специалист гастроентеролог от София.

Поздрави.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007