Автор Тема:  Рехабилитация за болни от хроничен хепатит в наши санаториуми  (Прочетена 25536 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен stresirana

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 10
    • Профил
Здравейте, Всички!
Почерпихме се не само със сина, но и с цялото семейство като отидохме на кукерския събор в Перник. Емоцията беше доста завладяваща!
Между другото, тия дни се мотая из НОИ и там попаднах на една информация за лечение на хроничен хепатит в наши санаториуми. Знам от опит с други заболявания, че са много полезни.
Има ли някой от вас, който е опитал и с това лечение да си помогне? Записах тук някой от базите към "Профилактика, рехабилитация и отдих" към НОИ - балнеохотел "Гергана'' - Хисар, ''Жива вода'' - Сливен, Бургаски минерални бани.
Доколкото разбрах, лечението се поема от държавата, но тряба да имаш платени осигуровки поне 6 месеца.
Все пак минералните извори се славят със своята чудодейна сила от хилядолетия. 
Най-сърдечни поздрави от мен!
Диди
« Последна редакция: Януари 29, 2008, 11:29:28 от Radoslav Rusinov »

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Здравей,
досега не е имало отзиви за такива санаториуми от някой от потребителите на форума.
Затова ми стана интересно и се поразрових за малко линкове в интернет.
Това е секцията в сайта на НОИ, отнасяща се за рехабилитационната им програма:
Цитат

Национален Осигурителен Институт - Програма за профилактика и рехабилитация 

* Указание относно прекратяване действието на програмата за провеждане на дейността по профилактика и рехабилитация поради изчерпване на средствата, предвидени за тази дейност в бюджета на държавното обществено осигуряване за 2007 г.
Провеждане на дейността по профилактика и рехабилитация през 2007 г.
Инструкция за контролната дейност по ползването и изплащането на паричните помощи за профилактика и рехабилитация
* Общи изисквания и необходими документи за постъпване в заведение за профилактика и рехбилитация
* Заведения за профилактична и рехабилитационна дейност през 2007 г.
          - Служебна бележка за осигурителен стаж
          - Декларация за лица, получаващи лична пенсия за инвалидност
* Наредба за ползване и изплащане на паричните помощи за профилактика и рехабилитация
          - Текст на Наредбата с приложенията към нея

Това е списъка със заведенията за 2007 година:
Цитат
Заведения за профилактична и рехабилитационна дейност през 2007 г.

Националният осигурителен институт на основание чл. 29 от Наредба № 1 от 13 февруари 2007 г. за ползване и изплащане на паричните помощи за профилактика и рехабилитация (обн., ДВ, бр. 17 от 2007 г.) за 2007 г. сключи договори с 18 юридически лица за общо 47 изпълнители на дейността по профилактика и рехабилитация (заведения):

1. “Профилактика, рехабилитация и отдих” ЕАД:

* клон Боровец, Балнеохотел “Дружба 1”, гр. Банкя;
    * клон Боровец, Балнеохотел “Дружба 2”, гр. Банкя;
    * клон Боровец, Балнеохотел “Констанция”, с. Костенец;
    * клон Боровец, Хотел “Калина”, к. Боровец;
    * клон Баня, Балнеохотел “Стряма”, гр. Баня;
    * клон Баня, Балнеохотел “Гергана”, гр. Хисар;
    * клон Бургас, Балнеохотел “Свети Мина” – Дом 1, Бургаски минерални бани;
    * клон Бургас, Балнеохотел “Свети Мина” – Дом 2, Бургаски минерални бани;
    * клон Бургас, Балнеохотел “Жива вода”, Сливенски минерални бани;
    * клон Велинград, Балнеохотел “Велинград”, гр. Велинград;
    * клон Вършец, Балнеохотел “Тинтява”, гр. Вършец;
    * клон Габрово, Балнеохотел “Люляци” – к. Люляци, гр. Габрово;
    * клон Павел баня, Оздравителен комплекс, гр. Павел баня;
    * клон Павел баня, Балнеохотел “Загоре”, Старозагорски минерални бани;
    * клон Пловдив, Балнеохотел “Роза”, гр. Стрелча;
    * клон Пловдив, Хотел “Диана”, парк Родопи;
    * клон Хасково, Балнеохотел “Йонико”, Хасковски минерални бани;
    * Централно управление, Балнеохотел “Здравец”, гр. Тетевен.

2. “Специализирани болници за рехабилитация – Национален комплекс” ЕАД:

* филиал Наречен;
    * филиал Павел баня;
    * филиал Поморие;
    * филиал Сандански;
    * филиал Кюстендил;
    * филиал Момин проход;
    * филиал Овча могила;
    * филиал Велинград;
    * филиал Хисар;
    * филиал Баня, Карлово;
    * филиал Баните, Смолян.

3. Военномедицинска академия:

* Болнична база по балнеология, рехабилитация и профилактика “Калероя”, гр. Хисар;
    * Болнична база за лечение, рехабилитация и профилактика, гр. Банкя;
    * Болнична база по балнеология, рехабилитация и профилактика “Свети Георги Победоносец”, гр. Поморие.

4. Многопрофилна болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация “Вита” ЕООД, гр. Велинград.
5. Многопрофилна болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация “Света Богородица” ЕООД, с. Нареченски бани.
6. “Специализирана болница за рехабилитация – Банкя” АД, Ясен, гр. Банкя.
7. “Специализирана болница за рехабилитация – Бургаски минерални бани” ЕАД.
8. “Специализирана болница за рехабилитация – Здраве” ЕАД, гр. Банкя.
9. “Специализирана болница за рехабилитация – Марикостиново” ЕООД, с. Марикостиново.
10. “Специализирана болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация” ЕООД , гр. Перник.
11. “Орфей Хотел” АД, гр. Девин.
12. “Хоспис Енергия” ЕООД, гр. Търговище.
13. “Специализирани болници за рехабилитация – Национален комплекс" ЕАД, филиал "Свети Мина”, гр. Вършец.
14. “Специализирана болница за долекуване и продължително лечение – Малко Търново” ЕООД , гр. Малко Търново.
15. “Дая-Турс” ЕООД, хотел “Ди Марио”, гр. Симитли.
16. “Специализирана болница за рехабилитация – Сапарева баня” АД, гр. Сапарева баня.
17. “Мари – Д” ЕООД, гр. София.
18. Специализирана болница за рехабилитация –“Свети Влас, Слънчев бряг” АД.

А тук видях да се споменават конкретни санаториуми за рехабилитация при хронични хепатити:
Цитат
Безплатно лечение в 43
санаториума на НОИ

в-к Сега от 07 април 2006 година,
автор: Зорка Тошева

Ако искате да се заредите с енергия и да се лекувате, без да плащате големи суми за някой от модерните СПА-центрове, има и по-евтини и даже безплатни варианти.
Работещите българи със здравословни проблеми могат да се възползват от възможностите за безплатна профилактика и лечение в базите на Националния осигурителен институт. В програмата са включени 43 санаториума в най-красивите кътчета на България. Те са тризвездни, имат басейни, сауни, фитнесзали, центрове за масаж, физиотерапия, водолечение и кални бани.
Пакетите включват 10-15 безплатни нощувки и процедури за лечение при усложнения след бронхопневмония, бъбречни, гинекологични и сърдечни заболявания, артрит, ревматизъм и др. Лекуващите се трябва да платят само част от храната си - НОИ поема 4 лева на ден.
Условието да ползвате санаториумите е да сте осигурени - иска се поне в последните 6 месеца да работите по трудов договор, да имате медицинско удостоверение за заболяването и направление от личния лекар.
...
- Заболявания на храносмилателната система - хронични гастрити, колити, язви, хронични хепатити, както и бъбречно-урологични: Хисар, Велинград, Стрелча.
...

Ето и още един полезен линк: Показания и противопоказания за лечение в заведенията за профилактика и рехабилитация

Ако някой е посещавал някои от тези санаториуми, дори и да не е било свързано с рехабилитация при хепатит, нека да сподели впечатленията си.

Поздрави,
Радо
« Последна редакция: Януари 29, 2008, 11:29:43 от Radoslav Rusinov »
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен nadia ivanova

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 28
    • Профил
Здравейте
След приключване на лечението с интерферон , лекуващата ми лекарка ми препоръча Хисар. Ходих в х-л "Гергана" . Не знам дали имаше ефект за черния ми дроб ,но ми подейства много релаксиращо . Мисля тази година да отида отново. Разбрах, че програмата към НОЙ ще излезе след 20 март. В този хотел през 2007 се заплащаше по 10лв. на ден. Включени са : нощувка, храна и 5 процедури. Тази програма могат да ползват здравно осигурените. Трябва направление от личен лекар, бележка от месторабота ,че си здравно осигурен и резервация. Резервацията е най проблемна според мен, защото ако закъснеете всички места се заемат. Резервацията се прави в курортни бюра/ във всеки голям град ги има/ . Също така може да се направи и в хотела , но там е по скъпо-12лв. на ден. Резервацията се изпраща по факса от хотела. Самата резервация стува около 12лв. С всички бележки се отива в НОЙ-там ви се разписват и ви пожелават приятна почивка.
Ще ви напиша телефони, които имам аз- може да са полезни на някого.
Курортно бюро В.Търново- 062-62-20-06
Курортно бюро Плевен-064-83-43-82
х-л "Гергана " - Хисар-0337/ 6-24-67
гр. Баня/до Хисар/ 03132/ 22-93

Неактивен nadia ivanova

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
Здравей Миглена
Работя в Г. Оряховица и ще ми е много приятно да се срещнем. Живея в Левски. Не ти намирам координатите във форума

Неактивен desi

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 120
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон + рибавирин
  • Статус: Има близък с хепатит C
Моята майка всяка година ходи на Хисар, хотел "Гергана" и е много доволна. Тя си взема направление от личния лекар за други заболявания, не за хепатита, но наистина там се чувства много добре - може би минералната вода и процедурите оказват влияние. А и действително не излиза чак толкова скъпо, можеш да си избираш храната според диетата която спазваш без да доплащаш за това. Миналата година като ходи менюто и беше изцяло съобразено с хепатита - всеки ден е имала риба, пилешко и други леки и разнообразни храни. Базата е добре поддържана и природата е красива. Сигурна съм че и тази година ще отиде там на почивка, така че ако някой си търси спокойно място за релаксация - там е мястото.

Неактивен Емануил Денков

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 352
  • хепB
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
 Да питам това само за работещи ли е? Имам предвид програмата.
За  студенти, безработни или пенсионери важи ли, които са осигурени?

Звучи ми много хубаво и центите са определено поносими.

Неактивен desi

• Немедицинско лице
    • Профил
Мисля че е за осигурени лица, без значение дали работят, защото мисля тази година да ида с майка и детето си да заведа даже. За всеки случай провери, но ако си здравно осигурен мисля че няма проблем - поне миналата година питах за мен/ а съм по майчинство/ не ми отказаха но се бяха свършили местата.

Неактивен Мери_

• Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2373
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
Re: Рехабилитация за болни от хроничен хепат&
« Отговор #7 -: Януари 30, 2008, 18:16:02 »
Здравейте!
Аз бях миналата година през април в Хисаря. Отидох със стойности на АСАТ и АЛАТ около и над 200 и само за 2 седмици ги бях смъкнала под 30. Всеки ден пиех по над 2л. мин. вода от извор "Момина сълза", по цял ден почивка, четене на книжки и разходки из парка и из града. Всяка сутрин имах хидропроцедури, плуване и по малко физически упражнения. Върнах се нов човек! В градчето дори и през зимата има закрити минерални басейни и всеки може да си поплува.
Продължих да пия минерална вода от този извор и след това в продължение на 3 месеца. Не мога да кажа дали само водата ми е повлияла толкова добре, защото в този момент бях започнала да пия и трансметил.
Но от тогава до сега ензимите не са се качвали над горната граница.
Да питам това само за работещи ли е? Имам предвид програмата.
За  студенти, безработни или пенсионери важи ли, които са осигурени?

Звучи ми много хубаво и центите са определено поносими.
Емо, мисля че няма значение дали си студент - трябва ти резервация и направление от личния лекар. След това отиваш в НОИ и заминаваш! Най трудно е да си направиш резервация. Останалото не е проблем.

Ето и информация за курортите Хисар и Стрелча -
http://tourass.hit.bg/hisar.htm 
http://tourass.hit.bg/strelcha.htm
« Последна редакция: Януари 30, 2008, 18:32:50 от Mery »

Неактивен nadia ivanova

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
Здравейте
Мери аз също бях април на Хисар. Сигурно сме се разминавали някъде по улиците или в Камилите. Също съм много доволна от там. Бях в х-л Гергана. Ти къде си била.
Емо със сигурност трябва да си здравно осигурен за предходни 6 месеца. По горе съм написала телефоните за резервации и какви са действията. Най трудно става резервацията . Програмата ще излезе около 20 март. Тогава се правят резервации за цялата година. И понеже са много хора местата се заемат почти веднага.

Неактивен Мери_

• Профил
Здравей, Надя!
Аз понеже не можах да се класирам по програмата на НОИ бях в санаториума на МВР.
Но имам колежка, която вече няколко години ходи чрез НОЙ в Хисаря и е много доволна от условията и и обслужването в хотел Гергана и от станцията на военните - мисля, че сега е хотел "Калероя".
Мисля, че тези два хотела бяха през последните 4-5 години по програмата за рехабилитация.
Не ми е ясно как едни и същи хора успяват всяка година да се уредят, а за други все няма места! >:(

Неактивен nadia ivanova

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
Не мисля, че става с уреждане. По скоро със следене кога ще излезе програмата и веднага да си направиш резервация . Цялата година се запълва веднага щом излезе програмата. Мисля тази година да ходя пак

Неактивен Мери_

• Профил
Проблема с нямането на места веднага след като стартира програмата е в това, че тези, които си ходят всяка година (по тънката тарифа на НОЙ) вече се познават с персонала, с рецепционистите и местата им се пазят още преди да са обявени хотелите. Пък и мисля, че хотел "Гергана" вече няколко години подред печели конкурсите за Хисаря!
Затова местата свършват буквално за 2 дена! ;)

Неактивен nevron

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 701
  • хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
Ех, Българио!...
"...Не се надявам на нищо.
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен Силвана Лесидренска

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Публикации: 2705
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
здравейте, искам да попитам нещо,което не ми е ясно- препоръчително е почивка на подобно място за хора,които са приключили с лечението, или и за тези които в момента провеждат? Някой знае ли?

Неактивен nevron

• хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
Здравей, Силви!
Според мен е добре и в двата случая, стига човек да има тази възможност. Ако го прави по време на лечението, предполагам, че то ще протече доста по-леко и по-спокойно, ако пък го направи след лечението, ще му подейства положително за рекупериране на последствията от самото лечение. Така, че моето мнение е, че е за предпочитане и в двата случая, като клоня повече към почивка по време на лечението, за да няма чак толкова големи последствия от самото него (тратамиентото имам предвид).

П.П. Незнам дали не използвам прекалено много чуждици в изказванията си, но честно да си призная много думи в момента ми убягват как се употребяват на български език. Надявам се да ме разбирате, какво се опитвам да кажа.

Поздрави!
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен tedibon

• Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
Не са много чуждите думи ,но пък се обогатяваме!А иначе какво е "РЕКУПЕРИРАНЕ" и "ТРАТАМИЕНТО"?

Неактивен desi

• Немедицинско лице
    • Профил
здравейте, искам да попитам нещо,което не ми е ясно- препоръчително е почивка на подобно място за хора,които са приключили с лечението, или и за тези които в момента провеждат? Някой знае ли?
Майка е била на почивка по време на лечението - носеше си инжекциите и там и ги слагаха, не мисля че вреди, по скоро се чувстваш истински отпочинал.

Неактивен nevron

• хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
Предполагам, че рекуперирам може да се сравни с рехабилитирам, хи-хи-хи...
...а тратамиенто е лечение...
Ще внимавам вече. Просто снощи исках да напиша каквото ми е на главата, но не ми идваха думите на български, или пак нещо съм дрямала...
Простете!
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен lili_ana

• Немедицинско лице
  • Публикации: 116
    • Профил
как точно помагат тези места?самата почивка или процедурите?и,какви са тези процедури?

Неактивен Радослав Русинов

• Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
как точно помагат тези места?самата почивка или процедурите?и,какви са тези процедури?
Отговорите на въпросите ти се намират в самата тема!
Ти прочете ли всички постове от него, както и линковете към страницата на НОИ, които са публикувани?
Време е и аз да започна да задавам въпроси!  8)
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007