Автор Тема:  Виреад - доплащане  (Прочетена 42645 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vanya

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит B
Re: Виреад - доплащане
« Отговор #75 -: Март 28, 2017, 12:42:44 »
Благодаря, Силве.
Май само на тях не звъннах, а трябваше. Не знам каква е процедурата, но предполагам, че сега генерикът ще бъде изтеглен от позитивния списък и през май ще бъде включен отново, когато вече е наличен и по мрежата. Това ли са стъпките?

Неактивен Силвана Лесидренска

• Global moderator
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2864
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Резултати: Повторно лечение
« Отговор #76 -: Март 28, 2017, 12:53:09 »
Да, аз ще ви държа в течение, доколкото е възможно в тази тотална каша.

Неактивен valio

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 19
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
« Отговор #77 -: Март 28, 2017, 12:56:24 »
До май месец , Виреада ще бъде ли безплатен или не? Май вече никой не знае.

Неактивен Ani_sv

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 69
    • Профил
  • Статус: Има близък с хепатит B
« Отговор #78 -: Март 28, 2017, 13:33:25 »
До май месец , Виреада ще бъде ли безплатен или не? Май вече никой не знае.
Аз доколкото разбрах, генерикът ще бъде изтеглен временно от позитивния лекарствен списък, точно за да няма доплащане от страна на пациента..., и е важно това да се случи при следващата реимбурсация (която .., както всички или повечето от нас разбрахме, се случва всеки месец до 2-ро число).

Даниил Андреев

• Гост
« Отговор #79 -: Март 28, 2017, 13:39:35 »
Официална информация от днес, 10.30ч.:
Защо се стигна до доплащане от страна на пациентите на лечение с Viread​

На 16-и март бе включен в Позитивен лекарствен списък препаратът за лечение на хепатит В tenofovir disoproxil Mylan, който е генерична форма на препаратът Viread, с който доскоро се лекувахме всички пациенти с хепатит В. Това стана поради изтичане давността на патента на оригиналния продукт, което автоматично позволява включването на генерични лекарства в списъка с медикаменти, които НЗОК реимбурсира на 100%. Тenofovir disoproxil Mylan е преминал всички необходими клинични изпитвания, регистриран е в Европейската агенция по лекарства и има разрешение за употреба в България (допълнително ще публикуваме информация за него)
Принципно въвеждането на нов медикамент би следвало да се извърши плавно, без да застрашава лечението на пациентите. За съжаление обаче, това не е съобразено от страна на институциите,които не са предупредили лекари и пациенти за рязката промяна. Регистрираната цена на новия медикамент е 408,60 лв, докато цената на Viread е 574,91 лв, което поражда разлика от 166,31 лв, които нито НЗОК, нито фирмата - вносител на Viread могат да покрият. Още на 16.03 бяхме информирани за възникналия казус и се свързахме с двете фармацевтични фирми, които вече търсеха решение на проблема заедно с институциите, но се оказа, че административно и юридически проблемът не може да се разреши за няколко дни, както ни бе съобщено в началото.

За да се предотврати по-нататъшното доплащане от страна на пациентите, Mylan временно ще изтеглят tenofovir disoproxil от Реимбурсния списък до май месец, когато се очаква техния препарат да бъде доставен реално на българския пазар, както и междувременно ще бъде уточнена процедурата, по която ще бъдат преиздавани протоколите.
Ще имаме избор: да преминем на tenofovir disoproxil Mylan без да доплащаме нищо, или да останем на Viread срещу 166,31 лв. месечно доплащане от наша страна. Всеки пациент трябва внимателно да обмисли това свое решение и да го обсъди с лекуващия си лекар. Ако се вземе решение за преминаване към tenofovir disoproxil Mylan, то настоящият протокол следва да се преиздаде с новото име на медикамента, като се надяваме този път НЗОК да ни обясни процедурата, по която ще се случва това.

Силвана Лесидренска

В по-горният коментар написахте, че не е толкова лесно, лесно и бързо става, стига само да се договори да е скъпо, няма нищо по-хубаво от това евтино направено(да е достъпно за всеки) лекарство да го продаваш десетократно по-скъпо, за да лапаш от здравната каса, към това беше насочен моя коментар, към цените, при дистрибуторска цена на едро в световен мащаб за един хап на Ricovir на Майлан е под един долар, как нашите търгаши съумяват да се договорят да го вземат директно от производителя за баснословните 400 лева, за мен остава загадка.Всичко става бързо и лесно, стига да има интереси, които да се обслужват.

Неактивен valio

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #80 -: Март 28, 2017, 14:25:25 »
Обадих се в склад на чайка фарма, от там казаха че промяна няма и  поне до 15 април нямало и да има.

Неактивен valio

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #81 -: Март 28, 2017, 14:41:30 »
Има човек - има проблем, няма човек - няма проблем. Мотото на политика.

Неактивен Таня Митева-Димитрова

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 114
    • Профил
« Отговор #82 -: Март 28, 2017, 16:50:06 »
На сайта на омбудсмана има още на първа страница опция да се изпрати жалба онлайн. Отнема пет минути.  Аз вчера писах за хоспитализациите и за виреада. Отново, защото първия път на госпожа Манолова не и се получи и вместо да изпише вежди, избоде очи-в Терапията органически ме недолюбват, а резултат от жалбата ми няма. Това при условие, че се оплаках от ЗК, а не от тях. Всеки, който иска да се променят нещата да пише на омбудсмана, за да разбере, че сме много и трябва да се задейства сериозно. Да си пишем тук колко сме тревожни и ни е трудно, нито нея, нито институциите ги е грижа.

Неактивен mimar

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 25
    • Профил
« Отговор #83 -: Март 28, 2017, 16:59:00 »
Значи според мен трябва да започнем да пускаме жалби на всякъде- министерства, Омбудсмана, НЗОК , медии ...по въпросите с хоспитализациите, ненужното лежане по болници и т.н., доплащането на вериат, но е нужно това да бъде обосновано юридически. Силве, няма ли възможност да се подготви такава жалба, да ни я пратиш  и всеки от нас да я пусне от свое име, за да се види, че е подадена от различни хора, но е със еднакви искания. Мисля , че така ще имаме повече шансове. И все пак, да не се отказваме от медиите, защото там е най сигурно да се чуят исканията и апсурдите на които ни подлагат. Не трябва да се чака повече. Какво е вашето мнение или имате ли др. Идеи и предложения?

• Global moderator
    • Профил
« Отговор #84 -: Март 28, 2017, 17:01:59 »
Поемам ангажимент да изготвим жалба с помощта ма нашия юрист, която да може да разпращате където прецените. Да,  мога дасигнализирам медиите, колко пациенти ще се съберем, за да дадем интервю?

Неактивен Таня Митева-Димитрова

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 114
    • Профил
« Отговор #85 -: Март 28, 2017, 17:10:26 »
Писах на бтв на @ и във фейсбук. Никакво внимание. Явно нещо политическо и по-скандално от опита да ни изтребят трябва да се измисли ...

Неактивен mimar

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 25
    • Профил
« Отговор #86 -: Март 28, 2017, 17:36:17 »
"Хепактив-заедно срещу хепатита"- това е мотото на сдружението, обаче май е по лесно да се бориш с хепатита, отколкото срещу институциите. Аз съм от Бургас и в момента проучваме на колко хора можем да разчитаме

Неактивен иво

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
« Отговор #87 -: Март 28, 2017, 17:45:08 »
При мен кашата е пълна .Срока  на протокола ми е 28.03 от касата всички вдигаха рамене.Имах само един вариант да си закупя безплатните лекарства срещу 166 лв и да изпратя документите за следващия протокол,който разбира се ще бъде за Виреад. След един месец като ми върнат протокола лекарството ще е променено и аз отново ще бъда принуден да си го закупя.

• Global moderator
    • Профил
« Отговор #88 -: Март 28, 2017, 18:07:34 »
Мили хора, успяхме да преборим Касата при казуса с хепатит С, защото преди да заведем двете дела, имаше десетки жалби, подадени от пациенти.

Неактивен Klarita

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
  • Резултати: Не е провеждано лечение
« Отговор #89 -: Март 28, 2017, 18:12:44 »
Скъпи приятели по съдба, призовавам всички засегнати да подадат жалба до омбудсмана на Републиката госпожа Мая Манолова и да пишат до имейл адреса, посочен до горещата линия на МЗ. Отнема 10-ина минути. Аз вече го направих. Необходимо е да се подадат колкото се може повече сигнали по темата.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007