Тази информация е извадена от някой учебник отпреди 20 години. Попитай който и да е от наистина добрите гастроентеролози, чийто имена сме обсъждали във форума за диети и ще разбереш, че няма никакви забрани.
Статията работи с термини като: "са забранени", "разрешени са", "разрешава се" и т.н. Заради това пак искам да кажа, не приемайте всичко, което четете в интернет като пълна истина, дори и това, което четете в този форум. Инстанцията са истински добрите лекари, които са се доказали като специалисти в тази област и с голям практически опит.
Тази статия третира хората с хроничен хепатит като прокажени.
В този радел
Как да живеем с хепатита сме обсъждали многократно диетите и досега няма еднозначно мнение.
Виж мнението на един то хората с най-голям опит в България в областта на хепатитите - проф. Чернев:
...
Особено важно е храненето. "И по време на острия период, и след това храната - противно на схващанията - трябва да бъде нормална", твърди проф. Чернев. За болните не бива да има никакви ограничения. Даже и през острия период на болестта храната е малко по-лека - преобладават плодове и зеленчуци, но пациентът трябва да яде и мазнини и пържени храни. "Налаганите от години в инфекциозните клиники стриктни ограничения за мазни храни, пържено и подправки не са препоръчителни. От научна гледна точка това е необосновано, пациентите трябва да се хранят нормално", смята Чернев.
Обикновено диетите се налагат, за да не се товари допълнително увреденият от хепатита черен дроб. "Това е старо и дълбоко погрешно схващане. От 30 г. е доказано, че и при хроничните, и при острите чернодробни заболявания, и при възстановителния период храненето трябва да е нормално - с нормално съотношение на белтъци, масти и въглехидрати", казва експертът. Според него сериозните ограничения само нарушават качеството на живот на пациентите. "Ограниченията не са добри за черния дроб, тъй като органелите в клетките му са изградени от т.нар. липополизахариди, които са много богати на липиди. Когато тези структури са нарушени от болестта, имат нужда от нормално количество животински и растителни мазнини - за да могат да регенерират бързо и черният дроб да оздравее бързо", обяснява проф. Чернев. Така ограничителната диета води до по-бавно оздравяване на органа.
Диета не бива да има дори при по-тежките хепатит В и С. И в остър, и в хроничен стадий пациентите могат да ядат всичко, обяснява лекарят.
Единственото забранено е алкохолът - не бива да се пие няколко месеца след преболедуването от хепатит А. А при хроничните хепатити - В и С, и цироза е забранен до живот. При хепатит не бива да се пият и антибиотици от групата на тетрациклините, амиотарон за сърдечно-съдови болести. "По принцип черният дроб се уврежда от доста лекарства, но всички увреждания са остри - след спиране на лекарствата дробът се възстановява бързо", казва проф. Чернев.
И това го казва един от доайените в тази област. Време е тези градски легенди с храненето да престанат. Важно е човек просто да се храни здравословно и да не приема храни, които не натоварват храносмилането и като цяло да спазва един приличен хранителен режим. Това бих го препоръчал на всички хора, и то няма нищо общо с хроничния хепатит.
На специалистите от Здравен център "Дар" бих препоръчал да си подновят информацията, която имат за храненето и хроничните хепатити.
Поздрави,
Радо