Автор Тема:  Високи Алат и Асат при 1 годишно дете  (Прочетена 13705 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен didkatd

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 16
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
Високи Алат и Асат при 1 годишно дете
« -: Ноември 27, 2014, 01:36:02 »
Здравейте на всички, пиша нова тема, ако прецените я изтрийте или преместете. Нямах много време да ви чета, бързам да си разкажа проблема. Синът ми кара дълга бебешка жълтеница около 4 мес. след което, дали от това или от нещо друго завиши чернодробните алат и асат, лекува ни доц.М.Георгиева от Варна, ние сме от Разград, пием Урсофалк вече 10 месеца, но има минимално спадане на показателите или леко спадат и се качват, варират, в момента са асат- 125 алат-72, уж трябваше да достигнат поне 60 за бебе, а не се получава. Тази вечер вече се уговорихме с доц. за приемане за изследвания, иначе хепатитите са отр. EBV и CMV са отрицателни само едното EBV IGG е граничен резултат  не разбирам какво означава, лекарката каза, че няма проблем. Много съм притеснена, може ли това да е резултат от бебешката жълтеница, за какви изследвания да се подготвя, страх ме е от всичко, какво може да му има на детенцето ми, цяла година ходене по мъките и рев, сега отново притеснения в очакване на резултатите. На ехограф всичко е наред, какво ще ни правят, нека ако някой е имал подобен проблем или е чел тук нещо подобно да ми пише, че вече ще се побъркам в очакване. Като излезем от болницата ще ви информирам допълнително, дано дотогава някой се включи за съвет. Нормално ли е да се пие Урсофалк толкова дълго време и за това време да не ни помогне, мислех да го спра на своя глава, но... благодаря ви за вниманието, извинявайте за объркания пост, но в момента ми е такова объркано.

Деница

Неактивен Силвана Лесидренска

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2716
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
Re: Високи Алат и Асат при 1 годишно дете
« Отговор #1 -: Ноември 27, 2014, 07:25:50 »
Здравей Деница,

постът ти не е объркан, не се притеснявай за това.:)

Доколкото разбирам, синът ти 4 м. е карал жълтеница с постоянно високи ензими, пие Урзофалк 10 м. без резултат. Може да има много причини за състоянието му, това което ми идва като идея е или окултен хепатит В, при който обикновеният тест е отрицателен, но вирус има. Другият вариант е автоимунен, но честно казано не знам дали при толкова малки бебета е възможно. Попитай вашата лекарка за този вариант.
Всички хепатити ли му пуснаха- В, С? Ти правила ли си също хепатит, по-специално В?

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен didkatd

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: Ноември 27, 2014, 08:27:39 »
Благодаря за вниманието Силвана  :flowers: , на него са пускани HBsAg и anti-HCV , това са В и С нали? А на мен като бременна ми е пускан HBsAg. Резултатите са отрицателни и на двама ни. Мисля, че от самото начало не сме били с високи чернодробни защото първият път като ги проверихме, докато караше жълтеницата, бяха с по-ниски стойности, след това се завишиха според мен. Дано да е от това боже моля се да му няма нищо на детето, ще изтърпя всичко в болницата, колкото и да не ми се ходи, само да е здраво детето, малко ме е страх от това какво ще му правят, но... и това ще мине.

Неактивен didkatd

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: Ноември 27, 2014, 17:09:30 »
Забравила съм да спомена, че на 1 месец ни откриха недостиг на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа, уж имало връзка с дългата жълтеница, а с чернодробните дали има връзка? Не сме го пускали повече това изследване, също не знам има ли връзка и това, че цяла бременност бях на еутирокс заради щитовидната?

• Профил
« Отговор #4 -: Ноември 27, 2014, 19:04:34 »
Здравей отново,

обикновената, физиологична жълтеница при бебетата е кратка и преминава бързо. При вас е била 4 м., което означава че е имало и все още има причина. При проблем, доста често ударите поема черният дроб, а той ни сигнализира за проблема чрез високите ензими. Всичко е свързано. Този недостиг, поне от това, което прочетох, вероятно би имал връзка,но аз не съм лекар и не мога да кажа.

И един въпрос- ти кърмиш ли?

Неактивен didkatd

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #5 -: Ноември 27, 2014, 20:34:43 »
Здравей отново кърмих малко, накараха ме да спра кърмата и да минем на адаптирано мляко за няколко дни докато спадне билирубинът, 10 дни се цедих и поддържах, но след като отново започнах кърмата намаля, започнах да дохранвам и минахме само на нощно кърмене до 3-4 месец не помня точно вече и оттам на Фризолак защото той спря да се буди нощем и така, може и от кърмата да е бил проблема, но защо сега не отшумява, а и кръвните ни групи са еднакви и това не е проблема.

Неактивен didkatd

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: Декември 22, 2014, 15:56:40 »
Здравейте отново - влязохме в болница за изследвания, но искат още веднъж да ни вкарат да повторят някои неща и така да решат какъв точно е проблема, ще се опитам да препиша някои от резултатите от епикризата, макар, че повечето нямат стойности

HB - 138, левко-7,5, Тр-303, ДКК-левкоцити-63,3, КАС-компенсирана метаболитна ацидоза, йонограма в норма
Биохимия - глюкоза, урея, креатинин, ОБ, алб., холе, ТГ, ГГТ, ХЕ, ЦРП - б.о.
АЛАТ-70, АСАТ-104, LDH-631, алфа 1 антитрипсин - 1,60 /норма/, йонограма -б.о., СЖ, INR, фибриноген - 1,8
Урина - б.о.
Копрограма-единични дребни мастни капки, хлориди в пот 51 млек - да се повтори
ДСК отр. урокултура - смесена, вирусология - anti HBs - положителен, anti HAV IgM, anti HBc IgMq anti HCVq anti HIV - отрицателни
имунология - АГлАт - позитивни АМА, АГПА, ALKM -  негативни р-ANCA c-ANCA - негативни IgG,IgA,IgM-б.о.
ЕХО - черен дроб с дребнозърнеста структура на 80 мм по ДМКЛ, жл.мехур контрахиран, десен бъбрек - б.о., ляв бъбрек - смутен дренаж, слезка - неувеличена, панкреас б.о., пик.мехур - полупразен. Умерено количество газове повече в дясната половина на корема.
Заключение - лека хепатомегалия, аероколия.
Това е от епикризата - кое е смущаващото не знам, доцентката каза да не се притесняваме, докато не повторим някои неща и да си изясним по-точно проблема.
Дайте светлина моля ако можете, продължаваме с урсофалк, пробиотик и витамини.
Уж отидох за успокоение а сега съм по-притеснена, мислех, че всичко ще е ясно и се надявах най-вече всичко да е наред, но ... сега пак ще го мисля.
Моля ако някой има идея и време да се включи и да ми разясни тези положителни, позитивни и разни там стряскащи ме неща, защото идея си нямам.
Да припомня правени са имунизации само в родилния дом, хеп.В при раждане и БЦЖ. След установяване на високия билирубин и оттам Алат и Асат не сме правили ваксини.
Много ще съм ви благодарна.
Весели празници!

• Профил
« Отговор #7 -: Декември 22, 2014, 17:05:43 »
Здравей Дидка,

съжалявам, че нещата не са се изяснили. Лекарката поне даде ли ти някаква насока за диагноза или и за нея е непонятно какво става?
Аз лично не съм компетентна да ти разчета изследванията, или по -скоро да дам предложение за диагноза въз основа на тях.

Неактивен didkatd

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #8 -: Декември 22, 2014, 17:44:36 »
Здравей Силвана, не нищо не ми каза лекарката, само каза, да не се притесняваме, може би следващият път като повторим изследванията вече ще е окончателно решен проблема, дано...  Благодаря ти все пак  :love5:

Неактивен didkatd

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #9 -: Април 05, 2015, 13:59:06 »
Такааа, ето че ходихме за повторни изследвания, единствено освен алат, асат, ЛДХ,  позитивни са АГМА... Вече съмнения за автоимунен хепатит, чета и нито пол, нито възраст, нито симптоми имаме за това заболяване, след месец искат да направят на малчо биопсия за доказване на диагнозата, страх ме е, освен урсофалка ни включиха и трансметил, ще пием месец, ще пуснем чернодробните и тогава ще решим за биопсията. Според вас дали да търся друго мнение, да пускам ли на друго място кръв за изследване, а и не знам какво точно да пусна освен това АГМА? А и не знам и къде да пусна, при кой детски гастро в София да отида на преглед? Приемам всякакви идеи и предложения? А ако и биопсията нищо не покаже, ще си останем с мъките, нервите и рева? Как при положение, че уж момичетата боледували и то над 2 години при момче на 1 и половина вече ще го има? Какви са последствията ако не направя биопсията??? Ами ако от трансметила спаднат чернодробните, тогава пак ли остава тази диагноза??? Много съм объркана, ще се радвам да се включи някой запознат. Благодаря предварително, страх ме е и от биопсията и от резултата...

• Профил
« Отговор #10 -: Април 05, 2015, 19:31:11 »
Здрасти Дидка,

кой ще прави биопсията, при кой лекар ходихте?

Неактивен didkatd

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #11 -: Април 05, 2015, 21:40:29 »
Силве ходихме и двата пъти във Варна в Св.Марина при доц. Георгиева, но не знам кой ще прави биопсията за съжаление не питах тя ще е след месец някъде, ще разпитам по-нататък.. Притеснява ме дали е необходима при положение, че нямаме симптоми никакви само завишените чернодробни и позитивните антитела, четох някъде, че може да са позитивни и да ти няма нищо. Много се притеснявам как ще мине самата биопсия и после как ще се справим след нея, че не трябвало да мърдаме, как ще му кажа да лежи? Уфф...

Неактивен Аника

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1160
  • генотип 1
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир + Даклатасвир
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #12 -: Април 05, 2015, 21:49:02 »
Защо не се консултираш и с друг детски гастроенетролог? Токуда? Педиатрията?
Толкова малко дете би трябвало да го упоят за биопсията. Как няма да мърда дете на две години?!
Не се притеснявай от самата биопсия, ще мине и замине. По-важно е да успеят да поставят вярната диагноза. За да се лекува и да не стигне до усложнения след години.
Успех мила! Всичко ще е наред  :flowers:
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."

Неактивен didkatd

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #13 -: Април 05, 2015, 22:00:49 »
Благодаря Ани, но към кого да се обърна аз съм от Разград как да преценя кой е най-добрия? Чета имена в нета, но не знам кого да избера от всички? Колко време трае биопсията? След мея трябвало да лежи известно време. Няколко часа.

Неактивен Аника

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1160
  • генотип 1
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир + Даклатасвир
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #14 -: Април 05, 2015, 22:31:29 »
Самата биопсия е секунди - с подготовката е няколко минути. Затова казвам, че трябва да го упоят. Като извършат биопсията ще го поставят в необходимото положение (на дясна страна) да си поспи, а ти само ще го наглеждаш да не се обърне и да не мърда много.
Чувала съм добри отзиви за д-р Панталеева от Педиатрията и за дет. гастроентеролози от Токуда. За момента не мога да ти дам повече информация, ако прецениш се консултирай и с тях.
:)
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007