Официална информация от днес, 10.30ч.:
Защо се стигна до доплащане от страна на пациентите на лечение с Viread
На 16-и март бе включен в Позитивен лекарствен списък препаратът за лечение на хепатит В tenofovir disoproxil Mylan, който е генерична форма на препаратът Viread, с който доскоро се лекувахме всички пациенти с хепатит В. Това стана поради изтичане давността на патента на оригиналния продукт, което автоматично позволява включването на генерични лекарства в списъка с медикаменти, които НЗОК реимбурсира на 100%. Тenofovir disoproxil Mylan е преминал всички необходими клинични изпитвания, регистриран е в Европейската агенция по лекарства и има разрешение за употреба в България (допълнително ще публикуваме информация за него)
Принципно въвеждането на нов медикамент би следвало да се извърши плавно, без да застрашава лечението на пациентите. За съжаление обаче, това не е съобразено от страна на институциите,които не са предупредили лекари и пациенти за рязката промяна. Регистрираната цена на новия медикамент е 408,60 лв, докато цената на Viread е 574,91 лв, което поражда разлика от 166,31 лв, които нито НЗОК, нито фирмата - вносител на Viread могат да покрият. Още на 16.03 бяхме информирани за възникналия казус и се свързахме с двете фармацевтични фирми, които вече търсеха решение на проблема заедно с институциите, но се оказа, че административно и юридически проблемът не може да се разреши за няколко дни, както ни бе съобщено в началото.
За да се предотврати по-нататъшното доплащане от страна на пациентите, Mylan временно ще изтеглят tenofovir disoproxil от Реимбурсния списък до май месец, когато се очаква техния препарат да бъде доставен реално на българския пазар, както и междувременно ще бъде уточнена процедурата, по която ще бъдат преиздавани протоколите.
Ще имаме избор: да преминем на tenofovir disoproxil Mylan без да доплащаме нищо, или да останем на Viread срещу 166,31 лв. месечно доплащане от наша страна. Всеки пациент трябва внимателно да обмисли това свое решение и да го обсъди с лекуващия си лекар. Ако се вземе решение за преминаване към tenofovir disoproxil Mylan, то настоящият протокол следва да се преиздаде с новото име на медикамента, като се надяваме този път НЗОК да ни обясни процедурата, по която ще се случва това.
Силвана Лесидренска