Автор Тема:  Моля зя помощ при тълкуване на резултати за HbsAg  (Прочетена 6760 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ana777

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 13
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
Здравейте,нова съм във форума и ще ви помоля за помощ,защото съм много объркана.
Направих си изследване за хепатит В ,след като разбрах ,че на  партньорът ми тестът е положителен.На резултатите от изследванията ми не пише положителен или отрицателен а има само стойности,за които ще ви помоля да ми помогнете.

Вирусология/Virology
Име на теста (изследване)       Резултат     Единици     Референтни стойности     Метод
HbsAg                                        2179       S/CO          < 1.0 /-/ отр.; > 1.0 /+/ пол.   

Неактивен d_t

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 62
    • Профил
  • Статус: Хроничен хепатит B
Здрасти,

Според мен положителен :(, но за всеки случай звънни до лабораторията и попитай.

Неактивен Силвана Лесидренска

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2702
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
Здравей Полина,

тестът ти е положителен за хепатит Б.

Ти или партньорът ти имате ли някакви съмнения, че сте с остър хепатит Б- пожълтяване на кожата и склерите на очите, потъмняване на урината, общо неразположение?

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен ana777

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Да,на партньорът ми му казаха преди седмица че е с остър хепатит Б,при него имаше симптоми,при мен не,но днес му излязоха третите изследвания за 2 седмици -до сега показваше положителен,но днес е показал отрицателен при него теста/да уточня че го лекуват две седмици в болница/.Просто незнам какво да мисля.

• Профил
Ами има няколко варианта:

1. партньорът ти  да е с остър, да го е предал на теб ( т.е. и ти в скоро време да развиеш остър хепатит с всичките му симптоми), и да е успял да го изчисти за 2 седмици. Обикновено след остра фаза, до 6 месеца е периодът в който може да изчезне австралийският антиген, 2 седмици е рекордно кратък срок, но пък не е невъзможно.

2. партньорът ти е да бил с хроничен хепатит, да е получил реактивация ( има случаи при които хроничният хепатит се ''събужда'', вдигат се високи ензими и всичко наподобява остър хепатит), след което да е настъпило изчистване.

2. има и вариант, при който ти да си с хроничен хепатит, да си го предала на него, той да е развил остра фаза и да го е изчистил.

Независимо кой от вариантите е, по-скоро трябва да установиш сега дали ти навлизаш в остра фаза или не. Пусни си едни асат/алат, за да видиш как се движат. При всички положения обаче трябва да посетиш гастроентеролог.

Него в коя болница го лекуват?

Неактивен ana777

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
в Пловдив -Свети Георги
ние сме заедно от година и половина,аз не съм имала контакт с друг освен него,да отбележа че е женен,аз също,сега когато постъпи в болницата и жена му си прави изследване и е било отрицателно,ако аз съм носителя,как не съм го предала на него и той на нея.Просто незнам,а за моите стойности че са толкова високи ,какво говори това,че развивам остър хепатит ли?

• Профил
Честно казано не знам как да установим кой е бил пръв с хепатит и кой кого е заразил.
Това няма такова значение в момента, както това, да видиш своето състояние. Високите стойности на авср.антиген нямат отношение към това дали си с остър или не. Направи си чернодробни ензими, за да видим дали там има покачване.

Държа да отбележа, че има много партньори при които единият е носител дълги години, а другият партнньор не, независимо че практикуват необезопасен секс. Просто се случва.

Неактивен ana777

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Благодаря  много за изчерпателните отговори.Днес ще отида при личната лекарка за да видя тя какво ще каже.Направо съм много объркана и уплашена.

Неактивен ana777

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Здравейте отново,искам да ви попитам още нещо-тези високи стойности на HBsAg за какво говорят-за остър хепатит Б или за хроничен?Много неща тепърва си изяснявам ,чета и съм много притеснена.

Неактивен d_t

• Немедицинско лице
    • Профил
Хроничен хепатит значи да останеш HbsAg положителен за повече от 6 месеца. Стойноста на количестовото HbsAg няма връзка с това дали си с остър хепатит.

Тъй като това са ти първи изследвания няма как да знаеш дали си с хроничен хепатит или не. Както Силвана ти е препоръчала пусни си поне едни чернодробни ензими АСАТ АЛАТ ГГТ за да видим имаш ли възпаление на черния дроб. Следващата стъпка е да си вземеш направление за гасртоентеролог да погледнеш секцията с препоръчани лечебни заведение и доктори и да си запишеш час. Там ще ти дадът насоки какви още изследвания трябва да си направиш, както и вариантите да са покрити от здравна каса или да си ги платиш сама.

Също така бих ти препоръчал да обърнеш внимание и на близките си също да се изследват за хепатит Б и ако имат възможност да се ваксинират.

Неактивен ana777

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Днес ми направиха нови изследвания
ASAT-51.3
ALAT-50.9
GGT-В норма
HbsAg-2011
Имам направление за гастроентеролог ,но съм ужасно притеснена.

• Профил
Здравей,

ензимите са малко над горно гранична граница. Както ти казах, стойността на австралийския антиген няма никаква връзка с това дали хепатитът е хроничен или не.

Пиши какво ти е казал гастроентеролога.

И по-спокойно, каквото- такова. Ако се окаже хроничен, не е края на света, толкова много хора сме в това положение и всеки един води нормален живот. А и лечение има.

Неактивен ana777

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Благодаря за успокоението!Ще пиша за лечението ми след понеделник,но определено не знам къде се намирам все още,чувствам се сякаш света е свършил за мен,всичко се срути  изведнъж.

Неактивен ana777

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Здравейте отново,
личната лекарка ми даде направление за гастроентеролог в Пловдив-д-р Бояджиев.Гледаха ме на ехограф,пуснаха ми пак АЛАТ и АСАТ,които този път нямаха никакво отклонение,нямала съм нищо което да не е в нормата.Смятат ,че вирусът "СПИ"-това само допълнително ме уплаши,посъветваха ме за мое успокоение да изследвам близките си и да си правя периодични изследвания.Попитах ги да изследваме вирусният товар,а те ми казаха че това било скъпо изследване и трябва да си го платя ,обаче сега не се налагало,защото в същност не съм била болна.
Предния ден обаче един минаващ през стаята гастроентеоролог ми каза ,че вероятно се касае за хроничен хепатит Б.
Направо тотално се обърках.Моля ви за съвет как да постъпя от тук натам,освен че ще изследвам близките си.Да предприемам ли изследване на вирусния товар или да чакам.Сетих се за още нещо което ми казаха в болницата-че така както си спи вирусът можел и да изчезне.

Неактивен d_t

• Немедицинско лице
    • Профил
Бих те посъветвал да направиш изследване за вирусен товар, както и един фиброскан за да си сигурна, че с черният ти дроб всичко е наред.
Това, че един път ензимите са ти в норма един път не са говорят че все пак има процес на възпаление, което от своя страна изключва възможността вируса да спи.
Тъй като си от Пловдив немога да те насоча къде може да си направиш фиброскан.
За София има в Токуда 150 лева е изследването.
Вирусния товар пак там е 130 лева.
Поздрави и успех.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007