Автор Тема:  Кое е по-добре - HBeAg да е положителен, или HBeAg да е отрицателен?  (Прочетена 7537 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lili_ana

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 116
    • Профил
Здравей Емо,
Благодаря за отговора.Честно казано не съм го очаквала  :( мислех , че и при Б, има лечение и то успешно. Знам ли, в болницата не ми дадоха кой знае колко обширна информация, пък и то май на принципа всеки сам да се бори;предполагам, че при толкова болни на ден на никой не му се обяснява едно и също. Просто си мислех ,че интерферона може да бъде някакво спасение.
Все още не съм наясно с много неща, така че ще питам и за в бъдеще :)
Благодаря.

Силвана

Много информация съм помествал относно лечението, опциите и изобщо всичко около хепатит B. Просто потърси из форма, че сега точно нямам време да те насоча, но накратко: Хроничния хепатит може да се изчисти спонтано т.е. от самосебе си, но много рядко (вероятност около 1%). Засега няма медикамент, който гарантира излекуване - медикаментите вкл. и интерферона могат да спомогнат за спонтаната сероконверсия, но не и да причинят самите те това. Едно лечение се прилага при пациенти с активно заболяване, частично увреден черен дроб. Целта на едно лечение е да се изисти HBeAg при тези който са с положителен такъв (не HBsAg), да се сведе репликацията на вируса под 104 копия/мл и показателите на АЛАТ-а да влезнат в норма.

Знам че е тежко в началото като разбере човек, че ще е болен до края на живота си от една болест, но някак си трябва да се примириш с това. Аз лично малко или много се примирих и сега не ми е толкова тежко, само от време на време ми става тежко като се замисля.

Поздрави

Емо, искам да попитам, пише по-горе, че трябва да се изсчисти HBeAg, при хепатит б - това означава ли, че е хубаво резултата от това изследване - HBeAg, да е отрицателен??
Извинявам се, ако въпросът ми звучи глупаво, но както в един момент имам чувството, че разбирам нещо, така в следващият момент всички тези изследвания и възможни резултати ме объркват тотално :(
« Последна редакция: Март 03, 2008, 12:41:42 от Radoslav Rusinov »

Неактивен Мери_

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2373
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит B
Здравей lili_ana!
Да - по-добрия вариант е HBeAg да е отрицателен.
При хората с отрицателен HBeAg антиген е даста по-голяма вероятността да са само носители на вируса, без да имат активно заболяване!
« Последна редакция: Март 02, 2008, 20:54:47 от Mery »
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен tedibon

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
Не знам дали е точно така, но тук четох, че пациентите с HBeАg(-), се лекуват по трудно, тъй като по малък процент се повлияват от инт. лечение!Иска ми се да не е така, мъжа ми е от тази група!
« Последна редакция: Април 14, 2008, 17:40:55 от Мариана Стефанова »

Неактивен lili_ana

• Немедицинско лице
    • Профил
Oнес ми излязоха част от резултатите (а трябваше да са готови предният четвъртък :( )и хбе аг ми е отрицателно - да се радвам или не? Какво всъщност означава това хбе аг? и хепатит с-анти хцв 3 ген също ми е отрицателен - това какво означава, а за анти хб ес ми пише, че има <10 титър-ако някой може нека ми разтълкува и това, благодаря предварително. Другите изследвания, за жалост не са готови :(.
« Последна редакция: Април 14, 2008, 17:42:36 от Мариана Стефанова »

Неактивен Мери_

• Профил
Здравей Лили Ана
Ето малко систематизирана информация, която дано да те ориентира във въпросите ти!

Естественият ход на хроничната HBV инфекция може да се раздели на 4 фази: имунен толеранс, имунен клирънс (hepatitis B e antigen [HBeAg] - позитивен хроничен хепатит В), инактивно носителство на HBsAg, реактивация - HBeAg-негативен хроничен хепатит B. Фазата на имунен толеранс се среща при пациентите, инфектирани по време на раждането или в ранното детство, и се характеризира с наличие на HBeAg, високи серумни HBV DNA нива (>20 000 МЕ/мл, обикновено значително повече) и нормални нива на АлАТ.

Следващата фаза е фазата на имунен клирънс, която е с различна продължителност. Серумните нива на HBV DNA са все още високи, но са съпътствани с персистиращо или интермитентно високи нива на АлАТ. Наблюдават се признаци на хроничен хепатит с или без фиброза на биопсията.

Изчистването на HBeAg и образуването на анти-HBeAg антитела (HBeAg сероконверсия) често води до преминаване в инактивно HBsAg носителство, характеризиращо се с нива на HBV DNA под 2000 МЕ/мл (или неоткриваеми нива) и нормални АлАТ стойности. По-голямата част от пациентите в тази фаза имат относително доброкачествен курс на болестта, но при някои се наблюдава реактивация и рискът от развитие на хепатоцелуларен карцином, въпреки че е нисък, съществува.

Някои пациенти под имунен натиск по време HBeAg сероконверсията или по време на инактивното носителство, развиват мутации, водещи до спирането или намаляването на продукция на HBeAg, но репликацията на HBV остава висока, което води до различна степен на чернодробна увреда. Тази четвърта фаза на хроничния хепатит В се нарича HBeAg-негативен хроничен хепатит В и се характеризира с флуктуиращи серумни нива на HBV DNA > 2000 МЕ/мл, персистиращо или интермитентно повишени нива на АлАТ и прогресивно чернодробно увреждане.

http://www.doctorbg.com/page.php?id=14473

Засега всичко говори, че вероятно си само носител на вируса, но докато не си направиш ПСР (HBV DNA) за репликация на вируса не можеш да си сигурна!
А Anti-HBsAg след като е <10 - e отрицателен - това означава, че нямаш изградени антитела срещу вируса.

Поздрави!
Мери
« Последна редакция: Март 04, 2008, 20:14:02 от Mery »

Неактивен migle

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 789
  • Усмихвай се на живота
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон
Браво, Мери за изчерпателната информация.
Мисля ,че ще е полезна за всички.
Поздрави
Меги :)

Неактивен Мери_

• Профил
Не знам дали е точно така,но тук четох,че пациентите с HBeАg-,се лекуват по .трудно,тъй като по малък процент се повлияват от инт.лечение!Иска ми се да не е така,мъжа ми е от тази група!

Здравей, Теди! По-добре е за тези, за които още не е установено, че имат активно заболяване и имайки HBeАg-, могат да се надяват да са само носители.
И аз съм с HBe(-) - не мога да кажа със сигурност кое е по-добрия вариант, при тези, които са с активно заболяване! Намирам противоречива информация.
Ето и поста на Емо: http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=283.msg3217#msg3217
http://www.hepb.org/expforum/speaker.aspx?speakerID=drKeefe&language=English
« Последна редакция: Март 04, 2008, 20:25:17 от Mery »

Неактивен lili_ana

• Немедицинско лице
    • Профил
Здравей Лили Ана
Ето малко систематизирана информация, която дано да те ориентира във въпросите ти!

Естественият ход на хроничната HBV инфекция може да се раздели на 4 фази: имунен толеранс, имунен клирънс (hepatitis B e antigen [HBeAg] - позитивен хроничен хепатит В), инактивно носителство на HBsAg, реактивация - HBeAg-негативен хроничен хепатит B. Фазата на имунен толеранс се среща при пациентите, инфектирани по време на раждането или в ранното детство, и се характеризира с наличие на HBeAg, високи серумни HBV DNA нива (>20 000 МЕ/мл, обикновено значително повече) и нормални нива на АлАТ.

Следващата фаза е фазата на имунен клирънс, която е с различна продължителност. Серумните нива на HBV DNA са все още високи, но са съпътствани с персистиращо или интермитентно високи нива на АлАТ. Наблюдават се признаци на хроничен хепатит с или без фиброза на биопсията.

Изчистването на HBeAg и образуването на анти-HBeAg антитела (HBeAg сероконверсия) често води до преминаване в инактивно HBsAg носителство, характеризиращо се с нива на HBV DNA под 2000 МЕ/мл (или неоткриваеми нива) и нормални АлАТ стойности. По-голямата част от пациентите в тази фаза имат относително доброкачествен курс на болестта, но при някои се наблюдава реактивация и рискът от развитие на хепатоцелуларен карцином, въпреки че е нисък, съществува.

Някои пациенти под имунен натиск по време HBeAg сероконверсията или по време на инактивното носителство, развиват мутации, водещи до спирането или намаляването на продукция на HBeAg, но репликацията на HBV остава висока, което води до различна степен на чернодробна увреда. Тази четвърта фаза на хроничния хепатит В се нарича HBeAg-негативен хроничен хепатит В и се характеризира с флуктуиращи серумни нива на HBV DNA > 2000 МЕ/мл, персистиращо или интермитентно повишени нива на АлАТ и прогресивно чернодробно увреждане.

http://www.doctorbg.com/page.php?id=14473

Засега всичко говори, че вероятно си само носител на вируса, но докато не си направиш ПСР (HBV DNA) за репликация на вируса не можеш да си сигурна!
А Anti-HBsAg след като е <10 - e отрицателен - това означава, че нямаш изградени антитела срещу вируса.

Поздрави!
Мери

-изключително много благодаря за изчерпателната информация. Имам да черпя :).
« Последна редакция: Април 14, 2008, 17:43:21 от Мариана Стефанова »

Неактивен migle

• Публикации: 789
  • Усмихвай се на живота
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон
И още нещо хората, които са с HBeAg(-) са по - малко заразни от тези с HBeAg(+).
Това ми го каза лекарката от лаболаторията, в която изследвах дъщеря си.
И сигурно е така защото съпруга ми няма вируса.
Доколкото си спомням и при Мери е така.

Неактивен Мери_

• Профил
И още нещо хората, които са с HBeAg(-) са по - малко заразни от тези с HBeAg(+).
Това ми го каза лекарката от лаболаторията, в която изследвах дъщеря си.
И сигурно е така защото съпруга ми няма вируса.
Доколкото си спомням и при Мери е така.

Да - така е - и аз не съм успяла да заразя нито съпруга си, нито децата!

Неактивен tedibon

• Профил
И аз не съм заразена! Как ме е изпуснал гадния вирус?
« Последна редакция: Април 14, 2008, 17:44:03 от Мариана Стефанова »

Неактивен nevron

• Публикации: 701
  • хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Здравейте!
И аз не съм заразена, имайки предвид, че близо година с приятелят ми, който е пасивен носителн на хепатит "Б", не сме взимали предпазни мерки. След като разбрах за заболяването му, разбира се, се ваксинирах.
Поздрави!
"...Не се надявам на нищо.
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен M.Dimitrov

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 22
    • Профил
       Аз съм с НВе + но не съм заразил моята приятелка, дори организма и е изградил антитела.

Неактивен tedibon

• Профил
В случай като твоя, само може да се радваш, че имунитета на приятелката ти е бил достатъчен и не се е заразила! А и кое ви гарантира, че тя не го е карала и изчистила? Аз например си направих HBsAg(-) и се втурнах да се ваксинирам! Впоследствие разбрах, че е трябвало да направя anti-HBc-total, което показва евентуална среща с вируса и тогава да се наложи да се ваксинирам!
Но, човек не знае кога, какво точно изпуска!

:D
« Последна редакция: Април 13, 2008, 22:08:45 от Мариана Стефанова »

Неактивен Мери_

• Профил
       Аз съм с НВе + но не съм заразил моята приятелка, дори организма и е изградил антитела.

Здравей!
Би ли споделил какви антитела си е изградила приятелката ти?
Тя не би могла да си изгради антитела, ако не е изкарала хепатит В (остра форма или без симптоми). Много хора преболедуват без да влизат в болница и имат симптоми само като лека настинка.
Тези, които никога не са карали хепатит В нямат и антитела.
« Последна редакция: Април 17, 2008, 18:58:23 от Мариана Стефанова »

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007