Автор Тема:  Моля за мнение  (Прочетена 8749 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nisty

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 10
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
Моля за мнение
« -: Декември 01, 2012, 18:41:19 »
Здравейте,

От около 2 седмици горе-долу редовно посещавам форума, тъй като на съпругът ми му откриха Хепатит Б. Трябваше да направим преди инсеминация няколко изследвания , включително и за HbsAg.

След положителния HbsAgр пуснахме и количествен такъв - резултатът е 713.64 S/CO  (реф. < 1.0 (отр.))
Последва изследване и на  HBV DNA и още няколко и ето резултатите:

HBV DNA cop 435 000 copies/ml
HBV DNA log 5,6 log 10
HBV DNA iu 80 900 IU/ml
HBV DNA 4,9 log 10

АSАТ                                 28 U/L    (реф. <35)
ALAT                                 53 U/L      (реф.<40)
GGT                                   52 U/L    (реф. < 55)
ALP Алкална фосфатаза 102 U/L   ( реф. възрастни дo 280)

Имахме една консултация с доц. Антонов и съответно ни насочиха към следващо изследване - чернодробна биопсия. Според доктора - не е спешно да се направи, може след празниците. Не казаха нищо за спазване на определен режим на хранене и физическо натоварване.
Въртят ми се обаче няколко питанки в главата.
Защо не се направи и едно ехографско изследване - ей така , за да се види все пак черния дроб?
Не може ли да се взимат някакви  добавки , които да подобрят функцията на черния дроб и съответно  да влезнат в норма ензимите?
Много ми е странен и фактът, че моят резултат е отрицателен, а в последствие изследвах и anti-Hbscor total - отново отирцателен резултат. Как така не съм се заразила от съпруга ми ?

Мислим да правим ин-витро и се чудя до колко това би било опасно..
Междувременно ме посъветваха да си сложа ваксина - Енжерикс Б - вече поставих първата доза
Съответно и половия живот е с предпазни средства ( за всеки случай все пак, докато изградя анти-тела)

Ще се радвам да прочета мненията Ви , за което предварително Ви благодаря и ме извинете за глупавите въпроси

Неактивен eli13

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1188
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: Моля за мнение
« Отговор #1 -: Декември 02, 2012, 18:08:12 »
Ще има и ехограф, бъди спокойна. Като приемат мъжа ти за биопсията, ще му направят доста изследвания.
Всички препоръки, които очакваш, ще бъдат дадени след готов резултат от биопсията. Тогава ще се прецени дали да почва лечение или да се следи най-редовно в комбинация с добро хранене и житейски ритъм.
Напълно възможно е да не си заразена - това никак не е задължително при хепатит Б. Обикновено се случва при много висока вирусна концентрация, каквато мъжът ти в момента няма. Това не означава, че взетите от те предпазни мерки не са повече от разумни.
До направата и резултата от биопсията можеш спокойно да се запознаеш с множеството статии в сайта относно начина на хранене и живот при хепатит. Ясно е, че не бива да се пие алкохол, да се яде пържено и въобще - мазно. Не са препоръчителни тежките физически натоварвания. Хубави храни са медът от магарешки трън, изварата и като цяло млечните продукти, доброто съчетание на плодове и зеленчуци, при последните с превес на зелените. Във фораму има едно интервю с проф. Антонов - прочети го, там пише подробно за храненето.

Неактивен nisty

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: Декември 02, 2012, 20:47:51 »
Сърдечни благодарности за коментара, Ели
Ами той е включил в менюто си всички пчелни продукти - клеева тинктура, пчелен прашец и мед от магарешки бодил
Изключил е мазно(той не обича и без това) , бяло брашно,  бяла захар , сол , пикантни продукти, всички полуфабрикати и газирани напитки . Не се храни навън - само домашно приготвена храна с около 50-60 % био продукти. Не пие алкохол - по чашка бира или червено вино 2-3 седмично максимум. Обаче работи по 13-14 часа  , което не е много подходящо, но...
В случая биопсия е задължителна, нали така?
Чудим се само как и кога може да се е заразил...??
Всъщност концентрацията на вируса не е  толкова висока, така ли ? Тези цифри на мен са ми малко множко....

Предварително много ти благодаря

Неактивен eli13

• Профил
« Отговор #3 -: Декември 03, 2012, 13:39:17 »
Нисти, добре е подходил мъжът ти към темата.
Нека добавим към режима му и по-големи количества вода, по възможност да не е минерална. Кафе може да си пие и повечко : то за нас не е вредно, даже напротив.
Относно вирусната концентрация, тези нива не се кой знае колко високи, що се касае за хепатит Б. Не са и ниски, без съмнение, но при хепатит Б съществува концентрация в милиони, а даже и в милиарди, когато именно болният става особено заразен включително чрез слюнката си.
Тук случаят не е такъв.
Колкото до биопсията - за момента тя е средството да се установи състоянието на черния дроб на мъжа ти, което е наложително, тъй като никой не знае откога има вирус, както и каква е хистологичната активност на вируса. Струва ми се, че другият вариант ще бъде посредством фиброскан и дочух, че по линия на нашето сдружение има вероятност много скоро такъв да се появи в една от столичните болници.

Неактивен nisty

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #4 -: Декември 05, 2012, 16:21:53 »
Благодаря ти, отново.
Не бях чувала за фиброскан , обаче се поразрових из нета и попрочетох това онова - жалко ,че все още няма в България
А имаш ли представа този Фибротест колко е надежден и до каква степен може да се разчита на неговата точност и достоверност? Видях къде го правят и ако заменя биопсията, ще е супер. Междувременно открих и този сайт

http://www.biopredictive.com/intl/patient/

и малко ме изплаши инфото за биопсията...:(

Неактивен Силвана Лесидренска

• Global moderator
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2907
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #5 -: Декември 06, 2012, 00:04:31 »
Здравей,

Биопсията не е нещо страшно, болезнено или нещо,което ще помниш повече от 2 дни. Засега се приема, че е златния стандарт и че тя дава най-пълна представа какво става в черния дроб.
С тези резултати, които има съпруга ти, съм сигурна че ехографски всичко ще му е наред :). Ако правите биопсия., ще му направят ехограф преди нея и след това, така че не се притеснявайте.
За добавки- не е добър вариант. Могат да повлияят на лабораторните изследвания, а на вас ви предстоят такива, така че не ''мътете'' кръвта с разни хапчета :). Диета не е необходима, само да се избягва алкохол!(пълна анатема), и пържени, мазни храни.

Попаднали сте на чудесен специалист- Професор Антонов, така че няма за какво да се притеснявате. ПСР-а показва средна активност, при хепатит Б често се срещат стойности в милиони, че и повече, така че 80 000 единици си е супер. Ензимите също са в норма, така че и това е хубава новина.

Ако имаш други въпроси, сме насреща. :)

Силвана

Неактивен marinka

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 104
    • Профил
  • Резултати: В момента съм на лечениe
« Отговор #6 -: Декември 06, 2012, 21:29:25 »
Нисти,прополиса не се препоръчва при заболявания на черния дроб.Ако може да намерите пчелно млечице,в комбинация с меда и прашеца ще даде отлични резултати при правилно и продължително приемане!

Неактивен nisty

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #7 -: Декември 07, 2012, 14:29:41 »
Маринка,
А защо прополисът не се препоръчва?

Силвана,
Сърдечно благодаря за отговора. Аз се надявам всичко да е ок, въпреки че ме притеснява тази биопсия. Такива неща изчетох из нета. Ама явно , за да има конкретна диагноза е важно  и това изследване. Аз дори не знам какво евентуално може да показват тези резултати от DNА .Може ли да е остър вирусен хепатит Б или пък хроничен? Докторът нищо не каза .. и това малко ме обърква.. като чета разни неща ( не че е много полезно и здравословно да се ровиш много из нета:)

Неактивен marinka

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 104
    • Профил
« Отговор #8 -: Декември 09, 2012, 22:11:23 »
Прополиса по никакъв начин не повлиява чернодробните заболявания,единствено като имоностимулиращо средство/общоукрепващо организма/, в случая може да го взимате и то приготвен или като воден екстракт,или прополисов мед,или прополисово мляко.Ето и подробна инф.за прополиса http://www.biodentbg.com/2012-02-20-17-23-55

Неактивен nisty

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #9 -: Януари 02, 2013, 12:43:59 »
Момичета,

Първо Честита Нова 2013!
Бъдете живи и здрави ,много усмихнати и винаги с положително отношение към нещата  :congrats:
Сега и едно въпросче - имате ли представа колко време след направена биопсия се възстановява пациента . Питам, тъй като на съпругът ми му предстои хоспитализация на 14.01 и искаме да имаме някакъв ориентир, за да може да предупреди на работното си място колко време ще отсъства. Дават ли му болничен от болницата?

А и още нещо може ли да ми кажете кои са изследванията , които трябва да се пуснат преди хоспитализацията, че аз имам някаква информация, но ми се иска да я сравня :)

Предварително много Ви благодаря!

Неактивен MARAQ83

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 90
    • Профил
  • Резултати: Успешнo
« Отговор #10 -: Януари 02, 2013, 18:04:15 »
На мен след биопсията ми бяха нужни около 5 дена за възстановяване.Трябва да пуснете пкк-асат,алат,ггтп и т.н. преди биопсията.След като му я направят ще са нужни няколко дена за да излязат резултатите-около седмица или 10 дена.На мен ми дадоха болничен-14 дена общо.

Неактивен утопия

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 62
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #11 -: Януари 02, 2013, 19:18:20 »
Здравей и за много години,
на мен ми изискваха преди биопсията снимка на бял дроб да нося, всички останали изследвания като ПКК,биохимия,кардиограма ми ги правеха в отделението.Хоспитализираха ме за 3 дена като първия ден ми пуснаха упоменатите вече изследвания, на следващия ден ми направиха биопсията, и на третия ден ме изписаха. До 10 дена след биопсията не трябва да  вдига тежко и да не се натоварва силно физически твоя
съпруг.

Успех!

Пламена

Неактивен nisty

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #12 -: Януари 02, 2013, 22:01:31 »
много благодаря за бързия отговор :)

Неактивен eli13

• Профил
« Отговор #13 -: Януари 04, 2013, 12:09:47 »
Лично аз се възстанових точно след 2 часа, а на следващия ден подадох молба да ме освободят от болницата поради "неотложни служебни ангажименти"  :mocking:
Манипулацията сама по себе си не е нищо особено.

Неактивен Лорей

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 646
    • Профил
  • Резултати: Успешнo
« Отговор #14 -: Януари 04, 2013, 17:22:38 »
А аз си тръгнах от болницата в деня на биопсията и се прибрах вкъщи да си гледам детето  :pardon:
Какво е депресия? Да си купиш обръч и да ти стане.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007