Автор Тема:  Ваксинирани ли сте?  (Прочетена 19297 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: Ваксинирани ли сте?
« Отговор #15 -: Юли 27, 2009, 23:40:48 »
Здравей, хора от форума са споменавали, че проф. Чернев препоръчва ваксината, която е само за хепатит Б (в България това е Engerix-B), не комбинираната.
Сега разбирам, че и проф. Коцев препоръчва нея, така че в този случай ти си последвала съвета и на двамата.
За точна причина, по която я препоръчват точно нея, не мога да кажа.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен anita

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2988
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
« Отговор #16 -: Юли 28, 2009, 08:48:43 »
Миналата седмица си поставих втората доза от комбинираната ваксина. Цената е 54 лв от аптека Марешки.

Неактивен titi

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 26
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
« Отговор #17 -: Октомври 08, 2009, 10:36:29 »
И аз питах за цената на ваксината само за Б е 30лв едната доза за възрастни а за комбинираната А и Б 55лв. А как стоят нещата с ваксините само за А и само за С. Те колко струват. Също искам да питам и как се поставят евентуално може ли да се ваксинира човек и за трита хепатита как и в какъв период от време.

Неактивен anita

• Профил
« Отговор #18 -: Октомври 08, 2009, 10:39:55 »
И аз питах за цената на ваксината само за Б е 30лв едната доза за възрастни а за комбинираната А и Б 55лв. А как стоят нещата с ваксините само за А и само за С. Те колко струват. Също искам да питам и как се поставят евентуално може ли да се ваксинира човек и за трита хепатита как и в какъв период от време.
За хепатит  С ваксина все още НЯМА

Неактивен titi

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #19 -: Октомври 09, 2009, 10:24:37 »
Може ли някой да ми каже каква е гаранцията да не се заразиш от хепатит Б след имунизация тоест като минат и трите ваксини и изградиш пълен имунитет възможно ли е въобще да се заразиш или не?
И коя ваксина е по добра за изграждане на подобър имунитет само за Б или комбинираната?
А за хепатит А какви предварителни изследвания се правят има ли значение ако аз незнам дали съм минала хепатит А а си направя комбинираната нещо не мога да си отговоря на тези въпроси.

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #20 -: Октомври 09, 2009, 23:18:15 »
Може ли някой да ми каже каква е гаранцията да не се заразиш от хепатит Б след имунизация тоест като минат и трите ваксини и изградиш пълен имунитет възможно ли е въобще да се заразиш или не?
Тази вероятност се определя от това дали си успяла да изградиш достатъчно висок имунитет след трите дози. Понякога, макар и сравнително рядко, е възможно човек да не успее да си изгради имунитет след трите дози. За момента се приема, че човек има ефективна защита срещу инфекцията, ако когато си пусне изследване за антитела anti-HBs, то има стойност > 100 mIU/ml. На някои места се споменава гранична стойност от 10 mIU/ml, но е по-добре да се водиш от по-високата. Относно това дали тази висока стойност (или т.нар. висок титър) ти гарантират 100% да не се заразиш, никой не може да ти го гарантира 100%. Когато си говорим за вирусни хепатити винаги има нещо, за което се знае малко, или почти нищо, или пък не винаги нещата, потвърдени от практиката се потвърждават в абсолютно всички случаи. Пример за това е следната информация:
Цитат
HBV Journal - февруари 2009
...
Холандски здравен работник се заразява с хепатит В независимо от адекватната имунизация

Наскоро холандски изследователи съобщиха във февруарския брой 2009 г. на Journal of Hepatology за здравен работник, който се е заразил с хепатит В въпреки направената подходяща имунизация срещу инфекцията.

Изследователите не са сигурни колко дълго време са защитени от инфекция хората, имунизирани срещу хепатит В. С течение на времето броят на антитела им на хепатит В намалява, но специалистите смятат, че имунната система на организма запазва “имунна памет”, която й позволява бързо да се пребори със заразата.

В този случай здравният работник е достигнал нива на антитела, считани за достатъчни за да го предпазят от инфекцията. Въпреки това, 14 години след допълнителната си имунизация той е развил остър хепатит, дължащ се заразяване с НВV.

Анализът на DNA на вируса показал, че лицето е било заразено с нормален щам на НВV. Изследователите пишат, че това е първият известен случай на неуспех на ваксината срещу хепатит В при лице, достигнало високо ниво на повърхностни антитела на рекомбинант DNA HBV ваксина. Според изследователите “здравни работници, чийто отговор на първоначалната ваксинация за хепатит В е бил умерен, може да са уязвими на HBV инфекция.”
...

И коя ваксина е по добра за изграждане на подобър имунитет само за Б или комбинираната?
Няма такова нещо като "ваксина, която изгражда по-добър имунитет", или изграждаш имунитет, или не. Някои лекари препоръчват едновалентната ваксина (тази само за хепатит Б), но аз поне не съм попадал на информация защо това е така. За момента нямаш основания да си мислиш нещо лошо за която и да е от двете ваксини, защото ваксината за хепатит Б по принцип е една от най-прилаганите и най-успешните ваксини в света. И като имаш предвид, че в България се разпространяват само ваксините на GlaxoSmithKline (Engerix-B и Twinrix), не можеш да смяташ, че една толкова сериозна компания ще предложи некачествен продукт. Не мисля, че човек ще сгреши, ако предпочете едната ваксина пред другата.

А за хепатит А какви предварителни изследвания се правят има ли значение ако аз незнам дали съм минала хепатит А а си направя комбинираната нещо не мога да си отговоря на тези въпроси.
Изследването IgG anti-HAV може да покаже дали преди време си изкарала хепатит A. Ако си изкарала хепатит А няма нужда да си слагаш ваксина, защото имаш имунитет. Повече за хепатит А можеш да прочетеш в тази статия: Хепатит A.

Поздрави,
Радо

Неактивен titi

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #21 -: Октомври 10, 2009, 12:04:49 »
Радо много благодаря за изчерпателните отговори. Сега чакам изследванията и на двама ни за да видим на първи етап какво ще излезе. Най - вероятно ще се правят и допълнителни и тогава вече ще имам още въпроси. Прочетох доста неща от форума и въбоще но не всичко за което ще ми е необходимо доста време още. За сега само на мога да обясня на половинката как да не правим повече орална любов. Неговите думи са " ти до сега една година не се зарази та сега ли." мен много ме е страх заради ревматоидния ми артрит ако се заразя с хепатит Б незнам ще се побъркам и пари нямам да се лекувам дори и не работя не се знае дали ще си намеря скоро работа въобще почвам да се чудя ако стане така за какво да се боря. :cowboy:

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #22 -: Октомври 10, 2009, 18:42:26 »
Да, нищо не ви пречи да бъдете малко по-предпазливи, въпреки че досега не си се заразила.
Сложи си ваксината, изгради си имунитет, а през това време използвайте предпазни средства, за твое спокойствие.

Поздрави,
Радо

Неактивен titi

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #23 -: Октомври 11, 2009, 14:09:38 »
Ох обърквам се ще ме извините за тъпите въпроси ама нали има опастност да се заразя по всяко време независимо дали имам ваксина и изграден имунитет ако той носи вируса в кръвта си и не ползваме презервативи във всякакво отношение. Или не е заразен само ако вирусното му ниво ПСР му е малко. Тука в една лаболатория питах ама незнам дали и те са наясно за какво изследване става на въпрос казаха ми че ПСР е туморен маркер и струва 18лв а в София струва 110лв май това много ме обърква също. Може би искам прекалено много конкретни отговори. Извинявам се ако задавам прекалено безсмислени въпроси но наистина се обърквам и незнам как мога да се предпазя и в същото време да подновим и запазим поне някаква полова близост с половинката.  :flowers4: :browse:

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #24 -: Октомври 11, 2009, 14:21:49 »
Ох обърквам се ще ме извините за тъпите въпроси ама нали има опастност да се заразя по всяко време независимо дали имам ваксина и изграден имунитет ако той носи вируса в кръвта си и не ползваме презервативи във всякакво отношение.
След като се ваксинираш и имаш имунитет, дори и да се заразиш от него просто няма да се разболееш от хепатит Б, защото имунната ти система ще може да се справи с вируса. Ваксината е превантивна, т.е. целта е дори при евентуално заразяване ти да си предпазена.

Или не е заразен само ако вирусното му ниво ПСР му е малко.
Винаги би могъл да те зарази теоретично, след като има вируса в кръвта си. Но се приема, че вероятността да те зарази е много по-малка, ако той има нисък вирусен товар. Но пак казвам, това няма значение в случай, че си ваксинирана.

Тука в една лаболатория питах ама незнам дали и те са наясно за какво изследване става на въпрос казаха ми че ПСР е туморен маркер и струва 18лв а в София струва 110лв май това много ме обърква също.
ПСР е микробиологично изследване и струва различно, когато се изследва хепатит B или C. В случая на хепатит B мисля, че най-ниската цена е 150 лева. Изследването е много специфично и се прави само в няколко лаборатории в България. Това, който ти е казал, че ПСР-а струва 18 лева го е объркал със стандартните туморни маркери за хепатит Б (като HBsAg, HBeAg), които наистина струват горе-долу толкова.

Извинявам се ако задавам прекалено безсмислени въпроси но наистина се обърквам и незнам как мога да се предпазя и в същото време да подновим и запазим поне някаква полова близост с половинката.  :flowers4: :browse:
Докато не си сложиш ваксината ползвайте предпазни средства, за да си спокойна. Въпреки, че преди това не си се заразила, просто няма нужда да предизвиквате съдбата като продължите по стария начин. В момента, в който имаш изграден имунитет можете да правите секс и без предпазни средства, ти вече ще си защитена.

Поздрави,
Радо

Неактивен titi

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #25 -: Октомври 11, 2009, 18:45:16 »
Искренни благодарности Радо. И аз си мислех това но исках и някой друг да го каже. Сега наистина съм по спокойна като знам точно какво да правя.
Много здраве желая на всички.  :dance:

Неактивен anita

• Профил
« Отговор #26 -: Август 05, 2011, 13:44:42 »
Да обновя малко темата:

Поръчах две дози Туинрикс в  аптека Марешки - цената е 53 лв.

Ради, да поръчам и за теб ? :wink3: :bye2:

Неактивен tedibon

• Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
« Отговор #27 -: Август 05, 2011, 14:21:00 »
Бре,тя взела ,че поевтиняла ваксината!

Неактивен anita

• Профил
« Отговор #28 -: Август 05, 2011, 14:28:25 »
Бре,тя взела ,че поевтиняла ваксината!

Да, цял лев :laugh:

Неактивен tedibon

• Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
« Отговор #29 -: Август 05, 2011, 14:30:10 »
Аз съм те разбрала погрешно,реших,че 2-те  за 53 лв. :pardon:

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007