Автор Тема:  Стеатохепатит  (Прочетена 988 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Lubo

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
  • Вид лечение: Алтернативно
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Чернодробна стеатоза
Стеатохепатит
« -: Юни 02, 2019, 14:14:21 »
Здравейте на всички!

Бих искал да споделя с вас моите тревоги. На 13.05.19г. проф. Григоров ме гледа на ехограф и установи, че имам стеатохепатит.
Причината да се изследвам беше, че в продължение на месец и 20 дни пих много алкохол. Оказа се, че от това пиене съм си увредил черния дроб. Много ме е яд, че реших така да се наливам, въпреки, че алкохола никога не ми е бил по сърце. Преди това пиех много рядко - по една бира на 2-3 месеца. Сега вече не близвам и нямам намерение да опитвам повече от тази отрова. По принцип винаги съм живял природосъобразно. Пазех здравето си, дори се занимавах с йога. През последните години обаче започнах да живея все по нездравословно. Имах и доста професионални неудачи, които ме вкараха в тежка депресия. Едно събитите от края на м. февруари ме изкара тотално извън равновесие и така започнах да пия...
Изчетох доста за това заболяване и съм доста притеснен. За сега нямам изявени симптоми, освен че в рамките на две седмици имах епизодични болки в дясното подребие. От известно време имам и сърбежи по тялото, но според изследванията те не би трябвало да са от черния дроб. Чернодробните показатели са в норма, също и триглицеридите, алкалната фосфатаза, имуноглоболин А, пикочната киселина и билирубина. Ехогравското изследване показва "хомогенна грубовата хиперехогенност" според проф. Григоров, но на него може да му се вярва.
Другата седмица ще ходя и при проф. Чернев. Ще пиша как е минало.
Оставам с впечатление, че изхода от това заболяване е доста индивидуален и като цяло лекарите не се ангажират с прогноза, което е малко смущаващо.
Ако има някой опит с това заболяване ще се радвам да сподели.

Поздрави!

Неактивен Силвана Лесидренска

• Global moderator
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2834
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
Re: Стеатохепатит
« Отговор #1 -: Юни 04, 2019, 07:13:49 »
Здравей, Любо.

От значение е правилният начин на хранене, при този род нарушения няма медикаментозна терапия. Предполагам, че с проф. Петрова сте обсъдили диетата?

Неактивен Lubo

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: Юни 04, 2019, 10:40:32 »
Здравей Силвана,

Относно диетата професора ми каза само да не пия алкохол и да не ям мазно. Така че по-подробно за диетата се информирах от интернет. Освен диетата пия и хепатопротектори: хепасейф, оптихепан, урсофалк, цинарикс. Пия и витамин Е. Започнах отново да тренирам йога.
Като цяло не се чувствам спокоен. Не знам дали ще мога да пия лекарства ако ми се наложи, примерно за високо кръвно и антибиотици.

Неактивен anti-HBs

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 50
    • Профил
« Отговор #3 -: Юни 06, 2019, 01:16:48 »
Аз имах доста сериозна стеатоза и я оправих с кето хранене. Не ти казвам да почваш да ядеш само мазно, но според мен най-големият враг на черния дроб са въглехидратите - избягвай на първо място тях. Те го претоварват (по-точно обработката им) и го карат да отлага мазнини. Изчистих моето омазняване напълно с нисковъглехидратна диета.

Неактивен Lubo

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #4 -: Юни 06, 2019, 20:05:39 »
Здравей anti-HBs,

Благодаря за отговора. Може ли да разкажеш по-подробно за нисковъглехидратната диета. Прочетох, че в млякото, сиренето, лещата и др. също има въглехидрати. Може ли да се консумират и по колко.

Поздрави!

Неактивен Lubo

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #5 -: Юни 11, 2019, 14:36:33 »
Здравейте отново!

Вчера и днес си правих изследвания в Софиямед. Гледаха ме на модерния егограф и ми направиха кръвни и чернодробни изследвания. Кръвните и чернодробните показатели са в норма, но ехографа показва нехомогенна хиперехогенност. Казаха ми че имам стеатоза без хепатит. Мен обаче ме притеснява нехомогенната структура и си мисля, че може би имам фиброза. Другия вариант е стеатозата да не е равномерна. Тези варианти не ги коментирахме, а проф. Чернев ми каза, че имам лека стеатоза и ми каза да спра хепатопротекторите и диетата (?). Някъде четох, че може да има фиброза с нормални показатели. Може би е добре да си направя биопсия?

Неактивен Lubo

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: Юни 11, 2019, 21:35:00 »
Оказва се, че неравномерната структура е признак за фиброза и цироза. Не мога да разбера, защо проф. Чернев твърди, че имам стеатоза.

Неактивен Силвана Лесидренска

• Global moderator
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2834
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Резултати: Повторно лечение
« Отговор #7 -: Юни 12, 2019, 09:24:12 »
Професор Чернев има толкова богат клиничен опит, че ако има цироза, той ще я види.
Очевидно наистина си е стеатоза, недей се вкарва в излишни филми с фиброза и т.н.

Неактивен Lubo

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #8 -: Юни 14, 2019, 18:22:58 »
Днес пак ходих на преглед при проф. Григоров един месец след първоначалния преглед. Каза ми, че има подобрение и в някои зони черния дроб се е възстановил. Така структурата му е станала нехомогенна както излиза на ехографа. Каза ми, че най-вероятно напълно възстановяване на структурата няма да стане.
Продължавам с диетата и протекторите и след два месеца пак съм на преглед.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007