Автор Тема:  Възможно ли е заразяване с хепатит Б при убождане в козметичен салон  (Прочетена 3162 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен мекичка

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 29
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
Здравейте,
Преди малко ми звънна една позната да ми поиска съвет тъй като знае че съпруга ми е с Хеп. Б.
Историята е следната, момичето е козметичка, почиства лицето на клинетка с хеп. Б, но без да иска се бодва с иглата и изпда в ужас.
Казах й да почисти мястото със спирт (което вече беше направила) и утре да си пусне кръвен тест да се успокои, макар че хич не се замислих дали ако недей си Боже се е заразила, ще се отрази.
Та затова питам. Има ли още нещо което би могла да направи?

Благодаря предварително  :smile:

Неактивен preslav1980

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 263
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит C
Ами гледал съм по Дискавъри как един го ухапа кобра по пръста на лявата ръка. Човека обаче е специалист и веднага притисна китката с някаква връв за да не се разнася повече кръвта към пръстите, взе един нож и леко бодна ( резна ) пръста където беше охапан. След това веднага натисна пръста и изкара максимално кръв колкото можеше с цел да изхвърли и отровата. Тази цялата операция стана за 30 секунди някъде. Така, че предполагам ако приятелката ти се е боднала освен дизенфекцията е можела и да изтиска силно кръвта от пръста като веднага първо спре потока като стисне китката с някакъв колан или нещо подобно. Дано всичко да е наред и притесненията и да са напразни.

ПС: И това всичкото  само от едно ДИСКАВЪРИ. Да не дава господ да ме хапе змия сигурно ще се изпонарежа целия  :smile:

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
Историята е следната, момичето е козметичка, почиства лицето на клинетка с хеп. Б, но без да иска се бодва с иглата и изпда в ужас.
При почистването на лицето има ли кръв, или почистването е повърхностно? Ако няма кръв, няма как да стане заразяване по този начин.

Казах й да почисти мястото със спирт (което вече беше направила) и утре да си пусне кръвен тест да се успокои, макар че хич не се замислих дали ако недей си Боже се е заразила, ще се отрази.
Разбира се, че няма да се отрази на следващия ден. Хепатит Б (както и почти всяко заболяване, при което се заразяваш с вирус или бактерия) има инкубационен период (или прозоречен период), който трае от 2 до 6 месеца.

Та затова питам. Има ли още нещо което би могла да направи?
Да, ако наистина има рисков контакт (ако е имало кръв при почистването на лицето на клиентката), то тогава в първите 48 часа след него би могла да си постави ваксина срещу хепатит Б, както и имуноглобулин.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Резултати: Успешнo
Ами гледал съм по Дискавъри как един го ухапа кобра по пръста на лявата ръка. Човека обаче е специалист и веднага притисна китката с някаква връв за да не се разнася повече кръвта към пръстите, взе един нож и леко бодна ( резна ) пръста където беше охапан. След това веднага натисна пръста и изкара максимално кръв колкото можеше с цел да изхвърли и отровата. Тази цялата операция стана за 30 секунди някъде. Така, че предполагам ако приятелката ти се е боднала освен дизенфекцията е можела и да изтиска силно кръвта от пръста като веднага първо спре потока като стисне китката с някакъв колан или нещо подобно. Дано всичко да е наред и притесненията и да са напразни.
Тук ме остави с отворена уста с тази теория  :falling_mouth:
Как точно се приравнява змийска отрова и вирус с големина 42 nm (нанометра)!?
Човекът, който си гледал намалява кръвообръщението и след това изтисква отровата с цел да намали количеството отрова, което ще достигне до жизненоважните органи чрез кръвоносната система, и съответно се опитва да направи така, че ефекта на отровата да не е смъртоносен. Това е много логично и аз също съм го чувал и гледал. Но тук става въпрос за вирус, който е изключително микроскопичен и който веднъж достигнал до кръвоносната система, няма как да бъде премахнат от нея на момента. Защото е достатъчно да оцелее само едно копие от вируса (само една частица с големина 42 нанометра) за да се размножи той до милиарди копия в рамките на дни. Така, че с подходите за змийската отрова не можеш да елиминираш вирус с такава големина, особено ако той има способностите да се саморазмножава с такава огромна скорост.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен eli13

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1190
    • Профил
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
Възможно е да се е заразила, уви.
Въпросното почистване на лице, Радо, представлява убождания с игла, при които има контакт с кръвта на клиента.
Веднага да слага ваксината против хепатит Б.
Всъщност се чудя защо доктори, зъболекари и хора, работещи в сферата на козметиката, които всеки ден правят кръвни манипулации, не си слагат предварително тази ваксина... Не бива така - те са в сериозен риск.

Неактивен мекичка

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 29
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
Благодаря на всички ви!

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007