Автор Тема:  Виреад - доплащане  (Прочетена 20333 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен raliko

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 11
    • Профил
Виреад - доплащане
« -: Март 16, 2017, 16:16:08 »
Някой има ли информация за новите правила на Здравната каса. Обадиха ми се от аптеката, че от този месец за Viread ще се доплаща сума от 166 лв. Имало някакво по-евтино лекарство, заместител и касата щяла да поема безплатното лечение с него. Само това знам.

Неактивен Ani_sv

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 67
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Има близък с хепатит B
Re: Виреад - доплащане
« Отговор #1 -: Март 16, 2017, 17:04:54 »
Здравейте...нямам представа за новите правила на Здравната каса, но и на моето момче днес му поискаха да доплати около 66 лева (не 166...)...Просто нямам думи, за какво доплащане става въпрос, нали Виреад се изписва с протокол, според който трябва да е 100% безплатно!!? Казали са му да изчака 2-3 дни, тогава вероятно....може би пак няма да има нужда от доплащане. Ами ако нямаше резерв от хапчета...Обясниха, че държавата се опитвала да притисне вносителя да намали цената и затова трябвало да се доплати. Заявихме в понеделник, пристигна днес (защото новия протокол е валиден от вчера). А пък ако си бяхме със стария протокол и хапчетата бяха пристигнали във вторник примерно - нямало да има проблем.
Неразбирам защо си играят на хората, имащи нужда от това животоспасяващо лекарство. Искат да намалят разходите...ми да намалят дните престой в болницата, защо трябва пациентите да доплащат и без да има защо да лежат по 3 дни за един ПСР  :fool3:. Не стига, че всеки месец трябва изследвания да си правят, на три месеца пътни до София и обратно, уговорки с работодателя..схеми, а пък като стане време за нов протокол каква игра на нерви е... :(

Неактивен izabel

• Немедицинско лице
  • Публикации: 51
    • Профил
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #2 -: Март 16, 2017, 17:30:35 »
Здр .Аз също доплатих 166лв ,казаха ми да изчакам ,но нямах резервни хапчета.А относно промяната за болниците си зависи от нас ,след като не протестираме и не си искаме праата ,така ще е .

Неактивен wsk

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 16
    • Профил
« Отговор #3 -: Март 16, 2017, 17:46:27 »
Да се надяваме,че ще се оправят нещата!
« Последна редакция: Март 16, 2017, 21:16:05 от svetlio »

Неактивен Силвана Лесидренска

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2716
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Резултати: Повторно лечение
« Отговор #4 -: Март 16, 2017, 17:46:49 »
Здравейте,

От днес в Позитивен лекарствен списък е включен генерик на Виреад. Той е регистриран на цена 408 лв, докато Виреад-а е на стойност 583 лв. Предполагам, че разликата в цените е именно това доплащане, което неправомерно се изисква от пациента. В рамките на няколко дни се надявам да има яснота как ще продължим своето лечение.

Съветвам всички, чиито дата за взимане на Виреад е дошла, но които имат известен запас, да НЕ заплащат исканите 170 лв, а да изчакат няколко дни до изясняване на ситуацията.

Моля, проявете малко търпение и разбиране, за мен тази новина също беше изключително изненадваща, но правя всичко по силите си да разбера какво се случва. В момента, в който получа официална информация, ще я публикувам на сайта, форума и Фейсбук страницата ни.

А по отношение на хоспитализациите - промяната няма как да се случи без вашето участие. Надявам се следващия път, когато организираме протест, подписка или излизаме пред медиите, да се присъедините. Дела трябват, не думи.

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Ani_sv

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #5 -: Март 17, 2017, 09:05:09 »
Надявам се следващия път, когато организираме протест, подписка или излизаме пред медиите, да се присъедините. Дела трябват, не думи.
Здравейте, да разбира се че трябват дела...,но в нашата държава е като борба с вятърни мелници... :(. Обещавам, че ще се включим, както можем!
Дали не можем да заведем колективен иск срещу министерството за това, че ни искат доплащане за лекарство, което би трябвало да е 100% безплатно?

Неактивен swf2002

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 12
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Успешнo
« Отговор #6 -: Март 17, 2017, 09:29:58 »
Потвърдено и от мен днес в аптеката:

Виреад 245 мг. - 576,91 лв.
НЗОК: 410,60 лв.
В борй се доплаща: 166,31 лв.

Неактивен richard

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 41
    • Профил
« Отговор #7 -: Март 17, 2017, 15:05:28 »
Говорих преди малко с представител на ANGELINI които са вносителите на VIREAD който каза че те ще поемат разликата в цената с по-евтиният генерик и пациента няма да доплаща като до 2-3 дни ще уведомят НЗОК а те аптеките се предполага.

Неактивен Ani_sv

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #8 -: Март 17, 2017, 15:32:39 »
Ми..всичко тва е много хубаво, ама защо тия промени се правят от днеска за вчера...без предупреждение, за сметка на хората, имащи спешна нужда от това лекарство. И как до вчера трябваше да се внимава с генериците (според лекуващите лекари), а сега ги налагат..., без да има опит някакъв с тях...проучвания..или...един вид: "оправяйте се...от нас толкова..., нали съкратихме разходите (в последния момент)..., за разлика от предишните управляващи..".
И сигурно няма да минат 2-3 дни..., а повече. В аптеките вече има доставен Виреад (поне в тази, от която вземаме), докато се върне, докато се достави генерика...

Вероятно има нещо или неща, които не разбирам в тази сложна ситуация, но съм много афектирана...и.  ... е много жалко това което се случва в милата ни родина... :(.

Неактивен richard

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #9 -: Март 17, 2017, 15:52:46 »
Ми..всичко тва е много хубаво, ама защо тия промени се правят от днеска за вчера...без предупреждение, за сметка на хората, имащи спешна нужда от това лекарство. И как до вчера трябваше да се внимава с генериците (според лекуващите лекари), а сега ги налагат..., без да има опит някакъв с тях...проучвания..или...един вид: "оправяйте се...от нас толкова..., нали съкратихме разходите (в последния момент)..., за разлика от предишните управляващи..".
И сигурно няма да минат 2-3 дни..., а повече. В аптеките вече има доставен Виреад (поне в тази, от която вземаме), докато се върне, докато се достави генерика...

Вероятно има нещо или неща, които не разбирам в тази сложна ситуация, но съм много афектирана...и.  ... е много жалко това което се случва в милата ни родина... :(.
нищо няма да се връща или доставя просто трябва да се промени тази меко казана недомислица по средата на протокола да те изненадват че трябва да си плащаш за лечението,при заварено положение трябва да се изпълни протокола както е започнат и едва при издаване на нов лекаря да уведоми пациента че има промяна и се решава какво да се прави.

Неактивен izabel

• Немедицинско лице
  • Публикации: 51
    • Профил
« Отговор #10 -: Март 17, 2017, 16:23:34 »
Аз не искам генирик ,който никой не знае как ще се отрази ,ние не сме болни от настинка и да си решаваме дали оргинала или генирика ,това безумие трябва да се спре .Хора те утре могат да ни кажат че за 100 лв има генерик и ние какво правим ,който си искаме Виреада .

Неактивен Силвана Лесидренска

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2716
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Резултати: Повторно лечение
« Отговор #11 -: Март 17, 2017, 16:26:54 »
Нищо не е оправено, както по-рано се писа; оказа се че има административни пречки от страна на касата и продължава да се търси решение. Това е информацията към 16.20ч.

Знам, че сте притеснени относно този генерик, но това е същият медикамент, просто на друг производител. Както хората се лекуват с генерици за хепатит С, така и на нас ще ни се наложи в някакъв момент. Това е положението в много страни и България не е изключение.

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен mimar

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 24
    • Профил
« Отговор #12 -: Март 17, 2017, 19:09:39 »
Здравейте, досега не съм споделяла мнение, но вече се събраха толкова проблемни въпроси, че ако продължаваме да си мълчим, ще продължават да ни мачкат и да си правят каквото си поискат.
1. На какво основание се взема решение да се подмени Виреад с друго- забележете  по евтино лекарство- не защото е по -ефикасно, а защото е по евтино? Кой ще си сложи подписа да замени Виред с друго лекарство - той доктор ли е , професор ли е , знае ли дали на всички хора ще действа по един и същи начин? Който го е измислил нека да излезе и да го защити пред медиите, както и да си носи персонална отговорност за това. Нека да покаже документа, с който принуждават пациентите да си доплащат или да сменят лекарството?
2. Да престанат да се крият зад тези клинични пътеки, с които се лежи на всеки 3 месеца по 4дни, през които се правят изследвания само през първия ден , а останалите само се лежи и се чака да се изпише пациента. Не е тайна, ча тези които живеят наблизо си отиват и се връщат за изписваането, а останалите- лежат и чакат . Питам аз -кой налага умишлено да се празни нецелесъобразно касата, джобовете на пациентите-за пътни, за платени допълнителни изследвания, за повторно пътуване за получаване на протокол /а можеше по куриер да си получават пациентите протоколите, както си беше преди/?
  В цяла Европа, пациентите с хепатит б, си правят сами периодични изследвания, без хоспитализация, и само ако имат повишени стойности, тогава се консултират с лекуващи лекари, тъй като засега лечението е само поддържащо.
3. Защо всеки път когато се постъпи в болница, през първия ден се правят кръвни изследвания и после докторката те насочва ТОЧНО към лаборатория "Синево", за наличе на количествени показатели, като болницата си има лаборатория? Всеки път едно и също, а това прави още 100 лева. Ами пациента като сам си го плаща, нека сам да реши дали да си го направи и  къде да си го направи!
Значи стигаме до извода-ще ги тормозим, за да останат по-малко хора за лекуване!
Не може да се оставят нещата така и да ни се подиграват. Трябва да се действа. И тук, трябва да изкажем благодарност на г-Жа Силвана Лесидренска, която полага изключителни усилия за нашата кауза, ако трябва ще я подкрепим, не трябва обаче да се оставяме да ни налагат некомпетентни и неправомерни правила!

Неактивен richard

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #13 -: Март 19, 2017, 18:55:54 »
Днес го взех без доплащане,изравнили са  цената с генерика.
« Последна редакция: Март 19, 2017, 19:08:26 от richard »

Неактивен Ani_sv

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #14 -: Март 19, 2017, 20:46:25 »
супер, благодарим за информацията  :smile:,значи да очакваме обаждане от аптеката  :girl_angel:

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007