Автор Тема:  И аз имам хепатит Ц  (Прочетена 12267 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 34
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Хроничен хепатит C
И аз имам хепатит Ц
« -: Февруари 12, 2016, 00:03:58 »
Здравейте на всички! Моля ви, кажете ми нещо каквото и да е, защото от неизвестността в която се намирам на моменти ми идва да се метна под някой влак. На 31 години съм. Майка на прекрасно момиченце на 2 г и половина и съпруга на страхотен мъж. До скоро бях по майчинство. Сега се замислям, че от около година нямам същите сили, както до преди това. Уморявах се лесно, не ми стигаше съня. Отслабнах, защото започнах да тренирам фитнес у дома и спазвах здравословен фитнес режим. Дали случайно е било всичко това? Режима ми 90% се е покривал с правилното хранене при увреден черен дроб. Преди 3 месеца се върнах на работа и започнах да чувствам умората. Реших, че трябва да си намеря по лека работа. Все се надявах на отпуски, болнични, почивни дни. Обявиха кръводарителска кампания и аз се включих, защото бях сигурна че съм здрава, исках да направя добро и да си почина. Е... Резултата хепатит ц.... Дали съдба или ирония ми предстои да видя. Ще умра ли?!?!? От тогава изпитах доста симптоми. Дали е внушение? Ноусещам черния си дроб, даже понякога ме пробожда и ми тежи. Не мога да спра да плача при мисълта че няма да съм до детето ми докато расте. Аз просто искам да я виждам как расте и да бъда до нея. Първо не повярвах. На третия ден вече го приех. Четох какво ли не. Чувствах се долна. После си казах какво пък, аз съм силна и през това ще мина. Само на силните им се дават такива неща. Не мога да спя. Крия се и плача. Ще се лекувам. Ще мина през всички кръгове на ада само да оцелея и да съм със семейството.  Страх ме е да не е цироза вече и да е късно. Защото ми се подува леко корема. Нямам тъмна урина. Леко ме сърби в тая област. Дали е дошло времето и сега се появяват симптомите? Или е внушение след като разбрах? Наистина не съм усетила нищо освен умората от около година. Ще полудея. Днес бях супер спокойна, а вчера мисля че имах мозъчна мъгла. Беше трагедия. Ако не бях на работа сигурно щеше да ми е смешно. Дали е внушение или наистина са симптоми. Сега лежа защото като седя ми е дискомфортно. Дали съдбата е благосклонна и ми помага, защото исках да направя добро? И защо ми се случва на мен, която никой не мрази, на всеки прави добро, нямам лоши намерения към никой и винаги помагам на всеки с каквото мога. Предполагам, че е нещо старо или е на година и половина след зверско вадене на зъб. Но ако е скорошно възможно ли е такива прояви, които отговарят на цироза?!?!? Или аз криво го разбирам. Бях на преглед при д-р Цветкова в св. Иван Рилски. Тя каза: ти не си болна! Как разбра? Каза, че дроба ми е леко увеличен с 1см. Пусна ми изследване асат и алат с 5 единици са ми завишени. Другото го чакам от германия да пристигне. Не искам да ходя на работа. Гледам хората на вън и си мисля: този може да е болен милия и изобщо не подозира. Искам да предупредя всички. Да помогна на всички като мен, които не знаят. Спокойна съм до някъде, че бащата на детето е страхотен и дори да ме няма той ще я обича като майка и ще се грижи за нея, както прави и сега. Гледам се в огледалото и не ми се вярва че съм болна. Майка ми каза че от есента съм жълта. Да, малко бях наистина. Това с умората го свързах с недоспиването и свалените кила със спорт и по оскъдните порции. Кажете ми нещо, каквото и да е. Разкажете ми за вас, за някой, който се е излекувал. Просто искам да знам. Как да тълкувам всичко това. Как ще спя докато ми дойде резултата? Искам да започна да се лекувам веднага. Страх ме е да на умра. Сигурно всички от това ги е страх. Ако вярвам, че ще се оправя, а не обратното ще помогне ли? Или да чакам най-лошото? Аз само него си предтсавям и тогава изпитвам всички симптоми. Но вече спрях да мисля за лошото, а дроба е подут. И всякаш балончета се пукат в него и сърби и....

Неактивен ralkataaaaaaa

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 576
    • Профил
  • Вид лечение: Боцепревир + пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: В момента съм на лечениe
Re: И аз имам хепатит Ц
« Отговор #1 -: Февруари 12, 2016, 08:15:22 »
Здравей,миличка,първо се успокой -не се умира от хепатит ц ако се лекуваш :) На първо време си пусни ПСР за да разбереш колко вирус имаш в кръвта,след  това от болницата ще ти подготвят документи за здравната каса за започване на лечение. И спокойно,старай се да си по-спокойна,пази си силите,ще ти трябват :) Можеш да четеш нашите публикации в темите "предстои ми лечение", "на лечение съм" ,"завършено лечение" и т.н. там всичко сме описали подробно :)
Животът - това е изкуството да се научиш да вървиш, въпреки стискащите обувки...

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #2 -: Февруари 12, 2016, 10:27:26 »
Здравей. :) много ти благодаря, че ми отговори. Дано е така. Дано не е късно. Чакам резултата с нетърпение.Ще се опитам да съм спокойна, макар че в работата ми е яко стрес и физическо натоварване за болен като мен.

Неактивен Buba

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 300
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Неуспешно
« Отговор #3 -: Февруари 12, 2016, 11:58:42 »
Здравей „AZ”, макар в момента твоята паника и това, че вече си се отписала да ми се струва абсурдно, но като че ли повечето от нас минават през подобни състояния, когато научат,  че имат хепатит С. От това, което си написала е ясно, че нямаш цироза, била си и на преглед, според мен си внушаваш повечето неща. Ако наистина си се заразила преди година и половина (което обаче съвсем не е сигурно – помисли си за всички случаи, в които е било възможно чужда кръв да влезе в твоята) е малко вероятно да имаш сериозно увреждане на черния дроб. Ако нямаш друга инфекция (примерно и хератит Б или да си изкарала хеп. А), увреждането става бавно, с години, понякога и десетилетия, а и в повечето случаи това се случва без да има външни признаци. Бременността и раждането, връщането ти на работа, както и стреса, които изпитваш сега може да са засилили някои от симптомите на хепатита (като умората). Под дясното подребрие минават черва, нерви и какво ли не, едва ли пробожданията са ти от черния дроб. Това, че си се опитала да направиш добро като дадеш кръв  е имало положителния ефект да разбереш за вируса, съответно да  си следиш състоянието, да не консумираш алкохол, което е важно и като му дойде времето да излекуваш вируса. Разбира се има много хора, които са се излекували от хепапит С, дори и с най-старите терапии, а вече има нови лекарства, които са с огромен процент успеваемост, (в момента  Сдружението се бори те да станат достъпни за всички българи - можеш да се включиш в тази инициатива) и нямаш основания да мислиш за умиране. Изследването, което чакаш от Германия вероятно е ПСР, което ще ти установи количеството вирус в кръвта. След това сигурно ще ти направят биопсия за да установят състоянието на черния дроб и ще те насочат към някакво лечение. Дотогава живей нормално като здрав човек. Не си докарвай излишни притеснения и нерви от чакане на резултати, психическото ти здраве ще ти е нужно. В този форум и сайта на Хепактив можеш да научиш абсолютно всичко за хепатита и лечението му.

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #4 -: Февруари 12, 2016, 16:32:44 »
Здравей БУБА. Благодаря и на теб, че се включи, намери време да прочетеш и желание да напишеш. Аз съм адски объркана от всичко и не зная какво да мисля и чувствам. Исках да споделя с някой като мен, защото в сайта и тук е пълно с информация, която може да те побърка. Както стана с мен. Последното беше когато четох за Анита. Гледах и видео. Съвсем се довърших. Да, резултата е че е жива и здрава. Но нали не на всеки отпускат такова лечение. Аз като чета тук оставям с впечатлението, че повечето не се излекуват. Разбрах, че прабаба ми е живяла 20 години с цироза. Предполагам автоимунно, защото не се е тровила с нищо. Или оък зараза с хепатит и после това. На 80 години е починала. Хранила се е само и единствено с тиква и лимони. Отчаях се. Отчайващо е не може никой да отрече. Тъпото е че не може да се тълкува по нищо какъв ще е края или кога ще е. Но при Анита е щял да бъде много скоро. Това не е ли страшно? Когато бях бременна четях отново, но така не се панирах никога. Имах здрав разум и шесто чувство. Отсявах само важното и питах лекарката понякога. Тя ми се смееше за някои неща, но аз просто обичам да знам защо е така и т.н за всичко съм си такава любопитна. Знам и че повечето случаи, за които се говори много и пише са единични. Или поне се надявам да е така. Тези, които се лекуват или раждат без проблеми за пример не си правят труда да го раздуват в нета, защото никой ме се впечатлява от доброто. Само лошото и страшното ни трогва и вълнува. Нали все за най-лошото обичаме да пишем и да говорим в новините. Аз за това не ги и гледам. Имам си мой красив свят. Този с детето, мъжа и мечтите ми за бъдещето. Обещавам си да започна да вярвам. Повтарям си цял ден думите, с които ме успокои и ми казваш да си пазя нервите, че има за какво да ми трябват. Звучи много .. Разумно. Успях да се накарам да поспя. Останах си в къщи днес, не отидох на работа, за да си почина малко от всичко. Благодаря ви, че ви има и давате подкрепа. А за включването в кампании и помощ относно лечение на подобно болни - ще направя каквото мога в момент, в който съм в състояние да помогна на някой. Че сега на себе си не мога :) Обещавам си го на мен. И на вас!

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #5 -: Февруари 12, 2016, 16:46:14 »
Искам още нещо да попитам: мога ли да пия мента глог валериан? И аспирина също? Пиех магнезий и вит Ц, но вече не смея. Вредно ли е? Взех си днес вердин. Аз се храня на често и по малко от година, с цел да засиля метаболизма си. Пия над 3 литра вода на ден. Ям сутрин въглехидрати - обикновено овесени ядки с мед, банан и канела и фреш лимон и портокал пак с мед. До скоро и грейпфурт, но вече - не! На обяд салата с пилешко месо не мазно. Или пуешко. Радко риба - бяла, филета само. Понякога леща и боб. Леща обичам. Ядях по 2,3 яйца на ден, вече и едно не смея. А вечер преи сън чаша прясно мляко с бисквити. Сега започнах да хапвам тиква. Четох доста противоречиви мнения относно лимона например. Също и за захарта. Да, те се превръща в мазнини, но нали вредни са тези от животински произход и тежките? Аз винаги съм мразела мазното. Така че това не е проблем. А принципа с мазнините го има и при плодовете и тяхната захароза. Вие как се храните и пазите ли диета? Тя помага ли ви?
« Последна редакция: Февруари 12, 2016, 17:19:16 от Az »

Неактивен Таня Митева-Димитрова

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 113
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #6 -: Февруари 12, 2016, 22:17:18 »
Все едно съм в моя профил :)-същите писания. Не си сама нито в здравословните неблагополучия, нито в душевните терзания. Имаш късмета да открият проблема навреме и да има лечение. Няма да ти казвам да спреш да се безпокоиш и да не се хвърляш в разни филми, защото при мен такива съвети не помогнаха. Изживях си го, побърквам всеки ден прекрасния си съпруг и продължавам с пълна пара. Аз пия по 4 менти глог и валериан всеки ден. И още един куп добавки. Изчакай си ПСР резултатите, виж как ти е черния дроб (и моя беше увеличен миналия Декември, и аз бях полудяла от тревога...и още съм ...) и вече ще можеш да прецениш как да се храниш, какво да пиеш и как да се лекуваш. Определено няма да умреш от сегашното си състояние и вярвам, че ще имаш възможността да се излекуваш без да стигаш до крайности :)

Неактивен Buba

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #7 -: Февруари 12, 2016, 22:38:55 »
Здравей отново, да не ми се разсърдиш, но ми се струва че в момента имаш по-голяма нужда от психолог, отколкото от гастроентеролог :). Аз пък ще ти кажа първо да се успокоиш и да приемеш проблема не като присъда, а като изпитание, с което ще се справиш!  „какъв ще е краят и кога ще е” не може да го „тълкува” никой – нито здрав, нито болен, но ти до разсъждаваш  за „края” на този етап ми се струва нелепо.
Значи... от къде да започна – нормално е да си объркана, наистина във форума има вече прекалено много истории,  (по времето когато аз пишех активно в него беше по-лесно да се ориентираш). Това че си останала с впечатление, че повечето хора не се излекуват от хеп. С е погрешно. С най-старите терапии (интерферон и рибавирин) поне 50% от лекуващите се изчистваха вируса. С последващите тройни терапии (интерферон, рибавирин + протеазен инхибитор) мисля, че процентът е поне 70%. В България, включително от писалите в този форум,  доколкото знам тези проценти бяха по-високи защото повечето от лекуващите се са млади хора със добри начални показатели, които повишават успеваемостта. Много от изчистилите вируса не пишат вече тук, което е обяснимо, защото са решили проблема, който ги е довел до форума, затова си попаднала предимно на неотговорили на лечението. Новите безинтерферонови терапии са  с до 98% успеваемост и основния ни проблем е дали и кога ще са налични за всички заразени в България. За добро или лошо ти си открила вируса си точно в такъв преломен момент. Бих казала, че си по-скоро  късметлийка, но пък е малко непредвидимо какво лечение ще ти предложат и кога.  За да разбереш дали и доколко имаш причина за притеснения първо трябва да получиш резултата от ПСР-а. Той ще покаже дали изобщо имаш вирус в кръвта или си се самоизлекувала. Тъй като са ти повишени АСАТ и АЛАТ и имаш увеличен черен дроб, най-вероятно още имаш вирус, но все пак това трябва да се потвърди. След това трябва да се установи колко ти е увреден черния дроб. Ако си се заразила преди година и половина може изобщо да нямаш фиброза . Дори да имаш тя може да е минимална. Имам чувството, че ти си останала с впечатление че хепатита води автоматично до цироза. Това не е така! Според статистиката, която съм чела само около 30% от заразените изобщо някога стигат до това усложнение. Преди това може да имаш различни степени на увреждане на дроба (фиброза), които се степенуват от Ф1 до Ф4 и между преминаването от една в друга степен обикновено минават години. Ако нямаш търпение да чакаш лекарката да те изпрати на изследвания и биопсия защо не си платиш един фиброскан или фибротест, които да те ориентират в какво състояние ти е черния дроб?
Това че баба ти е живяла с цироза 20 години и е доживяла 80 год. изобщо не е отчайващо, на мен ми се струва дори обнадеждаващо, но явно на теб в момента всичко ти е в черни краски.

Относно диетите се надявам някой друг от форума да ти помогне, защото аз не съм пазила такава. Това че се храниш толкова здравословно със сигурност е в твой плюс. Моята лекарка беше прагматична и не смяташе, че някаква специална диета или дори хепатопротекторите могат да окажат съществено влияние върху действието на хепатита, но разбира се добре е да помагаш на дроба си, а не да го товариш. Няма спор само за забраната (силното ограничаване) на алкохола. Мисля, че и останалите светила - гастроентеролози също не са на едно мнение за диетите. Единственото, за което са единодушни е, че черното кафе (по едно две кафета на ден) влия благотворно върху функционирането на черния дроб, а в ГОЛЕМИ количества цитрусовите плодове (в частност грейпфрутите :) ) му вредят, но това е всичко. Така че и по този въпрос не мисля, че трябва да се вманиачаваш - стресът вреди на черния дроб повече и от мазнините :).
Не виждам никакъв проблем да пиеш мента глог и валериан, дори в твоя случай е препоръчително. За нервите ти казах че ще ти трябват първо заради разправиите с болниците и здравната каса покрай отпускане на лечение, и второ ако все още изписват интерфероновите терапии (с които така се надявах, че са приключили) – заради самата терапия, която ще ти  ги подложи на достатъчно изпитание.
От други лекарства– знам, че за особено вреден се смята парацетамола и разбира се кортикостероидите. По принцип ограничавай да приемаш лекарства за щяло и нещяло, и казвай на лекарите за хепатита, преди да ти ги предпишат.
Понеже видях и другата ти тема за предаването на дете от майка ще си напиша мнението тук.  Това с ограничаването на "влажните" целувки към детето ми звучи абсурдно. Хепатит С се предавам само ако заразена кръв влезе в кръвоносната система на незаразен.  Огромният брой случаи на заразяване е при венозни инжекции с нееднократно използвани спринцовки или кръвопреливане. Случва се предаване и при използване на нестерилни инструменти при зъболекар, козметик, татуировки, но не познавам някой доказано заразен по такъв начин. Другото е по-скоро теоретично. Лекарката ти нали е ясно с разликите между хеп. Б и С? Изобщо на мен не ми е известен случай на предаване на хепатит С по битов път -  както виждаш и съпругът ти не е заразен, но разбира от тук насетне общи нокторезачки, самобръсначки, четки за зъби, пинцети, пили е желателно да се изключат.  Вероятността за предаването на хепатита от майка на дете е около 5% и става при самото раждане и, а детето разбира се могат да го изследват ако е на 2 години и половина. 
Оф май няма да се справя с обобщението по всички въпроси, дано друг да продължи или да намериш отговорите из темите :). Успех!

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #8 -: Февруари 13, 2016, 16:36:23 »
Прочетох отговорите ви сутринта и цял ден за вас си мисля пак. Искам много неща да ви кажа, но най-важното е, че ви пожелавам от все сърце да сте здрави и да имате пълноценен живот. Буба благодаря ти, че си отделила толкова време и мисли да ми отговориш така подробно и приятелски. Знам, че не е лесно да си загрижен за някого и да се опитваш да го вразумяваш някак. Препрочитам по няколко пъти всичко и се изпълвам с равновесие и надежда. А за психолога си много права  :laugh: много ме разсмя. Таня, и в нас е пълна лудница. Мъжа ми точно това каза - болнично заведение за психично болни и избяга. Хич не ние скучно - рев, писъци, после се гушкаме всичките :) Аз снощи четох едни теми за положителното мислене и как влияе на болестите и така се стегнах, но като се събудих пак се чувствах по онзи гнусен начин, все едно съм прокажена. Като прочетох коментарите ви  рязко се освежих. Благодаря ви и на двете за спооделянето и надеждата, защото когато човек е болен от нещо май това му трябва в най-големи дози.

По повод на надеждата мисля, че не е лошо да има тема с позитивни мисли на хора с такава съдба. Аз си записах някои разсъждения и макар, че са си мои, а и може би не са кой знае какво, реших да ги споделя тук. Може би ще дадът нещо на някой. Дори и един човек да вземе нещо от тях ще се радвам. И обещавам, когато един ден се излекувам да разкажа на всички.

Живота е толкова пъстар! Ту си на върха от щастие, ту си в тинята. Но в това има някава красота. Ако беше само хубав щеше да е скучен. До скоро с такава радост приемах всяко предизвикателство. Но след този огромен шамар който получих, паднах и се изплаших. Приземих се. Като дете на което майка му се кара и удря. То е в шок и не знае как да реагира. Изпитва страх и се парализира. Е, и аз така. Обаче аз вярвам в едно нещо - силата на мисълта. Вярвам, че един отчаян човек изглежда болен, после другите започват да го отбягват и той се чувства още по зле. Става един кръговрат и човек не намира сили поразен и от болестта си да се вдигне, да си каже "ще променя това". Това е и депресия. Трябва много да обичаме себе си. Ама много. И да вярваме всеки ден в доброто. Трябва да сме спокойни, отпуснати, целомъдрени. Когато имах разни дребни проблеми, които според някои хора например бяха големи, аз никога не се предавах и винаги вървях на пред. Отивах, питах, исках, настоявах, но без да съм нахална. Не е нужно да се бориш като звяр за да получиш нещо. Трябва да си деликатен, но и поне малко хитър и да изплъзнеш от ръцете на другия онова което искаш. Той дори да те хареса и да иска да ти го даде. Така правя аз обикновено. Но сега станах малко неуверена в себе си и не зная точно какъв е начина да си поискам обратно здравето. А толкова го искам!!!! Сещам се, че когато много ксках нещо в ония спокойните дни се зареждах с търпение и бях убедена, че нещото ще стане. Ама винаги ставаше. Сега ми е малко по-трудно. Може би..не!сигурна съм, че съдбата праща нарочно такива изпитания. Плача на моменти, защото се съжалявам. Аз не обичам да ме съжаляват. За това не искам и да казвам на никой за това. За да не гледат на мен като на болна. Ще кажа на някой позитивен на който му пука поне малко за мен. Или който има сходна съдба. Боже, колко е важно човек да има вяра! Не искам деня ми да е обсебен от мисли за оздравяване, защото това ще значи, че съм яко болна и имам голяма нужда. Да, аз имам, но не с цената на всичко. Нали има и други важни и хубави неща - детето, мъжа ми, слънцето, птичките, вятъра, рисуването, общуването. Не искам да се вманиачавам. Значи тактиката е следната. Старая се да имам добро настроение. Спирам да чета статистики, цифри и чужди съдби с лош край. Започвам да чета и да мисля за силни хора. Боже, съдбата е голяма работа. Но май ме харесва. Как е поставила нещата. Първо да съм болна не е ясно от кога. Второ да съм в работата на която съм сега ( за малко да я сменя) точно в този момент, за да разбера че съм болна. Видях плаката за кръводаряване и датите му написах, а през ума не ми мина да отида. Добре че с една колежка се сближих, за да стане дума, че тя ще ходи. Тя не дойде в крайна сметка, но накара мен по този начин да отида и така разбрах. Вярвам, че в живота ми се дават точните хора по точното време. Това дете също не ми е дадено напразно. То ми е огромен стимул. Ами в този смисъл явно съм необходима тук на земята и има нужда от мен! Обещавам си да помагам на такива като мен с каквото мога някой ден когато вече съм здрава. Аз вярвам наистина, че това ще се случи. Да, много ме е страх от смъртта, но толкова искам живота! Искам да виждам, да усещам, да се радвам, да плача, да прегръщам, да обичам, да помагам. Знам, че ще има шанс! Явно някога съм направила нещо ужасно и сега това ми е наказанието. Може би в минал живот. Или пък просто в този живот трябват повече силни хора и съдбата сега ми е подготвила държавен изпит. Значи ще го мина! Аз през всичко минавам. Особено за хората, които обичам или за тези които са добри и на които държа. Няма да се притеснявам и това ще го мина!

Неактивен olga61

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 81
    • Профил
  • Резултати: Успешнo
« Отговор #9 -: Февруари 13, 2016, 19:52:34 »
Здравейте! Може и аз да напиша малко? Прочетох всичко, написано до сега . Колко е близко и познато и ка искам да кажа на АЗ- не се тревожи, ще се излекуваш, и това ще мине, бъди силна, вярвай. 14 години аз живях с вируса, часове висях в този форум-четох истории, съвети, статии, търсех информация, намирах отговори, досаждах на хора в лични съобщения и им благодаря за отговори и търпение. Минах лечение. Преди една година свърши. Една година без хепатит С. Така мисля, последен ПСР беше отр. Все помалко се сещам че бях болна. Всякакви неприятни усещания в областа на дроба намаляха. Вярно, преди винаги сутрин, като отворя очи, мисълта веднага отиваше там-боли ли? Тежко ли му? До сега не мога да повярвам-че успях. Надявам се, че успях. Никой не застрахован- че може да се разболее. Всички ние, инфицирани, минаваме през болка , страх, отчаяние. Но важно да вярваме- в себе си, да имаме близки, които ни подкрепят и се нуждаят в нас. Благодаря на този ФОРУМ и всички ВАС, които четете и пишете, които намират време да споделят твоята болка и да се порадват с теб за успех, благодаря на Бога ,че ми помогна да се реша и да издържа! Моля се на Бог да помага на тези, на които им предстои лечение! Нека да бъдат силни и позитивни! Благодаря на тези, които прочетоха моите думи!

Неактивен Ме

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 53
    • Профил
  • Статус: Недиагностициран/а
« Отговор #10 -: Февруари 14, 2016, 13:50:17 »
Здравей, горе главата!
Добре би било да си направиш ваксина за хеп. Б, след като си пуснеш изследвания за хеп. Б.

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #11 -: Февруари 17, 2016, 20:16:09 »
За хеп Б влиза в изследването на кръвта при даряването, тъй че нямам Б. За ваксина ме е страх. Знам, че е тежка и трудно се понася. Мерси за съвета и за куража :)

Неактивен Силвана Лесидренска

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2716
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Резултати: Повторно лечение
« Отговор #12 -: Февруари 18, 2016, 10:08:51 »
Ваксината за хепатит В се слага на всички новородени от 1992 г. насам. Ако те я понасят с лекота, не виждам един възрастен от какво може да го е страх. Не е тежка и не се понася трудно. Ваксина като ваксина, само дето може да ти спаси живота.

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #13 -: Февруари 18, 2016, 20:40:35 »
Силвана, благодаря за съвета. Така съм чувала, че е при децата, защото когато я биха на моето дете всички, включително и педиатърката ме предупредиха, че се понася най-трудно. Но си права, че ако се касае за живот е нужно да се направи. Лекуващия лекар ли трябва да ми я предложи или аз да си поискам сама? И в кой момент?
Видях, че резултата от ПСР ми е готов и утре отивам да го взимам и при лекуващата. Но моля да ми кажете, ако отида с този резултат при нея и после реша да я сменя ще може ли? Тя със сигурност е по тези болести и вярвам, че ще ми разчете резултата. Когато си дадох направлението ме изпратиха в нейния кабинет, а другите гастроентеролози са на друго място в болницата.  Ако след това отида в Токуда платено и реша да се лекувам там възможно ли е? Или трябва да искам ново направление?
Това са ми резултатите от първото изследване:
ASAT       36       U/l     4 - 31     PHOT
ALAT       39       U/l     0 - 33     PHOT
GGT        40       U/l     0 - 50     PHOT
ALP        56       U/l     35 - 104     PHOT
« Последна редакция: Февруари 18, 2016, 21:28:31 от Az »

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #14 -: Февруари 19, 2016, 13:51:50 »
ХЦВ РНА 155 генотип 1 ли означава? Някой може ли да каже нещо? Това най-лошия вариант ли е?

Неактивен Аника

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1160
  • генотип 1
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир + Даклатасвир
« Отговор #15 -: Февруари 19, 2016, 14:29:39 »
Здрасти,
155 какво?
Напиши IU/ml или копия?
Напиши целия резултат. От това, което си написала не става ясно какъв е генотипа. Може и да не са го изследвали.
« Последна редакция: Февруари 19, 2016, 15:35:07 от Аника »
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #16 -: Февруари 19, 2016, 19:20:46 »
HC VIRUSLOAD (HCV-RNA quant.) -  155 klU/ml
Method: Roche AmpliPrep/cobas TaqMAn HCV quantitative test version 2.0

Това е

« Последна редакция: Февруари 19, 2016, 19:31:35 от Az »

Неактивен Buba

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #17 -: Февруари 19, 2016, 20:40:31 »
Затрудни ме това "klU/ml" защото на мен ми е позната мерната единица lU/ml (демек международни единици на милилитър) или копия, тук трябва да се превръщат единиците, но след известно ровене в нета стигнах до извода че това би трябвало да е равно на 15 500 lU/ml (ако греша някой да ме поправи). Това е много ниско вирусно натоварване. (Помня че моето начално беше 440 000, а с времето стигна до 10 милиона. ) По принцип ниското вирусно натоварване се смята за много добра индикация за успешно лечение. Това, че няма определяне на генотип е удивително, без генотип не могат да ти определят продължителността на лечението (поне с интерферона), не разбирам какъв е този половинчат ПСР и защо са го направили така?!

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #18 -: Февруари 19, 2016, 23:15:58 »
Затрудни ме това "klU/ml" защото на мен ми е позната мерната единица lU/ml (демек международни единици на милилитър) или копия, тук трябва да се превръщат единиците, но след известно ровене в нета стигнах до извода че това би трябвало да е равно на 15 500 lU/ml (ако греша някой да ме поправи). Това е много ниско вирусно натоварване. (Помня че моето начално беше 440 000, а с времето стигна до 10 милиона. ) По принцип ниското вирусно натоварване се смята за много добра индикация за успешно лечение. Това, че няма определяне на генотип е удивително, без генотип не могат да ти определят продължителността на лечението (поне с интерферона), не разбирам какъв е този половинчат ПСР и защо са го направили така?!
Май си права. Мъжа ми и той се поразрови и от прочетеното разбра, че това изследване е само за натовареността. Че по поредност се прави първо тест за анти-тела, след това за чернодробните ензими АСАТ и АЛАТ, после за натовареността, след това за генотипа и накрая е биопсията. Така ли е? А това "к" е броя в хиляди - 155 000.

Неактивен Buba

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #19 -: Февруари 20, 2016, 13:36:04 »
Да, прав е мъжът ти  - не по 100 а по 1000 - това klU/ml би трябвало да е kilo international units. Намерих и тема, в която преди доста време това е дискутирано във форума -  http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=3479.0
Значи 155 000 единици, пак не е особено високо натоварване, но е факт, че има вирус.
Поредността на изследванията е такава с изключение на генотипизирането, което не виждам защо трябва да се прави отделно от натовареността, защо трябва да ти взимат два път кръв, особено ако си плащаш. Моите ги определиха с едно изследване (и в рамките на една сума), и на повечето пациенти, които познавам. Явно нещата са се променили с времето, забелязвам, че и цените за изследване на генотип са доста солени...

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #20 -: Февруари 22, 2016, 14:20:43 »
Днес съм бясна на живота и съдбата ми. Станах в 7 недоспала, жълта с жълти очи. Болят ме всички стави, особено китки пръсти и в таза. Излязох малко с детето около блока и едва се прибрах. По малка нужда съм през 20 мин. Имам силно сърцебиене още с отварянето на очите сутринта. Чувствам се като развалина. Отивам след малко на преглед при проф. Антонов, нямам сили да се завлача до там. Дано поне прегледа мине добре.

Неактивен Buba

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #21 -: Февруари 23, 2016, 11:39:56 »
Как мина прегледа? Между другото, когато са ти правили изследвания на АСАТ и АЛАТ, изследвали ли са и други кръвни показатели - примерно креатинин, албумин, хемоглобин, кръвна захар, желязо, тромбоцити, левкоцити и т.н.?

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #22 -: Февруари 23, 2016, 14:44:08 »
Не знам какво да кажа. Този човек вчера ми даде надежда и сила и вяра. Тръгнах си все едно не съм болна от нищо и с вяра, че ме чака добро и качествено лечение. Даде ми съвети и насоки по всички мои въпроси. Изслуша ме внимателно и сериозно. В моите очи той е професионалист най-малкото като отношение към човека, нещо което много лекари, а особено професори нямат. Май месец ще ходя на биопсия, но до тогава ще си живея живота, както е било до сега. В средата на април трябва отново да си пусна тест за АСАТ и АЛАТ.

GGT 40 U/I норма 0-50 и ALP 56 U/I при норма 35-104. До колкото разбрах от прегледа са в идеална норма, както и показва резултата.
« Последна редакция: Февруари 23, 2016, 18:19:45 от Az »

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #23 -: Февруари 23, 2016, 18:47:13 »
А сетих се и нещо относно детето. Бях пуснала друга тема, в която ви писах, че първата докторка при която се прегледах ми каза "без влажни целувки". Аз не го подложих на особено съмнение това изказване, понеже е възможно да имам раничка на устни или около устата и по този начин да се предаде на детето, ако то също има рана по устата. Почти същото ми каза и проф. Антонов вчера - ако ми бръкне в устата например, да и измия ръчичката. Случва се при по-бурни игри да ме одраска, а децата все са рани някъде. Така че не е невъзможно и просто още една защитна мярка.

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #24 -: Февруари 26, 2016, 17:30:24 »
Искам да напиша още няколко неща, които може би не са новост за повечето от вас, но дано бъдат полезни.
Клетката на хепатита се закрепвала за мастните ни клетки, съответно колкото сме по-слаби, толкова по-малък вирусен товар ще имаме. Хранете се здравословно, без изкуствени подсладители, оцветители, колбаси и всякакви засукани храни пълни с Е-та и какво ли не.
Спортувайте умерено, за да поддържате килограми, а и заради психичното ни здраве.
Вирусът на хепатит е такъв, че трябва да има къде да живее. За това той не бърза да унищожи черният ни дроб, особено ако не му помагаме като не пием алкохол например.
С добър начин на живот, по-малко стрес мисля, че можем да забавим процесите и да чакаме новите лекарствени продукти, с които според проф. Антонов хепатита ще се лекува 99% успешно без значение от генотипа. Ще бъде като обикновена настинка.

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #25 -: Април 16, 2016, 00:31:46 »
Здравейте на всички отново! Бях поспряла да дебна какво се случва тук, но напоследък имам нужда. След прегледа при проф. Антонов бях мниго спокойна и знаех, че решение на моя проблем има. Да, на работа ми е тежко, влача се като парцал, предполагам хепатита е доста виновен. Но преди две седмици се наложи да вляза с детето в болница и там изживях доста стрес и нерви. После малко така ми тръгна, безсъние, преумора. Още съм болничен. От 3-4 дни ме болят подмишниците. Първо дясната, после лявата. Имам червени петна, под тах топчета малки, болезнени. Усещам парене и щипане. Излезе ми ечемик на окото за първи път. Забравих да спомена, че преди 10 дни и аз бях болна, явно съм хванала нещо по болниците. Днес ме болят и лимфите в слабините, започнах да усещам и тези по врата, към ушите. Имам тежест в областта на черния дроб и на моменти нещо като тъпа болка. От време на време ме втриса, пари ми леко лицето. Окото ми е червено, сухо. Ужасно ме сърбят краката, кожата ми е много суха. Бях чела, че това са извънчернодробни симптоми. Някой имал ли ги е? А, имам и отпуснатост в ставите, понякога и лека болка или прещракване. Притеснява ме малко това с лимфите, мо мисля че е от хепатита и не ми се ходи да се оплаквам на лекари. Преди седмица си правих изследването на ензимите и резултата беше АСАТ 36, АЛАТ 34. Проф. Антонов каза че са високи и следва биопсия. Вълнувам се все повече, какъв ще е резултата. Тя ще е май месец. Но до тогава... Някой има ли идея дали е някакво оботсряне и ще отмине или е повод за консултация с конкретен специалист?

• Профил
« Отговор #26 -: Април 16, 2016, 06:50:12 »
Здравей,

има три варианта:

- стресът, който си преживявала покрай детето в болницата е причина за тези оплаквания. В огромна част от случаите, болестите възникват, когато сме под нервно напрежение. Самият организъм не издържа и изпраща различни сигнали.
- да си хванала нещо в болницата
- да си просто преуморена, да четеш повечко статии и да си внушаваш, че имаш тези оплаквания.

Няма как да ти кажа кое от трите е. Ако откриеш сама причината, бихме могли да поговорим  да се опитаме да я отстраним, но диагностиката от разстояние не работи :) Така че помисли добре към кой от трите варианта клониш?

п.с. сигурна ли си, че правилно си написала резултатите от чернодробните ензими? Изглеждат в норма.

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #27 -: Април 16, 2016, 13:04:20 »
Аз също дръпнах назад след престой с детето в болница (и още си бера плодовете от стреса). Първото, което се случва е срив на имунитета. Попитай какъв имуностимулант биха ти препоръчали и им вероятност много от оплакванията ти да изчезнат, когато организмът се съвземе.

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #28 -: Април 16, 2016, 17:00:06 »
Привет Таня :) Мерси за съвета. Имаш право. Като го свържа с разболяването, лошото хранене напоследък и останалите нерви, преумора и т.н. на там клонят нещата. Значи не е само при мен това и си е от хепатита. Ти какъв имуно-стимулант взимаш? Аз имам клеева тинктура - прополис, преди съм го ползвала. Може би ще е удачен избор. Ще трябва да си обърна повече внимание.
Силвана, не мисля, че е внушение. Зачетох се тук, чак след като се появиха въпросните увеличени лимфи или възли, или каквото е там. А сърбежа по краката ми е от преди 1-2 месеца. Дори като връщам лентата се сещам, че миналата година също имах такъв ужасен сърбеж, направо побъркващ. Бях споменала на личната ми лекарка, но тогава беше под мишниците и тя предположи, че е свързано с бръсненето. Все едно защо, отшумя, но скоро след това получих втвърдяване на лимф пак под мишницата, не така със зачервяване и на възли, просто ми беше твърдо и ме болеше. Мисля, че е нормално да свързвам тези неща с хепатита, след като знам, че го имам. Тогава реших, че е рак на гърдата. Нормално е да се търси причина. Въпроса ми беше дали съм само аз с подобни оплаквания. Аз все още не познавам толкова добре всичко около хепатита и до някъде предпочитам да е така. Статии спрях да чета всякакви свързани с хепатит. Основното е ясно - имам хепатит и ще се боря с него. Знам какво е, знам, че не се умира толкова бързо и лесно останалото съдбата ще реши за мен.
Относно резултатите: правих ги в Кандиларов. Там нормата за АСАТ е 4-31 (при мен 36), а за АЛАТ 0-33 (при мен 34).

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #29 -: Април 16, 2016, 19:07:45 »
Аз пия шийтаке, а сега пак минавам към котешкия нокът. Гледам да не наблягам на клеевата тинктура, че е с чист спирт, а и на нас май ни трябва нещо по-хард. От личен опит бих препоръчала и прана йога или поне разговор с мастер по йога, който може да даде насока какъв вид занимания ще бъдат най-въздействащи в твоя случай, защото мисълта ни може чудеса и не трябва да и позволяваме да се мята неконтролируемо, което при мен понякога е голям проблем.

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #30 -: Април 26, 2016, 15:02:33 »
Значи, голяма лудница е с тоя хепатит. Не знам кой го интересува или му се чете, но съм решила тук да си споделям с вас :)
От както разбрах, че сме си дружки с хепатита живота ми коренно се промени. Първо ревях денонощно, съжалявах, самосъжалявах се,  проклинах, исках да избягам от това тяло. Направо превъртях. Оказах се заложник на някаква скапана долна подла болест! Станах нервна, избухлива, понякога си го изкарвах на детето, понякога на първия срещнат. Питах се "защо АЗ точно".. и т.н нормални неща за всеки, научил подобна вест. В последствие разбрах, че няма нищо случайно в живота на човек. Дали си бил наркоман или си го пипнал някъде по кабинети на зъболекари и доктори някак си е без значение за бъдещото здраве на конкретния индивид. Разбрах, че съм една от многото и ще си нося кръста, защото няма как да го оставя някъде. Първо крещях вътрешно, че искам да живея заради детето си. Никой не иска да умре млад, а децата искат да имат мама по-дълго примерно. Но после разбрах, че трябва да живея, ако е писано, заради самата мен. И тука дойде въпроса "а защо?". Вие питате ли се? Замислих се как живея, колко съм била пасивна до сега, как съм се придържала към норми и съм спирала собственото си щастие. Страхувала съм се да кажа (на шефа например или на който ще да е дръвник) какво мисля. Сега живея смело и на 98% да кажем. Правя това, което ми харесва, казвам на хората какво мисля за постъпките им (но културно и с добър тон, все пак съм дама имам ниво). Не се страхувам от новото, от различното, от непознатото. Ходя на места, на които преди не бих отишла, защото... дрън дрън, там не е за мен, ама сега ли.. ама с този ли. Сигурна съм, че съдбата е решила най-доброто за мен и определила най-точно колко, как и какво. Каквото такова. Но живота трябва да се живее. И то както трябва. Аз се почувствах превилигирована дори. Представяте ли си колко хора работят, мъчат се търпят и после вземат, че умрат внезапно. И за какво? Аз оцених живота.

Иначе на 9.5.2016 г ми предстои прием в болница и биопсия. Малкичко се поизнервих, никой нищо не ти казва, братче. Системата била променена. Да, вярно е, че ги пише на сайта всички документи и тук из форума някой сигурно ги е изброил и то не веднъж, но аз и така се справих с питане, ходене по 2-3 пъти, малко късмет, запомняне, чакане, търпени и вежливост. Някакви талончета, печати, подписи, листове, пък по незнам си колко екземпляра, чакане три часа пред кабинет. Казаха ми да отида след 10 ч, а то било записването след 12. Всеки  бърза, защото от вън чакат още 20-30 болни. Ужас! А имаше и доста млади и симпатични хора. Трагедия. Питаха ме дали съм ползвала и ползвам ли наркотици в момента и че ако да, няма да ме включат на лечение. Истината е, че преди 3 дни си дръпнах по-малко и от дръпка на цигара (наистина толкова), премесена с тютюн марихуана. Но ме хвана, защото се отпуснах леко. И сега това проблем ли е? Четох, че за нередовни консуматори стояло до 10 дни в тялото и се отчитало при тест на урината. Трябва ли и това да го мисля или жената имаше друго предвид?

Неактивен mravche_ot_gorata

• Немедицинско лице
  • Публикации: 131
  • Put another dime in the jukebox
    • Профил
  • Вид лечение: Безинтерферонова терапия (ДААС)
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
« Отговор #31 -: Април 26, 2016, 16:47:18 »
Здравей Аз,
Мисля, че за наркотиците е имала друго предвид, но ако се появи в урината, няма мърдане.

Иначе сега пътеката е 73, трябва и амбулаторен лист от същата дата и в него да е описано че те насочват за хоспитализация.

Поздрави,
Мравчето
... че трябва твърдост, кураж, постоянство,
че страхът е подлост,  гордостта - пиянство.

Неактивен Tina_Cvetanova

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 17
    • Профил
« Отговор #32 -: Април 26, 2016, 17:22:00 »
Напълно те разбира, шокът е голям като разбереш ,че си болен от хепатит. За съжаление и аз бях така още повече ,че имам и друго сериозно заболяване. Искам да те посъветвам малко или много да не мислиш за хепатита, радвай се, че си го открила в днешно време има нови медикаменти , които се борят срещу хепатита. Но много важно е хранителният режим, както и спокойствието  и добрия сън. Като бях в болницата ми казаха, че като се кандидатства за лечение, всяко едно излседване , документ ще се гледа под лупа затова се опитай да избягваш всякакви неща , дето могат да ти повлияят и да ти откажат лечение.
Успех и мисли позитивно  :flowers:

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #33 -: Април 26, 2016, 20:01:35 »
Привет Тина, четох и твоята история. Пожелавам ти да се пребориш с всички трудности и да водиш колкото се може по-нормален живот. Благодаря ти за съвета. Имам един въпрос: имаш ли представа какво са имали предвид, че се гледат под лупа? Аз нямам други грехове. Не пия алкохол, не употребявам нищо друго, но има ли нещо, за което да съм подготвена или да следя, знам ли? На теб само това ли ти казаха?

Мравче, права си за пътеката. На моя лист пишеше нещо друго на ном. на клинична пътека, но ми казаха, че е ок и ми го приеха. Успех и на теб :)

Неактивен Tina_Cvetanova

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 17
    • Профил
« Отговор #34 -: Април 27, 2016, 15:42:05 »
Благодаря ти за пожеланията :) По-важно от здравето няма затова винаги съм се стремяла да водя колкото се може по-добър начин на живот, не знам дали е от това , но при мен вирусът на хепатит сам се е изчистил и от последното изследване не успяха да го открият. Аз съм и доста слаба и винаги съм избягвала мазни храни и алкохол също не пиех и може би не съм дала възможност на вируса да се размножи, но въпреки това все още ще ме наблюдават и ми предстоят още няколко изследвания. Като бях в болницата за ПСР лекарката , която ме лекуваше ми каза, че ако открият вируса в кръвта подлежа на биопсия и след това почвало да се изготвят документи с всякакви изследвания и оригинални копия от епикризи, ако има и друго заболяване. Тя ми каза, че се кандидатства за лечение за 100 хл. лв и  всеки един документ, изследване ще се следи под лупа. Също така тези , които имат чернодробни увреждания те ще се първи за отпускане на лечение. Ти не се притеснявай, хепатита е бавно развиваща се болест, така че  с добра диета и правилен начин на живот няма да имаш проблеми и ще се излекуваш от хепатита.
Къде ще ти правят биопсията и в коя болница си се насочила за лечение?

Неактивен alex gavrilov

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 18
  • Може би излекуван, но твърде късно от хеп С
    • Профил
  • Резултати: Неуспешно завършенo
« Отговор #35 -: Май 01, 2016, 09:36:20 »
Напълни главата си с оптимистични мисли, и забрави всяка мисълна някакъв лош край, аз бях диагностициран с хеп "С" през 1998 год. постепенно стигнах до цироза и 2014 с рак на черния дроб, дадоха ми най-новото лечение за хепатита и май го ликвидираха. за рака също има нови методи и нови лекарства, изобщо не съм загубил надежда и не съм се отчаял, напротив чуествам се все по-добре.
имах и късмета да попадна на най-добрите лекари. проучи добре при кои лекари да се лекуваш и съм сигурен че ще се излекуваш напълно.
Желая късмет и оздравяване на всички болни

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #36 -: Май 02, 2016, 21:28:17 »
Тина, много се радвам за теб! :girl_in_love: Честито! Дано никога повече нямаш среща с този долен вирус! Ще се лекувам в Иван Рилски в София.
Алекс, благодаря и на теб за куража :) Дано имам късмет! А някой може ли да ми каже какви са изискванията да те включат на лечение? Освен тежки увреждания като в твоя случай? До колкото знам отпускат лечение на 300 души годишно. И още нещо: знам, че тежкото физическо, ежедневно пренатоварване да го наречем е пагубно за черния дроб (за мен е осезаемо), но как да го предотвратя или компенсирам? Няма никакви облекчения в работата за болни с хепатит, освен ако не са в тежко състояние, да се трудоустроят. Какво да правя? Да търпя и да вярвам, че си внушавам, че се чувствам зле при преумора или да търся друго решение или да си чакам биопсията спокойно и евентуалното лечение?

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #37 -: Май 19, 2016, 04:09:52 »
Привет от мен отново!
Малко новини и около моя хепатит и биопсия в Иван Рилски.
След като събрах всички документи, които ми изискваха - копия от установяването на хепатита, прегледите, вирусния товар, изследвнето на асат и алат + направление ном. 76 за хоспитализация, нови кръвни изследвания, се насочих в уречения ден към болницата. Приемат от 8:30 но е добре да си там по-рано, защото викат по реда на записване на регистратура. Така аз виснах в 8, но ме повикаха в 11. След три часа напрегнато очакване в студеното антре ми прилоша от глад и жажда, не устисках и станах да отида до тоалетната. Хем за да не се напишкам в гащите, хем да мръдна, че ми прилоша на стола. Тъкмо се връщам от тоалетната и те пък взели, че мен извикали. Влизам вътре - дават ми чашка да пишкам за въпросния нарко тест, съответно вътре в тяхната тоалетна. Накараха ми се, че не съм стискала още два часа, както и да е. Аз вече нямах сили да говоря, бях неадекватна и не можех да си кажа името. Това е съвсем сериозно. Стоях още 40 мин пред кабинета и се върнах за втори опит. Успях разбира се! Жената попълни и залепи една огромна папка с домументи, след като първо провери теста с урината, разбира се. После ме накараха да седя отново от вън и да чакам пък сега да ме повикат за преглед. Не помня вече колко съм чакала, но влязох, доц. Желев нищо не ме прегледа, просто писа още малко и ми даде от онези шишенца за кръв, чашка пак да пишкам и листче за кабинета. Свърших работата, там поне не чаках и виснах отново долу. Към 1:30 вече се отправих с голямата папка с документи и сака към 3-тия етаж. В стаята се паднах с най-яките чакащи. Отново ме прегледаха - екг, кръвно, пак малко писане. Тогава вече ми прилоша от глад, стрес и умора и малко поприпаднах. Както и да е още стисках да не консумирам нищо, че трябвало и ехограф да мина. В 2 часа хванах последния влак. Откриха ми полипи на жлъчката. После ме пратиха на рентген. Отивам с последни сили - нямало ме в системата. Върнаха ме. След 1 час лекуващия пак ме прати - пак ме няма. Трети опит в 4:30. Вече умирам разбирате ли! Еми ти си за скенер, не си за рентген. Излиза доктор и му казвам, той вика имате ли час, аз - не. Говори с жената на информация и ми казаха да седя и да чакам да се появя в системата. Седнах и зачаках. След 20 мин ме прати вътре да ми направят рентген без някакъв номер който на тях им трябва. Отивам - не можело, трябва номер. Но в този момент се случи чудо - появих се в системата - върнах се за номер, щрак и вече в 5 и нещо - почивка.

На следващия ден биопсия. Можело да е късно през деня, че имало много преди мен. За мой късмет беше в 10 ч. Мина добре. Прави ми я доц. Алексиев. Страхотен! Всичко като по учебник. Получих шок от упойката, но за 2 часа бях на крака.
На третия ден контролен ехограф. Без никакви усложния. Изписаха ме на четвъртия ден. И сега малко странното - чак не ми се тръгваше. Супер весело си изкарахме в стаята, все едно бяхме на лагер. Само смях, никакви приказки за болести. Аз забравих, че се водя болна. Стаите са доста приятни. Лекарския персонал за мен страхотен! Имаше доста болни хора обаче. Вярно и възрастни все, но и млади. Аз се почуствах здрава, наистина.

Днес ми е 8 ден след биопсията и да ви кажа не се чувствам много добре. Изморявам се по-бързо от преди, имам като невралгия на гърба, боцка си ме в областта на биопсията. Вчера се разходих в парка с детето като главно стоях по пейките, вечерта си легнах в 9 със силни бодежи, жълта и нямах сили да говоря. Това ок ли е според вас? В петък ще ходя за резултата от биопсията, ако е излязъл.
И така, това е моя опит.

Неактивен Buba

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #38 -: Май 20, 2016, 15:51:25 »
Здравей Ани, ти като един много емоционален човек си преживяла всяка стъпка от хоспитализирането драматично :), но според мен при постъпването в болница човек трябва да си мобилизира цялото търпение и здрави нерви и да се съсредоточи в постигане на основната крайна цел  - да получи качествена медицинска услуга, за която е дошъл, и по-възможност да го изпишат в по-добро здраве отколкото е влязъл :), другото е второстепенно. Със сигурност бюрокрацията и неуредиците доста опъват нервите на и без това притеснените пациенти, и могат да бъдат избегнати, но се преживяват...  Радвам се че манипулацията е била успешна, може при теб ефектите от биопсията са по-тежички, предполагам всеки ги понася различно, мен също ме пробождаше нагоре по рамото и през белия дроб известно време след нея, но не помня да съм била жълта. Учудвам се че толкова бързо ще ти излязат резултатите, но ти пожелавам по-малко увреждане, независимо че това може да забави лечението по новите критерии. Поздрави - пиши резултата
« Последна редакция: Май 20, 2016, 22:45:11 от Buba »

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #39 -: Май 20, 2016, 17:52:09 »
Здравей Буба :) Аз исках да опиша подробно какво точно коства постъпването за останалите като мен, които не знаят какво да очакват. Аз съм си емоционална и се натоварвам като прекрача прага на коя да е болница, но че е тежко цял ден чакане, гладен и жаден - тежко е. И други пациенти споделиха, че това чакан е в следствие реформата. Но да, от там нататък всичко беше ок. Днес ходих и резултата от биопсията беше готов. Д-р Вълков ме прегледа и прецени, че болките, които имам в областта на черния дроб са вследствие образували се газове. Възможно е. Изписа ми дуспаталин и се надявам да отшумят, ако не - пак ехограф. Относно полипите по жлъчния мехур проф. Антонов беше на мнение да я махам, но каза да изчакам и да се следя на всеки 6 м при тях.

А резултатите ми са:  Ф1 А0. Вирусния товар от 155 000 е спаднал на 122 267, с генотип 1. Очаквах, че ще е нещо такова. И сега хем се радвам, хем и аз не знам трябва ли. За лечение каза, че ще ми подготви документите, но шанс почти нямам за сега, за това след септември ще се пробваме каза проф. Антонов. 

Неактивен Buba

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #40 -: Май 20, 2016, 23:01:44 »
О, със сигурност е полезна информацията за процедурите при приемане, явно нещата наистина се усложняват до степен на безумие и реформата за нищо не става. Ф1 и нулева активност на вируса е много добра новина! Радвам се за теб, и мисля, че и ти трябва да се радваш. Спокойно, ще дойде ред и за твоето лечение, дори да не е тази година, но може и да е, просто трябва малко време за да се отработи процедурата и да се въведе отпускането му за всички. За за щастие при теб няма спешност и основания за притеснения. Даже май жлъчката ти е по актуален проблем.
(Болките в дясното подребрие май в повечето случаи са свързани с червата, а не с черния дроб, но странно как почти на всички ни се появят след като научим за хепатита ...)

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #41 -: Май 21, 2016, 11:11:30 »
 :bravo2:
Радвам се, много ми олекна след новината вчера. Искам обаче да го няма никакъв тоя вирус. До тогава ще си чакам и ще се следя.
Колита знам че е на нервна почва при повечето хора. И при мен е така.

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #42 -: Май 21, 2016, 22:42:11 »
Много ви моля, някой да ми отговори на един въпрос. Витамини Б комплекс вредят ли или не на черния дроб? Купих си, но на листовката пише да не се приемат от хора със заболяване на черния дроб! В болницата ни вкарваха банки. Да се пие ли или не?

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #43 -: Ноември 26, 2016, 18:08:27 »
Здравейте отново,
Аз продължавам да се следя и половин година след биопсията си пуснах кръвни изследвания на АСАТ, АЛАТ и ГГТ. По-зле са от първите - АСАТ и АЛАТ са ми двойно над нормата, а в началото бяха с по 3-4 единици над. ГГТ ми е в норма. Държа да се знае, че шока от хепатит-новината го преживях, живея си спокойно, като здрав човек, с грижа за околните, нищо повече, така че долу написанато не е във връзка с паника, че съм заразена.

От около два месеца, в следствие на стрес и преумора, лошо хранене (предполагам) започнах да усещам щипане и остри бодежи в областта на дроба. Жлъчката ми има полипи, но дали е тя - не знам. Имам направление за ехограф, заради жлъчката - предполага се, че в един момент ще ми я отсранят, въпроса е да е навреме.
Някой да ме насочи относно хепатита - с новите резултати да отида в отделението на проф. Антонов и да търся някой да му ги представя, заедно с ехографа или как протича въпросното проследяване? И тези бодежи и щипания някой усеща ли подобни? Възможно ли е да са постинвзивни 6-7 мес след биопсията? Как мислите вие?

И още нещо: решили сме със съпруга ми да се ваксинираме срещу Хепатит Б. Някой с Ц, който се е ваксинирал срещу Б да сподели нещо, ако иска. И как се понася ваксината? Може ли да се рачзчита на защита след първия прием? Предстои ни ходене при зъболекар и ми е свито стомахчето, заради шанса да се сдобия с още нещо.
Мерси.
« Последна редакция: Ноември 26, 2016, 18:17:28 от ani.n.m »

Неактивен Аника

• генотип 1
    • Профил
« Отговор #44 -: Ноември 26, 2016, 21:14:17 »
Здрасти,

По отношение на ваксината срещу хепатит В - задължително се вакситирайте със съпруга ти!
Даже се чудя защо чак сега, а не сте го направили още в началото, като сте разбрали какво зло са вирусните хепатити?!
Но както и да е. Слагайте смело ваксините!
Аз самата имам общо 8 дози, така че не се притеснявай - понасят се различно от всеки организъм, но не са чак пък толкова тежки страничните ефекти, а и много хора дори не ги усещат.
След втората доза, би трябвало да имате вече изградени антитела, но силно ти препоръчвам да си направите и трите дози, както са си по схема.
После, месец след третата, изследвайте антителата (anti HbsAg), за да сте сигурни, че сте изградили имунитет!
Успех!
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #45 -: Ноември 28, 2016, 16:08:07 »
Привет Аника, благодаря за отговора.
А знаете ли дали е възможно вместо имунитет от хепатит Б да се сдобиеш със самия него, ако организма например е бил по-слаб при ваксината? И вместо да изгради анти тела да се зарази?

Неактивен Аника

• генотип 1
    • Профил
« Отговор #46 -: Ноември 28, 2016, 18:00:07 »
Привет Аника, благодаря за отговора.
А знаете ли дали е възможно вместо имунитет от хепатит Б да се сдобиеш със самия него, ако организма например е бил по-слаб при ваксината? И вместо да изгради анти тела да се зарази?

По никакъв начин това не може да се случи!
Спокойно си поставете ваксините!
За ваше добро е! ;)

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #47 -: Януари 04, 2017, 16:30:10 »
Из "Размисли и страсти на една леко болна"
Честита нова година на всички и дано тя бъде по-хубава за вас от предходната!

Настъпи тежката зима и депресията май дойде. Клинично уж съм здрава, а иначе май за нищо не ставам. Уволниха ме от работа, защото не съм способна да издържам на физическото и психическото натоврване. Мъжа ми отключи психично разтройство (заради новината с моя хепатит)и сега е на хапчета, от които е неадекватен доста често. Съответно аз трябва да съм силна, за да помагам на него, да търпя настроенията му, обидите и т.н. и да не го товаря емоционално, а и физически със задължения и проблеми. От там всичкия гняв от "столицата на гнева" го стоварвам върху най-малкото - 3 годишното ми дете. И така все весели неща. Аз пък имам постоянен бодеж в областта дясно от стомаха. Ако изляза на пазар и отида до някоя институция (с кола съм) след три часа трябва да си полегна или започвам да клеча по опашки и да се подпирам по стени и гишета. На 32 съм. Пазя строга диета - ефект не усещам. Няма разлика. Мъжа ми твърди, че имам лош дъх. Съвпада с периодите, когато имам най-остри бодежи. Лекуващия лекар от Иван Рилски смята, че е съвпадение. Но аз вече съвсем не смея да се покажа от нас. Живея в сянката на Хепатит Ц и не виждам спасение. За лечение никъде не се повдига дума. Знам, че има много по-тежки случаи от моя. Това ми е ясно и съм толерантна. Но аз съм на 32. Искам да съм млада и здрава. НЕ може ли? Нагло ли е да го искам? Защо не се споменава никога нищо за лечение? Разбрах, че трябва да имам диабет или друго сериозно заболяване, за да се надявам. Или да се тъпча с бира и пържени картофи, да се разболея по-хубаво и тогава да се надявам на нещо?  Иначе си пия карзила, панразола, витамините и още едно на което не му помня и името. Нищо не ви питам, защото тук рядко някой отговаря и споделя. А и нещата, които мен вълнуват все са незначителни за тези, които са с дълъг стаж. Аз искам просто да си споделя с вас. Ако някой го вълнуват подобни проблеми да пише свободно.

Неактивен preslav1980

• Немедицинско лице
  • Публикации: 263
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
« Отговор #48 -: Януари 04, 2017, 18:29:46 »
Здравей.

Горе главата. Няма само да се предаваш. Не си сама. Има още 150 000 000 млн. в света.

Просто трябва да си силна, защото едно от нещата който тази болест прави е да изгради характера. Колкото и странно и нереално да звучи тази болест ни прави по силни, добри, съчувствени т.н.

Не е вярно, че никой тук не отговаря и не споделя. Има доста истории от който може да научиш много за всички проблеми през който минават хората свързани с болестта.

Така, че горе главата.

:smile:

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #49 -: Януари 05, 2017, 11:14:46 »
 :laugh:
Прав си, не съм само аз. Ужасно си прав и за характера и добродетелите, които придобиваш с болестта.
Благодаря ти за отговора, от това има нужда човек. Малко позитивизъм.  :smile:

• Профил
« Отговор #50 -: Януари 09, 2017, 20:18:00 »
Ани,

строга диета...колко е строга? Ако ограничаваш силно хранителните вещества, които поемаш, има риск да си навредиш повече, отколкото да си помогнеш.

Ако си от София....защо не дойдеш на някоя от нашите срещи, които организираме? Да си поговорим лично и искрено за хепатита :)
Друго е като си сред свои, можеш да си кажеш неща, които близките няма да разберат.

Неактивен Vesetoo

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #51 -: Януари 24, 2017, 17:16:14 »
Здравей Ани  :hug1: аз също се чувствам, като теб! Живота ми се преобърна драстично,след като случайно разбрах за хепатита ми . Моя най-голям страх в момента е да не оставя и двете си деца без мама,това ме побърква!.За известно време спрях да чета тук,защото после  плача и съответно в къщи не срещам разбиране,а обратното-нахокват ме от сорта ,че си внушавам,че не съм добре и т.н. Мъжът ми отказва да се изследва-нищо му нямало(така казва) :( От няколко дни започнах отново да чета тук,дали няма  новини относно лечението на Хепатит-Ц .Скоро трябва да ходя при проф.Антонов  и шубето се връща с пълна сила. Прегръщам те и горе главата,трябва да се борим не само заради децата,ами и заради самите нас!  :flowers:

Силве :) ,къде са тези срещи в София,с удоволствие бих дошла  :smile:
п.с. видях в другата тема къде е !  :)
« Последна редакция: Януари 24, 2017, 19:10:36 от Vesetoo »

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #52 -: Март 20, 2017, 20:28:34 »
Ани,

строга диета...колко е строга? Ако ограничаваш силно хранителните вещества, които поемаш, има риск да си навредиш повече, отколкото да си помогнеш.

Ако си от София....защо не дойдеш на някоя от нашите срещи, които организираме? Да си поговорим лично и искрено за хепатита :)
Друго е като си сред свои, можеш да си кажеш неща, които близките няма да разберат.

Силве,
Диетата толкова ограничи и изключи някои храни, че накрая стигнах до хранително разтройство. Плачех, преди да ям от "вредните" храни, а трябваше, защото бях станала 56 кг (на 176см) и нямах сили. Сега съм добре. Изчезнаха ми бодежите. Стигнах до извода, че са били по повод на силен стрес. Тогава и резултатите ми бяха завишени. Сега няма бодежи и АСАТ и АЛАТ са спаднали. Сега се храня, така както смятам, че трябва. Разнообразно и не приемам съвети как и какво. Човек сам най-добре усеща от какво има нужда.
Преди изключвах идеята за срещи с други "заразени". Не смятах, че ще ми е от полза. Сега вече имам сили да се срещна, но нямам възможност за момента. Благодаря ти, с удоволствие при първа възможност ще се появя.

Неактивен ani.n.m

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #53 -: Март 24, 2017, 17:57:13 »
Приятели, простете моето невежество и ако съм досадила на някой с моите нелепи въпроси, но аз пак съм в паника.
Преди време ви споделих, че смятам да се ваксинирам срещу хепатит Б, защото ме очакваше среща със зъболекар. Вие ме окуражихте. Споделих това и с лекуващите в Иван Рилски. Те също. Но само това. А на всеки, с който споделя, че смятам да се ваксинирам, ме гледа странно и ме пита операция ли ми предстои.
На скоро срещата със въпросния зъболекар стана неотложна, а аз и съпруга ми още не сме ваксинирани, макар че ваксините призимуваха в хладилника - грипове, температури и прочие. Обадих се на зъболекаря и му споделих за мен и за моите опасения, той ме успокои, каза че, ако има опасност за мен при него трябвало той също да е заразен. Съответно каза, че ще ме приеме в кабинета си без никакви колебания. Обясни ми, че за да се ваксинирам, трябва първо да се изследвам за липса на австралийски антиген и ако е отрицателен теста мога да действам. Обясни ми също, че хепатит Ц бил много по-лош от Б, защото оставял непоправими следи върху организма. Това не го разбрах! Според вас какво трябва да значи? Та отивам днес в кварталната поликника да си поставя ваксината и разбрах, че трябвало да сложи при Джи пи-то след обстоен преглед. Колко тъпо, но това през ум не ми мина, защото на мъжа ми му слагаха против тетанус там и реших, че не е проблем и това да мине там. В крайна сметка никаква не я свърших, защото Личната лекарка започваше работа от 2 ч и се прибрах с ваксината. Обаче освен самия прием и страховете ми от странични реакции към ваксината и съпатсващите я вещества, сега ме е страх и да не съм я прецакала. Возих я в колата общо 10-15 мин, днес бяха около 20 градуса. Беше в торбичка, в торбичката от тези охлаждащи с гел торбички, но не от фризер да не е много ледена, а държана в хладилник. Около 30 мин съм я размотавала така, възможно ли е да съм я прецакала? Да я изхвърля ли? Какво да правя? Една ваксина не мога да си сложа като хората, отчайвам се вече от всичко...
И преди някой да ме контрира, че някъде по форумите и интернет пространството има нужната информация, аз не чета достатъчно искам да се защитя: аз нямам цялото време на света, да  прочета всичко за хепатита. Освен да съм болна, имам и други задължения и отговорности.
« Последна редакция: Март 24, 2017, 18:20:08 от ani.n.m »

Неактивен mravche_ot_gorata

• Немедицинско лице
  • Публикации: 131
  • Put another dime in the jukebox
    • Профил
« Отговор #54 -: Март 24, 2017, 23:38:42 »
Здравей, Ани,  :bye2:

Според мен няма какво да се замисляш над думите на зъболекаря. Разбира му главата на него от хеп С!  :book_read: Нито пък обръщай внимание на "всички други", с които споделяш за ваксината. Моето ДжиПи се опитва да ме разубеди, какво да говорим за разни хора, пък даже и стоматолози...

За другото, не знам. Надявам се ваксината да си е добре.

Няма да се даваш, ей!  :fight:

Чао и пиши пак!  :flowers:
мравчето
... че трябва твърдост, кураж, постоянство,
че страхът е подлост,  гордостта - пиянство.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007