Автор Тема:  Борба с хепатит Б чрез алтернативни лечения  (Прочетена 428 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен positivevibes

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 33
    • Профил
  • Вид лечение: Алтернативно
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит B
Re: Борба с хепатит Б чрез алтернативни лечения
« Отговор #15 -: Февруари 24, 2021, 00:29:01 »
Днес разбрах, че ми е записан час за ултразвук/ ехограф на черния дроб, а с доктора ми като говорихме той каза, че ще ме запише за скан, което за мен означаваше Фиброскан. Преди около 3 месеца той ме посъветва, че на по-късен етап може да има нужда от биопсия (до сега ми е правен само един ехограф и след това Фиброскан като това беше преди година). Идеята ми е, че щом доктора е мислил за евентуална биобсия на по-късен етап, то какво ще се види с този ехограф? Не би ли трябвало да е преглед поне на фиброскан, на който да се изключи евентуална фиброза след високите нива на вируса и имунният ми отговор? С моите кг и диета не очаквам да се види омазнен или уголемен черен дроб, който обикновено се вижда на ехограф или аз нещо подценявам възможностите на това изследване?
Каква е практиката в България? На ехограф ли се преглежда рутинно или по-скоро на Фиброскан поне веднъж годишно? Чудя се дали няма грешка и да говоря пак с доктора ми.

Активен hristo_gb

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 73
    • Профил
  • Вид лечение: Безинтерферонова терапия (ДААС)
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #16 -: Февруари 24, 2021, 09:03:54 »
Не съм сигурен, но фиброскана показва активна инфекция, степен на фиброзата, както и възможна стеатоза (омазняване). При ехографа се налага добър специалист да гледа, защото по-трудно се разбира какво се вижда, но се вижда също ако има уголемяване на дроба (инфекция) и омазняване. Също може да се видят и евентуални кисти и прочие, също се гледат и жлъчката и жлъчните каналчета. Но най-вече ехографа е по-евтин и предполагам затова първо с това се гледа и ако реши, че има нужда тогава с фиброскан. Биопсията според мен е отживелица и не бива да се прилага ако има достъп до фиброскан, но може и да си има някакви съображения все пак.

Неактивен Силвана Лесидренска

• Global moderator
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2987
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
« Отговор #17 -: Февруари 24, 2021, 09:07:33 »
При ехото могат да се видят изменения по дроба, например хемангиоми и тн което Фиброскан не може. Той си мери омазняването на черния дроб и степента на фиброза. Двата метода не се изключват, а се допълват. В БГ Фиброскан не е все още приет като метод за оценка на черния дроб по каса и не е стандартно изследване, по - скоро изключение.

Неактивен ЛилянаЗард

• Немедицинско лице
  • **
  • Публикации: 30
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
« Отговор #18 -: Февруари 24, 2021, 10:27:15 »
Най важното което трябва да се отхвърли на ехо е чернодробния карцином/рак/. Статистиката сочи че 95% от пациентите със HCC /hepatocellular carcinom/ са носители на Хеп Б вируса. Това е нещо което не може да се хване на Фиброскан. Мисля че американските гайдлайни препоръчват ултразвук на 6 месеца. Фиброскан- може и на 2 години.

Неактивен positivevibes

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #19 -: Февруари 24, 2021, 12:46:58 »
От това, което казвате, ако си правя правилно изводите, е така както го разбирах. А именно, че ехографа по-скоро показва омазняване или уголемяване или други лоши неща, които не искам дори да споменавам. И съм съгласна, че си трябва доста добър специалист. Идеята е, че при решението дали да се започне лечение, от различните препоръки, се посочва да се провери наличието на фиброза и степента й. Това не става ли най-добре и най-точно с фиброскан? За биопсията и аз смятам, че е доста стар метод и при наличие на фиброскан, не е толкова предпочитана. Да, при нея могат да се видят някакви начални леки изменения, които фибросканът може да не засече, но нали те могат и да бъдат обратими? Тук не съм доплащала за Фиброскан, може би винаги преди него трябва първо ехограф, но само предполагам.

Неактивен ЛилянаЗард

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #20 -: Февруари 24, 2021, 13:11:26 »
За сега Здравната Каса в БГ за да отпусне медикамент иска биопсия. Бях чувала че ще се предприемат стъпки за премахване на биопсия за пац. с Б. За пациенти с Хеп Ц- вече не се изисква. Фиброскана е достаъчен. Много пъти съм питала дали резултатите от Фиброскана са съпоставими със биопсията. Факта че все още се препоръчват биопсии ме кара да мисля че тя все още си е най-точния метод. Фиброскана дава акуратни резултати във средните и нагоре стойност- Ф2, Ф3, Ф4. Може би във Ф0-1- биопсията е по показателна. Но във някой случай както знаете лечение се започва и във Ф1.

Неактивен positivevibes

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #21 -: Февруари 24, 2021, 13:21:24 »
Не знаех, че в България се изисква биопсия за отпускане на лечение. Това само първият път ли се прави или всеки път, когато се издава нов протокол за продължение на лечението? Системата в България е една и от причините никак да не бързам за лечение, защото в чужбина нещата се случват по-лесно, но ако ми се наложи продължително лечение и се прибера в България, никак не ми се сблъсква с абсурдната им система. А и може да имат различни изисквания и какво става, ако според България не съм за лечение.. Виждам, че някои хора май за това си купуват директно лекарства от Турция.
Относно фиброскана и аз съм останала с впечатление, че за Ф1 може и да не е толкова точен, а по-скоро за по-високите стойности. Идеята ми е, че хопотетично, ако черният дроб е с Ф1 заради скорошна битка, то ако останалите показатели влязат в норма и са ниски, не се ли наблюдават случаи на подобряване на фиборзата от Ф1?

Неактивен ЛилянаЗард

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #22 -: Февруари 24, 2021, 16:17:00 »
Не мога да отговоря на въпросите за лечение. Аз самата не съм на терапия за сега. При Ф1- няма правило че трябва да се започне лечение. Гледат се, вирусен товар, ензими и степен на фиброза заедно. Но ако има доказана цироза, тогава се започва лечение директно, без да се гледат ензими и вирусен товар. Мога да Ви изпратя американските гайдлайни, който са близки до европейските но не знам как да ги прикача.

Неактивен positivevibes

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #23 -: Февруари 24, 2021, 18:37:29 »
Няма нужда, тъй като аз някъде бях попаднала на гайдлайни от доста страни и организации и си бях записала основните неща, които ме интересуват в моя случай. Един от тези гайдлайни твърдеше, че пациенти под 30 год, ако нямат фиброза, не подлежат на спешно лечение и може да се проследяват показателите. И така ми хареса този конкретния. :girl_in_love: Иначе в България ме притеснява, че понякога какво пише като гайдлайн и какво се случва на практика, са две различни неща.. дано да греша.

Неактивен anti-HBs

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 79
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
« Отговор #24 -: Февруари 25, 2021, 13:39:58 »
Здравей,

Мисля, че можеш да разучиш дали не би било добре да се вкл изопринозин, тъй като той е подходящ при пациенти, които са в посока изчистване на австралийския. Говори със своя лекар относно това.
За бебето - ако майката е с вирусен товар под 1млн по време на раждането, НЕ се нуждаеот имуноглобулин, ваксината е достатъчна. Това, че глобулина е вреден за бебето са пълни глупости.

Съжалявам, че пиша в чужда тема, но понеже при мен се забелязва понижаване в количествения... и то май се формира тенденция. Дали да не започна и аз изопринозин или е рано за такива акции?

google pics free

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007