Автор Тема:  Взехме участие на 2 важни чернодробни конференции през април 2016  (Прочетена 2424 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Силвана Лесидренска

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2713
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
Автор: Силвана Лесидренска

12-16 април, Барселона
. Нашето пациентско сдружение посети научната конференция EASL, на която бяха изнесени данните от стотици проучвания, проведени в целия свят през последната една година. Фокусът, разбира се бе върху хепатит С, но за щастие текат клинични проучвания за медикаменти за хепатит В и Д, както и за много други чернодробни заболявания-автоимунен хепатит, неалкохолен мазен черен дроб, първичен билиарен холангит (доскоро наименованието бе първична билиарна цироза, но бе сменено). Пълният справочник на презентациите може да изтеглите от тук:
http://ilc-congress.eu/wp-content/uploads/2016/abstracts/20160416_sat/sat_ilc2016_no_embargo_lr.pdf

Няколко акцента:
HCV. Все повече в света се застъпва мнението, че хепатит С е болест на цялото тяло и система, а не само на черния дроб, и всички усложнения, произтичащи от HCV трябва да се лекуват като такива, а не като самостоятелни заболявания. Хроничният активен хепатит С повишава смъртността от други екстрахепатални заболявания, увеличава двойно смъртността от не-чернодробни болести, повишава с 30% опасността от исхемични удари. (снимка 1).

Цялата статия може да прочетете тук: Сдружение ХепАктив взе участие на 2 важни чернодробни конференции през април 2016

Ще се радвам да чуя вашите коментари!

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен mravche_ot_gorata

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 131
  • Put another dime in the jukebox
    • Профил
  • Вид лечение: Безинтерферонова терапия (ДААС)
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
  • Статус: Хроничен хепатит C
Здравейте, всички

зачетох първите абстракти от панела за Хеп С (стр. С136-С140 и С185...) и ето какво ми направи впечатление:

Повечето доклади разглеждат случаите на неуспех при новите лечения. Има нещо, което не разбирам: "Resistance Associated Variants (RAVs) при пациенти с Хеп С, лекувани с директно-действащи антивирусни медикаменти". Какво означава "варианти, свързани с резистентността"? По-скоро, как така "варианти"?

Другото нещо, което забелязах, е че изследователите наричат повторното лечение на пациенти, неуспяли да се излекуват с новите медикаменти "предизвикателство". Ето това е обезпокояващо, според мен. Знам, че след първото лечение с интерферон е възможно пациентите да бъдат подложени на повторно и дори трето лечение. Може би повторното лечение с ДДАС е също като повторното интерфероново, т.е. да се повтаря и потретва интерферона може би също е "предизвикателство" и носи рискове. Не съм наясно, защото не съм чела изследвания и наблюдения при началните етапи на въвеждането на интерфероновата терапия.

И последно: Тези изследвания ми напомниха за едно "безпокойство", което имам, откакто знам за новите лекарства. То е, че колкото и добри резултати да дават те, все още не може да се прецени дългосрочното им влияние върху организма. И сякаш по поръчка на сайта на агенцията по лекарства (където гледах по съвсем страничен повод) видях, че "Eвропейската агенция по лекарствата (ЕМА) разширява обхвата на преразглеждане на директно действащите антивирусни средства срещу хепатит С".

Ето и текстът на самата новина:
Цитат
Преразглеждането на директно действащите антивирусни средства (Daklinza, Exviera, Harvoni, Olysio, Sovaldi и Viekirax) започна във връзка с необходимостта от оценка на съобщения за реактивиране на хепатит В вируса при пациенти, които са били инфектирани с хепатит С и хепатит В вируси и са били лекувани с такива лекарства. В допълнение през април 2016 г. обхватът на провеждащото се преразглеждане се разширява, за да бъде оценен също рискът от повторна поява на хепато-целуларен карцином (рак на черния дроб) при прилагане на тези лекарства.

Макар че това последно нещо няма връзка с конференциите, ето и линк към изявлението на европейската агенция по лекарствата: http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Referrals_document/Direct-acting_antivirals_for_hepatitis_C_20/Procedure_started/WC500204893.pdf
там е посочено и изследването, чиито наблюдения са предизвикали това по-разширено разглеждане на ДДАС. Ето същото и на български: http://www.bda.bg/images/stories/documents/pharmacovigilance/DAA_Patients.pdf

И - да, последната част от поста ми може би е подходящ за нова тема в съответен раздел, но мислите ми текат без пауза, затова всичко е тук засега.

:good:
Поздрави,
мравчето
... че трябва твърдост, кураж, постоянство,
че страхът е подлост,  гордостта - пиянство.

Неактивен Ani_sv

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 67
    • Профил
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Има близък с хепатит B
Здравейте,
Първо искам да благодаря за изнесените данни и полезна информация.
Но от прочетеното разбирам, че не трябва да се радвам много на отрицателните ПСР-и   :sad3: ...Дали в България ще се възприеме това, че : "Вече не се гледа като показател за успешността на терапията резултатът от ПСР, a количественото измерване на HBsAg" и ще започнат ли да включват към необходимите изследвания и тест за количествено измерване или ние да си го следим.

Неактивен Силвана Лесидренска

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2713
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
Аз си го следя. Разбира се, консултирам се с проф. Антонов, но това изследване не е изискуемо по Здравна каса за протоколите, така че лекаря ви може и да не се сети да го изиска от вас. Затова ги пиша тези очерци, за да бъдат наясно пациентите какви са последните тенденции и да бъдат максимално ъпдейтнати какво и как да следят.

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Ani_sv

• Немедицинско лице
  • Публикации: 67
    • Профил
  • Статус: Има близък с хепатит B
Благодаря още веднъж, не знам какво щяхме да правим без форума  :girl_in_love:. Ще си го следим и това значи   :fight2:, а на какъв период от време е добре да се прави, всеки месец като рутинните изследвания или с ПСР на 3 месеца? Хубаво е, че не е скъпо поне...

Неактивен ralkataaaaaaa

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 576
    • Профил
  • Вид лечение: Боцепревир + пегилиран интерферон + рибавирин
Да ви кажа аз вече изобщо не се радвам на отрицателните ПСР,виждала съм ги много пъти по време на първото ми лечение и после хайде пак положителни. Доколкото знам трябва 2 години след лечението все да сме с отрицателни ПСР ,за да се брои лечението за успешно и пак май не е много сигурно. Мравче,то си е голямо предизвикателство повторното лечение,да не ти казвам пък с боцепревир какво е,но дано поне има ефект.Колкото до новото лечение,тепърва ще се проучват всички пациенти,то едва сега навлиза и е нормално да има много въпроси и неизвестни. Но според досегашните изследвания е най-леко и най-надеждно за излекуване :)
Животът - това е изкуството да се научиш да вървиш, въпреки стискащите обувки...

Неактивен Buba

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 300
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Неуспешно
Много благодаря за тази актуална и подробна информация Силве, както и на допълнителната от Мравче от гората. Доста е като обем и е много специализирана, но ще се опитам и аз да извлека най-важното за новите лекарства.  Евала и на активистите, които протестират срещу неморалните цени на фармацевтичните компании - жалко, че не са били повече на брой. Мравче, моите притеснения по отношение на новите лекарства от доста време са същите като твоите - какви са дългосрочните ефекти върху организма. Няма как да се разбере преди да минат 5-10 години, всеки ще трябва да решава за себе си деликатния въпрос колко може да си позволи да чака за повече яснота по въпроса,  но се радвам че са започнали проучвания по някои от тях. Иначе не бих се плашила толкова от думата "предизвикателство", науката в областта на хепатита доказа, че доста добре се справя с предизвикателствата през последните години, това и е работата, (разбира се с Божията помощ, поне според мен). Мен, също така, ме вълнува въпроса има ли шанс и кога да отменят биопсията като изискване за доказване на увреждането на черния дроб, и да въведат неинвазивните тестове.

Неактивен Mиро

• Немедицинско лице
  • Публикации: 84
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон + рибавирин
Не виждам какво толкова го умувате в дългосрочен план дали приспивате вируса или го разкарвате изцяло.Без лечението в дългосрочен план следва цироза и рак,а след това 2 метра под земята.Дори и само да го приспивате,в дългосрочен план ще се радвате на по-дълъг живот с ваште близки,роднини,приятели и деца,а някои и внуци.Мисля,че все пак е по-важно да се прекъсне активността на вируса и да се спре увреждането на дроба.

• Немедицинско лице
    • Профил
Не виждам какво толкова го умувате в дългосрочен план ...

Миро, Миро  :morning:

изследователското любопитство (както и това на потребителите на научноизследователски трудове - т.е. наши милости  :book_read: обсъждащите) не се обуславя единствено от 100%-то лично отъждествяване с изследвания проблем. И добре, че това е така, иначе научният напредък щяхме да го гледаме през крив макарон  :girl_wink:

Във връзка с "дългосрочните ефекти" ще дам само един пример: Хероинът е наречен така, защото е карал хората да се чувстват като герои, ама да не говорим какво става по-нататък. Разбира се, такива ефекти касаят обществото и човешкия вид като цяло, не толкова отделен човек в даден момент.  :girl_angel:

Та, така де - аз от тези неща нищо не отнасям към себе си конкретно. запазвам дистанция, за да ги огледам. Освен това, вече сериозно, от резултатите от подобни изследвания до някаква степен може да се правят анализи и прогнози за поведението на фармацевтичните компании, застрахователите, и т.н. Поне можем да си играем на предвиждания. Нищо лошо няма в това.  :ashamed2:

хах, чак пък внуци... Миро, къде ме прати  :dance:

мравчето

Неактивен ralkataaaaaaa

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 576
    • Профил
  • Вид лечение: Боцепревир + пегилиран интерферон + рибавирин
 :laugh:  ааа Мравче,аз вече се надявам на внуци,нищо ,че съм млада  :laugh: Като бързах да раждам на 19 години е така  :laugh: Не че децата бързат да ме направят баба де  :laugh: Иначе Миро е прав   :congrats:
Животът - това е изкуството да се научиш да вървиш, въпреки стискащите обувки...

• Немедицинско лице
    • Профил
:laugh:  ааа Мравче,аз вече се надявам на внуци,нищо ,че съм млада  :laugh:

:bravo2:

Неактивен Buba

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 300
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Неуспешно
Миро, тук може би с Мравче сме имали предвид нещо различно, не ме притеснява ще заспи ли вируса за дълъг период или ще изчезне и ще се върне, аз за разлика от Ралка съм видяла над 10 положителни ПСР-а и нито един отрицателен, 100% неподатлива бях на досегашните лекарства, така че за мен "не се открива" дори и за 3 дена ще е равнозначно на чудо :). Под ефекти, които ме безпокоят в дългосрочен план примерно са ако с помощта на новите разработки човек се отърве от хепатита и съответно цирозата, но в замяна след някоя година се разболее да речем от рак, защото новата, не непълно проучена химия нещо му е разбъзикала клетките, каква е спечелил.. Но си прав - това са само страхове и предположения, а положителните ефекти са доказан факт, като ги съпоставиш - решението е ясно, затова няма да развалям повече полезната тема и общите надежди с такива размисли..

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007