Автор Тема:  Моля за разяснение  (Прочетена 3863 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bibitka

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 174
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Статус: Хроничен хепатит B
Моля за разяснение
« -: Май 05, 2008, 18:51:07 »
Здравейте !
Забелязвам, че из темите тук се появява определение за хроничен активен и хроничен пасивен хепатит В. Има ли точно обяснение кой е хронично активен и кой пасивен? Предполагам, че при хронично пасивния хепатит чернодробните стойности са в норма, докато при активния тип вирусът не "мълчи" и има по-сериозно възпаление на черния дроб. Така ли е или се бъркам?  :ashamed:
« Последна редакция: Май 05, 2008, 19:05:11 от Мариана Стефанова »

Неактивен Мери_

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2373
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
Re: Моля за разяснение
« Отговор #1 -: Май 05, 2008, 19:03:37 »
Хроничен неактивен хепатит В.
Безсимптомните носители имат нормални стойности на АсАТ и АлАТ, а маркерите на инфекция (HBeAg, вирусна ДНК) могат да бъдат негативни. В серума присъстват още HBsAg, анти-HBcAg от клас IgG, както и анти-HBeAg.

Хроничен активен хепатит В.
Пациентите имат леко до средно повишени чернодробни ензими. Много високи стойности на АлАт се наблюдават при обостряне или реактивиране на заболяването и могат да бъдат съпътствани от понижена синтезна функция на черния дроб (понижени нива на серумните албумини, повишен билирубин, нарушение в кръвосъсирването). В тази фаза се повишава вирусната ДНК в серума. При реактивиране на заболяването в серума ще се открият и HBsAg и anti-HBcAg. Ако нивата на АсАТ са по-високи от тези на АлАТ, може да бъде изключена диагнозата цироза.

Безсимптомните носители трябва да провеждат ежегодни кръвни тестове за наблюдение на чернодробните ензими.

Пациентите с хроничен активен хепатит, трябва да провеждат кръвни тестове (за оценка на чернодробните ензими, антиген-антитяло профила на хепатит В вируса, както и вирусната ДНК), чернодробна биопсия, и лечение.

http://www.e-placebo.com/index.php?option=com_content&task=view&id=87&Itemid=1

« Последна редакция: Май 05, 2008, 19:12:24 от Мариана Стефанова »
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен bibitka

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #2 -: Май 05, 2008, 19:33:09 »
Благодаря ти за изчерпателния отговор-внесе яснота по темата :nerd: :)!
Според написаното имам хроничен неактивен хепатит В, поне за момента. HBeAg е негативен, но ДНК - анализът не е негативен, имаше и период на увеличаване броя на вирусите.
Контролирам си чернодробните стойности често - на 3 до 6 месеца, така ми препоръчаха моите лекари.
А има ли такава класификация и за хепатит С или тя важи само за хепатит В?
« Последна редакция: Май 05, 2008, 19:45:05 от Мариана Стефанова »

Неактивен Мери_

• Профил
« Отговор #3 -: Май 06, 2008, 00:36:11 »
След като ДНК анализа е положителен не е сигурно, че хепатита не е активен. Надявам се в Германия нещата да не са както в България и лекарите да са наясно кога и дали е нужно някакво лечение в твоя случай. Границата между активния и неактивния хепатит не е винаги ясно изразена. Хубаво е, че наистина ти правят проследяване на състоянието. Ето тук започнах нова тема, свързана с твоя въпрос http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=745.msg7281;topicseen#msg7281

Нивата на HBV DNA и ALT, хистологическата активност от чернодробната биопсия трябва да бъдат използвани като 3 основни фактора за  определяне дали пациента се нуждае от антивирусна терапия или не. Така, че лекарите трябва да преценят кога и дали е нужно лечение и с какви медикаменти.

Цитат
КОНСЕНСУС ОТНОСНО ДИАГНОЗАТА, ЛЕЧЕНИЕТО И ПРОСЛЕДЯВАНЕТО НА БОЛНИ С ХРОНИЧНИ ВИРУСНИ ХЕПАТИТИ

Кои болни подлежат на антивирусно лечение?
Пациенти, които са с доказана виремия (наличие HBV ДНК или HCV РНК в серума), независимо от използвания метод за изследване. При тяхното ежемесечно клинично и биохмично проследяване за най-малко 6 месеца, е неоходимо да се установят поне 2 стойности на АЛАТ > 1,5 пъти над горната референтна граница. Хистологичното изследване трябва да показва белези на фиброза, оценена описателно или чрез индекси ( Knodell/ Ischak, METAVIR SCORE). При липса на фиброза, но при наличие на биохимични и хистологични данни за активност се приема, че болните също са подходящи за антивирусно лечение, ако са проследени 6 месеца.
Лечение не се започва при аминотрансферази в референтни граници независимо от хистологичната находка. В тези случаи болните се проследяват биохимично на всеки 3-6 месеца.

http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=655.0

В предишните ти постове прочетох, че хепатита ти е открит преди 10 години -  имала ли си повишени стойности на чернодробните ензими.

Поздрави,
Мери
« Последна редакция: Май 06, 2008, 01:27:35 от Мариана Стефанова »

Неактивен bibitka

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #4 -: Май 06, 2008, 13:15:10 »
Отново едно голямо МЕРСИ  :love: !
Преди 10 години, когато случайно ми бе открит хепатита (в Бг), въобще не получих никакво разяснение по темата. Просто бе установено наличие на вируса, но няколко години си живях безгрижно с това, без да знам какво точно означава. Не знаех елементарни неща по темата. :-\...
Както и да е... Затова и нямам подробни изследвания на черния дроб, които да покажат неговото състояние тогава. Едва от последните години в Германия  ми се изясни за какво става дума. Правена ми е биопсия, тъй като миналата година броя на вирусите бе станал 130 000 iU/ml и тогава за пръв път се подхвана темата за евентуална терапия. Но чернодробните стойности ми бяха в норма, така че предполагам, че заради това решиха, че на този етап нямам нужда от лечение.
А за броя на копията на вируса в ДНК-анализа при мен виждам, че вариира от месец на месец. Миналата есен бе стигнал до смешните 3000 iU/ml, но в резулатите от януари месец са се качили на 66 170 iU/ml. От този период (януарският) АЛАТ ми е леко завишен - 37, при граница 35, но това не е обезпокоително като цяло ми казаха. Откакто правя редовна контрола на чернодробните показатели, не ми се е случвало да са извън границите на нормалното (да чукам на дърво ;))
чакам в скоро време и новите резултати от края на април, но тъй като ми се наложи седмица преди това да пия 2 антибиотика, е вероятно те да са оказали негативно влияние в/у чернодробните ми показатели.
« Последна редакция: Май 06, 2008, 15:40:19 от Мариана Стефанова »

Неактивен Мери_

• Профил
« Отговор #5 -: Май 06, 2008, 14:35:49 »
В България е ясно, че така процедират - казват ти, че си само носител и въобще забравят за теб. Трябва да си щастлива, че си попаднала на место, където лекарите знаят какво да предприемат!
Ако така проследяваха пациентите и в България щеше да е много добре!

Неактивен bibitka

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #6 -: Май 06, 2008, 14:42:55 »
Да, така излиза ... Моята домашна лекарка тук известно време ми контролира хепатита, но дойде време, когато ми каза, че трябва да се обърна към чернодробен център към университетската болница в града, което тогава доста ме притесни. Но е било за добро.
В Немско не знам доколко са големи експерти по темата, защото това заболяване не е много разпространено по тези ширини, но като сравнявам със споделеното тук досега май не мога да се оплача.
« Последна редакция: Май 06, 2008, 15:06:24 от Мариана Стефанова »

Неактивен lili_ana

• Немедицинско лице
  • Публикации: 116
    • Профил
« Отговор #7 -: Май 07, 2008, 23:07:00 »
Отново едно голямо МЕРСИ  :love: !
Преди 10 години, когато случайно ми бе открит хепатита (в Бг), въобще не получих никакво разяснение по темата. Просто бе установено наличие на вируса, но няколко години си живях безгрижно с това, без да знам какво точно означава. Не знаех елементарни неща по темата. :-\...
Както и да е... Затова и нямам подробни изследвания на черния дроб, които да покажат неговото състояние тогава. Едва от последните години в Германия  ми се изясни за какво става дума. Правена ми е биопсия, тъй като миналата година броя на вирусите бе станал 130 000 iU/ml и тогава за пръв път се подхвана темата за евентуална терапия. Но чернодробните стойности ми бяха в норма, така че предполагам, че заради това решиха, че на този етап нямам нужда от лечение.
А за броя на копията на вируса в ДНК-анализа при мен виждам, че вариира от месец на месец. Миналата есен бе стигнал до смешните 3000 iU/ml, но в резулатите от януари месец са се качили на 66 170 iU/ml. От този период (януарският) АЛАТ ми е леко завишен - 37, при граница 35, но това не е обезпокоително като цяло ми казаха. Откакто правя редовна контрола на чернодробните показатели, не ми се е случвало да са извън границите на нормалното (да чукам на дърво ;))
чакам в скоро време и новите резултати от края на април, но тъй като ми се наложи седмица преди това да пия 2 антибиотика, е вероятно те да са оказали негативно влияние в/у чернодробните ми показатели.
-здравей,не искам да те плаша,но моето вирусно натоварване за сега е 1200 и лекарката ми кза,при най-малката промяна на чернодробните ензими над нормата да отивам за биопсия и после за лечение.ти си реши какво да правиш и как да постъпиш-аз само споделям това,което на мен казаха.

Неактивен bibitka

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #8 -: Май 12, 2008, 20:26:47 »
чак сега прочетох написаното от теб,Лилиана.
Аз досега съм сменила 2 чернодробни центъра в 2 различни града(тъй като се местих).И на двете места не ми препоръчват лечение,така че не ми остава друго освен да имам доверие на лекарите.Вероятно решаващи в случая са и чернодробните показатели,а не само броя на вирусите(предполагам).
Биопсия ми е правена,като преди нея бяха се замислили над идеята за лечение,но след нея се отказаха.
« Последна редакция: Май 14, 2008, 09:41:44 от Силвана Лесидренска »

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007