Автор Тема:  Защо хората с хепатит стават все повече  (Прочетена 8281 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен desi

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 120
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон + рибавирин
  • Статус: Има близък с хепатит C
Не мога да си обясня какво става напоследък - забелязали ли сте колко нови хора има с хепатит ? Чета и направо се плаша - това е много тъжно. Не мога да си обясня особено за хепатит С - нали той се предава само по кръвен път. Тези доктори или зъболекари защо не си гледат работата ? Не ги ли интересува здравето на хората, не се ли изследва кръв преди кръвопреливане ? Все пак сме в ЕС, да не повярваш, ама сме си българи....

Неактивен Емануил Денков

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 352
  • хепB
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
Re: Защо хората с хепатит стават все повече
« Отговор #1 -: Януари 18, 2008, 19:10:06 »
 За хепатит С тенденцията е световна! Не е само за България. Няма страна в която броят на болните да намалява. Напротив - страните се делят на две - страни с висок рейтинг на разпространение - България, Русия, Беларус, Китай и пр. и страни с нисък но пак с растяща тенденция - САЩ, Германия, Франция, Швейцария.....
 И все пак си говорим за официялни данни. Колко хора по света нямат идея, че са болни от хепатит С....

Човек ако съди по хепатитите може да разбере колко е заблудено и наивно човечеството като цяло. Като съберем хепатитие от А до G и се замислим за всичките неща - симптомни безсимптомни преболедувания, начини на предавания и пр. предполагам че от всички хора на земята около 50% ще бъдат инфектирани от който и да е вирус. Само за хепатит В СЗО твърди че 2 милиарда човека са били инфектирани с този вирус - тоест всеки трети. Като прибавим към 200 мил болни от хеп С още няколко стотин милиона нямащи си идея, няколко милиона дето са се изчистили от вируса, 100-ците милиони по света преболедували хепатит А и Е - цифрите стават необятни.

Два от хепатитите с едно усилие могат да бъдат изкоренени и след 70 години човечеството само да си спомня за това бедствие тормозело хората. За хепатит С не се отделят достатъчно средтства и усилия за преборване с него. Но иначе за СПИН/ХИВ.... тази тема много ми е болезна.

За тези които гледат телевизия сега постояно виждат за едни клипчета по водещите медии в кратки клипчета Зуека да обяснява различни неща за СПИН. За интеграцията, за толерирането на хората, начин на предаване и пр. И това се спонсорира от МЗ. Ами тези от МЗ не знаят ли че българското население е пропито от хепатитните заболявания и процента на болните от хепатит В и С общо е доста над 5% и приближава към 10%. А за СПИН/ХИВ си говорим за 0,001-0,002% от населението. Аз ли само виждам че проблема с хепатитите в България е с хиляди пъти по-сериозен.

Неактивен migle

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 789
  • Усмихвай се на живота
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
« Отговор #2 -: Януари 18, 2008, 19:22:21 »
Емо мисля, че тук става въпрос за пари. Имам в предвид, че ако направят кампания за хепатитите може много хора да решат да се тестват и тогава какво ще ги правят. Нали трябва да ги лекуват, а както ни е известно парите и сега не стигат така, че е по изгодно да не се шуми много много по въпроса.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен pumuckl

• Степен на активност - Студент
  • Публикации: 151
  • Acute
    • Профил
  • Вид лечение: Спонтанно излекуване
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
« Отговор #3 -: Януари 18, 2008, 21:34:57 »
Много чудно наистина. Хеп. Б ще го овладеят, но за Ц ще видим.

Някой има ли представа какъв е точно проблемът с ваксина за Ц? Защо не може да има такава? Все пак ваксините са горе долу на няколко едни и същи принципа, както и вирусите и антигените. Защо за А и Б може да има, а за Ц не може? ???

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #4 -: Януари 18, 2008, 22:16:11 »
Много е трудно да се отговори еднозначно. Определено липсва целенасочена политика в България по отношение на хепатитите и като че ли никой няма интерес да се направи кампания. Кампания, която да бъде разяснителна и да призовава хората да си направят изследване.
Голям процент от хората с хепатит C продължават да не знаят, че са болни. Както и да го погледне човек, може би едва след 10-ина години тук в България ще се разбере истинския размер на епидемията, и не случайно се говори и за пандемия, т.е. нещо чийто размери тепърва предстои да се видят.
След 10-ина години ще са минали 25-30 години от края на 80-те години и тогава много хора ще започнат да проявяват симптоми и да бъдат диагностицирани със силно чернодробно увреждане вследствие на хепатит.
Въпреки изследванията, които се правят, все още много хора продължават да се заразяват. Заразяването продължава да се случва и всички знаем, или поне можем да предположим откъде основно се случва. Говорили сме си и за зъболекари, и за татуировки и т.н.
В профилактичните изследвания не са включени хроничните хепатити и хората продължават да си живеят спокойно и да заразяват неумишлено и други хора. Тук можем да добавим и тоталната неинформираност, която цари в България - на всички нива.
Мисля, че в доста държави наистина се прави много по темата за информираността и запознаването на хората с болестта, като за това помагат и фармацевтичните компании - производители.
Проблемът е световен, не е характерен само за България. Но в допълнение, в България на никой не му пука, нито го интересува, което го прави още по-тежък и непреодолим. Видимите последствия от всичко това ще видим едва в следващите 5-10 години, според мен.
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен _Jessy_

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 16
    • Профил
  • Вид лечение: Спонтанно излекуване
« Отговор #5 -: Януари 19, 2008, 01:49:34 »
 Като начало ще спомена само с няколко думи пълното си възмущение от здравеопазването в България. Това, което открих аз - лекарите ни са МНОГО компетентни, знаещи и можещи (поне повечето), но проблема е, че на повечето не им пука! Те просто са напълно незаинтересовани, живеят ден за ден с мисълта от кого могат да дръпнат рушветче и от кого не. За по-високите нива - същата работа, но в по-сериозни размери!
 А по отношение на хепатита - според мен те си мислят, че със задължителните ваксини срещу хеп.Б след 1992 г. са си свършили работа. В техните очи така ще изкоренят болестта в БГ... или поне драстично ще я намалят. А за вече заразилите се и за ОГРОМНАТА част от населението, която е родена преди това и има реален шанс да се зарази - няма значение, скоро ще си покаже кой е болен и кой се е отървал. С малко пари и малко затворени очи към проблема, те си мислят, че ще го решат! Никакви кампании, защо, прекалено скъпо е! Има ваксина, който чуе - да си я направи... ама какви са рисковете от заболяването, колко е опасно и вероятно да се заразиш - всеки да си търси информация...

Неактивен Мери_

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2373
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
« Отговор #6 -: Януари 19, 2008, 10:40:53 »
За какви кампании говорите?
Та нали ако се направи една кампания за масово изследване на населението за хепатит ще цъфнат толкова болни, които няма да има пари да бъдат лекувани! Сега при никаква кампания се добират до лечение само 200 човека на година - а ако трябва да се лекуват хиляди?
Това просто е политиката на държавата - колкото по-малко знаят че са болни - толково по-малко пари за лечение!

Неактивен nevron

• Публикации: 701
  • хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
« Отговор #7 -: Януари 20, 2008, 06:42:53 »
Аз съм съгласна, ако вие имате желание разбира се, да основем една организация в подкрепа на боледуващите от хепатит хора в България. Това предложение може да се обсъди и да се вземе решение относно развитието му. Смятам от другата година да се връщам за постоянно в България и идеята ми е да се захвана с нещо подобно. Надявам се лятото пак да си дойда за малко и тогава наистина да успеем да се срещнем. Помислете върху това предложение и действително мисля, че бихме могли да реализираме една такава идея. Вярвам, че ще е от изключителна важност и ще работи в полза на много нуждаещи се хора.
Поздрави от мен за всички вас!
"...Не се надявам на нищо.
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен Mimeto

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 93
    • Профил
« Отговор #8 -: Януари 28, 2008, 19:08:56 »
Здравейте!
Доста време мисля над въпроса да направя кампания - превенция на хепатит. Определено нашето общество страда от липса на информация. Направила съм постъпки и за организиране на фондация или нещо такова, но определено в БГ става доста трудно и ще ми отнеме повече време ....
Стискайте ми палци  :)
щастлива мама

Неактивен nevron

• хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
« Отговор #9 -: Януари 29, 2008, 05:01:32 »
Веднага бих те подкрепила да знеш. Можеш изцяло да разчиташ на мен, за сега мога да помагам с нещичко от Испания, с информация, със създаване на връзки и контакти, но от догодина си идвам и се захващам сериозно с тази работа и то не само в насока хепатита, а и в други области страдащи от обществено невнимание.
Поздрави!
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен Smurfieta

• Немедицинско лице
  • Публикации: 57
  • Save Animals - Save The Planet
    • Профил
    • love techno - my page
  • Вид лечение: Не е провеждано
« Отговор #10 -: Януари 29, 2008, 18:55:59 »
мисля, че преди време гледах някаква кампания анти хепатит ако мога така да го кажа...с един някой извстен беше като лице...не помня а може и да се бъркам...?
иначе какво се случва с разпространението е сложно...Аз съм от Видин, въпреки че от 2 години не живея там и мога само да ви кажа, че там проблема с хепатита..главно Ц е неконтролируем...наркоманите там, както се разбра преди малко повече от година по % надвишават дори тези във Варна, които дълго време "углавяваха класацията"
тъпо, но факт...и аз бях от тях и се радвам, че можах, къде със собствени сили, къде със сили свише (знам ли и аз вече к`во) успях да се измъкна от там...
и пак тъпо - 99% от хората в този град не се лекуват
Make love, not war!

Неактивен irka

• усмихната
  • Публикации: 735
    • Профил
  • Вид лечение: Телапревир + пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
« Отговор #11 -: Февруари 03, 2008, 06:54:31 »
За съжеление хората ще стават все повече - болните от хепатит! :-[ Не се правят изследвания за тези хронични хепатити и хората си живеят с илюзията, че са здрави, както си живеех и аз! Сега карам всичките си познати да се изследват, някои го правят, други не! А бума идва! Тепърва ще започнат да се появяват хора с вече нелечими чернодробни заболявания дължащи се на хроничен хепат от преди  години! Тъжно но факт! :-[ А държавата ни е бедна и предпочита това да не се знае, че откъде ще намери пари да лекува всички! Това не се случва само в България обаче.

Дано скоро да има ваксина за Хепатит С!

Неактивен Mimeto

• Немедицинско лице
  • Публикации: 93
    • Профил
« Отговор #12 -: Февруари 03, 2008, 11:07:10 »
Проблемът с Хепатитите според мен идва главно от държавата. Тя не отпуска никакви средства да обучава специалисти в тази област. Който е направил нещо до сега - ок, но явно по-младите доктори не са стимулирани да продължат в тази област. Както сами виждате обсъжданите доктори във форума се броят на едната ни ръка....това говори много и то в доста отрицателен аспект.
Имам познат, който живее в Щатите. От него чувам разни неща за нови препаратаи пуснати на пазара, които подобряват функциите на черния дроб..и когато попитах тук в БГ за това - оказа се, че докторите изабщо не са и чували......
Вси още ние сме група, за която не се говори......но съм убедена, че скоро това ще се промени...най-чалкото,че вървя по стъпките за създаването на фондация  ;D В крайна сметка, ако ние не си помогнем....... :)

Приятна неделя!
щастлива мама

Неактивен nevron

• хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
« Отговор #13 -: Февруари 03, 2008, 17:11:03 »
Държавата ни е бедна ли???
Знаете ли какви пари се харчат за какво ли не, само не и за каквото са предназначени. Ама, моля ви се!
Поздрави!
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен rosica

• Немедицинско лице
  • Публикации: 62
    • Профил
  • Резултати: В момента съм на лечениe
« Отговор #14 -: Февруари 04, 2008, 21:42:49 »
Защото хората не са информирани,но и тези които трябва да знаят,лекарите,също не са запознати с проблема.Единствено лекарите тясно профилирани са наясно,но и те не могат а и не искат да се занимават с проблема.Проблемът остава и ще расте,защото на никой не му пука,а и лечението е скъпо и не много резултатно.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007