Автор Тема:  Умерена хепатомегалия вследствие на стеатохепатит (НАСХ) при дете с хепатит B  (Прочетена 24799 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен lina

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 51
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
Най-накрая, това беше един от въпросите! Ние живеехме в Испания - там контролираха детето специалисти. От 2 години сме в България и съм просто изумена от всичко. Понеже често прави бронхити, главно пролет и есен, пулмолог в Стара Загора започна да я лекува с какво ли не.
И затова попитах, възможно ли е приема на кортикостероиди да увреди черния дроб?
В Испания ни казаха - контрол на 6 месеца, всичко зависи от имунитета.
За момента не е нужна биопсия, пускаме и HBV ДНК за стойността на вируса в кръвта.

Копие на оригиналния пост:
Цитат
най накрая ,,,,това беше един от въпросите,Ние живеехме в Испания там контролираха детето специалисти,от 2години сме в България и съм просто изумена от вси4ко.Понеже 4есто прави бронхити,главно пролет и есен ,пулмолог в Стара загора запо4на да я лекува с какво ли не.и затова попитах възможно ли е приема на кортикостероиди да увреди 4ерния дроб.в Испания ни казаха контрол на 6 месеца,вси4ко зависи от имунитета.за момента не е нужна биопсния,пускаме и ДНА за стойността на вируса в кравта.

Пост, редактиран от модераторите, поради неспазване на правилата за използване на форума!
« Последна редакция: Април 08, 2012, 23:58:53 от Радослав Русинов »

Неактивен lina

• Немедицинско лице
    • Профил
какво да разбираме под хиперехогенен черен дроб.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Здравей, Лина!
Първо, за т.нар диагноза, която са ти поставили - "умерена хепатомегалия от типа НАСХ". Просто са казали, че дъщеря ти има леко увеличен черен дроб и най-вероятната причина е това, че има някаква форма на наслагване на мастни образувания в черния дроб (стеатоза). Така, че това като диагноза не носи нещо кой знае какво освен една констатация въз основа на предположение.
Това, от което се нуждаеш ти като майка, е лекар, който да проследява дъщеря ти и който да е педиатър, специалист по гастроентерология. По принцип, в повечето случаи при деца с хроничен хепатит Б, не трябва да се прави нищо повече освен да се проследява детето, докато навърши 18 години, и едва след това да се мисли за някакво лечение. Така, че ти правилно подхождаш с това, че тя трябва да се проследява, но сега ти предстои трудната задача да намериш подходящия лекар. Четейки за лекарите, при които досега си била в България, определено не мисля, че си открила подходящия лекар.
Тъй като са ти изписали Урзофалк и ти се притесняваш да го започнеш, и за теб е важно да чуеш мнение и за него, ще кажа какво мисля. Не мисля, че нещо налага спешно сега да се прави такъв курс на лечение. Относно това дали той може да увреди черния дроб при двуседмично лечение, и четейки листовката на Урзофалк, не мисля, че трябва да се притесняваш от такова действие на лекарството. Наистина няма как да знам какви са причините, които са накарали лекаря да го изпише, и по принцип във форума избягваме да даваме съвети за дози и за лекарства и начина им на приемане. Тук не сме лекари и не можем да говорим за дозировки и да одобряваме или отхвърляме изписани лекарства. Но можем да кажем на човек да си смени лекаря. Лина, смени си лекаря! И не само го смени, ами и намери най-добрия за специфичния проблем на детето ти. Аз бих взел предвид съветът на Ванчето, защото тя също има дете с хепатит Б и говори от собствен опит. Освен това Ваня е от Стара Загора, защо просто не си направиш една среща с нея на живо и не си поговорите за проблемите, които имаш.
Относно стеатозата, която явно се вижда на ехографа (поне така предполагам, заради изписаната абревиатура НАСХ, която би трябвало да значи "неалкохолен стеатохепатит") - най-доброто което можете да направите е да смените хранителния режим на дъщеря ти и тя да започне да спортува. Нека да започне да се храни по-здравословно и да спортува някакъв спорт - това са най-нормалните начини, с които човек би трябвало да се опитва да се бори със стеатозата.

Още едно допълнение - ако правилно съм разчел, че съкращението НАСХ идва от "неалкохолен стеатохепатит", то определено и задължително имате нужда да смените лекаря. Неалкохолен стеатохепатит е напреднала фаза на "неалкохолен мастен черен дроб", или на т.нар. стеатоза. И само мога да гадая как този лекар, само гледайки детето ти на ехограф, е успял да постави тази диагноза!?!

p.s. Моля те да се постараеш още малко с писането и да не пишеш с четворки и шестици.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен lina

• Немедицинско лице
    • Профил
Много съм благодарна за отговора.Детето вече се храни под режим,спортува повече.Относно лекарите в Стара загора има детски гастроентеролог,но разумното е да се следи детето в София от специалист.Предлохиха ни ДОЦ.ЖЕЛЕВ,но никой нищо не ми каза за него.

• Профил
    • My Home Page
Предлохиха ни ДОЦ.ЖЕЛЕВ,но никой нищо не ми каза за него.
Доколкото знам, доц. Христо Желев е един от най-известните и най-добрите специалисти в областта на детската гастроентерология в България. Но има противоречиви отзиви за него във връзка с отношението му към пациентите. Нека и другите да кажат, ако знаят повече.

Поздрави,
Радо

• Профил
    • My Home Page
какво да разбираме под хиперехогенен черен дроб.
Ехогенен е термин, който се използва в ехографията. Когато някоя изследвана част на тялото отразява добре ултразвуковите вълни на ехографа, то се казва, че тя е ехогенна. Хиперехогенен, съответно се нарича обект, който много силно отразява вълните на ехографа. Например, костите, съединителната тъкан, и запълнените с въздух пространства, излизат като хиперехогенни, защото отразяват ултразвуковите вълни в по-голямата им част.
Когато говорим за черния дроб, ехографската находка на хиперехогенен черен дроб се свързва и е типична за наличие на чернодробна стеатоза. Така, че в случая на дъщеря ти, това е още едно доказателство от ехографския преглед, че при дъщеря ти се открива наличие на стеатоза.
Но вие вече сте взели мерки и се надявам, че в близките месеци вече ще има подобрение.

p.s. Лина, не стартирай отделна тема за всеки един въпрос, който имаш (този въпрос беше зададен в отделна тема). Така никой не може да проследи какво се случва с дъщеря ти и съответно няма да може да даде адекватни отговори и съвети. Най-добре е да пишеш в една тема всичко за нейния случай и какво се случва с нея.

Поздрави,
Радо

Неактивен lina

• Немедицинско лице
    • Профил
Благодаря Радо за отговора.

Неактивен lina

• Немедицинско лице
    • Профил
Винаги ли при хроничен хепатит Б е налице увеличен черен дроб?
АСАТ: 35 и АЛАТ: 41 притеснителни ли са, или означават някакъв възпалителен процес.
Болката вдясно на увеличения черен дроб ли се дължи?
« Последна редакция: Май 20, 2012, 08:58:12 от Радослав Русинов »

Неактивен brankox

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 173
    • Профил
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
На мен така ми обясниха - че болката е заради увеличен черен дроб - но спокойно , ако теорията ми е вярна - щом усещаш болка , зн :carate:ачи си нинджа като мен и нямаш никакви увреждания на черния дроб .
 дано да съм прав ....
 :carate:

Поздрави,Бранимир

Неактивен Panaiottt

• Немедицинско лице
  • Публикации: 108
    • Профил
Болката отдясно е нещо съвсем нормално такава болка изпитват дори хората,които не боледуват от никакъв Хепатит.Относно увеличения черен дроб е нормално за хепатита при мене се получи увеличение на черния дроб и на слезката(далака) за 4 дена.Алат 77 Асат 38 и точно след 4 дена всичко се нормализира,до колкото съм наясно се получава при натоварване физическо или психическо така,че малко повече в хоризонтал. :smile:

Неактивен brankox

• Немедицинско лице
  • Публикации: 173
    • Профил
Само за да спечеля приза топ потребител ще кажа че пича над мен е напълно прав - болка вдясно получават много хора при тренировки примерно тичане и т.н.т.Това нищо не значи че получаваш болка (освем ако не е добър знак както аз казах)
така че спокко и само напред , напред и нагоре (но не при свети петър;)

Поздрави,Бранимир
« Последна редакция: Май 20, 2012, 12:42:51 от Радослав Русинов »

Неактивен lina

• Немедицинско лице
    • Профил

• Профил
    • My Home Page
Лина, вече тотално се обърках от твоите постове.
Първо, ориентирай се към една тема, в която да споделяш какво се случва с теб и с детето и в която да задаваш въпросите. Другият вариант е да имаш две теми - една за теб и една за детето ти.
Не стартирай при всеки въпрос отделна тема, защото никой не може да разбере в контекста на коя история задаваш въпроса си, и съответно не може да ти отговори достатъчно адекватно.
И винаги уточнявай за кой задаваш въпроса си, за себе си, или за дъщеря си, защото и това е важно.
Обмисли дали да останеш в тази тема, или стартирай нова, с по-подходящо име, която да е продължение на тази, и в която да пишеш всичко, свързано с теб.

А иначе по въпросите ти:
Винаги ли при хроничен хепатит Б е налице увеличен черен дроб?
Не, не винаги има увеличен черен дроб.

АСАТ: 35 и АЛАТ: 41 притеснителни ли са, или означават някакъв възпалителен процес.
На горна граница са, така че е трудно да се твърди, че са вследствие на активен процес. Но при хроничен хепатит Б биха могли да са индикатор за предстоящо постепенно нарастване, което вече би могло да е индикатор за по-активен процес в черния дроб.

Болката вдясно на увеличения черен дроб ли се дължи?
Не е задължително, но увеличения черен дроб би могъл да е причина за болката вдясно - в случай, че черния дроб е толкова увеличен, че подпира в ребрата например.

Поздрави,
Радо

Неактивен lina

• Немедицинско лице
    • Профил
Обърках се нацяло с тия постове. Извинявай, Радо!
Значи нормалните чернодробни ензими при детето не значат, че няма някакъв процес, така ли?
А аз се успокоявах с тях!
Ох, не знам вече!
« Последна редакция: Май 20, 2012, 21:49:03 от Радослав Русинов »

• Профил
    • My Home Page
Лина, вместо да се успокоиш, ти се панираш още повече. Имаш 2 варианта - чернодробните ензими са в нормата, или са над нормата. Ако са високи, със сигурност ще се тревожиш. Но ти се тревожиш, дори и при ензими в нормата.
Вече си говорихме, че при малко дете обикновено заболяването не се развива - това става едва след 18-20 година. Най-доброто, което можеш да направиш е добър детски лекар-гастроентеролог да проследява дъщеря ти до 18-тата и година. И вече едва след това да мислите за лечение.
А това за увреждането при нормални ензими го казах по принцип, то не е универсално правило.
При хепатит Б няма универсални правила, а когато става въпрос за малко дете, е още по-трудно.
Затова, имаш нужда от много добър лекар, а не само да мислиш и да се тревожиш излишно.

Поздрави,
Радо

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007