Автор Тема:  Убождане от игла на пътя - Колко е голяма опасността?  (Прочетена 14206 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен secured

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Статус: Недиагностициран/а
Здравейте,
Нов съм в този форум, но преди да задам краткия си въпрос се постарах да прегледам всички възможни теми, които биха ме насочили към търсения отговор, но ситуация като моята не срещнах, за това си позволявам да пусна Нова Тема.

Преди 2 дни както се разхождах се натъкнах на използвана игла от спринцовка, за съжаление НЕ обезопасена, която колкото и невероятно да звучи - местположението им на земята беше такова, че както си скачах небрежно, без да забележа, усетих обождане  по палеца на крака, тъй като маратонките ми са почти целите от плат. Адски изплашен погледнах надолу и останах вцепенен от гледката. Спринцовката беше празна, но се виждаше, че е имало кръв във нея. Погледнах веднага и ободеното място - за нещастие и на моя плаец имаше малка, почти незабелижима точица с кръв. След като прочетох доста теми, напълно ясно ми е, че вероятността да съм се заразил с каквото и да е НЕ Е ОГРОМНА, но въпреки всичко започна да ме притеснява сутринта, защото ободенето място е предобило леко червеникав цвят, малко е подуто и почти вече постоянно чувствам щипеша болка. Възможно е да  е просто реакция на организма от просто замърсяване от обождане, като раничка, но възможно ли е да нещо повече? Бих искал да ми отговорите дали знаете колко време може да бъде навън даден вирус (било то на ХИВ или Хепатит), т.е. ако иглата примерно е била на месец, тогава бактерийте причинители умират ли? А ако дори е просто замърсено обождане, много ли видове опасни инфекции мога да получа, как да се предпазя, към кога да се обърна, късно ли е вече? Моля Ви, ситуацията ми е твърде деликатна, незнам към кого друг да се обърне, имам нужда от спешните Ви съвети. Твърде много съм уплашен, с право ли?

Знам, че изторията звучи космическа, но не сте ли чували скоро колко широко обсъждан въпрос е за гр. Плевен и употребяващите ежедневно хероин потребители. За съжаление в Плевен има над 30 места, на който не може да стъпи детско краче именно поради опасността от случайно обождане! Толкова хубаво градче, а какво става с по-голямата част от младите му жители, бъдещето на Плевен ..

П.П. - Искренно пожелавам на хората, боледуващи от някакъв Хепатит и изобщо от каквото и да е болест - Дръжте се, Оправяйте се бързо, стискам Ви палци!!

Благодаря Ви, че отделихте време да прочетете тази тема,
Благодаря Ви предварително за Вашия отговор.
« Последна редакция: Април 22, 2008, 09:13:11 от Силвана Лесидренска »

Неактивен Maryana

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 303
  • Не спирам да се надявам!
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Има близък с хепатит C
Според мен вероятността да си се заразил с хепатит С е нищожна, казвам го, защото съм имала сходен случай с много близки мои хора, а иглата беше замърсена с кръв от човек болен от С. Ти взе ли мерки, дезинфекцира ли с нещо мястото, натисна ли го добре, за да изтече максимално количество кръв? Пиши малко повече за това! Когато се изследваш за хеп.С и ХИВ го направи след три месеца и повтори изследването след шест месеца, за да си сигурен, защото и двата вируса могат да се проявят късно!  Не се тревожи излишно, защото няма смисъл. Пожелавам ти отрицателни резултати!!! Поздрави от Мариана!

Неактивен secured

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Благодаря за бързия отговор, с нетърпение очаквах някакво успокоение!
Благодаря ти също, че се интересуваш за подробности спрямо проблема ми..
Ами за дезинфектиране дори до този момент не се и бях сещал, докато не прочетох отговора ти. Колкото до изстискването да изтече максимално кръв, незнам точно, постарах се, но то не е точно на палеца ми (така го казах, защото незнам как да го обесня - отсрани леко до палеца, там където повечето летни маратонки са само плат) ... и общо взето беше толкова нищожно обождане и затова нямаше кой знае колко да се изстисква..

Знам, че вероятността човека, използвал тази спринцовка да е болен е много малка, и много съжалявам, ако съм прозвучал като глупав паранойк пред Вас, някой които си имате толкова проблеми или сте имали в тази насока, но просто исках именно Вие да ми дадете съвет. Благодаря за което.

Но така и не успях да разбера - Вируси от този тип колко време оцеляват извън човешкия организъм?

Почти убеден съм, че спринцовката беше на повече от месец, защото си личеше, че е доста мръсна и стара, доста стояла там..
Но защо тогава някак си ме боли, щипейки? Няма как да разкажа на родителите си (не съм много самостоятел все още), не искам да ги притеснявам излишно за сега. А, и почти щях да забравя да Благодаря и за съвета за тестовете, ще се вслушам в съвета ти, но това е толкова много време, минали са само два дни и аз сам се паникьосал, а какво остава до 6-9 месеца.. :(

Неактивен Jina

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 389
    • Профил
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Здравей  :)
Наистина недей да се тревожиш излишно,вероятността е доста малка.
Направи си нужните изследвания след 3 месеца както те е посъветвала Maryana .
Цитат
Само да добавя, че вируса може да издържи минимум 16 часа извън тялото на човека, а дори в някои случаи и 4 дни, но не повече.

Поздрави  :)
Давай на всеки твой ден шанса да бъде най-добрият в живота ти!

Неактивен secured

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Ох, Не бях спал цяла нощ, за да открия този цитат и не успях..
Много Благодаря! Ще си направя изследванията след време, за да съм спокоен, въпреки че тук ми помогнахте адски много.
Явно съм получил някаква лека инфекция, за която трябва да се погрижа, без да Ви досаждам тук.
Надявам се, че не съм притеснил никого и.. Благодаря Ви Много!

С риск да се повторя отново ще пожелая от сърце успешно и бързо лечение на всеки, който боледува и пълно възстановяване, дори лошия спомен да не остава дано ..!!

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
Здравей и от мен!
Ако спринцовката е наистина е била стара, тогава опасност почти няма.
Както вече Джина ти писа, аз бях споменал преди време във форума, за изследване, което е правено, и според което вирусът на хепатит C не може да издържи повече от 4 дена извън тялото на човек.
А иначе подобен случай като твоя обсъждахме преди 3 месеца, можеш да прочетеш дискусията тук.
Мариана вече ти спомена - след заразяването с повечето вируси има инкубационен период, при който стандартните кръвни изследвания които търсят за наличие на антитела срещу вируса в кръвта /които имунната система, започва да произвежда, в момента в който открие вируса в организма/. Този инкубационен период продължава от седмица до 180 дни. Докато си в инкубационен период, тези изследвания няма да открият нищо. Затова, изчакай 3-4 седмици и си направи изследване за хепатит B и C, както и за ХИВ. Задължително, 6 месеца след убождането трябва да си направиш пак всички изследвания.
Аз знам за случай, при който полицай се е заразил с хепатит C, при настъпване на използвана спринцовка, докато са правили оглед на наркоманско сборище.
Така, че опасност има в случай, че спринцовката е била използвана наскоро. Ако не е така, значи няма за какво да се притесняваш.
Само се погрижи за мястото и го наблюдавай, за да си сигурен, че не се получава някоя инфекция. Все пак, убол си се с мръсна игла. Ако имаш дори най-малките съмнения, че мястото не изглежда добре, отиди веднага на лекар.
Пожелавам ти всичко да е наред и всички изследвания да са отрицателни!

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен anita

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2988
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
Здравей, мисля,че вероятността да си се заразил с вирус е нищожна. Поскоро мястото е леко инфектирано, но си мисля, че при една спринцовка престояла толкова дълго е добре да се направи ваксина за тетанос. Все пак ако възпали повече иди на лекар.

За другите изследвания съфорумниците вече са ти обяснилии няма да се повтарям.

Поздрави

Неактивен secured

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Благодаря Ви.
Ох, сега като поразрових в Интернет за обща информация за "Тетанос", леле и там нещата са много сериозни! Уф, вече колко ще се пазя! Но май пак имам запитваме: Нали имунизация против тетанус се прави периодично? Знам, че друг дискутирате други неща, но реално погледнато тази спринцовка с игла е стояла твърде дълго в природата, личеше им колко е мръсна, а като прочетох точно така се развиват бактерийте за тетанус. Тази болест се развива от няколко дни до 2 седмици, така че нямам много време да се чудя, според Вас да отида ли още днес до Личния си Лекар, за да му разкажа и да ми направи Ваксина? Къде се прави тази ваксина, на мястото където съм се убол или на друго? Благодаря Ви, че толкова много ми помагате!

Неактивен anita

• Профил
Re: Убождане от игла на пътя - Колко е голяма оп
« Отговор #8 -: Април 22, 2008, 10:27:04 »
В детска възраст се правят няколко реваксинации против тетанос като последната е на 15 години. След това се правят през 10 години. При такива инцидентни наранявания обаче винаги се слага инжекция за тетанос. Поне така беше преди. Сега незнам дали не я икономисват. Консултирай се с личния лекар. Те разполагат с такива ваксини. Ако трябва заплати си я.

Неактивен secured

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Много Благодаря,
Още днес или най-късно утре (зависи кога е на раобота лекаря ми) ще си направя необходимата ваксина, Задължително!
Не предполагам и не подозирах дори нищо за тетаността, но имайки предвид колко все повече ми изглежда инфектирано - Задължетелно тази ваксина най-малкото ще ме успокой, а и лекаря като го види ще може да каже какво и как трябва да се процедира.. Ох, съжалявам, че Ви досаждах с моите проблеми, просто найстина не бях информиран, но Благодарение на Вас вече имам план за действие.

Неактивен anita

• Профил
Не се притеснявай. Винаги си добре дошъл. Факта, че си тук, говори, че си информиран за рисковете. Ние ще помагаме с каквото можем.

Поздрави

Неактивен tedibon

• Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
Едно уточнение:
Ваксина за тетанус,се прави най-късно до 24 часа след инцидент,така че ,ако нещо такова се случи и мине този период,остава да се молим и да разчитаме на  имунитета от последната реимунизация срещу тетанус! :-\

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007